Jaké vitmíny by měla jíst budoucí maminka?

hypo
21. bře 2008

ahojky, v květnu vysazuji antiko a chtěla jsem se zeptat zda jsou nějaké vitamíny nebo něco podobného co by případně budoucí maminka měla baštit pro otěhotnění.....
pokud už se někde něco takové probírá tak mě jen nakopněte a přesměrujte 🙂 dik

zdrcka
20. bře 2009

Ahojky jsem tady po prvé mohli by jste mi poradit?mám už dvouletou dceru na ní jsme čekali 2roky a ted už se snažímé 14měsícu a pořád nic.Koupila jsem si Kyselinu listovou jmenuje se Bioaktvní Folic máte některá skušenosti stou to kyselinou listovou?Děkuji moc

orsolya
28. říj 2009

ahojte moze mi niekto poradit snazime sa o dietatko s partnerom brala som vseliake lieky teraz mam femibion neviem ci mi ten uz pomoze mam sliznicu len 4,5mm ze to je malo 😖

andelka
8. pro 2009

orsolya: Na růst sliznice se doporučuje pít čaj z kontryhele 🙂

nevestinka2010
8. pro 2009

Podle ruznych zdroju by idealni prekoncepcni priprava mela zacit cca 6 mesicu pred planovanym pocetim. Vetsinou nejde jen o pouhe doplnovani listovky ci brani multivitaminu...
Kazda zena, kazdy par ma individualni potreby a situaci.
Jak dlouho trvala a co vse zahrnovala (zahrnuje) vase prekoncepcni priprava, co se vam osvedcilo, co naopak ne? Co vse je mozne preventivni prekoncepcni pripravou vychytat? Jak muze pomoci zene a jak ovlivni plod?
Mely jste pocit, ze by bylo zahodne se dostat do lepsi kondice a neco trochu zmenit pred plozenim, resp. otehotnenim?
Tesim se na vase nazory, zkusenosti a rady.

nevestinka2010
8. pro 2009

Nechci soudit, ale z ruznych zkusenosti se mi zda, ze se v CR prekoncepcni priprava omezuje na doporuceni brani listovky a pripadne nejakych multaku pro snazilky. Pritom si myslim, ze by se tomu mela venovat vetsi a cilenejsi pece. Nektere otazky, ktere jsou kladeny zene az na prvni navsteve dr. jiz po pozitivnim tehu testu by mohly poslouzit jiz v ramci prekoncepcni pripravy jako prevence. Mozna se v CR predpoklada, ze zeny maji hodne znalosti a ze neni potreba toto resit? Nebo je to hodne narocne casove? Nebo to zeny nevyzaduji?
To ze nekteri lekari starsi generace reknou, ze oni take nebrali zadne preparaty a nijak pripravu na poceti neresili a deti maji zdrave je pravda, ale je to jako rict ze, pred 50-ti lety nebyly v autech bezpecnostni pasy a taky sem se nezabil.
Bohuzel si myslim, ze ani nevime v jak toxickem prostredi zijeme a jak moc jsme tim ovlivneni.
Pokud se nekdo citi na vrcholu sve kondice, svezesti, zdravi, sily a pohody a zacne plodit, tak je to urcite vhodne a skvele. Ja bohuzel mam pocit, ze zeny casto toto nejvhodnesji obdobi objetuji konci studia ci kariere. To ze nejidealnejsi vek a zralost zeny na prvni tehotenstvi z bio a fyzio hlediska je 19-25 let je sice uznavany fakt, ale tak trochu spolecenske tabu.
Ja osobne se tedy v prekoncepcni priprave budu snazit "omladnout" asi o 3 roky za 6 mesicu a tim padem je mi jasne, ze to nebude jen tak. Do prekoncepcni pripravy je zahrnut take otec, i kdyz u muzu dozravaji zarodecne bunky zhruba 3 mesice, takze obvykle staci ty 4-3 mesice pred ocekavanym plozenim.
Samozrejme kazdy by mel jednat podle vlastnich pocitu a situace.
No nic, mozna se vam to zda psycho. Mne docela taky, ale verim tomu. 😉 radeji udelam vic nez mene

