Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@suzief hurá, nejsem v tom sama! Díky! 😉

laurital
30. pro 2013

@uztotakbude Většina lidí si doma peče pečivo právě proto, aby věděli, co si do něj dávají.Na netu máš spoustu receptů, ty už ale dopředu víš, že to bude hnus 😕 .A opět jsme u toho, že si hledáš důvod, proč něco nejde.Ona by ti nedejbože totiž mohla ubýt jedna položka z tvého horor seznamu, že?

berenika39
30. pro 2013

@laurital přesně tak to vnímám,to knourání, jak něco nejde nebo nepůjde....

blahova_andrea
30. pro 2013

@laurital to já dělám, protože naše situace je jaká je a potřebuju mít trošku přehled odkud a kam se ty peníze přelívají. s tím, že to dělám aspoň vím, kolik jsem po dobu mateřské vybrala z úspor na dorovnání příjmů a dovedu si trošku líp spočítat, že z toho zbytku zvládnu snad dorovnávat i to další mimčo 😀 jinak bych asi byla o dost víc na nervy, kdybych neměla přehled. tohle je zase trošku moje mánie. ale tak ono je to fakt daný tím, že jsem vždy nosila domů víc jak přítel, na futra mu psala splátky jeho dluhů atd atd...jsme trošku atyp případ, zas. mít to trošku víc normálně, být vdaná, nemít závazky bokem, nemít nouzi, kdyby stačilo, kdyby každý utrácel s rozumem a nemusel to řešit na koruny...bylo by to fajn a já bych si nemusela vést deníček 😀 zatím jsme se do tohoto stádia bohužel nepropracovali, ještě to pár let potrvá...nebo spíš doufám, že se tam jednou dopracuje 🙂

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@laurital Laurital, kočko prosím Tě už se prober a přestaň ze mne za každou cenu dělat blba, ano? Pekárnu mám doma pět let! Mám vyzkoušené směsi i chleba dle receptů z netu a je to hnus!!!! Já nejsem žádný idiot. Až budeš s bezlepkovou dietou žít 17 let jako já, budeš taky moc dobře vědět, co se jíst dá a co ne a co je dobré a co ti nechutná! Je komické, že se mi tu snažíš vnutit tvé názory o úžasném chlebu z domácí pekárny a přitom onemocnění, s kterým já se potýkám celý život nemáš. Nepřipadá ti tohle už trošku přes čáru?

laurital
30. pro 2013

@blahova_andrea Naopak, já si myslím, že to děláš dobře a měla bych to také začít.Já samozřejmě vím, kolik zaplatíme na nájmu, hypo a spoření a jídle, ani si nemyslím, že bychom nějak vyhazovali, ale určitě by nám to také prospělo 😉 .

laurital
30. pro 2013

@uztotakbude Ne, nepřipadá, já se ti snažím poradit a uvědom si, že blba z tebe nedělám já ani ostatní, ale někdo úplně jiný 😉
Ono by bývalo stačilo slušně napsat, že ti to nevyhovuje a raději kupuješ.

blahova_andrea
30. pro 2013

@laurital

@berenika39 holky, já to trošku chápu. já tím dřív trpěla taky. dneska už mnohem méně, ale občas mě prostě chytne blbá a u některých témat opravdu s odstupem času musím uznat, že jsem hledala spíš výmluvy a důvody proč ne, než abych se do něčeho konečně po hlavě pustila 😀 no jsem ráda, že se to s mateřství trošku zlepšilo. třeba dodělám i tu autoškolu 😀

berenika39
30. pro 2013

@blahova_andrea to je to, co radím - něco dělat, konat, třeba i ten sex za účelem plození🙂)))

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@laurital Ano, jistě já. Protože mne tu o mé nemoci a bezlepkových potravinách poučuje někdo, kdo o tom nic neví. 😀 😀 😀 A tím se mi snažíš pomoct? Že ze mne děláš blbce, že po sedmnácti letech držení bezlepkové diety asi dle tebe nevím, že existuje domácí pekárna? Že si přidělávám věci do svého hororseznamu a podobné řeči? Já to shrnu, ano? Chtěla jsem před prckem práci. Mám ji! Chtěla jsem vyřešit bydlení. Pracujeme na tom! Chtěla jsem mít víc peněz. Vypadá to, že se zadařilo! Mám bezlepkovou dietu. 17 let, tedy jsem s tím dávno srovnaná a umím se v tom pohybovat! Připadá tady někomu, že když řeším jen a pouze bydlení, tak si vytvářím nějaký hororseznam? Končím. Už mi to za to fakt nestojí. Zvrhlo se to kamsi, kde to vůbec nemělo zkončit. A nejsem malej fakan, aby jsem do sebe musela nechat rýpat. Dobrá rada je dobrá rada a jsem za ni vděčná. Za to, že mi tady paní napsala, na kolik ji vyjde prcek měsíčně jsem vděčná. Za to, že tu někdo vede nesmyslné řeči o horoseznamu? Za to ne!

