Díte ve 22 letech - skoro anebo akorát?

nathali
4. kvě 2009

moc si dite preji a uz se o nej i snazime ale nekdy me prepadne taky pocit budem dobrou matkou kdyz mi je ted 22?neni to skoro?a muzu mu dat vsechno ?
kdy ste meli prvni dite vy?a taky ste meli strach nebo to jen ja tak silim?? 🙂

majatob
4. kvě 2009

nathali, pokud se na to citis, zvladnes to.. 🙂 ja jsem planovane otehotnela ve dvaceti a nepochybovala o tom, ze bych nemela materstvi zvladnout 😀 to az pozdej, kdyz se blizil porod a tak 😀 😀 😀
ale neboj, myslim, ze tvoje pocity jsou uplne normalni a je to jen vizitka toho, ze to beres zodpovedne 😉

bay
4. kvě 2009

Nathali, ci budes dobrou mamou nie je o veku 😉
My sme sa o dieta zacali snazit ked som mala 22 aj ked sme si na uspesne tehu museli pockat rok 😉

zanulienka
4. kvě 2009

ahoj,tak ja som mala svoje prve dieta v 19 rokoch a v 22 druhe.nelutujem,som dobra mamina a o nic som neprisla,ze sommala skoro deti,prave naopak.teraz su kocky uz velke a ja este stale mlada

kristi
4. kvě 2009

myslim,ze vek v pohode....jako mama mu das urcite vsechno, pokud mate zazemi, tak se neci ceho bat.

obla
4. kvě 2009

Otěhotněla jsem a porodila v 19ti .. chtěně 😉
Myslím si, že jsem dobrá máma a ledajakou nervní čtyřicítku strčím hravě do kapsy 🙂
Hlavu vzhůru a hodně štěstí.. 😉

janeyzelvicka
4. kvě 2009

Nechci se tu chválit jestli jsem dobrá máma nebo ne, to ať pak posoudí okolí. Ale myslím, že o věku to není, říká se, že mládí je nezodpovědné, ale pokud miminko skutečně chceš a plánuješ ho, což asi jo, tak to, jak se o něho budeš starat, jestli mu dáš to, co pořebuje, v tom věk nehraje roli.
Otěhotněla jsem v 19, Kristýnku měla ve 20.

flyangel
4. kvě 2009

ahojky ja tiez mam 22 a myslim ze je to vhodny vek na babo...ved si mlada a predsa z mas rozum...ved si spomen kedy nase mamy a stare mamy mali deti...urcite nie v 30 a ani v 40...niektore uz v 18mali mimi a postarali sa o ne skvele...takze drzim palceky 🙂

luminkasp
4. kvě 2009

ahoj, tak ja som otehotnela v 21 a teresku som mala ako 22 rocna 😎

mirka19
4. kvě 2009

Nathali, já měla v devatenácti letech dvojčata a zvládla jsem to v pohodě. Dokonce mám pocit že líp, než děti zvládají některé starší maminky. Prostě míň zodpovědnosti, nebo spíše životních zkušeností. To až s léty člověk zjistí co všechno se mohlo stát, co všechno měl, nebo musel. A myslím si, že v tomhle je to výhoda. Když vidím, jaké problémy tady maminky řeší... já tenkrát netušila, že něco takového existuje. Ale dneska vím, že jsme měli počkat. Děti si člověk může pořídít později, užívat si je už po zbytek života. Všechno co rodičovství přináší. Ale jakmile si děti pořídíš, už nikdy nezažiješ pocit bezstarostnosti. Myslím, že spousta holke řekne, že děti odrostou apod., ale není to pravda. Už vžycky na ně budeš myslet, už vždycky se o ně budeš bát. My jsme bez dětí nebyli celkem nikde, protože i když jsme to zkusili, říkala jsem si tohle by se dětem líbilo, to bych jim chtěla ukázat, tohle by s nima bylo fajn. V obchodě nejdřív nakoupíš dětem a pak sobě. Cokoliv jsem si chtěla koupit jsem věděla, že musím koupit i pro děti. A třeba na to nebylo, takže prostě nic. Prostě jakmile si pořídíš děti, už navždycky budou nejdřív ony a pak až ty. Je krásné mít děti, nikdy jsem toho nelitovala, spíš je mi líto že už jsou tak velké a třetí se nám nepovedlo, ale vím, že všechno tohle krásné by mi neuteklo i kdybych měla děti později. Ale bezstarostné roky mládí jsou nenávratně v čudu 😀 😀 😀 .

