Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

nevee
29. pro 2013

Mně už bylo v té době 30, byla jsem vdaná a jediný, co mě ještě zdržovalo, bylo to, že jsem měla skvělou práci - tam když se to pokazilo a chtěla jsem co nejdřív odtud pryč, tak jsem neváhala ani minutu a zadařilo se hned druhý měsíc. Nic jinýho jsme nezvažovali, protože jsme věděli, že dítě tak jako tak brzy už chceme, takže práce byla jenom spouštěč a manžel řikal, že je to na mně, až budu chtít zůstat doma a budu se na to cítit, tak že kdykoliv.

ninive211
29. pro 2013

@chris_n Tak tak, však tak je to potřeba - pokud člověk ví, že v budoucnu velmi pravděpodobně bude mít po delší dobu snížený příjem, musí to počítat na to. Já to taky tak počítala. Nakonec jsme do té hypotéky nešli. Počítala jsme totiž s určitou maximální výší splátky, kterou bychom si mohli dovolit - a na tu splátku bychom si 3+1 v Brně hledali velmi obtížně (dalo by se, ale s velkými omezeními lokalit, kvality nemovitosti apod.). Nakonec jsme do toho nešli, kdoví, jestli to nakonec nebyla chyba, ale bylo to jen s vědomím, že v relativně dohledné době je reálná šance na jinou možnost řešení vlastního bydlení (po tchánech). Jinak nebýt této možnosti, tak bych do toho asi šla snad i za každou cenu.

rozzaarka
29. pro 2013

@ninive211 a kolik vyjdou v Brne najmy? my jsme v Pze a za najem bychom dali dost sileny penize, akorat hypo platime sobe a najem nekomu do kapsy... je pravda, ze poplatkama se naklady na bydleni dostanou pres 20, coz je masakr, ale najem 3+1 je tak 15, mozna i vic... Je pravda, ze kdyz jste meli jinou moznost, asi bych to taky dost zvazovala, protoze ty uroky, co se zaplati bance jsou nechutny... Je pravda, ze ted jsem jeste v klidu, prvni materskou chceme na dva roky a pak druheho prca, ale ty dalsi 2 roky budou asi kruty 🙂

chris_n
29. pro 2013

@rozzaarka ale vy to máte na kratší dobu ne, tu hypošku. jinak v pze třípokoják k pronájmu fakt tak 17 tisíc. :_(

rozzaarka
29. pro 2013

@chris_n 25 let.. a uz mame skoro 3 splaceny 😀 😀

marukm
29. pro 2013

@rozzaarka Takže chápu správně, že máte v Praze hypo a platíte přes 20 tis. měsíčně? Jen abych se v tom zorientovala.🙂

ninive211
29. pro 2013

@rozzaarka My platíme 10 000, ale máme to přes známou rodičů, jinak by tržní cena podobného bytu byla aspoň tak 12-13 000 (ne-li víc). Nezařízeného, samozřejmě. A jde o starší byt v paneláku bez výtahu, žádná novostavba, staré umakart jádro, 70m2. Jsme hodně rádi, že nám to takhle vyšlo.

ninive211
29. pro 2013

@rozzaarka 25 let platit 20 000 za bydlení...to je naprosto šílené!!! To je víc, než vůbec má muž v hrubém!!! ☹ A já nemám zase o moc více (jako inženýrka)...

rozzaarka
29. pro 2013

@marukm ale uz s poplatkama za byt je to cca 20 +- par stovek 🙂 a to nam to dali jen na manzela, ja v hypo vubec nefiguruju - je policajt, takze ne nejaky mega podnikatel. celkem jsem se divila, kolik nam chteli dat, ale zas nejsem blazen, abych si vzala cistou hypo 20...
@ninive211 my jsme ucitelka a policajt a jeli jsme proste od nuly spolu. jenze dneska mlady lidi o moc lepsi vyhlidky nemaji :-/ najem za 1+nic jsme platili cca 8000. Uvazovali jsme taky o tom jit kousek za Prahu za min penez, ale kdyz jsme zapocitali dojizdeni a tak, rekli jsme si, ze jeste zustaneme v Pze a jednou poridime dum - jen jeste nevim z ceho 😀

marukm
29. pro 2013

@rozzaarka Aha. No bohužel v tomhle musím souhlasit s @ninive211. 25 let okolo 20 tis./měsíc. Do toho bych manžela nedotlačila ani heverem. Resp. do toho bych ani sama nešla.🙂 Ale tak hlavně, že vycházíte.

