Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@berenika39 Já hlavně vůbec nechtěla aby se to zvrhlo přesně v tohle! Já už na začátku psala, že to chci tak nějak obecně vést tu diskusi a zase se tu řešíme my. My si to vyřešíme sami! Já jen chtěla vědět, co ostatní řešili, abychom třeba něco nezapomněli zvážit. Nepřipadá mi na tom vůbec nic špatného. Naopak si připadám zodpovědná. Ono udělat si dítě není takový problém, problém je to pak zvládnout bez toho, abych do toho zatáhla rodinu, která už tak finančně dost živoří.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@anetka1701 Ano, ale je to tu zase. "na chatu k rodičům". Takže velká pomoc a opora ze strany rodičů. Ale co by bylo, kdyby to takto nešlo? Občas si připadám, že si o mne opravdu tady všechny holky myslí, že jsem totálně vadná. Ale většina tu pak píše, jak bydlí nebo bydlela u rodičů v RD, na chatě apod. Já mám otce co nemá ani vlastní střechu nad hlavou a matku, která bydlí v bytě, takže nemám ten RD, kde bych si udělala patro apod. Nemyslím to nijak zle, jen mi občas připadá, že si všichni myslí, že to až moc řeším a oni to tak neřešili, ale oni se měli na koho spolehnout v nejhorším případě 😉 Což je jen a jen dobře, ale každý to tak prostě nemá.

berenika39
29. pro 2013

@uztotakbude tak zodpovědnost je jasná, ta tam být musí, do určité míry, o tom žádná. určitá rizika se tím eliminovat dají.
tak obecně - dokud si každý pár neujasní, co vlastně chce, tak prostě nemůže konat. zvažování a porovnávání situací ok, ale to je asi nutné v případě, když někdo ví, co chce. když neví, tak to zvažování je irelevantní - protože chvíli chce - hledá, pro jo, chvíli nechce - hledá proč ne. a tak dokola, začarovaný kruh.

anetka1701
29. pro 2013

@uztotakbude na tý chatě jsme jenom proto, že se minechtělo být v bytě - to byla moje vlastní iniciativa... Jinak by jsme v bytě byli dotedka (platili jsme v Praze nájem 13tisíc, tedka dojíždíme do Prahy a za benzín/naftu tu 10ku dáme stejně). Prostě ty náklady jsou tam, kde byli - jenom mně prostě víc sedí dům na venkově s dětma...

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@berenika39 Ale to si myslíte vy, že my nevíme. A my víme, že víme 😀 My dítě prostě chceme!!!!!!!! Tečka. O tom nemá smysl tu diskutovat a nemá smysl tu o tom někoho přesvědčovat. To nemám zapotřebí. Ale ono chtít nestačí. Chtění se děcko nenají, chtění děcko neobleče a chtění nám větší byt nezajistí. Kdyby to tak bylo, chtěla bych RD se zahrádkou a on by se zjevil s krásným dřevěným plotem, anglickou zahradou a našim jménem na poštovní schránce. Bohužel to tak nejde :(

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@anetka1701 Ok. Dobře. Omlouvám se. Já to nemyslela zle. Není to zrovna tvůj případ. Ale jsou tu holky co mne občas kritizují (dost často ty a samé) a pak se dočítám jak bydlí společně s rodiči apod. To je pak život o mnoho jednodušší, i když si to třeba neuvědomují. Ale dost!!! Už dost! Pojďme se bavit obecně. Jsem moc vděčná za každý názor, který mi tu sdělíte. Ovšem nechci tu rozebírat naši situaci. To je naše soukromí, my si to vyřešíme sami. Kdybych chtěla být na pranýři, obrátila bych se na jistou osobu z rodiny.... ☹

laurital
29. pro 2013

Já jsem se u prvního dítěte rozhodovala velmi spontánně a jen z velké lásky.Okolnosti nebyly ideální, neměla jsem dokončenou VŠ, bydlení jsme také neměli tak úplně pořešené a zvládli jsme to, protože v jedné věci jsem naopak byla velmi zodpovědná, pečlivá a náročná-ve výběru partnera.

