Kdy je čas mít miminko?

petraludvikova
21. srp 2013

Ahoj holky 🙂

V listopadu budu mít 21 let - s manželem jsme měli svatbu 13.7.2013 a celkem jsem spolu už 6 a půl roku.
Když se s kýmkoliv bavím, tak mi říká, ať nikam nespěchám, že jsem na miminko moc mladá a je moc brzy (já 20, manžel 28).

Co myslíte? Už bych miminko i chtěla ... ☹

januzza80
21. srp 2013

@petraludvikova To zalezi jen na vas,jestli ho oba dva chcete nebo ne.Neposlouchej co rikaji lidi,ale co chces ty a manzel.Ja cekala miminko ve 23letech a jsem moc rada.Ty jsi jeste opravdu mlada,ale jestli ho chces,tak proc ne.

petraludvikova
autor
21. srp 2013

@januzza80 Já bych chtěla, manželovi je to prý jedno ... 😕 😀

speedygon
21. srp 2013

Čas mít miminko je tehdy, když se na to oba cítíte a máte v tomto ohledu jasno.....na řeči okolí nedejte...to by spousta lidí mimi neměla nikdy, vždy se najde nějaké proti 😉

kakamilca
21. srp 2013

@petraludvikova Já teda nevím jestli jsem ta pravá na odpověď, protože v tvých letech jsem na tyhle věci neměla ani pomyšlení, ale napíšu svůj názor. Pokud si myslíš, že jsi na mimčo připravená a jste s manželem v tomhle za jedno. Oba mimčo chcete a máte ho čím zabezpečit tak bych asi neváhala. Poznala jsem teď jednu mladou paní, které je teda 22, ale mají prcka a jsou moc spokojení. Záleží jen na tvém vnitřním pocitu. Pokud jen trošku váháš tak bych ale nespěchala a trošku si užívala... Jde také samozřejmě o váš životní styl. Pokud to beru podle sebe tak mě v tvém věku táhlo cestování takže jsem odjela na rok a půl pryč... je to fakt individuální pokud po mimču toužíš lépe řečeno toužíte tak do toho určitě běžte 😉

anabella10
21. srp 2013

Mně je také 21, čekám miminko a myslím si, že když se na to cítíš, lepší dřív, než-li později. 🙂

kathy.skal
21. srp 2013

to záleží na povaze. Já si miminko pořídila v pětadvaceti, taky jsem měla pocit, že už je čas, manžel je o deset let starší, takže jsem to taky brala v potaz... Byla to rovnou dvojčata...a kolikrát během dvou let, co je mám, jsem si trhala vlasy, že jsem ještě nepočkala.

Když si pořídíš děti, tak si pak svobody užiješ až v důchodu 😀 Užívej si zatím s manželem, pomysli na své sny, na to, co jsi v životě chtěla vládnout a dosáhnout...protože s dětmi už spousta věcí nejde tak, jak by si člověk přál.

kathy.skal
21. srp 2013

Nooo ještě jak teď čtu, že manželovi je to jedno...nevím jak u tvého, ale u mého muže to většinou znamená, že by "radši ne" 😅

prcek91
21. srp 2013

mě je taky 21.. a čekám miminko.. jde o to jestli se na to cítíte vy dva a ne okolí...😉

jetynka
21. srp 2013

Já měla svatbu ve 20letech a první miminko ve 21letech, je mi 28 a děti mám tři, nikdy bych neměnila, kašlu na okolí co říká, je to moje rodina, mi je krásně a to štěstí si nenechám nikým vzít. 🙂
Vy dva musíte vědět jestli se na miminko cítíte, jak to zvládnete co se týče bydlení, financí a výchovy, nenechte si nikým do ničeho kecat, i kdyby se máma a tchýně postavily na hlavu, udělejte to co si myslíte, že je pro vás v tuto chvíli nejlepší, budete chtít pracovat a užívat života nějakou dobu ještě tak to udělejte, protože jak tu jsem někde četla jakmile si pořídíte dítě, vše se obrátí na ruby a točí se kolem dítka a svoboda bude až v důchodě 😀
Nespěchejte s rozhodnutím ať si pak nerveš vlasy, jen stejně když bude chtít miminko za vámi přijít, ono si nějak najde cestu a příjde zrovna v době kdy to ani nebudeš čekat 🙂