fyalynka
4. kvě 2009

nathali, spravny cas je vtedy, ked to tak vnutorne citis, ked mas tuzbu po miminku 🙂
a tie pochybnosti ci mu das vsetko, to su myslienky spravnej zodpovednosti, podla mna ked
takto uvazujes, urcite to neberiete na lahku vahu a ste zodpovedni, takze niet pochyb ze by ste to
nezvladli 😉 prajem vela stastia 😵

janeyzelvicka
4. kvě 2009

Mirko, z tebe mluví zkušenosti, máš v mnohém pravdu. Dá se podnikat leccos s dětmi, ale ne tak, jak jsme byli zvyklí dřív. vždycky jsme s mužem chtěli na dovolenou jen tak trampovat, a to se nám splní asi až bude Kristýnka větší, ale stejně na ni budu pořád myslet, starat se, není už to takové bezstarostné, jako zamlada. ( 😀 😀 hehe, je mi 21). Můžeme si vyjít do kina, na ples, někdo pohlídá, ale v koutku duše se stejně starám, jestli se má dobře.
Ale pokud je někdo natěšený na rodinu a nezáleží mu na chození po zábavách, na dovolených, proč ne. Kristýnku bych si mohla pořídit jako starší. Ale už by to nebyla ta moje Kristýnka, bylo by to jiné mimčo. A to by byla strašná škoda 😵

majatob
4. kvě 2009

jani, to mas pravdu...taky uz me napadlo, ze kdybysme cekali, uz by to nebyl ten nas tobinek, ale uplne jiny dite (ale nepochybuju o tom, ze bysme ho milovali uplne stejne) 🙂
my jsme byli minuly tyden poprve od porodu na "rande" v restauraci 5 minut od baraku (hlidal nam bratranek) a ja jsem ty dve hodinky myslela jen na to, jestli se mu Tobik nebudi a neplace 😀

nathali
autor
4. kvě 2009

dekuju ste moc hodne a moc ste mi pomohli moc chci miminko a teraz ste me utvrdili v tom ze netreba cekat a neni ceho se bat budem se snazit a pak dam vedet 🙂 🙂 🙂

majatob
4. kvě 2009

nat, drzim palce at se brzo zadari. Budes skvela maminka, uvidis 🙂

ywushka
4. kvě 2009

Ja nevim,porad vsude kolem slysim nazory na to,jsi malda proc chces dite a podobne!!Mas cas a takove ty podobne reci,dokonce jsem se dozvedela od jedne pani v nemocnici,ktere bylo podotykam 40let,zatim byla bezdetna,ze starsi zena si to vic uziva a vychutnava nez ta mlada,protoze nema jeste dostatek zodpovednosti!!Me je taky 22 let,mam za sebou 3IVF cykly a nelituju jedineho sveho rozhodnuti mit dite uz ted.....My mlade holky mame totiz spoustu casu resit problemy pokud se to nedari a podobne!!!Takze pokud chces dite,tak urcite do toho bez.......

nathali
autor
4. kvě 2009

ywushka : snad se ti to taky podarzi a budeme si davat vzajemne rady hodne stesti!! 🙂 🙂

janeyzelvicka
4. kvě 2009

nat, držím palce 🙂
ywi, možná se to jeví jako supr věci, je ti 40, malé miminko, zodpovědná maminka. Ale stačit puberťákovi, když ti je notně přes padesát, to už asi paní nedošlo. My chceme jezdit s malou na aktivní dovolené, výlety... a ne že ona půjde na hory a vzadu za ní maminka s hůlkou... a pak ona maturuje, já v domově důchodců... díky 🙂 nic proti starším maminkám, ale takhle to cíleně odkládat a vidět jen výhody... dík.

