Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@liss_durman Ne, nestěžuji! Já se tu o bezlepkové dietě zmínila jen okrajově a nestěžovala jsem si. Já se jen zmínila, že je to další věc, kterou musím zvažovat, protože tu je riziko dědičnosti. Toť vše. A víc už to vážně nebudu rozebírat. Já se vlastně po dnešním rozhovoru s mým mužem už opravdu divím, proč to tu řeším s cizími lidmi, kteří nás neznají a nic o nás nevědí. Jak sám řekl, cizí se dobře soudí.

dora13
30. pro 2013

@uztotakbude pokud jsi aktivni na nejakem foru, zakladas diskuze a neco o sobe prozrazujes, musis pocitat s tim, ze si na tebe budou lidi delat nazor, to je zcela prirozena vec. konkretne v teto diskuzi na tebe nikdo neutocil, ani te nesoudil, vsechny nazory tu byly vyjadreny vicemene slusne a kultivovane. ale dokud tu budes zakladat vlakna na podobna temata, musis holt pocitat s tim, ze driv nebo pozdeji se diskutujici zameri na tebe jakozto na zakladatelku.
jak uz jsem psala nekolikrat, neznam te osobne, takze netvrdim, ze jsi takova nebo makova, ale z toho, jak se tu uz delsi dobu prezentujes, me vzdycky znovu napadne takove to rceni ze "kdo nechce, hleda duvody. kdo chce, hleda cestu."

l_baruska
30. pro 2013

nyní akorát přemýšlím, zda načít poslední platíčko antikoncepce, nebo si ho schovat na památku 😉

l_baruska
30. pro 2013

manžel tvrdí dobrat, já se spíš klaním schovat (21 dní, to už nehraje roli , ne)

rozzaarka
30. pro 2013

@uztotakbude tak porad se da delat spousta veci z jinych obilovin, livanecky atd 🙂 ono mouka celkove neni zadny zazrak, takze mozna bud rada, ze se stravujes zdraveji nez vetsina lidi 🙂 mamca si koupi nebo ji peceme chlebik jednou za cas, na sladky peceni nahrazujeme mouku orechy atd 🙂 da se najit spousta vychytavek 🙂

rozzaarka
30. pro 2013

@l_baruska taky jsem doma jedno nasla v takove te krabici "co kdyby nahodou" 😀 uz par let antiko nejim, ale jedno platicko mi zustalo 🙂 klidne to vyhod, stejne to za par let udelas 😀 (muz mi to vzdycky rika, ale ja mam proste sve oddeleni "co kdyby nahodou" a stejne za par let dojde na jeho slova a ja zbytecne hromadim tunu kramu 😀 )

rozzaarka
30. pro 2013

@uztotakbude A kolik tam u vas stoji byt ve srovnani s pronajmem? necetla jsem celou diskuzi, to fakt nedavam a nevim, jakou bytovou situaci resis 🙂 ale chapu, ze si chcete prcka poridit do vetsiho. Taky jsme kvuli tomu kupovali 3+1, i kdyz tu ted bydlime 2 a chlupac

jasana3
30. pro 2013

Dítě jsem chtěla už nějakou dobu.. ale ideově až dodělám výšku, až si najdu práci a odpracuji si nárok na MD, až budu vdaná, až si našetřím nějakou rezervu a až bude bydlení vypadat jakž takž k světu.. Ale on by člověk taky mohl pořád čekat na nějaké až až až.. ono se hodně věcí dá nějak zvládnout, když už je vlak rozjetý.. jednoduše se to musí zvládnout..
Realita byla taková, že jsme se o dítě začali snažit ve chvíli, kdy jsem ještě neměla dodělanou výšku (měla jsem před magisterskými státnicemi a obhajobou), v práci jsem byla sotva půl roku, fin. rezerva mikro a svatba v nedohlednu, bydlení vypadalo jak po bombardování, trocha sutě támhle, trocha sutě tady, procházelo nutnou rekonstrukcí a finance na dodělání nutného v nedohlednu. A stejně mi hráblo a o dítě se pokoušeli, protože mi to za to stálo.. radši bych to nějak pytlíkovala, než si pak škubala vlasy, že jsem čekala moc dlouho a pak podstupovala martýrium s umělým oplodněním a cokoliv by bylo našetřeno, by na to padlo... Jenže dítě se nezdařilo na první dobrou, ani na druhou, třetí.. prostě to nešlo tak snadno.. a za tu dobu se stihlo vše, co bylo v původních idejích... i to bydlení plus mínus, sice budeme taky trochu jak sardinky, ale bez zatížení hypotékou a s možností to jednou trochu rozšířit (když vyhrajeme ve Sportce 😀 )
Ne vždy jde vše naplánovat.. i přes veškeré sebelepší plánování do toho může zničehonic vstoupit xy proměnných.