lola_
30. pro 2013

My jsme se rozhodli, že začneme zkoušet počít v novém roce. Kromě vhodného muže (toho mám) jsem chtěla být vdaná, než otěhotním... to se taky povedlo. Další věci, ned kterými jsme přemýšleli - bydlení a finance (a s tím související moje studium). Já letos v červnu snad dokončím Mgr. studium, ale v té době bych už chtěla být těhotná. Pochopitelně tedy nebudu mít žádnou praxi (přivydělávám si brigádou mimo obor), tedy ani mateřskou. Manžel vydělává slušně, bydlíme v dost velkém bytě v podnájmu (ale za velmi výhodnou cenu). Chystáme se stavět, máme pozemek a cca 500 000 naspořeno, zároveň ale splácíme hloupý dluh z mládí, zbývá ještě asi 80 000. Bojím se jen přechodného období, kdy budeme platit jak hypotéku, tak nájem, nicméně s dítětem čekat nechceme, nemusí se to podařit hned. Co mě ale uklidňuje nejvíc, máme skvělé rodiny, spoustu lidí, kteří by nám pomohli, když by bylo třeba.

blahova_andrea
30. pro 2013

@laurital tak měla by jsi jen zas o kousek větší přehled o tom kolik jde na drogerku, kolik na oblečení...ale jako ve směs víš, kolik měsíčně máte příjem a výdej 😉
já to jen beru trošku víc podrobně, protože to dítě je třeba fakt mnohem menší finanční problém než jsem čekala a to i s tím, že jsem nekojila, taky vím, kolik jsem ušetřila než jsem šla na mateřskou, co jsme si třeba stihli pořídit a zda můžu i tento rok poslat peníze na stavebko nebo jinam...no a taky musím někam psát příteli ty jeho resty 😀 ta troška administrativy mi za to fakt stojí 😀 ale někoho toto zase děsně nebaví. já vždy byla úředníček, vše v tabulkách, ráda jsem cokoliv vyplňovala a tak...je fakt, že ta vášeň už mě pustila, ale třeba v tomto případě se dokážu překonat 🙂

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@lola_ Děkuji za názor. A přeji, ať se brzy zadaří. Také jsem chtěla být před prckem vdaná. A jsem!!! Pomalu se mi plní vše, co jsem chtěla před prckem vyřešit, chybí už jen to bydlení. Je fajn mít rodinu, v které máte oporu. Važte si toho moc a moc. Co bych za to dala.

laurital
30. pro 2013

@blahova_andrea Že ty na to máš speciální excell?

dora13
30. pro 2013

@uztotakbude tak to asi zjevne s tou pekarnou neumis delat, protoze vsechno, co jsem z pekarny jedla (ano, i bezlepkoveho) bylo vzdycky lepsi nez kupovane pecivo.

