Existuje ideální věk pro založení rodiny?

slim
24. dub 2006

Všem přeji pěkný den 🙂
co takhle se pobavit o ideálním věku pro založení rodiny?
Jistě se nad tím každá z vás pozastavila. Ono totiž bohužel jsou a budou pohledy a narážky od okolí, které se vás stále táže "proč tak brzy?" - ať už je řeč o čemkoli (společném bydlení, svatbě či miminku).
Pokud si pár nerozumí, odstěhuje se od sebe, horší krok - rozvede. Ale mimi se nedá je tak odložit ( pokud máme svědomí). Proto je asi dítě tím největším krokem a rozhodnutím v životě.

NO a kdo se chystá na příchod potomka (ať je to v jakékoli fázi - plánování nebo již očekávání), jistě přemýšlí nad hodně otázkami a mezi ně jistě patří i otázka věku.

Pokud můžete přispět svou vlastní zkušeností nebo jen názorem, budu ráda, že se tohle nové téma uchytí
😉 😀

expertka8
26. dub 2006

...adkag..dcéra je veľmi samostatná jednotka...pomáha mi s malým a na moje veľké prekvapenie vôbec na neho nežiarli 🙂 ...aj keď bola dlhší čas *jedináčik*,nezvrhlo sa to...práveže sme si vyxutnávali obdobie,kedy som sa mohla venovať len jej..dobre som *zainvestovala a dala dobrý základ*,dnes pomaly zbieram úrodu 😵

1980mat
26. dub 2006

ahoj holky, já už mám v podstatě vše, co pro dítě potřebuji. Je mi 25, mám dostudovanou VŠ, rok praxe v práci ( než bych otěhotněla a šla na mateřskou měla bych další rok praxe), přítel má taky dostudováno, dobře vyděláváme, bydlíme sami ve velkém rodinném domě po jeho dědovi a od rodičů máme taky dost peněz na stavebním spoření. Jsme spolu čtyři roky. Jsme zdraví. Takže v podstatě máme vše, abychom mohli děti přivézt do vhodného prostředí. Tedy kromě svadby, kterou plánujeme příští rok. Já už po miminku strašně toužím 2,5 roku. Dokonce to došlo tak daleko, že jsem si na papír napsala všechny dny v roce, za ně šipku a za šipku den a rok, kdy by se děťátko narodilo, kdybychom ho počali v určitý den. Např., kdybychom počali dnes, děťátko by přišlo na svět 31.1.2007. A tyto dny jsem každý den pečlivě odškrtávala a utěšovala jsem se, že už mám další den čekání na miminko za sebou. Myslela jsem, že z toho skončím v blázinci. Takto jsem to totiž dělala dva roky každý den. Nic mě netěšilo a skoro pořád jsem na to myslela. Ani nevím, jak jsem v tom stavu mohla dostudovat VŠ. No bylo to šílené. Přítel i mé nejbližší okolí to vědělo, ale chovali se ke mně normálně a snažili se mě přivézt na jiné myšlenky. Loni jsem nastoupila do práce a moje touha po mimču trochu opadla, i když z hlavy to nemohu samozřejmě dostat nikdy. Alespoň už neodškrtávám ty dny. Kdyby to záleželo jen na mě, tak se letos už vdám a příští rok už mám mimčo, ale přítel je tak trochu karierista a říká, že i já bych měla mít ještě nějaký ten rok praxe navíc. No prostě je to chlap a cítí to trochu jinak než já. Tak se musím podřídit. Přiznám se, že mě již několikrát napadla šílená věc. Vysadit antikoncepci bez vědomí přítele a prostě to zkoušet. Ale vždy naštěstí zvítězil rozum a vítězí i nyní, takže se přizpůsobím a rok počkám.