eeefffaaa
29. pro 2013

@marukm vymyslene??prave ze jsme nemeli nic vymyslene a to co jsme si planovali tak nakonec vubec tak nebylo,takze vymyslene asi ne 🙂 a muj muz jezdi kvuli praci kazdy den 100km..bydlime na vesnici ktera ma asi 1500 obyvatel a ja bych do mesta ani nesla...kamaradky co bydli v pardubicich rikaly jak mame velky krasny byt a kdzy jsme jim rekla,ze nahore se jeden prodava taky tak uz nechtely slevit ze svyho pohodli a nebylo se jim prave ze by kazdy den musely dojizdet do prace...my jsme tak zvykly,ze bez auta se nikam nedostaneme..je tady sice dobry autobusovy spojeni,ale s dvema detma je lepsi auto ajak piu manzel jezdi denne 100km (ma teda sluzebni auto,ale mesicne na benzin dava zamestnavateli 2500kc)...ale uz jsme tak zvykly a jinak bych to nehctela

marukm
29. pro 2013

@eeefffaaa Já to nemyslela zle.🙂 Ale jako že si dokážete poradit. Já bych zase nešla na vesnici. Teď. Co bude za pár let, to nevím. A nám by prostě chybělo i těch 2500 měsíčně...

laurital
29. pro 2013

@uztotakbude Já si myslím, že základem je stabilní partnerský vztah a zodpovědný a pracovitý partner.Pak už se dá zvládnout lecjaká zapeklitá a neočekávaná situace.
Jinak si dovolím s tebou souhlasit, že pokud má někdo zajištěné bydlení od rodičů a nemusí platit hypo nebo komerční nájem, je v úplně jiné situaci než většina nás ostatních.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@laurital Můj chlap je velmi zodpovědný a pracovitý. Ono, když člověk musí ještě na základce brigádničit, aby měla na zaplacení obědů ve škole, tak je tak nějak pracovitý a zodpovědný až až. Život ho naučil. Stabilní vztah si myslím máme taky. Hádáme se, ale od sebe jsme za devět let nikdy nešli. Neměli jsme ani pauzu. I když jsem na něj občas hnusná pořád vím, že ho miluju a nevyměnila bych ho. A on to má zřejmě stejně.

eeefffaaa
29. pro 2013

@marukm on muz prave sel do jine prace,jelikoz v te puvodni mu nechodila vyplata a tam daval taky mesicne kolem 3tis za dopravu a nikdo mu nic neproplatil,navic jsme porad museli resit auto jelikoz ja ho taky potrebuju a dve bysme mit nemohly...a nastesti si nasel novou lepsi praci,kde ma sluzebni auto,plati mu vetsinu benzinu a jeste si financne prilepsi...ale treba hypo mame "jen" 3100kc plus 900kc uver a u nasich jsme sice prispivali na energie ale nemeli jsme hypo,ale uz to tam proste neslo....je fakt ze treba v kine jsme byli ted po 5ti letech poprve,vecere a nebo nejake velke vylety s detma to se nam muze nechat o tom jen zdat...mesicne mame na jidlo kolem tech 5tisic,ale clovek kdyz musi tak se nauci setrit ani nevi jak 😀 tak jednou za dva mesice jedeme s detma na nejakou vetsi akci (jako zoo,dinopark,aqua park) jinak to jsou treba navstevy pratel s detmi,mensi vylety ktere stoji minimum a tak..ale nestuzejem si,mame se fakt dobre,jako penize jsou potreba,ale zase hodne byhc jich mit nehctela,to si pak clovek niceho nevazi..ja jsem rada ze jsme vsichi zdravi,mame co jist a kde bydlet a ze se s muzem porad milujeme,ja kdyz obcas vidim ty chlapi jak se chovaji k detem a manzelkam,tak jsem rada za to co mam...je fakt ze nasi maji hospodarstvi a daji nam obcas maso,vajicka,brambory..to je velka pomoc,ale jinak na co si neusetrime to proste nemame

laurital
29. pro 2013

@uztotakbude Občas hádka pročistí vzduch, důležité je vědět, že spolu chcete být, něco spolu budovat a problémy řešit a ne od nich utíkat.Hele víš, co se říká?Že domácí "zabijačky" probíhají většinou u lidí, kteří na sebe nikdy nezvýšili hlas 😀 .

