Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

marukm
29. pro 2013

@uztotakbude Já mám jen samý nepraktický jazyky..:D Angličtinu umí kiaždej a rusky nikdo umět nechce..a latinsky se nedomluvíš.:D:D

@liss_durman Ale to je tak trošku jiný případ, protože předpokládám, že tvůj muž, vzhledem k tomu, že je starší, už měl práci, leccos za sebou..🙂 Ale nemyslím to nijak ve zlém!!

liss_durman
29. pro 2013

@marukm Jasně, kdyby to byl můj spolužák (myšleno vrstevník, protože můj muž vlastně je můj spolužák, akorát trochu "přerostlý" 😀 ), asi bychom si tak nehvízdali. Ale zase mám spolužáka ze ZŠ stejně starého, který má i stejně staré dítě jako já a ženu má ještě o rok mladší než je on 😀 Takže se stal otcem v 19, jeho manželka se stala matkou v 18, mají se rádi, žijí sice u jeho rodičů, ale co vím, tak si šetří na rekonstrukci domku myslím, že jim to docela jde... Ono dneska je fakt blbá doba co se týče práce, i ten, kdo má praxi třeba 20 let (jako můj manžel), se bojí o zaměstnání a neví ani dne ani hodiny, kdy si najdou někoho lepšího, kvalifikovanějšího, méně odmlouvavého apod. 😀

laurital
29. pro 2013

Nuž já jsem se vdávala na VŠ za o rok mladšího studenta 😉 , bylo nám 23 a muži 21.A zvládli jsme bez pomoci rodičů dostudovat, najít bydlení i práci.Všechno jde, jen se musí chtít.
Bylo to hodně těžké, zvláště první dva roky, ale je fakt, že vztah nám to prověřilo a oba víme, že se na toho druhého můžeme absolutně spolehnout.A nic nám neuteklo 😉 , dnes se máme daleko lépe než většina lidí, kteří nám tehdy prorokovali, že si kazíme život.

marukm
29. pro 2013

@laurital Tak já se odstěhovala od rodičů hned po maturitě, manžel v té době studoval VŠ. Taky jsme si nepískali. A nikdy jsme si nestěžovali. Sami jsme to tak chtěli, nikdo nás nenutil ani nevyhazoval. Jsme šťastní. Určitě bych nerada, aby to vypadalo, že skuhrám a lituju toho. Nelituju jediného kroku. Ani toho, že za 6 měsíců snad budeme 3.🙂

marukm
29. pro 2013

@liss_durman Moje sestřenka je o rok mladší než já a v listopadu se jí narodili dvojčata, tak už má teď 3 děti. Jenže ona se na to na všechno vybodla. Nedochodila ani střední, a to už jí zbýval jen rok a měla individuál. Je to taky hodně o vůli..když člověk chce, jde to. Sice někdy hůř, ale jde.🙂

laurital
29. pro 2013

@marukm A zvládnete to, věř mi.Ono to moc nejde plánovat.Znám spoustu lidí, kteří měli vše do puntíku naplánované a přišla nemoc, úraz a i tak to zvládli-ve dvou byli silnější.A naopak mám v rodině případ, kdy dítě přivedli do svého, dvě auta, luxus a za rok se rozváděli.
Pokaždé, když spojíš svůj život s někým jiným, riskuješ.

romcovaklarka
29. pro 2013

@uztotakbude Tak nevím, u nás třeba to s prckama není nijak zvlášť finančně náročné a hodně se dá ušetřit, u nás je teda zásadní problém s výpadkem mého příjmu. Pokud máte takové příjmy, jak jsi psala, tak si představ, co když místo toho tvého příjmu budeš mít rodičák - nevím, kolik ti vyjde. Jinak věci na mimi jsem hodně kupovala po bazárkách, hračky dostávala, plenky kupujem nejlevnější (naštěstí jim vyhovujou), pokud nebudeš mít tu smůlu, že bys nemohla kojit, tak tím se taky hodně ušetří... tak záleží na každém, podle mě když je vše ok, mimi zdravé atd., tak to extra finančně náročené být nemusí. Samozřejmě nedej Bůh, aby bylo něco blbě 😕 Ale to předem nevymyslíš...