Taky jsem chtěla napsat, že ideální věk pro plození a rození dětí neexistuje. Moje budoucí švagrová ( jsme narozené ve stejný rok) nešla na VŠ, vdávala se ve dvaceti. Rok po svatbě začali dělat na miminku. Téměř dva roky to nešlo, takže první děťátko měla téměř ve 24 letech. Teď už čekají druhé. A musím přiznat, že to dost ovlivnilo i můj život. Prostě jsem vedle ní měla pocit, že mi ujíždí vlak. Ač jsme stejně staré, ona se vdala o sedm let dříve než se budu vdávat já a ve svých 26 letech bude mít už dvě děti. Teď už to tak neberu, ale ještě před několika měsíci jsem si připadala "opožděná". Tím chci říci, že Vás taky jako mě může v tomto ovlivnit Vaše okolí. Naopak moje kamarádky ( až na jednu výjimku ) ještě děti nemají a ani o nich v nejbližších letech neuvažují a to jsou mnohdy i o párlet starší než já. Nechápou moji šílenou touhu po miminku. Prostě jim biologické hodiny ještě netikají a asi jen tak tikat nebudou. Takže je to opravdu velmi individuální.

expertka8
26. dub 2006

...1980mat..máš pravdu...ideálny vej neexistuje...skutočne je to individúalne..ja som sa stala po prvý krát maminou v 19 😅 ..nebrala som to ako tragédiu,ale ako realitu a fakt,že *už je to tu* a ja sa musím k celej záležitosti postaviť zodpovedne...takže som sa stala mladou maminou 😵 ...a dnes,keď vidím niektoré karieristky,ktoré si vždy nájdu ospravedlnenie *..prečo práve nie teraz*,neľutujem...doma sa smejeme,že na stužkovej dcéry budeme mať 38 rokov..druhí,neskorí maturanti 😀 😀 😀

adkag
26. dub 2006

Mat, mna okolie moc neovplyvnuje, kedze kamaratky sa na mna pozeraju, akoze preco chcem dieta,oni ani pomysliet v tomto veku. zalezi od povahy zeny a samozrejme aj muza, kedy sa citi pripravney. moj drahy pripravney nebol,kym som nezacala mat problemy,ktore vpolvyju na to,ze zatial nemozem otehotniet a kym mi gynekologicka nepovedala,ze cim skor, tym lepsie.
expertka, tak to je super, ze si dokazala tak vychovat dceru, gratulujem,nie kazdemu sa to podari (co som o tych kamaratkach pisala). ich deti su sice samostatne, ale rozmaznane az prilis a nevedia sa o nic podelit. dokonca si vynucuju pozornost nevhodnymi sposobmi.

ivkaa
3. kvě 2006

ahoj holčiny, taky přidám trošku do diskuse....jestli existuje ideální věk pro dítě nebo ne? nevím, je to asi doba, kdy se především shodnou OBA partneři, že už je čas, že si každý splnil to, aby si mohl příchod toho maličkého opravdu vychutnat. Já bych například miminko bych chtěla zhruba od dvaceti (teď je mi 25), zoufale si ho přeji asi rok. Téměř bych se našla v příspěvku 1980mat. Takže to nebudu znovu vypisovat. 🙂 A stoprocentně u mě platí i to, že partner ještě nechce. Několikrát jsem to obrečela, už jsem uvažovala o tom, že ho opustím (i on mi loni řekl, že než aby se mnou měl teď dítě, že se radši se mnou rozejde). Ale stále mi říká, že se na miminko se mnou těší, že se těší, jak mi bude růst bříško, jak bude pyšný, jenže, TEĎ prostě ještě ne. Takže jsem v pasti, a musím čekat. Protože chci počkat právě na něj. Nikoho jiného si nedokážu představit jako otce svých dětí. Jenže prostě nedokážu pochopit, že fakt nechce, že na tom vidí jen samá negativa. A to máme kde bydlet (sice ne ve svým - ale to ani neplánujem, zatím chceme být stejně několik let v nájmu a oba dostatečně vyděláváme. Přítel má ale teprve rok po vejšce a teď si chce vychutnávat čas jen pro sebe a se mnou, jak říká. Ale slibuje, že už se brzy dočkám, tak uvidíme. I když to "brzy" u něj může znamenat rok až dva, zatímco já to počítám maximálně na týdny. 🙂 Držím pěsti všem, které čekají, stejně jako já, na tu ideální dobu pro oba, i všem těm, které už zkoušejí, nebo už čekají mimi. Prostě všem,no. Mejte se, holky 😉

ivett
3. kvě 2006

ivkaa: a rekl ti aspon proc se tomu tak brani?Neverim, ze kdybys prisla ze jsi tehotna, ze by te opustil jen proto, ze ON to jeste tak nechtel... 🙂 Musi preci brat ohledy i na tebe..

