Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

laurital
29. pro 2013

Já si pořád myslím, že pokud má chlap slušnou práci a nemáte dluhy, tak se to s jedním dítětem dá v pohodě zvládnout.Na vyskakování to nebude, ale zvládnout se to dá.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@chris_n To jsme řešili. Dokonce jsme se radili s kamarádem co dělá v realitách i s lidma kolem nás, co pronajímali. Prý se na to máme vybodnout. Důvody:
1) najít nájemníky co byt nevybydlí a zároveň s nimi nebudou problémy s placením je prolbém
2) vyplatí se jen když nájemníci zůstávají roky stejné a vybuduje se tam nějaký "obchodní" vztah. To je u bytu 1 plus 1 značný problém, protože pro rodiny s děckama je to malé, staří jsou za svůj život zabezpečení (důchodci v podnájmech nebydlí) a mladí vydrží chvíli, pak se rozhodnou pro děcka a bude jim to malé tak jako nám.
3) cokoliv se rozbije musí majitel na své náklady opravit, tj. k hypotéce (mnohem vyšší než o jaké jsem tu mluvila) ještě stále řešit rezervy na opravy

Lepší to budeme mít když to prodáme a hypotéku si nebudeme brát 1 600 000 Kč, ale jen 800 000 Kč.

PS: To jsi mne původně s tím bytem asi špatně pochopila. Momentálně je to pro nás prostě jistota, do budoucna ho určo budeme prodávat a řešit větší bydlení. Jen prostě nechceme pryč z našeho kraje. Mne tu tedy nedrží nic, ale manžela práce a i když si tam platově asi moc nepolepší, tak ho to baví, je tam rád a co víc si člověk může přát, než chodit do práce za přáteli a rád.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@laurital to je mi fakt líto, že jsem podle tebe přizdisráč. Na druhou stranu jsem viděla dost nepřizdisráčů co by nebýt rodiny skončili na ulici apod.

laurital
29. pro 2013

@uztotakbude Nebuď prosím tě pořád tak vztahovačná a neber vše tolik osobně!
A ano, myslím si, že v dnešní době musí člověk občas zariskovat, jinak bude celý život bydlet v jednopokojáči a fňukat, že nic nemá, nakonec ani ty děti.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@laurital Je to o povaze. Já nejsem od přírodyy prostě člověk co riskuje. Mám ráda svoje jisté. Je to pro mne důležité. Člověk musí zvážit své možnosti a dle nich se řídit. Lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše. Radši budu pořád zvažovat a vyčkávat a řešit a vyřeším, než se do toho nahrnout hned a přitom mít jen pár triček a kalhot a holý zadek. Taky takové znám. Však ono se to nějak udělá. Já ani manžel takoví nejsme. Oba bychom se z toho zcvokli.

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@laurital Jinak se omlouvám, nechci být vztahovačná, ale tady to fakt vyznělo jako mířené na mne. Promiň.

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude ona to myslela @laurital obecně, že je potřeba nebýt občas pohodlný. Vidím to na sobě. To co píšeš s vrabcem a holubem jsem já taky.... ale chtěla jsem vlastní bydlení, zázemí pro sebe i děti, tak jsme do toho prostě šli... počítala jsem to horem dolem a může se stát cokoliv, to je mi jasné (manžel může mít úraz, přijít o práci, atd...), ale touha po rodině je silnější. Navíc jsme to bydlení pořizovali v době, kdy na to byly vhodné podmínky (nízké hypo, atd...). U mě to bylo rozhodnutí rodina vs. být navždy bezdětná a užívat si život (a to jsem fakt nechtěla).

laurital
29. pro 2013

@uztotakbude Nebylo.Podívej mít dítě je vždycky risk, protože dnes nikdo nemá zajištěnou práci a příjem na dalších dvacet let, kdy to dítě budeš živit, kdy budeš platit hypo.Takže riskovat do jisté zdravé a únosné míry prostě musíš.Pokud budeš uvažovat pouze tak, že vše musíš mít jisté a pojištěné, nebudeš mít opravdu nikdy nic a celý život strávíš čekáním na to, až bude lepší byt, lepší práce, lepší auto...
Můj muž podniká a zaměstnává několik lidí a kdyby se měl každý den budit hrůzou, co bude za pět let, zbláznil by se.Což ale neznamená, že zbytečně utrácíme a nešetříme na horší časy.