editah222
8. pro 2009

Nevěstinko - já jsem začala v lednu 2008 žít zdravě, papat vitáminky a kyselinu listovou, přestala jsem úplně kouřit a alkohol jsem pila jen trošičku při zvláštních příležitostech, pila jsem kontryhelový čaj, cvičila jsem. No dělal jsem co jsem mohla proto abych otěhotněla. Manžel jedl Selen se zinkem a vyhodila jsem mu všechny uplé trenky a kalhoty. No a rok se nic nedělo.
Pak jsem se na to v lednu 2009 vykašlala, jela jsem s manželem na 14 dní do Alp - pila jsem jak alkoholik (většinou asi na žal), kouřila jsem jak prokopnutá, vitamíny jsem nechala doma a místo kontryhelu jsem pila grog. Teploměr na měření bazální teploty jsem vztekem, že se nedaří, zlomila už na štědrý den kdy jsem to opět dostala a na všechno jsem se vykašlala.
No a zrovna na těch horách jsem otěhotněla 😀 😀

andelka
8. pro 2009

nevestinka. No, mně se to zdá jako už trochu moc. Pak se dost blbě dodržuje nejklasičtější rada pro početí - nemyslete na to a buďte v pohodě.
Listovka 100% ano, 3 měsíce před snažením, aby jí bylo v těle dostatečné množství a zmenšilo se tak riziko některých vad.
Pak to záleží žena od ženy. Taky záleží na tom, jestli se se snažením začíná vysazením HA nebo jiného druhu antikoncepce, na tom, jaký má žena cyklus, jestli nejdou problémy s ním. Preventivně od začátku snažení i třeba před ním se dá použít nějaký bylinný prostředek na porporu, třeba Femigard nebo kontryhel a pod.
Ale podle mně, by se to před začátkem snažení nemělo až tak řešit - nejde o výkon. Jo, člověk by se měl cítit dobře, pokud trpí na nějaké nemoci, měl by vědět jak na tom aktuálně je, případně se snažit zlepšit nebo ustálit situaci už před snažením (štítná žláza, alergie apod.).
Já jsem brala jen listovku. Plánovala jsem před snažením si zlepšit kondici, začít cvičit, abych byla na těhu lépe připravená po tělesné stránce, ale už jsem to nestihla, tak aspoň cvičím v těhu. Snažím se jíst pokud možno zdravě, to samé už předtím - hlavní je nekouřit, nepít moc alkohol, nebrat drogy, pokusit se zklidnit po psychické stránce, naučit se relaxovat, nebýt příliš ve stresu.

andelka
8. pro 2009

editah: 😀

Já si taky myslím, že všeho moc škodí...prostě nejlíp je všeho s mírou, žádné extrémy (i když jak koukám, někdy zrovna tohle pomůže 😅 )

nevestinka2010
8. pro 2009

No jasne ze nic se nam prehanet a taky to ma dve stranky, fyzickou a dusevni. Editah> tvuj pribeh je docela mazec, ale urcite si neotehotnela z toho, ze si kourila a pila o 106 😀

nevestinka2010
8. pro 2009

O vykon nejde a je mi jasne, ze se na to muzu pripravovat jak chci a stejne samotne poceti neovlivnim, mozna to vyznelo jinak, ale ja to spise beru jako pripravu sebe same, proste zmenu. Samotne poceti beru jako dar a neni to pouhy cil me cesty.
Cvicit a zvyknout si na pravidelne cviceni za ucelem posileni a relaxace. Treba ja potrebuji dat pod kontrolu zada, jelikoz se po dvou letech prace u pc projevily problemy. Chtela bych se naucit cilene relaxovat a jeste vice zivit duchovni stranku sveho zivota.
Vyzivu mam nastesti vyresenou uz docela dlouho.
Jeste se ale chystam omezit pouzivani chemie v domacnosti a co jde nahradit necim netoxickym.

