Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

rozzaarka
29. pro 2013

@chris_n no, to by to musel nekdo nahlasit a ksichty si tu nevalcujeme, tak myslim, ze to bude v klidu 🙂

marukm
29. pro 2013

Jééé, vždycky když se to někde rozjede, tak začne někdo řikat, že je to off topic. :D To je v polovině všech diskuzí.;)

@chris_n

ninive211
29. pro 2013

@rozzaarka Ono to je obojí - i tím stárnutím, si myslím 😀 Když dva lidi spolu chodí chvíli, tak je to furt samé rande, kino, večeře...a čím dýl spolu jste, tím víc ti přijde zbytečné např. proč každých 14 dní hodit do kina, když si ten film můžu pomalu ve stejnou dobu stáhnout a proč platit nehorázné peníze za večeře v restauračce, když dobře se dá uvařit i doma. Je to tím, že člověk tak nějak přijde na to, že kvalita života se nepoměřuje počtem filmů zhlédnutých v multikinech, počtem navštívených koncertů a počtem drahých jídel v luxusních restauracích. Že je to o něčem jiném, člověku se prostě změní priority, "za mlada" si "užil" dost a nyní si o to víc váží toho kina, když jdete na film do kina třeba dvakrát za rok na výročí anebo na narozky 🙂

rozzaarka
29. pro 2013

@laurital No jo, to uz budu par let na pracaku hledat, kdo me zamestna, kdyz jsem polorozpadla, neslysim, skoro nevidim... 😀 😀

marukm
29. pro 2013

@rozzaarka V tomhle se bohužel neorientuju, v čempak nám nahrává?=O

@laurital :(

rozzaarka
29. pro 2013

@ninive211 my uz nebyli asi 2 roky 😀 a to mame multiplex v podstate za barakem 😀 😀

laurital
29. pro 2013

@rozzaarka Já nebudu hledat práci ale spíš někoho, kdo mě nakrmí a utře zadek 😀
@ninive211 My máme Špalíček pět minut od domu a byli jsme tam tak tři roky zpátky 😀

chris_n
29. pro 2013

@rozzaarka ještě, že má H. poukázky v práci, jinak bychom taky nechodili. A to naše multikino v Bolce je vtipný 😀

rozzaarka
29. pro 2013

@marukm muzes tam podnikat, muzes tam mit zvire, muzes to pronajmout dalsi osobe. Dneska to bylo ve zpravach 🙂 no, uprimne, me je to celkem jedno, jen jsem to zaslechla 🙂

chris_n
29. pro 2013

@marukm mě to neva, ale mohly by se tu začít ozývat hlasy proti nám 😀

rozzaarka
29. pro 2013

@chris_n kolik stoji vstupny? 🙂 i kdyz v bolce je taky jedno velky cinema city nebo neco takovyho u nejakyho hypermarketu. pamatuju si to z nejakych kontrol jeste z dob agosky

marukm
29. pro 2013

@rozzaarka Aha. Tak o to já se nezajímám, protože ani jedna věc se nás netýká.;)

ninive211
29. pro 2013

@laurital Já s tebou naprosto souhlasím, s tou investicí. Jen prostě pokud na to prostě není, anebo je, ale ne na takový byt, jaký by si člověk představoval (ono třeba starý špatně dispozičně stavěný a nerekonstruovaný byt koupíš levněji, ale co ušetříš na hypošce tak to a nebo víc zase dáš do samotné rekonstrukce, aby se v tom vůbec dalo bydlet), tak se s tím nedá nic moc dělat. Anebo vlastně dá - najít si lepší práci, případně druhou práci...v době, kdy o dobrou práci i v takovém městě, jako je Brno, je docela nouze a VIP posty jsou tak leda přes známé. A když do toho máš pohodlného a zřejmě ne moc sebevědomého chlapa, co je spokojen s "almužnou" zvanou plat, kterou dostává na úřadě...tak to se docela těžko přemýšlí o vlastním bydlení ☹ A do malého bytu jako 1+1 nebo 2+kk do 50m2 bych stejně jako @rozzaarka nešla, to je holý nesmysl si takové byty kupovat na hypotéky, pokud člověk do budoucna plánuje rodinu.
Tímto bych uzavřela téma vlastní bydlení, protože to je fakt dost OT, ...ale bydlení jako takové je určitě jedním z hlavních kritérií, když bych začala přemýšlet o rodině. Jak jsem psala už výše, dobrovolně bych si do malého 1+1 dítě nepořídila (kdyby nebyla vidina brzkého většího bydlení). Člověk potřebuje nějaké to soukromí.