edeltraut
29. pro 2013

Holky ony ty děti nakonec tolik nestojí (pokud jsou tedy zdravé a kojíte) 😉. Adélčin měsíční výdaj do půl roku byl do 1200,- (plenky, drogerie, oblečení), od doby co byla přikrmovaná +800,-, brzy přestane používat pleny, takže to bude zase cca o 800 míň. Oblečení nakupujeme v sekáčích, má jen to co nutně potřebuje - stejně rychle vyroste....
Pro první jsem musela mít všechno nové .... jako každá maminka jsem chtěla "jen to nejlepší" (nemyslím to nijak zle, zkrátka jsem si nedovedla představit, že mýmu miminečku obleču něco "starého" atd...) a v té době mi vůbec nedocházelo, že jemu je jedno jestli má nové body za 250,- nebo ze sekáče za 25,- a ten zbytek bych mohla použít třeba na spoření 😀. Jó, ale člověk byl mladý a blbý a některé skutečně důležité věci chápu až nyní s "třeťátkem" 😀

lamarika
29. pro 2013

@edeltraut souhlas 😉 Taky jsem to tak měla a mám 🙂

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@edeltraut Díky tohle je pro mne např. cenná informace. Vím, že téměř všechno (mimo autosedačku a možná kočárek), budu kupovat po někom. Nevadí mi to. I já pro sebe kupuji oblečení v sekáči a nikdo by nepoznal, že to je po někom. Ale neměla jsem odhad na výdaje na mimčo a bála se, že se vyšplhám v době rodičáku na pět až sedm tisíc měsíčně a budu v háji.

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude no by ses na ty částky asi hravě mohla dostat, ale proč.. za sebe taky tak neutrácíš... Jinak ke kočárku, ten bych klidně i pořídila z druhé ruky 🙂. autosedačku teddy ne. Na druhou stranu říkala si, ze auto nemáte? Já ted dokonce zahlédla, ze se dají autosedacky půjčit na krátkou dobu, jsou na to v některých obchodech s dětským zbožím půjčovny. Otázka je, zda se to vyplatí no... 🙂. Největší výdaj je podle mě nakoupení výbavy veškeré, pokud to nenakupuješ postupně. Ale asi i to se dá. Moje mamka třeba říkala, že u nich je jeden fajn sekáč, kde mají bodýčka na mimčo jako nové... a taky je to okolo třebas 30 kč za kus max. Taky se dá lecos nakoupit po netu (tady, mimibazar, aukro). No a drogerii a spol holt budeš nakupovat v akcích 🙂

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@chris_n Auto nemáme a neplánujeme. Takto nám to celkem vyhovuje. Všude se dostaneme busem a vlakem, jsme zvyklí. Když je jo problém, půjčíme si auto od mého táty. Postýlku máme, kočárek koupím po někom, nebo nový ale z rok staré kolekce, takže jsou pak za půlku. Oblečení v bazárcích a sekáčích, možná pár novýcch kousků pro radost, ne moc. Přebalovací pult nechci, přebalovat budu na posteli, sedačce nebo si dám jen přebalovací podložku na některou z komod. Co ještě budeme muset koupit nové bude monitor dechu. Jen abych kojila, to je to nejdůležitější. Pro zdraví děcka a i proto, abychom nedávali tisíce za sunar.

laurital
29. pro 2013

@chris_n @edeltraut Přesně tak ženy 🙂 .
Plínky jsem nakupovala podle akcí celé těhotenství a nebolelo to finančně 😉 , i velikosti odhadneš a pak máš na půlrok vystaráno.Oblečky se dají levně pořídit z druhé ruky, body apod. např. v Tescu ve výprodejích za cca 130,- deset kusů, stejně tak pyžámkové overaly.Pokud nebude dítě alergik tak skvělá kvalitou i cenou jsou bio mléka z DM.Některé maminky samozřejmě brečí, že za dítě dají celý rodičák, často se ale stačí podívat do galerky a zjistíš, že to bude spíše způsobeno nakupovací mánií, než náročným miminem 😉.Stejně tak příkrmy, proč kupovat skleničku za 40,-, když stačí popřemýšlet, nebýt líný a uvařit doma.