romcovaklarka
29. pro 2013

@marukm Náhodou ruština začíná docela dost letět... je to velkej trh 🙂

svobodpetika
29. pro 2013

Já zvažuji už asi čtvrt roku a nedokáži se rozhodnout. Manžel by už miminko chtěl a já pomalu taky ( věk už mi naznačuje že mám nejvyšší čas) ale trápí mě finance.Máme domeček s hypotékou splácíme dobře i dost ušetříme ale já má větší plat než manžel. V okamžiku kdy půjdu na mateřskou a rodičovskou příjdeme o větší část platu. Vím že řešením je ušetřit si něco na splácení a možná i varianta otec na rodičovské 🙂 i volba 2 let by nám hodně pomohla ale co pak dítě do školky nevezmou a babičky do důchodu daleko.A tak to odkládám než našetřím.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@laurital Co tím chcete říct? Já se vdávala "až" ve 24 letech, za chlapa co je o čtyři roky starší jak já. Ovšem VŠ jsme oba studovali z vlastních peněz a byt si našli a koupili taky sami. Práci jsme si taktéž oba našli sami, taky si nedovedu představit, jak jinak by to mělo být.

laurital
29. pro 2013

@uztotakbude Holka, ty už se fakt konečně uvolni a přestaň hledat ve všem útok na svou osobu.Jestli to tak děláš i v běžném životě tak potěš koště.
Jestli sis nevšimla,tak jsme se bavily s holkama marukm, chris a liss.

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude prrr, nebud vztahovačná, my se bavily o nějakém tématu obecně a nebyl to vůbec útok na tebe.... nehledej v tom pořád utok jen na svou osobu. To bychom tu nemohly nic napsat 🙂

kahira
29. pro 2013

Já si pořídila psa ve 20ti letech, od našich jsem se musela odstěhovat, vzala mě pod křídlo babička díky bohu, nakonec jsme s přítelem šli do 1+1 asi 35m2 až jsem tedy měla stálou práci, do té doby jsem to střídala a báli jsme se, že to neutáhnem kdyby něco. Tak jsme rok bydleli v nájmu a až jsme se rozhodli, že bychom chtěli mimčo, museli jsme se stěhovat, domovník chtěl byt prodat, tak jsme si vzali hypo a koupili byt, psaný jako 2kk ale je to asi větší 1+1 48m2, Teď máme obývák, mini ložničku a v chodbě kuchyň. Až bude malé, budeme mít obývák s ložnicí a chceme sem dát i kuchyň protože ho zvětšíme a otevřeme do chodby. Ale vidím to max do 3let dítěte 🙂 . Psa bych taky nedala ani za nic udělala bych pro ni první poslední. Taky máme nějaké dluhy ale zvládneme to 🙂 musíme myslet pozitivně.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@chris_n
@laurital Ok, promiňte. Ono je to těžké. Když jsem zakladatelka. Pak mám pocit, že je vše mířeno na mne, pro mě, proti mně. 🙂

chris_n
29. pro 2013

@kahira neber to ted tak, že útočím zrovna na tebe... je to moje obecné mínění a můj postoj. Ale nikdy jsem nepochopila, proč si mladí lidé plánující případně do budoucna rodinu pořizují na hypotéku takhle malé byty ☹. Já když to vidím, ty dvoupokojáky stojí okolo 2 mil. (teda v Praze), nebo něco málo pod. Člověk se zadluží a pak teda jít do většího znova na hypotéku... ufff. Ale tak každého rozhodnutí 🙂.

laurital
29. pro 2013

@uztotakbude Kočko, ale to je asi tak trochu tvůj problém a teď to opravdu nemyslím zle a nechci rýpat.Neber to tak, že každý, kdo má odlišný názor je hned rýpal, chce ti ublížit atd.Ber to jako diskuzi, každý z nás bere život jinak a to, co je pro jednoho normou, může být pro druhého noční můra.Hlavní je být se svým životem spokojený, ne?

kahira
29. pro 2013

My bydlíme na jižní moravé a dvoupokojáč tu stojí okolo 1,5 mil. my sehnali za super cenu 800tis jak jsem psala 2kk . Neměli jsme kam jít, nájem jsme platili 7 tisíc ta 35m2 a teď neplatíme ani těch 7. Jak jsme se rozhodli pro mimčo najednou nás vyhodili, měli jsme měsíc na to se vystěhovat. Proto jsme si řekli, že už nájem nechceme. Je to věc názoru 🙂

kahira
29. pro 2013

nechtěli jsme brát hypotéku na tolik peněz když stejně chceme domeček do budoucna, ale teď to opravdu nešlo no :( . ono je rozdíl platit hypotéku 3500kc a 7,8 tisic plus inkaso, to by můj neutáhl kdybych byla na mateřské. Nám to teď stačí a jak říkám, budeme tu max do 3 let věku dítěte, které ještě ani není na cestě :/

chris_n
29. pro 2013

@kahira vždycky je to asi i o tom to propočítat. Já věděla, že jít do hypo, tak rovnou do třípokojáku, i kdyby měl byt jeden pokoj nějakou dobu prázdný 🙂. Ale přesně, to je věc názoru. Kamarádi třeba byli ve 2+1 spokojení, ted uvažují o rodině a jsou naprosto zoufalí, jak to dál udělat s hypotékou na krku ☹. Tak snad vám se povede lépe 🙂.