lenicka07
30. pro 2013

@uztotakbude Já taky nejdřív plánovala - chtěla jsem dostudovat, najít práci, pořídit bydlení, případně našetřit nějakou rezervu..... dopadlo to tak, že už jsem po škole několik let pracovala, barák byl dodělaný, vztah dlouhodobý.... ale ..... tři roky snahy o miminko a nic..... pak rozpad vztahu, dluhy na krku (barák jsem si nechala, expřítele vyplácím), tenkrát mi bylo skoro 33 .... pak mi "ruplo v hlavě" ... našla jsem si krátce po rozchodu jiného přítele, po dvou měsících otěhotněla, za další dva měsíce svatba, když bylo naší malé osm měsíců, zjistila jsem že jsem (neplánovaně) v jiném stavu. A jsem šťastná. Prostě život nenaplánuješ. Jasně že je to o zodpovědnosti, taky jsem i nyní zvažovala, zda jsme schopni to utáhnout.... je to o prioritách... já už mateřství nechtěla odkládat, hrozilo, že nikdy nepoznám, jaké je být matkou, tak jsem do toho šla po hlavě. Pokud jde o další věci, které tě v diskuzi zajímaly, tak náklady na dítě v ranném věku můžou být i takové že zásadně nenaboří rodinný rozpočet.... na začátku je to spíš o tom, že to maminka chce mít všechno hezky přichystané, ale dítěti je to putna 🙂 ... takže já bych odhadla, že se s náklady na takhle malé děti (dvouleté a osmiměsíční) vejdu třeba i do 1500 za měsíc (kojím, plíny klasické látkovky, strava doma připravovaná a převážně z domácích zdrojů, pokud jde o výbavičku, poptala jsem se po známých, hodně mám půjčeného) chápu že každý takové možnosti nemá. Horší by mě připadal ten malý byt, já osobně bych v tak malém bytě s dítětem být nechtěla (né kvůli mě, ale kvůli manželovi a jeho spaní 😀 a s dvěma dětmi už bych to nedala ani náhodou (vzájemně se mi budí, musím mít každého v jiné místnosti). Někdo to zas nepovažuje za problém. Vzhledem k tvému věku by asi bylo rozumné pořešit to bydlení a pak plánovat to mateřství. Mezitím odpracuješ něco v práci a to se ti určitě bude později hodit, budeš mít aspoň nárok na PPM. Jak já jsem teď ráda, že jsem měla slušný základ pro výpočet PPM. Hodně nám to pomohlo, byť je to na pár měsíců. Měla jsem to pěkně spočítané ale stejně... manžel naboural auto, už nemělo cenu to spravovat a museli jsme pořídit jiné (jinak by se manžel nedostal do práce) a zas je všechno jinak.... takže fakt spoustu věcí nenaplánuješ a určitě bych nečekala, až bych měla všechno vyřešené do pidi detailů.... 😉

teeerez
30. pro 2013

Planovani je super. Ja nejdrive planovala, jak chci skveleho manzela, zrekonstruovany byt, dostudovat a praxi. Pak jsem skrtla praxi. Pak dostudovano, Ted uz i zrekonstroovany byt. Super manzela bych nastesti mela 🙂 dobiram posledni 4 pilulky 🙂
Plany jsou jedna vec, ale pak se ozvou bio hodiny a najednou se cloveku taak hrozne meni priority 🙂

kathy.skal
31. pro 2013

@uztotakbude no tak vidíš. V tom případě nevím, co řešíš 🙂 Když není bydlení, nesnažte se otěhotnět, když to tak nechceš. Malé mimčo se vejde na minimální prostor, horší to je za půl roku, když už vyžaduje pohyb