ivkaa
3. kvě 2006

ivett: ježiš, snad jsem ho nepopsala jako úplného tyrana a sobce.... 😲 Né, určitě by mě nenechal, to né. Jen, pokud to jde rozhodnout se o tom, naplánovat to, tak do toho zatím nechce jít. To, že by se se mnou radši rozešel, mi říkal před rokem, když jsem ho začala poprvé víc uhánět. Tím mi chtěl naznačit, že opravdu ZATÍM nechce. Kdybych teď otěhotněla neplánovaně, tak by mě určitě z bytu nevyhodil 😉 . Jak jsem psala, chce si ještě užít čas se mnou, kdy můžem jít kdykoliv a kamkoliv, aniž bysme museli na někoho brát ohled. Že nechce hned ze školního stresu a závislosti na rodičích do mumraje a výdajů okolo mimina. On to v podstatě se mnou umí dost dobře, vždycky mi to tak rozumně vysvětlí, že si pak připadám jako děsná stíhačka. 🙂 Já, když to tak po sobě čtu, tak asi partner působí sobecky, ale, ivett, on je zlatej. A věřím, že se už brzy dočkám a to čekání mi vynahradí tím, že bude skvělej táta a užije si to.....

ivett
3. kvě 2006

Ja to nemyslela tak, ze by vyznelo ze je jak hynea... 🙂 Jen me zajimalo proc se tomu tak brani...
Muj manzilek je na deti zralej az dost, strasne se na ne tesi, ale mi je o 9,5 let mene jak jemu a navic zvazuju pripadne studium (3 roky), takze u nas jsem ten problem spis ja... 🙂

ivett
3. kvě 2006

Ale jinak se na deti taky tesim a pokud studium nevyjde tak neni co resit... 🙂

marciaros
3. kvě 2006

ivett: jsme na tom uplne stejne! tomu memu je tady o 9,5 roku vice a deti odkladame za tri roky, kvuli mym dlouhodobym stazim 😀 to je nahoda (ale manzel se do toho zatim nehrne, jemu ty 3 roky vyhovujou, to spis ja mam chut, ale musim se premlouvat, ze jeste ne)

ivett
3. kvě 2006

No ja bych se o tom, jestli budu moct jit studovat,mela dovedet do konce cervna, kdy mi teda zrovna dojdou i HA, takze pak se uvidi, jestli si vubec pujdu pro nove.. 🙂

marciaros
3. kvě 2006

kolik ti je, muzu-li se ptat?

ivett
3. kvě 2006

22 🙂

marciaros
3. kvě 2006

a je..tak to me je tedy o par vice, 28

ivett
3. kvě 2006

ja tvrdim, ze idealni vek k poceti miminka neni, u kazdeho je to jine...Pokud to studium vyjde, budu do 25 ve skole, pak min.rok praxe a pak az materska,no uvidime, jestli bych to tak dlouho bydrzela, docela me to posledni dobou chyta... 🙂

marciaros
3. kvě 2006

me to v Tvem veku vubec nechytalo, zacalo to tak pred rokem...ale naprosto souhlasim, neni idealni vek. tady maji lide deti dost po tricitce a no problem...stejne jako ma sve vyhody mit dite brzo. nema cenu vnucovat nejake normy, kazda podle toho, jak se citi...
co bys chtela studovat?