a jeste k tomu tvemu planovani: planovani je super vec. ja miluju planovani. fakt. jednu dobu jsem se tim zivila a vzdycky me to bavilo. miluju diare, zvyraznovace, vytvareni nejruznejsich seznamu -- od nakupnich az po seznamy veci, ktere bych rada stihla do nejakeho veku. nicmene zkusenost me naucila, ze cokoliv si naplanujes je proste vzdycky opravdu jen plan a ze clovek nakonec stejne vetsinou musi improvizovat. treba muj pribeh: bavili jsme se s manzelem o tehotenstvi uz nejakou dobu, jeste jsem meli par cestovnich planu, ale pak uz nam vicemene nic nebranilo. letos v kvetnu jsme navic dostali potvrzeno, ze nase bydleni bude uz brzy dostaveno a me uz moc nebavilo v praci, nikam jsem se moc nehybala, povyseni, po kterem jsem touzila porad nikde. tak jsme se v kvetnu zacali snazit, aby si me 1. cervna zavolal manazer, ze by mi rad nabidl vyssi pozici. takze prvni zmena proti puvodnimu planu. nacez jsem v zari otehotnela a myslela si, jak to mam skvele vyreseny, ze pujdeme s miminkem uz do noveho, abych se dva tydny pote dozvedela, ze se stavba na osm mesicu zastavuje a bude dokoncena o vice nez rok pozdeji. par dni jsem z toho byla nestastna, nas momentalni byt je hrozne neprakticky reseny, premyslela jsem, jestli budu prebalovat na parapetu a dite bude mit postylku na balkone nebo jak jako, nakonec jsem ale neco vymyslela a bum, dosel manzel s tim, ze mu kolega nabidl byt 2+1, navic za opravdu velmi pratelskou cenu, kde muzeme byt, dokud se nedostavi nase bydleni.
zivot si nenaplanujes, to proste nejde. nerikam, ze by se clovek mel chovat nezodpovedne a nepremyslet nad nicim, ale takhle se upremyslis k smrti. a pamatuj si, vzdycky se najde duvod, proc nemit dite, vzdycky.

baraz
30. pro 2013

chápu tvé obavy, sama jsem také pořad počítala a počítala... muž má "malý"příjem cca 17 tis, když dělá přesčas tak o něco víc. máme hypo 9tis měsíčně+energie 1600kč měsíčně. na benzín padne 4000kč. proto pracuji jako osvč a ještě si hledám brigády a jde to.. pro mimčo jsem se rozhodla najednou s tím, že to prostě zvládnem... trošku "skok" do neznáma... jinak by to u mě nikdy nešlo.. také nad vším moc přemýšlím

blahova_andrea
30. pro 2013

@laurital nene, v tomto jsem zastaralá a vedu si klasický účetní blok 😀

rozzaarka
30. pro 2013

@uztotakbude bezlepkova dieta neni nic tragickyho. Mama ji drzi 10 let a ja se snazim doma delat bezlepkove veci co nejvic to jde a na jidle od te doby jeste usetrime... 🙂 Zkus ruzne placky - z jahel, krup, k snidani misto peciva kase. Mouka neni nenahraditelna a osobne bych nikdy smes typu jizerka nebo bezlepkovy veci nekupovala 🙂

rozzaarka
30. pro 2013

@blahova_andrea bohuzel to tak je, prijde mi to ujety. najemnik ma jen povinnost to pronajimateli nahlasit. pritom podle me ja jako majitel mam pravo rozhodnout, kdo bude v mem byte bydlet. stejne tak ta zvirata. mam zvirata rada a mame taky hafika, ale predstava, ze si nekdo do meho bytu nastehuje 2 bernsky salasnicky nebo opice me fakt netankuje 😀

blahova_andrea
30. pro 2013

@rozzaarka taky mi to přijde ujetý a to jsem na té zvýhodněné straně 😀

rozzaarka
30. pro 2013

@uztotakbude mas alergii jen na psenici nebo i zito nebo tak? muzes spaldu?

liss_durman
30. pro 2013

@uztotakbude Ok, tak promiň. Ty si tady vůbec nestěžuješ snad na všechny aspekty života od bydlení až po jídlo. To jen já tě špatně chápu... O dítě jste se přeci snažili už tento rok, ne? A to jste byli v horších podmínkách - ty nezaměstnaná a byt pokud vím máte pořád ten samý, tzn. malý. A dítě jste si chtěli pořídit a nepřišlo ti to jako nic divného.... Takže vůbec nevím, proč najednou řešíš, aby všechno bylo pintlich. Přeci je fajn, že máš práci a s největší pravděpodobností se ti podaří do MD mít odpracováno, abys měla nárok na PPM. To mi přijde jako docela dobrý bod, ne? O bytu tvrdíš, že aktivně sháníte (já a některé další uživatelky zde si trochu myslíme, že hledáš problémy i tam, kde nejsou, ale jen ty sama víš nejlíp, jak to je, my ne), chápu, že je to zdlouhavý proces a je rozumné si vybírat a nechňapnout po prvním tahači peněz. Ale upřímně... Dítěti minimálně do roka je úplně putna, jestli žije v baráku nebo v 1+1. Věř mi, vlastní zkušenost. Máme dům a minimálně ten první rok se odehrával náš život ve 2 místnostech... Takže zrovna tohle by se i dalo řešit za pochodu - po porodu. Bezlepkovou dietu nechci zlehčovat, ale myslím, že je to docela běžná věc, se kterou se dá žít a náklady na potraviny nejsou pro rodinný rozpočet likvidační. Přiznat si, že s pekárnou neumím nebo jsem nenašla správný recept přeci není nic zlýho, já osobně jsem už z pekárny jedla fakt dobrý chleba, ale sama bych se do toho asi jen tak nepouštěla, protože jsem na to levá.