lenka5731
31. pro 2013

@eeefffaaa 400 gramů pečiva za cca 90 Kč není drahé?? Kilo jakékoliv bezlepkové mouky z které se se dá udělat všechno stoji cca desetinásobek ceny mouky běžné pšeničné, a to už mi přijde jako rozdíl hodný zřetele. Bezlepková dieta je drahá, a velmi, oproti výrobkům obsahujícím běžnou bílou pšeničné mouku. Pokud chce člověk jist stejně jako 'zdraví', tzn. různé druhy pečiva, občas sušenky a tak a nenahradí třeba pečivo pohankovými plackami, jak tady bylo zmíněno. To těžko odpovídá většinovým chutim a většina bezlepkacu takovou výměnu neudělá. 🙂

lenka5731
31. pro 2013

Píšu čistě o bezlepkové dietě, ne o kontextu, jaký to má v tomto tématu.

eeefffaaa
31. pro 2013

@lenka5731 ano je to drahe,ale kolikrat je to treba i jako akcni zbozi (kdyz mluvim primo o te zdrave vyzive),ale ja si tyto chleby kupuju jen kdyz si neudelam svuj,jinak si delam vetsinu doma a nebo si kupuju takove ty kukuricne placky...a susenky to si taky delam sama..jen kdyz si chci neco koupit noveho nebo neco zkusit tak urcite taky koupim,ale jinak 80% si delam sama...i treba strouhanku si udelam z toho chleba co si upecu...nebo si obaluju v hrasce to same se zahustenim,taky pouzivam hrasku,ale to si delam jen sobe,muzi a detem varim normalne...nerikam ze to neni drahe,oproti beznym surovinam urcite je,ale jen jsem chtela napsat ze jde spoustu veci udelat doma i treba bez pekarny...a na netu se najit takovych vychytavek a je ruznych diskuzi..me treba prijde nefer,ze na tohle treba zdravotni pojistovny neprispivaji,treba jen par stovkami mesicne,to by byla pomoc urcite,ale ze by nas to nejak ruinovalo to urcite ne...horsi by bylo kdybysme to meli cela rodina,to uz by byl celkem masakr

lenka5731
31. pro 2013

@eeefffaaa souhlas. Ačkoliv to zní blbe, tak považuju za určitou výhodu, že má bzl dietu žena, protože ta většinou hospodaří, nakupuje, vaří a pece, takže je velká pravděpodobnost, že si svoje výrobky i sni🙂 u nás je bzl chlap a jedno dítě a oba jsou dost vybíravi, muž často nechce ani věci, které mne chutnají 😀 vše co doma vařím a peču dělám bezlepkové, nechce se mi dělat s dvojím jídlem. Muž třeba miluje ty vanilkové oplatky od Schar, 125 gramů asi za 60 Kč, kupovaný medovnik... Všem ostatním víc chutná medovnik domácí, ale jemu ne 😠 😀

eeefffaaa
31. pro 2013

@lenka5731 no jo chlapi klasika 😀 ja mam teda chlapa na jidlo super sni snad vsechno,ale jak ji neco meho tak porad ohrnuje nos,takze by byl asi to same,takze chapu ze toto mas fakt tezke...

pankafe
31. pro 2013

Ahoj holky, taky se podělím o svůj názor. Před dítětem jsem chtěla mít hlavně chlapa, se kterým chci prožít život (to mám). Pak jsem hodně zvažovala školu, protože mám před sebou ještě rok a půl navazujícího mgr., ale je to už druhá škola, jednoho mgr. jsem dodělala před rokem a půl. Taky byt, protože ne že bychom se aktuálně do našeho 2+1 nevešli s malým děckem (i když bych taky hledala místo, kam umístit postýlku, apod), ale chtěla jsem být přestěhovaná ještě bez dítěte, to aktuálně řešíme a kupujeme byt větší. No a taky jsem chtěla mít praxi, něco odpracováno, dostat mateřskou... ale nějak se to zlomilo a řekla jsem si, že na to kašlu, protože to bych se prvního dítěte dočkala kolem třiceti a to mi už přijde pozdě i z hlediska zdravotních rizik, atd. Takže praxi ani mateřskou asi mít nebudu a chceme se začít snažit za nějaké 3-4 měsíce. Jinak mně tou dobou bude 26 a manžovi skoro 31, takže věk, si myslím, že na to máme 🙂