ivett
3. kvě 2006

ja znam taky dost lidi, kteri maji dite kolem tricitky, jediny problem v tom je, ze nekterym se to delsi dobu nedari a nedari, ja zastavam nazor, ze pokud ted zjistim, ze bych mohla mit s pocetim problem, mam do 30 dost casu ho resit, ale pokud zenske (viz. jedna moje znama) zjisti v 32 ze je to spatne a s detatkem to nevypada zrovna ruzove, tak uz ji toho casu moc nezbyva, ja vim, ze deti se rodi i ve 40, ale doktori to nedoporucuji...NAvic je dulezita psychika, kdyz si nekdo to dite moc preje, upne se na to, tak to vetsinou dlouho nejde...Pak uz to vzda a hele - mimcak je na svete 🙂 Ja jsem si vzdycky rikala, ze idelani by bylo mit mimco tak v 26...ALe ted je mi to jedno, klidne bych uz do toho sla... 🙂

marciaros
3. kvě 2006

ciste matematicky mas naprostou pravdu. jen ti doktori pokazde rikaji neco jineho, za komunistu se tvarili divne, kdych chtel clovek dite po 25 🙂
ale s tou dobou na zkouseni je to rozumne, ale spon je to bez stresu...stresy pry oprvadu velmi negativne ovlivnuji moznost pocet... ☹

ivett
3. kvě 2006

presne tak, moje ucitelka na stredni se dlouho snazila o dite, snad uz od prvaku a nic nevychazelo...Pak to vzdala, koupili si s manzelem psa, do ktereho se oba uplne zblaznili, prestali myslet jen na to dite a nez jsem odmaturovala, ucitelka melakrasnou dcerusku... 🙂 Ono se ale rekne nemyslet na to, to musi byt priserny, ja se jen modlim, at me neco takoveho nepotka, ted je toho vsude tolik... 🙂

marciaros
3. kvě 2006

tak v primerene dobe date vecim volny pruchod ale bez toho, ze byste to brali jako snazeni a uvidis, jak to pujde 🙂

ivett
3. kvě 2006

taky si myslim...ted uz musim jit, tak se mej krasne... 🙂

I vy vsechny se tu mejte krasne... 🙂

marciaros
3. kvě 2006

hezky vecer 🙂

ivkaa
4. kvě 2006

ivett: no právě, ve věku bude v mým případě ten největší problém. Chtěj po chlapovi (resp. klukovi 😀 ) ve 25, aby byl táta...... 😉 . Jo, kdyby tak byl starší.....🙂
Ne vážně, tady to platí stejně jako u nás. Každý má tu hranici na početí jinou. Znám několik kluků, kteří měli dítě (děti) těsně po dvacítce a jsou skvělí tátové. Ale je pravda, že valná většina je pravý opak, tedy že děti ještě nechtějí. Ale čím jsou starší, tím jsou zralejší pro vychovávání dětí a začínají mít ty pocity, že by bylo fajn mít někoho, kdo využije tu sbírku autíček, která je zabalená ve sklepě v krabici nebo se chtějí chlubit krásnou princeznou....
Mít dítě až okolo 30ti, může znamenat problémy. Jenže na druhou stranu, jak pak ukáže realita, ty problémy mají i mladší holky. Záleží opravdu na celkové pohodě.
Holky, mějte se, hezký den.

mady
5. kvě 2006

ahojky všem!
No u nás je to tak že donedávna chtěl dítě spíš partner 😉 já nechtěla jen z toho důvodu že si mě nechtěl vzít. Takže v květnu je svatba a pak už se ničemu bránit nebudu 😉 ikdyž mě pořád napadají myšlenky zda není ještě brzo 😉 Je fakt že všechny mé kamarádky už děti mají nebo je zrovna čekají 😀 já když příroda dá a já letos otěhotním tak budu rodit ve svých 26letech a můj přítel (teda v té době manžel) bude mít 33let. 😀 Takže asi ideální věk. Asi se z toho už nevykroutím 😎 ale je fakt že někdy mám šílenou potřebu jít pařit a bavit se a to by mi s miminkem moc nešlo 😉 no a raritka na závěr. Možná až třeba za rok porodím tak se mi narodí bratříček či setřička 😀 takže mojemu malému strejda nebo tetička. Těším se na to až pojedeme s kočárkama a někdo se zeptá a já jim řeknu že vedle v kočárku jede třeba moje sestřička a já povezu jejího synovečka 😀 😀 😀 😀

peha
22. kvě 2006

ahojte 🙂

idealny vek neexistuje. 😀 keby bolo vsetko idealne - tak ja chcem mat 18, byt uplne fit, a moj muz nech ma 20 a nech ma este vlasy 🙂))) 😀 😀 😀 a to by bolo sveta zit ? 😎