leheckova
14. led 2010

Ahoj Holky
zdravím všechny co tu jste a musím Vám říct že tyhle stránky mě pomohly ze všeho toho špatného i když svůj podíl na to má i čas.
Já už jedno děcko mám a ikdyž jsem před tím HA nikdy nebrala trvalo nám to poprvé 7měs. zkoušela jsem všechny pozice a triky co kdo mi poradil pila a kouřila ještě 14dní co už jsem věděla že jsem těhotná.
Myslím že Nevestinka2010 má pravdu v tom že je to jak v tělesné tak i psychické stránce.
Já jsem se upínala na to každý měsíc počítala dny do MS a vždycky jsem byla moc sklamaná....pak jsem tomu nechala volný průběh a řekla si že pojedeme na dovču a uvidí se až to bude tak to bude a další měsíc jsem měla spoždění.....Teď momentálně jsem po revizi od 12.12.2009 už mám po MS a čekám až se mi tělo uzdraví a budu moct počít dalšího potomka ale uspěchat to nemá cenu .
Já měla prvního potomka bez komplikací a mohla dělat stojky na hlavě chodit pěšky tahat nákupy ale to my bylo 24-25 ted mi je 31 a tělo se chová uplně jinak.
Těhotenství je dar a proto se k němu tak musíme chovat hýčkat si ho chránit proti dnešním stresům a starostem
jenže co si budeme povídat je to těžky v dnešní době každý spěchá a chce dělat co nejdýl aby ušetřil nějakou tu kačku a na mateřské byl na tom lépe.

jenniferr
8. bře 2010

Ahojky,
právě jsem se zaregistrovla, ale nevím, zda nepíši na špatnou diskuzi. Snažíme se s přítelem 3 měsíce o miminko, zobu Babyplan, antikoncepci jsem přestala brát již před půl rokem. A stále nic. Ale chtěla jsem se zeptat, cvičím již několik let 4x týdně aerobik či posilování...neměla bych tady v tom zmírnit? Děkuji za odpovědi.

tutu1
28. srp 2011

@jenniferr ahoj, já jsem v prosinci/2010 přestala brát antikonc. a v červenci jsem otěhotněla, ale bohužel jsem potratila, jen chci říct, že půl roku je normální doba na otěhotnění i po antikoncepci, a klidně cvič, nemá to vůbec vliv, já jezdím ráda na kole a cvičím, neboj se , myslím, že s evám to brzy podaří

alyssa.anna
16. zář 2011

Ahojky. Tak co, připravuje se teď někdo? 🙂

ivetm
20. zář 2011

@alyssa.anna
Ahoj,
já se hlásím 😉 HA neberu od 8/10, teď zobu Folgravid a clostilbegyt, tak to snad konečně klapne

terrik
22. zář 2011

@alyssa.anna Ahoj! 🙂 Já se taky hlásím, v lednu nebo únoru začneme pracovat na mimču 🙂 Beru Femibion 800 a snažím se hodit do psychické pohody
😀

pavcik
2. říj 2011

ahojky,chci se vás holky zeptat.... chceme se snažit tak od dubna příštího roku. Teď ještě zobu HA. Má cenu teď začít brát listovku,nebo až po vysazení HA??? Já osobně si myslím,že listovkou nic nezkazím,ale radši se vás ptám,co si o tom myslíte...Díky

alyssa.anna
4. říj 2011

@terrik Ahojky. A pozorješ po Femib. nějaké změny? Taky jsem o něm uvažovala

@ivetm Ahojky. Ty jo typřípravky neznám, asi je hodin do googlu 🙂 Rozhoduju se právě, co budu zobat jako podporu 🙂

terrik
5. říj 2011

@alyssa.anna Nějaký změny nepozoruju, ale věřím mu. Už jsem byla jednou těhotná a nevyšlo to (VV), tak teď nechci nic podcenit a radši si připlatím 🙂 . Ale jinak si myslím, že je asi jedno jaký vitamíny bereš, mamavit nebo calibrum...
@pavcik začni brát listovku 3 měsíce před snažením,abys jí měla v těle dostatek až otěhotníš. (dobrá je např. od Elasti Q Kyselina listova 800) Je důležitá hlavně na začátku těhu,zabraňuje vzniku některých vývojových vad. Píšu z vlastní zkušenosti, já ji začala brát pozdě a měli jsme ten rozštěp páteře, kdybych jí brala, tak se to pravděpodobně nestane.Teď toho lituju a jsem teda opravdu poučená 😒

