Je v 32 letech pozdě na první dítě?

lamiaaa
18. srp 2016

Ahoj holky maminky, chtěla bych znát váš názor na to mít první dítě takto pozdě. Před deseti lety, když mi bylo 18, jsem si říkala, že do mých pětadvaceti bych chtěla první dítě. Pak nějakou dobu trvalo než se objevil ten pravý partner, pak jsem si říkala ok, tak do třiceti dítě bude, pak proběhlo období, kdy jsem dítě nechtěla vůbec, cestovali jsme, atd. Nyní mne ještě čeká v rámci mého oboru dokončování kontinuálního vzdělání, které budu mít hotové předpokládám za 3-4 roky, tedy ve věku 32 let. Myslíte, že je rizikové mít takto pozdě první dítě (také počítám samozřejmě s variantou, že to nepůjde hned jak na to vlítnem bez ochrany, takže to může být i později)? V kolika letech jste měly první vy? Teď si trochu vyčítám, že jsem si minulý život neuspořádala líp a nedokončila si všechny své povinnosti dřív, ale je pravdou, že ještě nedávno jsme o děcku neuvažovala vůbec, jenže najednou jako blesk z čistýho nebe to ze dne na den přišlo a dítě bych chtěla, ovšem opravdu až budu mít "klid a vše hotové," abych pak měla čas opravdu jen na rodinu.

petma112
18. srp 2016

V červnu mi bylo 32 a mám 7mi měsíčního syna.. 🙂 Těžká pohoda 😀 Opravdu, co jsem v životě chtěla, to jsem dokázala, pořídila si, viděla a teď můžu všechny zkušenosti předávat 🙂

nutricnihodnota
18. srp 2016

Já budu mít první ve 33 a nelituji. Dřív by to samozřejmě bylo lepší, jenže dřív bohužel nebyl ten správnej taťka. Vždycky jsem věděla, že chci dítě přivést do milující rodiny, která se o něj dokáže postarat a nebo raději vůbec.

babanci
18. srp 2016

Moje dcera právě porodila svoje první dítě, Je jí přesně 34 let a 2 měsíce. Jejich vrstevnic, co teprve čekají nebo také teprve mají první potomky je velká spousta. Má nádhernou, zdravou dceru a je přešťastná. Za dva roky se pokusí o druhé dítě. Dnes je to normální.

markiiska
18. srp 2016

Já bych nečekala...hrozně se mi líbí ta reklama..AŽ budu mít práci, AŽ budu mít lepší práci, AŽ nebudu mít tolik práce...AŽ budeš chtít tak to nemusí jít, ale já to beru ze svýho pohledu...já si řekla 1. do 30 a později určitě ne

bm77
18. srp 2016

Já měla dceru ve 35. 🙂 A pohoda.

babanci
18. srp 2016

@markiiska Ale když to nepůjde na povel, půjdeš do toho i ve čtyřiceti. 😀

pajula123
18. srp 2016

Já dokonce v 37. Neplánovala jsem to tak, prostě to tak vyšlo...a za mě lépe pozdě než nikdy. Je to naše zlatíčko 🙂

michalusenka
18. srp 2016

ja rodila v necelych 32 letech ale popravde kdybych mela chlapa uz driv tak bych necekala - prijde mi ze to je i narocnejsi a clovek si vic uvedomuje a resi veci....zavidim tem co maji do 30 let splneny dve deti....

terka_85
18. srp 2016

První jsem měla v 26 letech, druhé v 30. Ale já byla vždy hlavně rodinný typ, nikdy mě nelákalo budovat nějakou kariéru nebo cestovat...
Ale mám kamarádku, která měla první dítě v 33 a teď má v 35 letech druhé a je moc spokojena 🙂

markiiska
18. srp 2016

@babanci já doufám, že už mám splněno 😀 mě to napovel šlo hned napoprvé díky bohu 😀 rozhodně kdyby to nešlo a chtěla sem tak jo, ale vidim moji mamku, mě bylo 16 a otěhotněla a měla bráchu ve 35 a ted je jí 48 a řiká že je to fakt záhul, že už si připadá stará a chce klid, navíc nemá tolik energie na pubertáka

babanci
18. srp 2016

Já měla první dítě v osmnácti letech. Sice jsem to taky dali, ale nebylo to lehké. nebyli jsem ekonomicky zajištěni, neměli jsem vlastní bydlení a já ještě dodělávala školu. Dneska bych s tím už počkala do úplné zralosti a soběstačnosti, která u mě nastala až v 28 letech.