obaja tuzime a planujeme dietatko. ja mam za par mesiacov 32, manzel 44. a zoznamili sme sa cosi pred rokom a stvrt. kebyze sa stretneme skor a nase zivotne cesty sa skor pretnu, tak verte, ze uz mame krdel deti.
ale nic to, nevadi, porobime si tie deti teraz. a ak to nebude vychadzat a darit sa tym malym chvostikovcom, tak sme pripraveni obaja na adopciu.
takze nikdy nie je neskoro, ani priskoro, ak to obaja chcu a citia sa na to.
tak vsetkym vela stastia a zdravicka 😉

aarenka
22. kvě 2006

No ideální věk uxistuje možná tak u doktorů, jinak si to každá musíme uvědomit sama, kdy to chceme a v jakém období života bysme to naopak nezvládali.... 😉

peha
22. kvě 2006

niekedy to nie je len o tom, kedy to chceme, ale kedy to je mozne, alebo sa to da, alebo ked konecne najdeme toho spravneho partnera a kedy nam to zdravie povoli 🙂

popleta
23. kvě 2006

přesně tak, ideální věk neexistuje. Nedávno porodila mámina kolegině a bylo jí 48 let. Tady mě příjde, že je to tedy už dost pozdě, ale je to každého věc. Faktem je, že si vzala od 15 let mladšího angličana aten dítě moc chtěl. Jí to podle mne bylo jedno, protože má 24 letou dceru. No a dítě se jim podařilo, úplně bez problémů ho donosila i porodila úplně v pohodě.
Tady se jen naskýtá otázka (tedy mě to tak přijde) že dítěti bude 20, ona bude spíš jak babička. Zatím vypadá krásně, mladě, ale to nebude na pořád...
Zde jen názorný příklad, že ideální věk opravdu neni. Možná se říká, nějaký uvádí, ale záleží to vždy na daném člověku a jeho organismu.
Mě je 24 let, příteli 27 a ani jeden zatím dítě nechceme, jsme ještě moc mladí. Faktem je, že jsme oba vysokoškoláci, tak jsme si to mládí trošku protáhli 🙂 ,ale mám takové tušení, že za nějaký rok už budu také cítit volání přírody 🙂

womann
31. kvě 2006

Idealni vek asi opravdu neexistuje.Podle me je dulezite mit spolehliveho partnera a kde bydlet.Pak uz asi neni na co cekat.Vymluvy typu az bude vic penez,az se budu citit....je jen odkladani na neurcito.Nekdo se nebude citit nikdy.Ja se vdavala brzy,z lasky,byli jsme rok zasnoubeni.Oba jsme pracovali,bydlime spolu,tak jsem vysadila.Ani jsem nedoufala,ze se nam to povede tak dobre.Dekuji Bohu ze se nam podarilo otehotnet bez problemu.Mame 9 mesicu po svatbe a 10 dni do terminu porodu.I kdyz mi bude v lete teprve dvacet,na miminko se moc tesim,i moje rodina,segra-jsme dvojcatka....Snad vsechno v pohode zvladnu,a budeme vsichni zdravi.Preji vam mnoho uspechu a bezproblemova poceti,tehotenstvi i narozeni...

petrakuba
31. kvě 2006

woman, tak to tě obdivuju, ale pokud máte zázemí, tak je to pochopitelné. já bych si nedokázala představit, že bych te´d měla mít děti a to je mi 23. ale ve 20 jsem maturiovala, pak byla další studia ate´d už 2 roky podnikama a snažim se postavit na nohy svoji firmu, což není lehké a nemáme taky vlastní bydlení, takže dítě v téhle situaci nepřipadá v úvahu. Když dítě, tak člověk musí mít to zázemí a hlavně čas, aby se o dítě mohl postarat a ten já díky práci nema. vím, že by se to dalo nějak zvládnout, ale raději ještě chvíli počkam a pak si to pořádně užiju. ale už jsem o tom párkrát přemýšlela, že by mi mimčo asi nevadilo 😀 asi pudy 😀 ale te´d ne, není na to vhodná doba- ani vztah 😉