kathy.skal
30. pro 2013

@uztotakbude nečetla jsem celé, je mě pobavilo to "dva dospělí, dítě, pes v 1+1 o 37m2." 🙂 My v takové bytě trávili dva roky ve složení dva dospělí, pět koček, dvojčata 😀 a šlo to. Před otěhotněním jsem moc nepřemýšlela, byli jsme spolu s manželem dva roky po svatbě, osm let spolu, byt jsme měli na stavebko, koupili na stavebko barák, abychom mohli vypadnout z bytu ... všechno jde, když člověk přemýšlí a občas zatne zuby. Ale podle mě, když tolik přemýšlíš, ta správná chvíle ještě nepřišla 😅

sarkar
30. pro 2013

Ahoj. Já jsem se s manželem "dohodla" i na svatbě i na dítěti. Už od začátku mi bylo jasný, že s ním bych miminko chtěla, narozdíl od mýho ex, se kterým jsem byla 7,5 roku a se kterým jsem po dítěti netoužila. Bydlení jsme nijak extra eřešili, vlastně nic. V tu dobu jsme se stěhovali z podnájmu zpět ke tchýni, ale věděla jsem, že v budoucu zdědím dům. Ta budoucnost úřišla dřív, než jsme čekali - když jsem byla v pouhém 12.tt. Jinak jsme krátce před početím navštívili fin.poradkyni, která nám poradila, co a jak. Tikot biolog. hodi možná taky měl svůj podíl (mě bylo 26, manžel je o 3 roky mladší).

chris_n
30. pro 2013

@rozzaarka
@liss_durman ale my o tom nic nevíme, jak to chodí s bezlepkovou dietou, tak bychom měly šoupat nohama.

liss_durman
30. pro 2013

@chris_n To sice jo a určitě je dobrý to brát na vědomí při plánování, ale všeho s mírou 😉

eeefffaaa
30. pro 2013

Jen bych chtela okomentovat bezlepkovou dietu...mam celiakii od svych 8 mesicu (je mi 28 let)...ano neco je sice drazsi,ale ze by to bylo az tak neco strasneho to urcite ne...muj bratr maji obchody se zdravou vyzivou a maji tam prave hooodne bezlepkoveho peciva od Scharu (coz je dle meho hodne kvalitni znacka,ktera ma dobre pecivo) a neni to nejak extra drahe (jak pisu neco je drazsi,hlavne pecivo) ale ze by to bylo az tak tragicke...a ani nemam doma pekranu a pecu si chleba v normalni kombinovane troube 😀 chvili mi trvalo aby se mi chleba nerozpadal a nebo nebyl druhy den tvrdy jak cihla,ale to se vsechno vychyta...ono hodne toho peciva je i v takovych obalech aby to chvili vydrzelo nebo je taky moznost zamrazit to...jo a mam dva syny,lepek jsem jim zacala do jidelnicku kolem roku a nastesti TUK TUK TUK to nema ani jeden a kluci jsou pry rizikovejsi jak holky....jen jsem chtela osvetlit ze to opravdu takova traga neni a dal se k tomu nevyjadruji 😀 😉

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@rozzaarka Já nemám alergii. Kdybych měla alergii budu ještě vysmátá. Já mám celiakii. Nemůžu nic v čem je lepek. Takže ani špaldu.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@kathy.skal Víš, ono je to o tom, že jde všechno možné. Ono naši taky bydleli v garsonce v šesti lidech. Ale to neznamená, že to tak chceme. Je to o nějakém životním standardu, o tom, s čím je člověk ochoten se smířit a jak chce žít. My to takto prostě nechceme a špatná si kvůli tomu nepřipadám. Navíc jde taky o dispozici bytu. Já prostě reálně nevím, kam bych tu dala postýlku. Opravdu.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@eeefffaaa Co je podle tebe "nedrahé pečivo"? To od Scharu? Protože to je právě ten chléb co kupuji já. Stojí 90 Kč Rustikal a já ho mám na den, když nestihnu uvařit oběd, na dva, když mám oběd.