brendamonique
18. srp 2016

Já mohu porovnat - neplánovaně mám od sebe děti 11 let - první syn se mi narodil v 18 nácti - pro mnoho z vás možná nečekaně - chtěný 🙂 a druhého jsem měla přesně na své 30 tiny a ten rozdíl je obrovský. Jako 30 letá si sice již uvědomuji plně všechny rizika a možná proto si s tou lehkostí náctileté neužívám dosytosti. Pořád vše kontroluji, snažím se stíhat to i to, chci aby bylo pro prcka hotové to a to. atd ... prostě s prvním jsem nic neřešila, vše šlo nějak rychleji a víc hladce ... proplouvali jsme spolu každým dnem - vstávala jsem s ním stejně jako s naším druhým, jenže tenkrát na vše sama a zvládala to hravě - nebyla tak unavená a ustaraná jako teď u druhého. Ráda bych ještě měla třetí a to už je mi 32, takže plánuji tak kolem 35 ještě třeťátko, ale už teď vím, že s tím nočním vstáváním je to s věkem horší a horší 🙂 a ta zodpovědnost jako by každým rokem přibývala na tíze. Jinak moje sestra má 4 děti odstupňované po 5 letech pravidelně - posledního měla ve 38 a také na ní ta celková únava byla víc znát - za mě je dobře, že má žena dítě/děti když se na to cítí, ale je fakt, jak říkávala moje babička "že děti by měli mít mladí lidé" ... něco na tom bude 🙂 ... ale sama se chystám ještě jednou to krásné zažít ... takže proč ne ? Dříve rodily ženy děti od 20 let do 40 běžně jako na běžícím páse 🙂

tet
18. srp 2016

Porodila ve 36🙂)) všechno je v pořádku, Nebojte se ničeho a hodně štěstí!!!! 😝

babanci
18. srp 2016

@markiiska To se taky může stát, že už není energie. Já teda mám kejdu, je mi 53 let, mám vlastní dceru ještě na škole, dvě vnučky a energie mám ještě za tři. Běhám a starám se. Jsem hodně akční babka. 😀

kekulice
18. srp 2016

Dceru jsem měla v 32 a teď mám syna v 38, otěhotněla jsem v pohodě a tak nějak to všechno bylo akorát.... hlavně se nenervovat 😀

lenkaluk
18. srp 2016

Neniiiii pozde, neblazni. Dej na vlastni pocity. Ted mas v planu dostudovat, udelej to. V tomhle se hrozne tezko radi. Ja mela prvni dite par dnu po 35.narozkach a nemenila bych. Uzivame si to.

sofinka84
18. srp 2016

Me bude v prosinci 32,uz deset mesicu se snazime o miminko a zatim se nedari. Taky jsem si kdysi rikala,ze neni kam spechat,vsichni v rodine meli deti hned jak se zacali snazit. Tak proc chvatat. A ehjle. Nejde to. Kdo vi jestli bysme tohle resili treba pred peti lety. Nicmene obcas si rikam jestli jsem necekala zbytecne dlouho. Snad se brzo zadari...

mon_88017
18. srp 2016

Já měla dítě v necelých dvaatřiceti. Duševně způsobilá k mateřství si nepřipadám do teď (dceři je dva a půl) a moje fyzická schránka taky chátrá rok od roku nějak rychleji 😎 "Ideální čas" neexistuje.

bajana
18. srp 2016

Prva sa mi narodila par tyzdnov pred 34.narodeninami, druhy tri mesiace po 35.narodeninach a v buducom zivote si to zariadim inak 🙂 Partnera som spoznala v 28, svadba v 32 a dvojrocne snazenie. Druhe tehotenstvo rizikove (aj vdaka veku), ukoncene predcasne v 32.tt. Teraz mam pocit, ze to uz tazko zvladam, aj kvoli veku (budem mat 36). Ale mam dve male deti, som na ne cele dni sama.
Zvaz, ci si nemozes vzdelanie dokoncit vzdelanie pocas MD. Studujucich mamiciek su mraky.
@lamiaaa

nunacek
18. srp 2016

@lamiaaa Tohle vidí každá ženská po svém. Neexistuje žádný správný názor, co je správné pro jednu, nemusí být správné pro druhou. Každá má jiné podmínky, jiné priority, jiný styl života a i v průběhu života se názory na danou věc mění třeba. Pro mě by bylo pozdě mít první dítě ve 32 letech. Já chtěla mít dvě děti do 30ti let, a to se mi povedlo. První dítě jsem porodila ve 27 letech a 7 měsících, druhé dítě jsem si porodila ke třicátým narozeninám, netrefila jsem se o měsíc 😀 Pro případné další dítě / děti je pro mě strop cca 35 let (= můj současný pohled na danou věc, jak to budu vidět třeba za rok, za pět let, to fakt netuším, možná to budu vidět stejně, možná jinak).

marketa11112
18. srp 2016

ahoj, tak nam také trvalo, nez jsme se dite rozhodli mit.. ale mame... ted je mi 33 a pul, synovi rok a pul... a začínáme s e snazit .. tedy chceme druhého prcka. na dite nikdy není pozde. 🙂