rozzaarka
29. pro 2013

@marukm Kdyz v Praze to levneji neudelas - pokud si neporidis garsonku (na to bych si hypo nikdy nevzala) a stehovat se jinam, kdyz uz clovek pracuje... A kdyz vezmu, ze nasi bydli kousek za Prahou a na ceste stravi 1,5 hodiny rano a to samy vecer, to je fakt silenost... ne ze by hypo 13 bylo neco, o cem jsem snila, ale jde to 🙂 ted i nasetrime. Nejsme moc utracive typy 🙂 spis se kolikrat divim, kde lidem ty penize mizi, ze berou podobny penize jako my, bydli treba u rodicu a porad breci, ze nemaji 🙂

ninive211
29. pro 2013

@rozzaarka My za první 1+1 (před 3 lety) 9000 Kč všeho všudy (taky jsme tam byli jen 5 měsíců - tehdy ještě přítel se vzpříčil, že je to moc a že chtěl ještě nějakou dobu "šetřit", tak jsme šli na pár měsíců zase každý ke svým rodičům a u toho jsme pořád hledali něco jiného (tedy hlavně já). Pak jsme 2 roky bydleli v další malé 1+1 za 8500, hlavní a jediný argument, že jsme ten byt vzali, bylo, že jsme to oba měli kousek o práce (já byla z domu busem v práci za cca čtvrt hodiny). Teďka máme 3+1 se dvěma balkóny a zvykli jsme si strašně rychle. do menšího bych už asi nešla, kór pokud by byly děcka ☹ Obdivuju lidi, co bydlí v garsonce nebo 1+1 s dětmi (s jedním malým miminem, co ještě ani nechodí a vlastně nic nepotřebuje, se to snad ještě jakž takže dá, ale se starším si to už představit nedokážu a už vůbec ne se dvěma dětmi.

laurital
29. pro 2013

@ninive211
@marukm Ale zase byste to holky dávaly do svého.To bych raději koupila dvoupokojáč než dávat desítku měsíčně x let do cizího.

laurital
29. pro 2013

@rozzaarka Tak sestra kupovala byt na Palmovce 3+1 za 3,5 mega a mají hypo na dvacet let kolem 18 tis. měsíčně.Část samozřejmě platili hotově.