mirka19
4. kvě 2009

Jani, nejde o to užívání, ted jsou děti velké, mohli by jsme si užívat a stejně nás to nebaví. A myslím, že ani tenkrát by nás to nebavilo. Nejsme ty typy. Právě že hlídání se vždycky najde, i na tu dovolenou klidně, o tom to není. Spíš o těch pocitech. Právě o tom, že pak už vždycky budete nejdřív rodiče. Neboj, já bych taky děti neměnila ale kdyby jsme je tenkrát neměli tak bych je neznala a takhle nepřemýšlela. Jen jsem tím chtěla říct, že je to vždycky krásné, že vždycky to zvládneš, ale všechno má svůj čas. Člověk se sám musí rozhodnout, kdy to chce. A ywushko, jo jo, starší maminky opravdi říkají, že si to později víc užily. Nevím, nám todopřáno nebylo. Ale ono to bude především tím, že člověk si vlastně teprve buduje existenci a na děti mu tolik času nezbývá. Spousta věcí, které mu v té době přidou důležité, jsou později hlouposti, které už neřeší. Později má bydlení, zajištěnou existenci, někdy ještě jako bonus babičky v důchodu co můžou hlídat, nežene se do práce, protože už je potřeba vydělávat, prostě si miminko užívá. Ale rozhodně nejsem příznivcem toho mít děti co nejpozději. Chtěli jsme si pořídit třetí v mých pětatřiceti letech. Měla jsem jeden potrat, dvě mimoděložní těhotenství a pokud by jsme ještě dítě chtěli, museli bychom na IVF. Je mi 37 let a kdybych neměla děti a musela to teprve teď všechno začít řešit, asi už bych panikařila. Protože než se čověk k tomu jednomu dopracuje a nedej bože k druhému nebo třetímu, bude mu kdoví kolik, pokud to vůbec stíhne. Takže je velký risk nechávat dítě takhle pozdě. Ale musí být krásné, užít si miminko v těch pozdějších letech.

mirka19
4. kvě 2009

Je pravda, že mít puberťáka po padesátce dá asi zabrat, ale někdo na to má a někdo ne. Počítala jsem s tím, že mimču bude patnáct, když mně bude padesát. Taky proto se ted už do toho nehrnu, protože jen než by se to podařilo, kdoví, kolik času by uběhlo. Jen mně dneska mrzí, že jsme si s dětmi nemohli užít to, na co by jsme už dneska měli. Nejezdili jsme k moři, na hory, neměli jsme na drahé kroužky (a že jsou dneska drahé skoro všechny), ale taky jsme byli pořád v práci. Jasně, není to jen o tom. Užili jsme si i tak spoustu krásných zážitků. Ale dneska je dětem 17, babičky jdou do důchodu a děti už k nim nechtějí jezdit. I těm je to líto. Prostě si myslím, že jsme měli tenkrát počkat alespoň dokud by nám nebylo těch 25. Aspoň. Jenže tenkrát nebyt ve 22 letech vdaná bylo dooost divný.

zuzanockamt
4. kvě 2009

pre to bolo skoro, keby som mala v 22 rokoch dieta, lebo vtedy som este studovala VS a nepocitovala som tuzbu mat dieta tak skoro ... ale kazdy sme iny

tanyja
4. kvě 2009

také veci ako plánovať tehotenstvo a materstvo som ja nikdy neplánovala - ono by to aj tak u mňa takým systémom nefungovalo, proste keď to má prísť, tak to príde, a vek ? keď sa cítiš v 22 na dieťa, tak prečo nie, no a my postaršie 😀 😀 😀 ( 33 a viac) čakateľky si to ešte len užijeme 😀
a stará mama bude tiež poruke, kedže už je v dôchodku, popestuje vééééééééééľmi rada 😉

sylvka
4. kvě 2009

ahoj nathali,mě se syn narodil ve 22 letech,není to tak dávno,teď je mu skoro 8 měsíců a zatim můžu říct, že bych neměnila 🙂 vím,že toho mám za sebou málo,ale těhotenství,porod,prdíky 😀 ,antibiotika,noční řvaní a další věci jsem ustála i ve 22 letech.na druhou stranu je tady taky malinké voňavé miminko,první úsměv,tulení,radost třeba jen z muchlání novin.nebudu ti lhát,někdy si říkám kdybych tak mohla vyrazit na pivo a nepřemýšlet,jestli malej neřve,jestli si můžu zapálit,jestli nemá hlad,jestli mě nehledá........pak ho ale vidim a vím,že když jsme se s přítelem rozhodli pro miminko,byl ten SPRÁVNÝ čas. 😀

mirka19
4. kvě 2009

Tany, blahopřeju, že se to podařilo.
Nathali, tobě samozřejmě přeju, aby se vám miminko podařilo a byli jste šťastní. Prostě to tak chcete a budete mít. Nebyla jsem jiná, i teď jsem spokojená, jen vím, že to mohlo být i jinak a asi líp.