wendy_
29. pro 2013

Tak my bydlime v 2+kk (54m2) a cekame treti dite. Podle mne, pokud jsou dve mistnosti,aby deti, co spi, mely klid, tak to staci v pohode na par let. Bez tak mam deti porad za zadkem. Samozrejme planujeme v dohledne dobe zmenu bydleni. Chteli bychom domecek, nez nejstarsi pujde do skoly a na to mame jeste 2,5 roku.

Jinak ja jsem pred otehotnenim jen chtela, aby pritel dostudoval a vzali jsme se. Nakonec me ukecal, ze se budeme snazit driv a ja si naivne myslela,ze nam to potrva tak pul roku minimalne. No povedlo se nam to na prvni pokus, ale pritel do porodu synka stihl si mne vzit i odpromovat. 🙂 .

Samozrejme,ze jsme mohli pockat, nasetrit vic penezi a treba rovnou postavit, ale kdyz kolem sebe vidim vsechny ty snazici se pary, kterym to nejde, tak si rikam, ze takhle je to lepsi, nez pak skoncit ve velkem dome sama s manzelem. Clovek totiz nikdy nevi, jestli se mu jeste podari otehotnet.

chris_n
29. pro 2013

@rozzaarka je tady "multikino" ale ten největší sál je tak poloviční oproti běžnému na černáku 🙂

puski
29. pro 2013

my jsme to nějak zvlášť nezvažovali, u nás se to prostě stalo a všechno šlo jako po másle, čekáme prcka a spíš o co se staráme je aby jsme byli dobří rodiče 🙂

pajusa
29. pro 2013

tak pro mě bylo u prvního důležité "zázemí" v jakékoliv podobě. a u těch dalších už jen kvalitní partner. vše ostatní se dá a dalo, i když je to fuška....
bydlíme v Brně v centru v nájmu 3+1 (3 děti), hypo nám zatím nikdo nedá, takže možná až časem, ale mně osobně to v tuto chvíli nevadí, nelíbí se mi ta představa zadluženosti a věčného strachu "zaplatím či nezaplatím". kdybychom museli do menšího, tak bych teda šla, ačkoliv nerada.
já dostudovala i s dětma VŠ, přítel ještě studuje (a do toho má dvě práce), takže to taky nebylo kritérium. Svatba by byla fajn, ale zatím na ni jen šetříme 😀

jajink_a
29. pro 2013

U nás je to dost čerstvé. Rozhodli jsme se definitině včera. Jsem po téměř 9ti letém vztahu ze kterého mám sedmiletého syna. Teď mám 14 měsíců nového přítele.Je mladší než já,což mě brzdilo.Ale přesvědčil mě,že není čeho se bát. Má víc zodpovědnosti a hlavně lásky k nám než můj o deset let starší bývalý. Nemáme se nijak luxusně co se financí týče. Jsme rádi,že máme oba práci a tuďíž máme na důležité věci. Nejdůležitější je,že se moc milujeme a miminko si přejeme oba dva,což zažívám poprvé.Měla jsem hrozný strach,z toho co si poví lidi,co na to malej a hlavně moje rodina..Najednou je vše pryč. Přeju si být kompletní rodina. A mít se nadosmrti tak rádi,jako teď. Co se týče financí,určitě to zvládneme. Bývalý měl peněz třikrát víc,než my oba dohromady a měla jsem se hůř než teď...Po tolika letech mám člověka,který mě miluje jako já jeho a miluje i mého syna. To je to nejdůležitější 😀