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude hele monitory dechu se dají koupit taky použité 🙂. Jen jsi se zminovala o autosedačce, tak jsem ti právě chtěla napsat o možnosti půjčení, že se to taky dá, kdyz jedete autem jednou za uherák 🙂. Ale ono se to nasčítá, postýlka, matrace a hlavně ta drogerie no.

chris_n
29. pro 2013

@laurital ja se přiznám, že nejaké příkrmy nakoupíme, ale taky je nakoupíme asi v německu, kde hipp zeleninový s masem je okolo eura max. A z našeho okolí tam jezdí minimálně dvě skupinky jednou za čas nakupovat 🙂. Ale jinak je budu asi dělat hlavně doma 🙂. Takže už je se modlit,aby nebyly ty alergie 🙂

jinak ja se těch plínek docela bojím ted.. nevím jaké velikosti kupovat 🙂 at to není zbytečné. Ale mohla bych uz v dm neco pokoupit na kupony 🙂

eeefffaaa
29. pro 2013

Tak i ja napisi kolik jsme tak nejak vydali kdyz byli kluci mensi.Ani jednoho jsem nekojila dlouho a to jsem si u druheho davala velky pozor abych zas neprisla o mliko,delala jsem snad vse mozne,i odsvacaku jsem si poridila a stejne dostala jsem se opet jako u prvniho na dva mesice ☹ takze ze zacatku bylo za UM mleko docela dost penez,mesicne to vyslo tak na 1200kc,pak jsem objevila mleko Babylove z DM bezkonkurencni a mnohem levnejsi nez ostatni...no a pliny ty jsem u prvniho mela latkovy ale asi jen do 8 mesice,jelikoz jsem si koupila takove ty vicevrstve a ne kalhotkove tak od toho 8 mesice bylo docela slozity mu tu plinu dat poradne,jak uz se vic hybal a nechtel mi chvili lezet atd. (takze doporucuju kdyz uz latkovky tak nejake poradne ty co jen zapnes a je to,nic na skladani) no a oba kluci meli pliny skoro do tri let,mladsi je stale jeste ma,jelikoz porad nejak nemuze pochopit ze se i kadi do nocniku,na curani si obcas rekne,ale i to je jeste des,takze vydaje za pliny stale jsou a to uz jsem oba davala od roku na nocnik tak nejak prubezne a stejne zadny efekt (kluci jsou celkove tak nejak "pozadu" oproti holkam)..no a vybava na prvni jsem vsechno koupila nove (postylku,kocarek,nektere obleceni,lehatko) a na druhe jsem zas nekoupila defacto jeste nic,vse ma po starsim,velka vyhoda deti za sebou...ale jak uz tu bylo psano,ted bych koupila asi uz vse z druhe ruky,to se daji opravdu sehnat krasne veci,skoro nepouzite a o mnoho levnejsi...a taky mi dost veci zaplatila a koupila tchyne nebo moje mamka...ted nakupuju hodne v sekacich nebo kdyz si lepsi veci tak hodne v Lidlu a nebo zas nakoupi tchyne..a jeste k prikmum tak vsechno jsem si delala doma sama..dala do sklenicek a do mrazaku a pak vzdycky vecer vyndala aby to meli druhy den na obed...to same s presnidavkama,taky jsem delala hodne doma a plinky kupujeme v albertu tu jejich znacku Euro Shoper (ci jak se to pise),driv jsme kupovali oranzove pampers nebo na slevovy kupony s DM,ale pak jsme prisli na tyhle a jsou nejlevnejsi a jsou v pohode

uztotakbude
autor
29. pro 2013

@chris_n Postýlku máme! Matračku musíme koupit, to je fakt. Tu autosedačku to se pak uvidí, nevím kolik stojí nová. U toho monitoru dechu se s chlapem bojíme jít do staršího. Co kdyby nefungovat dobře a něco se stalo? Do smrti si něco vyčítat kvůli ušetřené tisícovce.

laurital
29. pro 2013

@chris_n Myslím, že rezervní skleničku měl doma každý 😉 .Spíš jde pak o to, že když krmíš výhradně kupovanými příkrmy, výživami a mlékem, fakt se to nasčítá.Já jsem si vždycky jednou za týden uvařila různé masíčko a různou zeleninu podle receptů ze stránek Hami, zamrazila a pak už jen uvařila přílohy.Práce na hodinu, cenově nesrovnatelné.A ať mi nikdo nepovídá, že čerstvě zamražené kvalitní jídlo je horší než sklenička s dvouletou trvanlivostí 😉 .