jitie
4. kvě 2009

nathali mě je taky 22 a o miminko se snažíme od mých 20-ti..já si myslim, že záleží jen na tobě a tvém příteli-manželovi, jestli si miminko přejete..
určitě budeš dobrá maminka 🙂

winii
4. kvě 2009

nathali já jsem vždycky chtěla miminko už na začátku střední, miluju děti a vyrůstala jsem mezi samýma prckama proto jsem si řekla jak dodělám školu tak chci mimčo,ale samozřejmně rozum vyhrál a nejdřív sem musela najít vhodnýho partnera 😀, zaměstnání a bydlení, když se to všechno podařilo a s přítelem se loni vzali tak nám nebránilo si miminko pořídit a podařilo se nám hned na poprvý takže jsem mocinky šťastná a už se na své miminko moc těším až se narodí bude mi 24, kdyby to šlo dřív neváhla bych, takže jestli to tak cítíš tak se neboj mamina budeš suprová jako každá 😵

majatob
4. kvě 2009

ehm, mozna trosinku mimo...ale neni ve 22 brzo na druhe? 😀 ve mne furt hloda cervik...ikdyz do toho stejne pujdeme 😀 😀 😀

chersi
5. kvě 2009

Ahojky, pokud se můžu přidat. je mi 22 let, bydlíme zatím u rodičů, byt bohužel nevyšel. 10.5 doberu HA a budem se snažit. o Miminku přemýšlímuž rok, manžel se rozhodl nyní. nemyslím si že je to brzy, na každého jak uvaží.

doli1
5. kvě 2009

ahojky, taky se přidavám. syna jsem měla ve 22 a moc jsme se na něho těšili.těhotenství jsem si krásně užila, porod taky zvládla.pak jsem zjistila že jsem ještě na něco nebyla příliš připravená a nějaké věci mě zaskočili(třeba cloumání hormanoma po porodu)ale nikdy bych své rozhodnutí neměnila a nemohu říct že jsem špatná matka snažila jsem se jak jen to šlo.je pravda že po pár letech na mě začiná doléhat odpovědnost a představi co se mohlo stát. ted je mi 25 a snažíme se o druhé a přistupuji k tomu trochu jinak a těšim se zas jinak. myslim že 22 matka to dokáže zvládnout úplně v pohodě ale musí si uvědomit že společenský život končí na diskotéku jednou za rok atd
jen bych ještě chtěla říct že si sem tam nejsem jistá jestli manžel byl připraven.

ywushka
5. kvě 2009

nathali: jasne🙂

tak se tak kukam kolem sebe a sleduju,ze je tu spoustu mladych maminek!!!To je dobre,protoze jsem si pri kazde punkci vajicek na IVF pripadala jak mala trubka,ktera se asi zblaznila mit ve svem veku miminko...!!!Kazda zenska na me hledala jak na blaaaazna!!!Dokonce jak jsem byla na posledni punkci,tak ta jedna rika: " Kazdy ma rika,ze jsem mlada,proc to resim mit uz rodinu",pak z ni vylezlo ze je ji 30...!!Takze nechapu ten nazor....

cheerlady
30. kvě 2009

ahojte, tak ja budem mat za pol roka 22, ale mimco zatial necakame. v aprili sme sa s priatelom rozhodli,ze sa vezmeme, takze svadbicka bude 18.7.2009. HAK som vysadila pred pol rokom, ale ziadnu ochranu nepouzivame 😉 davame tomu volny priebeh 😀 teraz sa tesime na nasu svadbu a potom sa dufam dockame aj naseho drobce 😀 😀 musim povedat,ze ked sme oznamili nasu svadbu,vsetci sa zdesene pytali,ci som tehotna - neslo im do hlavy, preco sa berieme,ked "nemusime" 😠 ale my sa chceme, priatel ma 28 a sme spolu 4,5 roka, tak preco nie? po mimcu drahy tuzi uz 2roky a ja tiez, tak sme si povedali preco si ten sen nesplnit 😉 takze po svadbe zaciname naplno snazilkovat (aj s meranim BT, sledovanim ovu, atd) 😀 a vobec si nemyslim, ze je to skoro (aj ked moje rovesnicky maju iny nazor). je to aj tym, ze pracujem, chodim externe na VS, byvame spolu, takze fungujeme ako dospeli zodpovedni ludia (narozdiel od kamosiek, ktore chodia na VS denne a ziju "studentskym zivotom" 😖 )