pavcik
5. říj 2011

@terrik tak já jí brala i u prvního těhu,ale teď čerstvě jsme se s manželem rozhodli o druhém mimi,a já chci mít vše v pořádku. Protože sama mám rozštěp patra a rtu 😠

terrik
5. říj 2011

@pavcik Tak v tom případě si klidně pak řekni doktorce, ať Ti napíše Acidum folicum, tam je 10mg kyseliny listový,je to megadávka,ale ve tvym případě si myslím neni vůbec na škodu a je to taková "pojistka" Mě ji taky doporučili, po tom co se stalo. Tak beru to Acidum jeden den a druhý den Femibion 800.

pavcik
5. říj 2011

@terrik děkuju za radu...řeknu si 🙂

terrik
5. říj 2011

@pavcik 😉

anik.l
5. říj 2011

Ahoj holky.
Tak já jsem s HA skončila cca před 3 lety a zobala jsem ji cca 8 let. Asi 2 roky tomu necháváme volný průběh. 4 roky nekouřím, piju podle toho jak máme s mužem chuť, ale jinak vitamíny nejím, nic neměřím, nic nesleduji a taky se nic neděje. Takže jelikož mi už bude za měsíc 27 😖 tak se do toho chci pustit pořádně 🙂
Jak to tady pročítám asi si hned dneska půjdu koupit listovku a uvažuji o tom čaji z kontryhelu. Jsem strašný lajdák a vůbec nejím zdravě, jsem ráda že vůbec něco za den sním. Vy dodržujete nějaké "diety"?
Taky mi docela lítá MS, prostě si přijde jak se jí zlíbí + - týden a je si tu jak dlouho se jí chce. Lítá mi to tak celé 3 roky. Myslíte, že by mi to ten čaj mohl trochu ustálit? Popřípadě další tipy, rady jak už konečně otěhotnět? 😀

terrik
5. říj 2011

@anik.l Ahojky. Člověče s tím kontryhelem zkušenosti nemám a nevím jestli to cykly urovnává. Radši bych si být Tebou došla k doktorovi, na urovnání cyklu by Ti určitě něco dal. Hlavně když 2 roky se nic neděje, tak třeba něco poradí. Já dietu žádnou nedržím, jim normálně na co mám chuť, jen se teď snažím nejíst moc "chemických" jídel, glutamáty apod. 😀 Jo ale jinak vitamíny se obecně doporučují i proto, že zlepšují např. kvalitu vajíček, u chlapů spermií a tak, takže pokud moc nejíš, tak třeba zkus nějaký vitamíny pro těhotný 😉

anik.l
5. říj 2011

@terrik - už jsem objednaná za týden jdu k doktorovi, tak snad z něj dostanu nějaké rozumy. Jinak s tím cyklem jsem měla problémy odjakživa a proto jsem šla do té HA, která to upravila.

terrik
5. říj 2011

@anik.l no určitě Ti poradí, co a jak. Tak dej potom vědět, jak jsi dopadla 😉

maybay
5. říj 2011

@hypo ahojky, tak za jak dlouho se ti podarilo otehotnet. Cetla jsem diskuzi a koukam ze uz mas holcicku 🙂

hypo
autor
5. říj 2011

@maybay ahojky, holciciku mam nakonec po IVF 😉 zjistili mi PCo (polycysticke vajecniky takze jsem nemela ovulaci, nedozravali vajicka a taky nizkou sliznici
ted se chystame na druhe ditko a prirozene nam to zas neslo tak zas chodim na kliniku....

maybay
5. říj 2011

@hypo Po jake dobe ti to zjistili? Tak drzim palecky