zarecna
18. srp 2016

Ja som mala prve dieta na 32 po troch mesiacoch snazenia, teraz ma rok a pracujeme na dalsom. Dlhsie mi trvalo, nez som nasla otca a manzela za milion, ale popravde, aj keby bol skor realne som sa na deti zacala citit fakt az okolo 30tky. Nepripadam si ani viac unavena, ani viac nervna ( som cholerik), uzivam si to s vedomim, ze od 20-30 som cestovala, urobila karieru a dieta fakt prislo az s vedomim, ze nikdy mu nebudem hovorit, co vsetko som ti obetovala, lebo som neobetovala nic.... narocnejsie je to na vzdanie na vlastneho pohodlia, ale aj to je len docastne, deti rastu fakt rychlo. Vsetky moje kamaratky rodia az teraz, ono doba, ekd sa hufne rodilo hned po 20tke sa uz podla mna tak skoro nevrati, ak vobec.
Ja vyhodu vidim v tom, ze napr. uz som bola pracovne vycerpana, ze sa nemusim ponahlat do prace a ani ma to nekare, financne sme na to urcite lepsie ako pred 10 rokmi, nejak uzostna sa voci dietatu necitim. A navyse nemam to s cim porovnat, ja som naozaj deti mala az teraz, neviem ake by to bolo po 20tke... Urob tak ako citis, ale ako vravi moja gyndarka...ked som sa pytala na nejake testy kvoli veku...citujem: Zartujete, ved ste mlada.

makak21
18. srp 2016

Prvni dítě ve 25, druhé ve 32 a je to sakra rozdíl. Člověk víc řeší, uz není tak uvolněný, jak před tou třicítkou 😀 ja bych nečekala a miminko zkoušela hned. Ono si k vám najde cestu ve správný cas...

lichtakova
18. srp 2016

Nekomu trva dyl,nez - neco,nez ma vubec to dite s kym mit,nez se na to citi... taky mozna za pul roku u tebe bude vsechno jinak a budes ho chtit a vsechno ostatni pujde stranou...muzes pockat,ale taky to dodelat potom... nech to volne plynout, tvoje intuice ti napovi.

lv
18. srp 2016

fyzicky je to nejlíp 23-27 let, jsem někde četla, co se týče vajíček 🙂 já mám holky ve 30 a 35, no je to znát, zvlášť když je to druhé divočák. Ale jo, 32 je v pohodě, nic si nevyčítej 🙂 ideálně jsem taky chtěla dřív, ale jaksi nebylo s kým 🙂

kamino
18. srp 2016

Já měla prcka skoro v 36, není to ideální, protože na druhé už nebylo tolik času a nepovedlo se, ale dřív nebyl vhodný partner.. ale na druhou stranu, mít dítě za každu cenu není dobrře - 32 let není žádná tragedie, myslím že naprosto v pohodě..

kami1984
18. srp 2016

Me bude letos 32, deti jsem chtela do 30ky a taky mladsiho k kulatinam dostala;)) ale me spoluzacky vetsinou deti nemaji..ze tridy jsem byla prvni,co mela dite a pak i druhe. Ve tride jsme 3,co maji 2deti a 7,co mame detiw

1nelinka
18. srp 2016

@lamiaaa ahoj nam se prvni mimco narodi v breznu cca 4mesice pred myma 32narozeninama.. O mimi jsme se snazili necely rok a myslim ze v dnesni dobe je docela normalni mit 1dite dyl..

urtica
18. srp 2016

Člověk míní , život mění, asi tak...taky jsem si to plánovala jinak, ale holt chlap (ten pravý) mi přišel do cesty až těsně před třicítkou...nelituji, protože kdybych do toho šla dřív (s mým ex), byla bych na tom dnes nepoměrně hůř - v lepším případě rozvedená samoživitelka...
Nicméně potkat současného partnera tak před osmi lety a mít jakés takés zázemí, šla bych do toho dříve. Neprošli jsme několikaletým snažením, ale mně je v současné době 33, manželovi 40 a ty roky jsou v péči o prcka znát. Časově - začli jsme se snažit v mých třiceti letech, po půl roce se zadařilo, první těhotenství však skončilo potratem. Ihned po potratu se zadařilo znovu - to bylo měsíc po mých 31. narozeninách a dva měsíce před mými 32. narozeninami se nám narodila holčička.
Rizikovější z hlediska těhotenských, porodních a VVV dítěte komplikací oproti dvacítkám to statisticky asi je...ale zas bych neřekla, že je to nějaké strašlivé riziko, kterého je třeba se předem děsit (křivka rizika VVV u dětí začíná poměrně strmě stoupat po 35. roce).

olusenka
18. srp 2016

mě se první dítě narodilo měsíc před 32.narozeninami, dcera potom za rok a půl, kdy mi tedy bylo 33,5let. Je to asi dlouho (ale určitě by mohlo být i hůř viz. moje kamarádka dole), někdy mě třeba napadne, že naši měli výhodu, když mě měli zhruba ve 24-25 letech, moje kamarádka měla taky prvního syna v 25 letech, ale já se na to dřív vůbec necítila, no, to ono ani v těch 32 letech jsem si připravená nepřipadala. 😉 Ted jsem ale spokojená, na MD a jako máma jsem se docela našla, což bych v životě neřekla, do práce se mi nechce. A zas tak stará si ještě nepřipadám, ještě to dávám. 😀 A pořád jsem na tom líp, než moje kamarádka, která před měsícem oslavila 40. narozeniny, dítě by chtěla, ale ani snad nemá stálého partnera. ☹