msonulka
31. pro 2013

Bezlepkovou dietu dodržuju už 15 let. Je to sice dražší záležitost, ale nic tragického. Vařím jednotně, protože to by mě trefil šlak. Zahušťuju bramborem, rýží, popř. kukuřičnou moukou - není tam žádný extra rozdíl. Chleba se dá upéct i v klasické troubě, dělala jsem to několikrát a už jako 13ti letá jsem ho zvládla upéct sama. Nejdražší je samozřejmě mouka, ale vychází to laciněji jak kupované pečivo. Chutově byl moc dobrý, chce to vyzkoušet, dostat to do ruky. Dítě mám, zatím se nic neprojevuje. Druhé čekám, tak snad to bude stejné. Uvažovat kvůli takové blbosti jako je bezlepková dieta jestli budu nebo nebudu mít dítě, tak to mě opravdu nenapadlo!!!

saaralota
31. pro 2013

@uztotakbude Já jsem nic moc nezvažovala...tak nějak to přišlo. S přítelem jsme byli spolu 11 let, měla jsem po škole, pak jsme si našli bydlení, rok po nastěhování jsme se rozhodli, že se sneseme 🙂 a že se tedy můžem vzít a po svatbě jsme se dohodli, že už tedy je čas na dítě 🙂 Chtěla jsem děti spíš dřív, hned po škole...ale nějak se to nehodilo - přítel ještě studoval, ani jsme spolu nebydleli...a pak to prostě tak nějak vyšlo. Do té doby jsem taky měla velký strach z porodu, ten mě někdy kolem té svatby přešel a začala jsem dítě opravdu chtít. Jinak bych asi zvažovala věk, dokončení studia, společné bydlení (ne nutně vlastní, ale spíš zkusit, jestli spolu umíme bydlet...) případně praxi...ale je to hodně o pocitu, u mě prostě ten správný dorazil až po té svatbě 🙂. Teď přemýšlím o druhém dítěti, ale zatím ten správný pocit nemám...tak doufám, že přijde dřív, než na to budu moc stará 🙂.

misaskul
31. pro 2013

@uztotakbude Sama jsi napsala, že zakládáš tuto diskuzi pro zajímavost, tak ti muselo být jasné, co z toho vznikne ne? Nemyslím to nijak zle, ale diskuze od toho jsou a někdy se i zvrtnou.

whitelilith
31. pro 2013

Žádné velké přemýšlení nebylo. Kdysi-tak ve dvaceti jsem si řekla, že ve 30ti bych chtěla mít dítě. Tak jsme o mých 30tých narozeninách začali. Porodit stihnu ještě před dalšími narozeninami.
Jinak plány jako mít dostudováno, bydlet ve svém, mít našetřeno, fungující příjem i při rodičovské apod. jsem statečně zavrhla, protože bych se taky nemusela dočkat.
Nejvíc mě přesvědčilo to, že hodne lidí kolem mě se snažilo o dítě více než rok, dost lidí kolem mě má dítě, bydlí v podnájmu, nemá pořádně za co opravit auto či do něj natankovat a přesto všechno fungují...

uztotakbude
autor
31. pro 2013

@msonulka O ničem takovém neuvažuji!

uztotakbude
autor
31. pro 2013

@kathy.skal Já nic neřeším a co si řeším, vyřeším si sama. Tahle diskuse byla založena za zcela jiným účelem než rozebírání naší situace. Do toho jsem byla jaksi zatažena bez mého zájmu o to.

kocka5
31. pro 2013

Holky, já se fakt bavím......... v jedné z předchozích diskuzích jsem narazila na @uztotakbude a při četbě této diskuze jsem si říkala ,,,,,, ona že by potřebovala názory ostatních........... nevěřím.....a už to tak bude....... vytahuje rohy. 😀
V podstatě je to jako vždy, když se Vás někdo ptá na radu nebo názor....... chce potvrdit jen ten svůj názor😀
Takže potvrzuji tvůj názor.
Proč dítě ne: nemoc, byt, peníze, práce, pes.
Proč ano: manžel
My ostatní jsme to zvládly i když se naše plány úplně přeskupily. Tvé názory chápu i názory všech respektuji. Já osobně bych nezvládla 37m2 se psem za kterého dám 3000 měsíčně. Je to týrání Vás nebo psa?