chris_n
29. pro 2013

@uztotakbude tak to uz je na vás, jak to pojmete. Jinak třeba takové vajíčko od cybexu stojí 2,5 - 3 tisíce. A mají dobré reference, co vím. Použité seženeš za 1500

eeefffaaa
29. pro 2013

a kdyz jsme kupovali treba autosedacku nebo novou postel pro starsiho,tak jsme vzdycky rekli babickam,ze nez aby kupovali nejake hracky,kterych maji az az at nam na to pridaji a bude to uplne nejlepsi

monitor dechu jsme nemeli ani u jednoho...koupila jsem si akorat chuvicku

chris_n
29. pro 2013

@laurital hehe, hele ja už ted sbírám recepty na příkrmy a přes léto budu sbírat jablka, jahody a spol do mrazáku, at toho mám co nejvíc. ono je to jako s jídlem. Pokud to navaříš doma do krabiček, tak je to lepší, než kdyz bude chlap kazdy den chodit na menu za 80 kč 🙂

chris_n
29. pro 2013

@eeefffaaa taky to tak plánujeme 🙂

romca05
29. pro 2013

@uztotakbude Pro mě bylo důležité mít chlapa, se kterým děti chci a nějakou tu praxi v práci (po studiu VŠ), abych měla nárok na MD. Otěhotněla jsem plánovaně (po pětiletém vztahu) ve 28 letech hned na první pokus 🙂 Celou dobu jsem si myslela, že jsem si to naplánovala ideálně až do doby, než jsme se po dvou letech začali snažit o druhé dítě. Najednou se u mě objevily zdravotní problémy (gynekologické) a v ten moment jsem si docela začala "nadávat", že jsme první dítě neměli mnohem dřív, že jsem mohla bez problémů mít i druhé a nepodstupovat laparoskopii a léčbu, že to odsouvání kvůli praxi nebylo úplně to nej. Jako mít parádní bydlení a nějakou pracovní jistotu je super, ale pokud tě tlačí věk a nějaké zdravotní problémy, tak já po svých zkušenostech bych dítě neodkládala, zvlášť pokud máte kde bydlet, ať už je ten byt jakkoliv veliký. Jasně, že je to jednodušší v RD, ve kterém třeba bydlíme my, ale věřím tomu, že s jedním dítětem bychom dokázali žít i v malém bytě, když by byla vyhlídka na něco lepšího v budoucnu - klidně až po mém návratu do práce 😉

laurital
29. pro 2013

@chris_n Babyborn velikost bych koupila opravdu jen jedny dvoje, můžeš mít cvaldu.Ale velikost 2 tj. do 6kg bych se nebála koupit víc ks.

chris_n
29. pro 2013

@laurital ja mam ted kupony na ty jumbopacky z DM, tak právě nevím... ale je čas je využít do března 🙂

jija
29. pro 2013

@uztotakbude monitor dechu neni potreba kupovat, da se pujcit v porodnici, alespon u nas v kazde. Za pul roku jsme davali 1000, nakonec jsme si zaplatili monitor az do roka, ale u naseho akcnaka to nemelo cenu, protoze co jsme meli v 8 mesici 3 falesne poplachy protoze maky nelezel ale sedel v rohu postylky tak jsme ho prestali pouzivat, ale pokud dite hezky spi tak klidne do roku
Za nutrilon jsme davali asi 350 tydne, jedno velke baleni za tyden a malemu sedel, v 9 mesicich stejne prestal mliko pit takze v pohode, plenky myslim asi 400 tydne za pampersky, ale od 10 mesicu ma latkove takze jednorazovky na noc a na navstevu a baleni vydrzi asi mesic a pul,

laurital
29. pro 2013

@chris_n Ty plínky ani mlíka z DM nejsou vůbec špatné, my jsme pak u druhé používali jen je a spokojenost.A navíc tě při té ceně nevytočí, když se ti pět minut po přebalení do pampersky potentočkuje, že.. 😀

chris_n
29. pro 2013

@laurital švagrová používá prý nějaké tesco plínky a je s nima taky spokojená, než vypláznout majlant za pampers...

eeefffaaa
29. pro 2013

@laurital jj hlavne to mliko jejich je super...prvni mel Nutrilon a byl po em porad takovy nedojedeny,u druhyho jsme zacali kupovat Nutradefense a pak jsme prisli na toto a i prdy po nem prestal mit...oba strasne trpely na boleni bricha a fakt naprosto super..navic oba moji kluci pili mliko snad do roka a pul to i treba trikrat v noci...takze to fakt se jen kupovala UM