marukm
29. pro 2013

@eeefffaaa To je právě to, co už jsem zmínila výše. My kdybysme šli do hypo, tak tady v Praze za průměrnej! byt 3+1 na 30 let tak 12 tis. měsíčně jenom! hypo. A to si nemůžeme dovolit. A navíc se toho bojíme. To už je opravdu hodně peněz. Ale taky si nevyskakujeme. Jsme šťastní, občas si někam zajdeme - do kina, divadla, restaurace. A stačí nám to. A podpora od rodičů (v jakékoli podobě) je nedocenitelná. Ne každý ji ale má...

eeefffaaa
29. pro 2013

@marukm no je to silene a prave proto my jsme zustali na vesnici jelikoz je to levnejsi...ano mame sice auto,na ktere platime ruceni,do ktereho davame benzin,kdyz se neco rozbijeme musime zaplatit opravu,ale porad mi to prijde lepsi nez davat za hypo 12tis...my si i hodne veci vypestujeme na zahradce (coz je taky vyhoda vesnice),mame svoji studnu takze za vodu neplatime ani korunu a mnoho dalsiho...ale to uz je zase o necem jinem a kazdy si bude stat za tim svym a kazda mame na to jiny nazor a jiny uhel pohledu 😉 me staci Prahou jen projet a uz chytam desnou uzkost jen pri predstave ze bych tam bydlela..kazdy je jinak zvykly a proste o tom je,protoze nemuzeme vsichni bydlet treba v Praze nebo naopak zas na vesnici 🙂 😉

marukm
29. pro 2013

@eeefffaaa Vesnice je v tomhle skvělá - mít zahradu, kde si člověk může pěstovat, studnu.. U nás je ale bohužel prioritou ta práce a teď ještě moje škola. Kdybychom museli oba dojíždět, neutáhli bychom to... Proto říkám, teď bych nešla, ale dokážu si představit, že jednou jo.🙂

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude hele jen se chci zeptat, neříkala si nedávno, že ten váš byt (plus teda manželovo zaměstnání) je jeden z důvodů, proč se nechcete nikam stěhovat za prací? Já jen jsem z toho už trochu zmatená... Každopádně 1+1 je pro rodinu (ještě se psem) dost nevhodné :_(

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude abych tě uklidnila, nám po zaplacení hypotéky a bydlení, telefonů a pojistek, s mou rodičovskou zbyte na měsíc 6 tísíc (na všechno - jídlo, drogerie, dojíždění manžela do práce).

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude jinak teda nevím, jestli by se vám nevyplatilo pak ten byt pronajímat, když půjdete do něčeho většího. Je to sice starost, ale taky je to další příjem 🙂

marukm
29. pro 2013

@chris_n A jak to s 6 tis. zvládáte? Dá se to, nebo je to opravdu tip ťop? Teď mi ani tak nejde o to, že vám nic jiného nezbývá. Ale spíš, jestli je to opravdu náročné (obracíte každou korunu), nebo jestli tak plus minus vyjdete, aniž byste to nějak extra řešili.

chris_n
29. pro 2013

@marukm no zatím nevíme, nejsme v té situaci, ale bude to tak, az zůstanu jen s rodičákem a mimčem doma. Takže nemůžu zatím říct. Máme nějakou rezervu schovanou a holt to budeme muset nějak udelat. Já nikam moc jezdit nepotřebuju a muž se bude muset krotit s jízdou, aby se dalo za naftu co nejmín no. A v nejhorším případě ze zruší placení nějakých dalších věcí, jako stavebko a to co půjde. Jenže, kdybychom se nerozhoupali, tak nikdy nepůjdeme bydlet do "vlastního" a muž by to projezdil stejně do práce tak jako tak. Ted má cestu do práce o polovinu kratší, tak snad to nejak zvládneme. Myslím, že jsou na tom rodiny finančně i hůř.