lucies25
1. led 2014

@uztotakbude Napisu ti,jak to bylo u me...po diteti jsem touzila od 20,nejdriv nebya dobra prace,pak partner,pak jsme resili bydleni...kdyz jsem to vse mela a konecne otehotnela,samovolne jsem potratila...rok snazeni...dalsi potrat...litani po doktorech...dalsi rok.Ted to uz vypada,ze se podari a miminko donosim,i kdyz s problemy a kupou leku.Tri roky.A planovala jsem to jinak.Vse ostatni se da udelat,ale cas nezastavis.A co se tyce psa,mam dva a zila jsem s nima dva roky v 1+1...nevypadali,ze trpi...ale clovek se jim musi po praci venovat.Ted maj velkou zahradu a stejne se prdelkujou u me...
Jsem realista dost velkej,a proto rikam clovek si planuje,pan buh se smeje.

monul88
2. led 2014

My jsme nic neřešili. S manželem jsme spolu byli sice krátce, ale prostě jsme to věděli a po svatbě jsme se začli snažit. Sice stále bydlíme u jeho rodičů, ale kvůli domu bych toho našeho prcka neodsunula. A to že jsem měla odpracováno bylo jen k dobru. Do práce jsem nastoupila v říjnu a v dubnu dalšího roku jsem už byla doma na neschopence, ale naštěstí se mi počítala jedna brigáda, kde jsem byla skoro dva roky. 🙂

madormi
2. led 2014

jediný co jsme "zvažovali" zda už chceme, oba jsme chtěli, tak jsme do toho šli... kdyby člověk čekal, až bude lepší počasí, lepší finanční situace, lepší to a lepší ono nemusel by to miminko mít nikdy 😉

picesle
3. led 2014

Ahoj holky, tak taky přidám trochu ze svého pohledu. Je mi 25 a miminko jsem chtěla třeba už před dvěma lety. Čekala jsem ale dlouho na svatbu (jsem strašnej tradicionalista...). Nicméně ke svatbě se neschyluje, rekonstruovali jsme dům, pak jsem začala studovat dálkově, takže na nic nebylo pořádně čas ani finance. A pak jsem se utvrdila v tom, že ta svatba pro mě asi není v tuhle chvíli až tak důležitá (přece jen už jsme spolu s přítelem 8,5 roku)...a že školu už bych taky nějakým způsobem zvládla, když to zvládají mé spolužačky - téměř všechny matky (jsem ve druháku). Takže jsem se rozhodla, že opravdu není na co čekat a mé obavy z toho, zda to zvládnu, vč. péče o miminko se pomalu rozplývají a tento měsíc vysazuji HA. Zpětně si říkám, že to oddalování asi k něčemu bylo, ale už je na čase.... 🙂

pafca4
4. led 2014

jak už tady mnohé napsali, rozumem a plánováním je dobré řídit se maximálně napůl. Už delší dobu mimiko strašně chci, ale doteď jsem studovala, s manželem (předtím ještě přítelem) jsme neměli kde bydlet, takže zvítězila logika a praktičnost a pud šel stranou. V září 2013 jsem dostudovala a začali si říkat, co ještě bych chtěla před miminkem- chvíi pracovat, cestovat, užívat si s manželem (ted jsme dva roky stavěli a neměli na sebe čas) atd atd. Až jsem si uvědomila, že vždycky bude něco, co bych ještě chtěla a vytoužené miminko bychom pořád odkládali, a tak jsem nechala zvítězit stále sílící "pud" a rozhodli jsme se, že bysme se pomalu mohli začít snažit 🙂 🙂

neominka
5. led 2014

My jsme nic neplanovali, jednou jsme si rekli,ze to zkusime a vyslo to🙂
V te dobe jsem nebyla vdana,bydleli jsme v podnajmu v centru Brna a jeste jsme meli spolubydliciho🙂
v 16tt jsem porodila (UVP) mezitim jsem se vdala a koupili jsme si s manzelem byt.