rudolflenka
29. pro 2013

Ahoj
@uztotakbude 🙂
Manželovi i mě je 23, v srpnu jsme měli svatbu, ale bydlíme spolu už 5 let. Začali jsme spolu bydlet skoro hned po seznámení u manželových rodičů. On měl tehdy ještě před maturitou (přestupoval na jiný obor, takže rok zdržení) a rodičům se moc nezamlouvalo, že se k nim chci nastěhovat. Jenže já doma měla trošku "dusno" protože pocházím z katolické rodiny ☹ takže nakonec jsem u nich zůstala a aby se nemuseli bát, že manžel nedostuduje nebo tak něco (chtěli aby měl ještě VOŠ) tak jsem začala brát HA. Nikdo mě do toho nenutil,ale chtěla jsem mít jistotu a už tehdy jsem věděla, že kdybych otěhotněla, Honza by se mnou zůstal, ale já to prostě takhle nechtěla. Švagrová (manželova sestra) totiž takhle otěhotněla (skoro na truc) a teď je jí 25 let a má už tři děti. Je sice šťastná, protože je rodinný typ, ale já bych se třeba nikdy nezbavila toho, že byl můj chlap k svatbě trochu "dotlačenej" rodinou. Takže jsem poctivě brala HA a čekala až Honza dostuduje a co bude dál... no rok před koncem VOŠ jak jeho sestra pořád rodila 😀 tak Honza se nad dětima hrozně rozplýval a hladil mě bříško a že se těší až budeme mít mimíska...pak přišla žádost o ruku a za rok byla svatba 🙂 já jsem teda s klidem HA v září vysadila, protože mi to v těle trochu dělalo paseku a Honza byl i rád (nikdy mě nenutil to brát)...vím, že tchánovcům by se to moc nelíbilo, protože my máme hypotéku a oni nám ručí svým domem, ale jsem si jistá, že by se to nějak zvládlo. Já už 4 roky pracuju v MŠ, manžel je umělecký kovář + Dis.restaurátor kovu, takže zakázek má hodně. Je to náročný, protože do toho si buduje dílnu, opravujem starej baráček, co jsme koupili a budem si brát další půjčku na spravení. Takže manžel se má co ohánět a byla by to síla, kdybych byla na mateřské, ale když ON to tak moc chce 🙂 nejdřív sem s tim přišla já, ale spíš tak ze srandy a pak on mi uplně vážně řekl, že by chtěla a moc...což mi přijde moc krásný že ON chce, já se taky cítím připravená, takže proč čekat 🙂 Já už na peníze nekoukám, protože finančně nám už asi líp nebude 😀 ☹ takže tak...nějak bylo a nějak bude...no jediný co teď řeším, že po vysazení HA nemám MS a bez MS nejde otěhotnět že...zatím jsem na bylinkách, tak uvidíme, dám tomu ještě čas, ale snažíme se i tak 😀 ...a věřím, že tchánovci si to malý až bude zamilujou a budou rádi...tak snad se podaří holky 🙂

ninive211
29. pro 2013

@laurital To je mi jasné. proto jsem o tom také hóódně uvažovala. Propočítávala ze všech stran. Ale manžel je jedináček, je to sice blbý takto uvažovat ale jednou byt, který je ve vlastnictví rodičů, bude náš. K tomu má už x let žádost na MČ na obecní byt a teď po svatbě se prý docela zvýšila šance, že bychom na nějaký mohli časem konečně dosáhnout. Proto šla úvaha vlastním trošku stranou. Být to jinak, tak nad hypo neváhám ani minutu a nějak by se to udělalo.
Když to tak vezmete - teď dáváme 10 000 do cizího, s hypo bysme za bydlení dali dejme tomu 9000 za hypo +5-6000 vedlejší poplatky (inkaso, elektřin, fond oprav...), takže bysme byli na 14-15000 (když dobře). Z toho ty úroky z hypo, které dělají pomalu stejnou částku jak hypo samotná, jsou vlastně také peníze "cizím" - platíš to bance.

rozzaarka
29. pro 2013

@laurital my mame v Letnanech za 2,5... mame 100% hypo, protoze jsme fakt zacinali od nuly, ja mela svoje stavebko, ale to padlo na vybaveni - gauc, skrine.... Nasi mi sice setrili, ale na stary kolena prodali byt a chatu, vzali kus hypo a sli do baraku, takze to, co nam s brachou nasetrili, si dali do vlastniho, coz naprosto chapu a ani bych si to od nich nevzala. Jsem rada, ze si spolecne slapeme od nuly, protoze si toho, co mame, opravdu vazime 🙂 i kdyz je pravda, ze by mi nevadilo mit vetsi jistoty a klid, ale mame k praci jeste vedlejsak a jsme stastni. nestezuju si. Kdybychom meli s prckem cekat na kompletne vlastni bydleni, tak zadnyho nemame, protoze az v 50 doplatime hypo, budu mit po prechodu 😀

marukm
29. pro 2013

@laurital Já chápu ten pocit, že dávám do "vlastního". Ale 20 tis., to bychom si nemohli dovolit, ani kdybychom chtěli... Někdo si to prostě dovolit nemůže. A pak mu všichni předhazujou, že cpe do cizího.. Co nám zbývá? Nepopírám výhody vlastního. Ale upsat se na takovou dobu na takovou částku..ale to už by byla jiná diskuze.🙂 Jen, že prostě "dávám to do vlastního" jako jedinou výhodu neuznávám. Jak jsem už napsala, ano, pokud je to levnější než podnájem a můžu si to dovolit, proč ne.🙂