dora13
29. pro 2013

Ja jsem chtela byt vdana, mit odpracovanu povinnou dobu, abych mela narok na materskou, mit smlouvu na dobu neurcitou a vyresene bydleni. Nakonec jsem splnila jen prvni dve -- smlouva na dobu neurcitou mi byla prislibena nejdriv za rok a pul a co se bydleni tyce, tak vlastni byt jsme sice koupili, ale stavba se prodluzuje a komplikuje, takze misto abychom s miminkem uz byli v novem, tak se tam budeme stehovat nejdriv za rok a zatim jsme stale v pronajmu. Ale abych byla uprimna, nijak me to netrapi -- prace byla, je a bude, navic me do te stare prace s nejvetsi pravdepodobnosti proste vezmou znovu a co se bydleni tyce, miminku je prvni rok srdecne jedno, kde bydli 🙂
A je to mozna klise, ale myslim si, ze jedina opravdu dulezita vec je dobre si vybrat, s kym si to dite poridit -- zbytek uz se vzdycky nejak vyresi 🙂

laurital
29. pro 2013

Já se přiznám, že nějak nechápu ten argument "zaplatím či nezaplatím", vždyť v nájmu musíte také platit na čas, jinak vás vystěhují.

laurital
29. pro 2013

@dora13 Přesně to, co píšeš v poslední větě jsem napsala jako svůj první koment na druhé stránce 🙂 Důležité je nesáhnout vedle ve volbě partnera, ostatní už se dá zařídit.

ninive211
29. pro 2013

@laurital Možná by ses divila, jaké problémy jsou s vystěhováním neplatičů...tedy alespoň v městských anebo družstevních bytech ☹ V našem paneláku (tedy vlastně paneláku, kde mají byt naši a kde jsem vyrůstala) bylo těch neplatičů několik, problémoví, jedna ženská měla dluh přes 150 000 na nájemném, dokonce se s ní i soudili, po několika letech (myslím 3 roky) tehdy už družstvo soud vyhrálo (když ten barák ještě byl radnice, tak ji asi dluhy nezajímaly nebo nevím, ale prostě si tam vesele žila s děckama, párkrát tam byli policajti s obsílkou, tak to nepřevzala, neotvírala...), tak potom teprve se mohlo něco dělat - na základě rozsudku si vymohli alespoň, že příspěvek na bydlení, který ta ženská pobírala, chodil přímo na družstvo a né jí a teprve po několika dalších měsících se jí podařilo sehnat nějakou ubytovnu a tam ji vystěhovat (nevím jak je to teďka, zda se něco změnilo, ale tehdy nějak bylo nutný, že pokud chceš někoho vystěhovat, tak mu musíš zajistit nějaké dočasné náhradní ubytování - třeba na měsíc, ale musíš :-/ ) Jen dodám, že ta "paní" nebyla z onoho etnika - ale IQ myslím moc nepobrala, měla x zdravotních problémů, invalidní důchod, rozvedená, chlap byl taky pěknej vejlupek...ale hlavně že chtěla stále bydlet ve velkém 3+1, když na to neměla.

Taťka byl tehdy asi 3 roky předsedou bytového družstva, takže téma barák byl na denním pořádku, naši v podstatě neřešili nic jiného, takže něco o tom vím.

laurital
29. pro 2013

@ninive211 Já sama jsem v předsednictvu sdružení vlastníků, takže o tom něco vím 😉 .Ale my se tu teď bavíme o komerčních pronájmech, tj. přímo od majitele bytu, a tam nic podobného neplatí, nikomu žádné ubytování nesháníš a pokud jednou nezaplatíš-letíš, nikdo se s tebou soudit nebude.
Většina z těch, kteří se tak bojí závazku, bydlí v komerčním pronájmu a tam se s tebou nikdo nemaže, konečně od nového roku to bude platit i pro obecní byty a ani v OB už nebude povinnost sehnat náhr. ubytování.