marukm
29. pro 2013

@chris_n Aha. Omlouvám se, to jsem to špatně pochopila.🙂 Já se právě nejvíc bojím těch výdajů za mimčo. My máme výdaje +/- stejný, víme, za co kolik utratíme. Ale u dítěte už to tak jednoduché není..budu kojit? Bude zdravé? A tak. Ale znám i lidi, kterým po odečtení všech nutných výdajů zbydou 2 tis.! Na všechno (na jídlo, na mimčo!). To už nevím, jestli bychom zvládli.

chris_n
29. pro 2013

@marukm já z toho mám občas takové "dny depka" tomu říkám. Že to prostě nemůžeme zvládnout. Ale naše máma nás tři živila a uživila taky z platu cca 20 tisíc maximálně. Tak to prostě musíme zvládnout. A když to bude na hraně, tak budu muset začít řešit nějaký přivýdělek i já. Myslela jsem, že to půjde z mé práce, ale situace se změnila, takže budu muset hledat jinde. Člověk musí hlavně bojovat. Kdybych se furt všeho bála a dokola to oddalovala, tak jsme mohli s manželem žít v 1+1 s kočkou a mít se..."jak prasata v žitě", jezdit každý rok na dovolenou, kupovat si každou chvilku něco, po čem toužíme.... ale rodina by nebyla :_(

marukm
29. pro 2013

@chris_n Přesně.🙂 S tím naprosto souhlasím. Myslím, že už to tu někdo zmínil, že kdyby bylo jenom na rozumu, asi bychom si dítě nikdy nepořídili. Já si teda přivydělávám a ráda bych i na RD, ale kdoví, co bude.

chris_n
29. pro 2013

@marukm a můžu se zeptat, co děláš? my se teda přestěhovali mimo Prahu, takže pro mě přivýdělek bude asi dost velké rozhodování, zda by se vůbec vyplatil (kvůli penězům za dopravu, atd...)

laurital
29. pro 2013

@chris_n @marukm Holky, kdybych to brala čistě rozumově, tak bych neměla ani jedno dítě, muž by nikdy nezačal podnikat, nešli bychom do rizika s prací ani bytem....Člověk má používat při rozhodování rozum, ale někdy je třeba zapojit i srdce a nebýt tak trochu přizdisráč 😀

chris_n
29. pro 2013

@laurital howg 🙂 😎

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@chris_n No ano, říkala. A co je na tom nepochopitelného? Byt řešíme, ale to není na vyřešení ze dne na den. Momentálně je to pro nás nějaká jistota bydlení bez dluhů. V brzké době ho snad prodáme a půjdeme do většího, ale ve stejné lokalitě, protože manžel tu má práci co má rád, dobrý kolektiv a hlavně práci jistou!!!!!

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@chris_n No to je docela mazec. Vyjdete? Já bych se toho tolik nebála, nebýt té mé bezlepkové diety a určité pravděpodobnosti, že to děcko zdědí po mne. Ono je to jídlo strašně drahé :( Je prostě otázkou kolik by nám měsíčně zůstalo. Já si to nějak neumím vypočítat, protože nevím, kolik tak může dítě měsíčně stát na ty tři roky. Já vím, vyznívá to strašně, jakobych prtě přepočítávala na peníze, ale tak to není. Spíš jen že je rozdíl, jestli pak budou náklady vyšší o dva tisíce, nebo sedm.

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude nevím jestli vyjdeme, budeme muset. holt se bude mnohem víc počítat... jinak s tím bytem jsem byla jen zmatená, že nejdřív si psala, ze kvůli nemu se nechcete stehovat a ted ho chcete prodávat. a jak jsem říkala, zkuste popřemýšlet i o variantě pronajímání, což by vám přineslo další peníz na případné placení hypotéky (ale zase teda na ukor toho, ze by byla si vyšší, tím že nebude kapitál do začátku no)