laurital
29. pro 2013

@rozzaarka Hele, až naše generace doplatí hypo, začne si šetřit na důchod, nebo alespoň na rakev 😀

rozzaarka
29. pro 2013

@ninive211 taky bych nechtela bydlet v malym s prckem. proto jsme rovnou brali 3+1, i kdyz jedna mistnost je pro nas doted totalne "zbytecna", ale hodi se na suseni pradla a tak 🙂 neumim si predstavit vracet se do mensiho. hlavne netusim, kam bych dala tu hromadu kramu 🙂 Honza je taky jedinacek a jednou bude mit po mame byt, ale my nejak tohle neresime. ted jedeme tak, aby se nam dobre zilo 🙂 mozna kdybychom tenkrat meli taky moznost 3+1 za 10, tak bychom hypo taky oddalili, ale to se ted blbe posuzuje takhle zpetne. Ale vis ceho jsme si vsimla? ze kdyz jsme byli v pronajmu, tak jsme vic utraceli a zili "bohemsky" ci jak to nazvat - chodili jsme casteji na vecere, vic jezdili na vylety, kupovali si veci, ktery nebyly nutny a tak. Ted jsme nejradsi spolu doma s dobrou domaci vecou u dobreho filmu a ven se nam ani nechce 😀 ale to je mozna tim, ze starneme 🙂

laurital
29. pro 2013

@marukm Jenže z toho pronájmu nic nemáš, to bych se raději uskrovnila, koupila menší byt, který by mi v budoucnu mohl vydělávat.To přece není jen o tom, že pronájem tě aktuálně vyjde levněji.

rozzaarka
29. pro 2013

@marukm v Pze to je za +- to same, co podnajem. jak psala Tyna, pronajem 3+1 v Pze 17 000... to si radsi budu platit 13+poplatky do svyho. ale chapu, ze ne kazdy si tohle muze dovolit, i kdyz my fakt nejsme Rotschieldi. Jsme statni zamestnanci uca s policajtem + k tomu mam vedlejsak. Je mi jasny, ze v urcitych castech republiky jsou jiny platy, ale zas tam ty byty asi nestoji to, co tady. Ale to by bylo na odbornou analyzu o 200 strankach 🙂 hlavne at je co nejvic stastnych a spokojenych rodin a co nejmin krachujicich rodin s exekuci, at uz jsou v najmu nebo ve vlastnim 🙂

laurital
29. pro 2013

@ninive211 Já sama jsem šla do hypotéky i přes to, že vím, že byt také jednou budu mít, ale brali jsme to jako investici.Než cpát cizím a čekat až jednou, raději jsme šli do hypo a jednou budeme pronajímat nebo to dáme dcerám.

rozzaarka
29. pro 2013

@laurital 😀 😀 😀 jeste ze uz si sporime a jednou podedime ten byt po tchyni a pulku baraku po nasich 😀 to snad bude na duchod stacit 😀

marukm
29. pro 2013

@laurital
@rozzaarka
Pravda pravdoucí. Každý máme své a nemá smysl se hádat.🙂 Hlavně ať jsme všichni šťastní.;)

marukm
29. pro 2013

@laurital Btw. Abys ho mohla pronajímat, tak do toho nájmu někdo musí jít. Takže zase tak špatní my nájemníci nejsme.;)

laurital
29. pro 2013

@rozzaarka Nejásej, věk se prodlužuje a dědictví čekám tak kolem sedmdesátky a to už bych se ráda válela někde na pláži s koktejlem v ruce 😀

chris_n
29. pro 2013

holky jsme dost off topic 😀

rozzaarka
29. pro 2013

@marukm jeste kdyz vam nahrava novy obcansky zakonik, vid???? 😀 😀

laurital
29. pro 2013

@marukm Máš recht 😀 , více vás a budeme za vodou až vás sedřeme z kůže 😀 😀