ninive211
29. pro 2013

@laurital Tak to jo. Akorát paní píše pouze, že je v nájmu, ne zda v komerčním nebo obecním. A ve středu města je těch městských bytů docela dost... 🙂
Ono fakt není žádná "prča" pronajímat byt...jsou s tím podle mě akorát starosti. Základem je najít slušné nájemníky a ne každý to štěstí má. Ale samozřejmě pokud pronajímáš třeba nějakým známým, u kterých si můžeš být jistá, že budou platit a byt ti nezbombardujou a nevybydlí, tak je to výhra a je to dobré přilepšení příjmů.
Jak to bude od nového roku v souvislosti se změnou "občana", jsem nezjišťovala...těch změn je tam tolik, aby se v tom prase vyznalo. Ale pokud ta změna bude, jak píšeš, tak jenom dobře, to si lidi sakra rozmyslí, jestli budou nebo nebudou platit...prostě když nemám na velký byt, tak holt musím do menšího, nedá se nic dělat.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@laurital To by se prvně nějaký blbec z té kůže musel nechat sedřít. Každý rozumný člověk si pozjišťuje jak se pohybují ceny nájmů a do předraženého nepůjde 😉

chris_n
30. pro 2013

@uztotakbude s tim tak uplne nesouhlasim 🙂 koukni nampronajmy bytu treba fakt v te praze a budes jen valit oci.... proste je to hodne a vsichni vedi, ze naklady na ten byt takove nejsou.

ninive211
30. pro 2013

@chris_n
@uztotakbude Ono je to bohužel všechno o poptávce a nabídce...když je poptávka po bydlení, tak pronajímatelé si mohou dovolit lehce zvednout ceny, protože i tak mají jistotu, že ten byt prostě pronajmou...pokud nejde o nějaký holobyt někde u Cigánova.
Třeba v Brně si myslím, že ty nájmy hodně táhnou nahoru studenti...v Brně je nejvíc VŠ studentů na počet obyvatel v republice. A kolejí je docela málo, hlavně Masaryčka jich má nedostatek...i když teďka se nějaké mají stavět v rámci univerzitního kampusu či co. No ale pokud nedostanete koleje, tak vám nezbyde než podnájem s více studenty v bytě. A tady ty studenty si právě myslím pronajímatelé odírají nejvíc - většinou co jsem viděla studentské byty, tak fakt docela hrůza, stará kuchyňská linka, starý umakart, kolikrát elektřina v háji, aby se člověk bál strčit něco do zásuvky, pronajímatel nemá zájem do toho investovat peníze, protože ti studenti tam většinou nejsou dlouhodobě, "migrují"...a za takový nic moc 3+1 na kraji Brna chtějí třeba 13 tisíc...a ti studenti do toho jdou, protože bydlet někde musejí.

pajusa
30. pro 2013

@laurital
@ninive211 no...je to tak...my jsme třeba nějakou dobu nájem neplatili, protože jsme to prostě nedávali, přítel přišel o práci, nemohl najít novou, rodiče pomoct nemohli, banka nepůjčila...ale dohodli jsme se s majitelem (jsme v centru, ale v soukromém), že to budeme splácet. myslím, že banka by tak benevolentní nebyla.

hedusska
30. pro 2013

nezvažovali jsme tak nějak nic..🙂 bydlet máme kde, přítel pracuje ale moc nebere, já nepracuju a ani jsem nepracovala....ale mimčo jsme chtěli, tak jsme do toho praštili jen co jsem dodělala školu..🙂

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@chris_n Ono Praha to je kapitola sama pro sebe. Já jsem z malého města na Moravě a tady by si fakt předražený byt nikdo nepronajal. I tak tady tak 90 procent lidí bydlí ve svém, nemám žádné známé co by bydleli v pronájmu. Je to určitě o poptávce a nabídce a taky o lokalitě.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@ninive211 V Brně jsem studovala na Masárně. Je fakt, že všichni spolužáci bydleli po bytech jak říkáš. Ale platili za měsíc 2 - 3 tisíce, což mi připadá jak cena za koleje a viděla jsem ty studentské byty a nic jak popisuješ. Byty byly velmi hezké, většinou 3*1, bydlelo tam pět max. šest lidí. Společná kuchyň, koupelna, záchod. Pokoje moc hezké. Byty opravené, udržované. A děcka tam bydleli celé tři roky, nestřídali nájmy. Ono je to o tom, co člověk chce a hledá.