Tak na takovou částku hypotéky se tu u nás jen tak člověk nedostane ☹ to by fakt musel být byt do milionu a mít ještě hotovost :(

laurital
29. pro 2013

@chris_n Ani v Brně ne, nejsi v tom sama 😉 .My jsme si brali hypo na 2 mega, protože mega jsme dali v hotovosti, díkybohu už je polovina splacená.Ségra má v Praze hypo na 3,5 mega.Opravdu nejde srovnávat ceny bytů v Pze a Brně a v malých městech.

kahira
29. pro 2013

Taky jsem chtěla větší, ale my chceme domeček časem 🙂 vyrůstala jsem v domě se zahradou. Nám v bance rovnou řekli, a i moji rodiče, že se dá byt prodat a hypotéka doplatí, a vezme druhá, nebo se dá v době fixace převézt na toho kupujícího. Ono tenhle byt má větší hodnotu a známí ho chtěli prodat rychle a prodali pod cenou, byty jsou tu mnohem dražší, ale to je fuk, nebudu to tu vychvalovat do nebe :D. upřímě už se taky těším na domeček 🙂 ale zvládnout se to tu dá, a i s mimčem. A kolik lidí bydlí v ještě menším a jsou šťastní 🙂 .

chris_n
29. pro 2013

@laurital no my mame na 2,2m. Ale šli jsme kvůli tomu z Prahy pryč a brali jsme to nakonec bohužel celé ☹. Takže ta měsíční splátka taky nic moc...

kahira
29. pro 2013

ale když se chce,tak to jde, všecko jde 🙂 jen se tomu musí trošku pomoct 🙂

chris_n
29. pro 2013

@kahira ted nevim, na koho si reagovala, kdyz to neadresuješ přímo 🙂

kahira
29. pro 2013

myslela jsem to obecně, myslela jsem to tak, že když někdo to mimčo chce, udělá pro něj všechno 🙂 pokud jsem pochopila dobře tak vy chris_n jste vzali radši domeček nebo byt mimo prahu, A vy dítě máte nebo plánujete?

marukm
29. pro 2013

@chris_n My když zjišťovali, jak by to teda vypadalo, kdybychom si vzali hypo, zjistili jsme, že pěkně na pytel.:D Nemáme nic do začátku, takže bychom brali celou částku. Kdybychom nebyli náročný a chtěli 3+1 třeba ne celou po rekonstrukci (jako minimum jsme chtěli plastová okna a pokud možno zděné jádro), stejně by to tak 2-2,5 bylo. A to by pak bylo cca 12 tis. měsíčně na těch 30 let. + poplatky, + jídlo, + zbytek. To bychom určitě neutáhli. Proto neodsuzuju nájmy. Samozřejmě pokud to vychází levněji než hypo.

chris_n
29. pro 2013

@marukm my mame teda hypo 10 tis., ale s tím, že v praze kdybychom chtěli podnájem nejlépe třípokojový, tak bychom byli s poplatky nekde na 17 tis. Což je víc, než zaplatíme ted za "svoje". Ale jasně, musí se to prokalkulovat.

chris_n
29. pro 2013

@kahira my jsme se letos v červnu brali, během toho vyřizovali koupi bytu (byt se zahrádkou mimo Prahu). No a do budoucna blízkého jsme chtěli mimčo. Nakonec ho budeme mít v květnu 🙂, jen poprosím dávej ty nicky se zavináčem, at nás to označuje a víme, že reaguješ 😉

marukm
29. pro 2013

@chris_n Prostě v Praze je draze.:D My nemít manželův služební byt, nezvládli bysme to. Resp. tenhle byt je 3+1, protože už jsme se připravovali na rodinu..myslím, že bychom to zvládli v 2+kk (tam jsme bydleli předtím). Občas mi jen přijde, že někdo si prostě myslí, že když nebydlí ve svym, je to katastrofa. Pak se lidi zadluží. Sice si to můžou dovolit, ale jak už jsem tu psala, znám dvojici, která chce mimčo. Strašně moc. Ale mají hypotéku, a když to spočítali, zjistili, že jim na měsíc zbyde 2 tis. na všechno. Na jídlo, mimčo a všechno ostatní. To už mi prostě přijde opravdu moc..

chris_n
29. pro 2013

@marukm jo jo, ja to u hypo počítala rovnou na snížený příjem. Na běžný nás obou dohromady bychom si mohli dovolit víc 🙂