marca22
21. srp 2013

Já se vdávala v 19, dítě jsme začali chtít půl roku po svatbě, moc jsme ho chtěli,ale nechávali jsme to na přírodě,nakonec jsme se dočkali až v mých skoro 24 a mužových 29 a jsem ráda že to dřív nešlo,protože si teĎ nedokážu představit že už bych měla třeba 5 ti letý dítě, myslim si že jsem na to nebyla ještě zralá,i když jsem si myslela že ano že to zvládnu v pohodě, teď máme dvojčátka a jsem na to teda připravená fyzicky i psychicky a myslím si že je teď ten ideální věk, ještě bychom do budoucna chtěli 3 děťátko,ale to je vyhlídka za 5 až 10 let. Zvládnout se to dá podle mě v každém věku,ale myslím si že si to žena užije o to víc když už je na to dostatečně připravená, ono to totiž není jen to krásné voňavé spící miminko,vození kočárku,ale je to hodně starostí, zodpovědnosti, nervů když pak pláče, je to náročné, nikam bych nespěchala. I když dřív když mi někdo řekl něco podobnýho byla bych naštvaná,ale teď už to vím proč mi to říkali,prostě kdo to ještě nezažil nedokáže si to tak dobře představit 😀

bernicka
21. srp 2013

@petraludvikova Ten správný čas, kdy mít miminko je individuální. Hlavně být na všechno dva a nejen chtít, ale být připraveni i na vše, co péče a starost o dítě obnáší. Pokud to tak oba cítíte, tak směle do toho. Je to jen na vás a ne na okolí 😎

vashaa
21. srp 2013

Záleží jen na vás a od nikoho si do toho nenechte mluvit. Pokud po miminku toužíte oba, tak není co řešit a hutá do toho 🙂.

kakamilca
21. srp 2013

@kathy.skal To je taky pravda. U nás když manžel řekne, že je mu něco jedno tak to taky většinou znamená ne 🙂 Asi proto, že mi třeba nechce zkazit radost rezolutním ne 😉
@petraludvikova Takže na to určitě pozor 😉

sylvka
21. srp 2013

já měla prvního syna ve 22 letech a upřimně musim přiznat,že kdybych měla dnešní rozum a zkušenosti,tak bych ještě počkala 😝 jak jen to říct,aby to nevyzňělo sobecky? přece jen, už od // má člověk zodpovědnost...která prostě nekončí,zjistí že to není jen růžové,jak si maloval,ale nemoce,zoubky,zaražený větříky ,finance,po pár letech každodenní rutina.....jéééé,já být tak maldá jako ty,ještě bych si užila,jela k moři,zařídila si pořádné bydlení , šla někam zapařit 😀 😀 😀 no držím palce a doufám,že jsem se tě nedotkla,to je čistě můj názor (určitě ovlivněný tím,že chlapci jsou už 5 dní nemocní a podepisuje se to na mě 😀)

sarriku
21. srp 2013

To záleží hodně na tobě a jak to cítíš ty. Nenech si od nikoho nic bulíkovat.
Mě je taky dvacet a taky toužím po miminku, i když si to dost dobře neumím představit 😀.
Poslouchej svoje srdce, manžel vás uživí, šla bych do toho🙂. I s dítětem se dá cestovat, navíc až odrosteš, pořád budeš mladá a krásná🙂.

kathy.skal
21. srp 2013

@sarriku Já bych se na to "i s dítětem se dá cestovat" koukala hodně s rezervou 😅 Samozřejmě, že autem lze...pěšky po horách už hůř, na zámek, na hrad riskuješ, že ti to celé prořve, později provzteká a tím zkazí... Jsou to haldy plín, haldy věcí, které by člověk jinak netahal...dítě potřebuje jíst, pít, čůrat, kakat v tu nejnevhodnější dobu... Já mám kolikrát pocit, že s dítětem se nedá ani nakupovat, jelikož si uprostřed fronty na kasu vzpomene, že chce čůrat 😀
A možná jsem hodně kritická, ale vždycky pak už budeš hlavně "máma", ať mladá nebo stará, jakkoli budou děti velký...málo kdo už na tebe bude koukat jako dřív, tak aby tobě samotný to pak nebylo líto...Mě bylo líto třeba i to, že mě děti obraly o veškeré soukromí...nacpou se ti do postele; nevyspíš se; zrovna, když chcete mít chvilku pro sebe, tak se probuďěj; nebudeš mít čas na nic...na koníčky, na sport...
Ježiš, vykládám to jako horor, promiň...Ale já jen,že to není zas až taková idylka. 😀
Ale zas každá jsme jiná, někoho rodina naplní už v 21, já mám třeba pocit, že mě rodina ve spoustě věcí zbrzdila 😕

mrabbit
21. srp 2013

@kathy.skal Tak z tvého popisu jsem se úplně zalekla mít někdy děti 😀. A to plánuju dobrat poslední tři prášky a pak to nechat osudu. Ójé, takže početím dítěte sice jeden život začne, ale matce tím život končí?? 😀
@petraludvikova Mladá sice jsi, ale každý to cítí jinak 🙂. Navíc fyziologicky by to teď mělo jít nejlépe, mně bude v září 25 a cítím to tak, že je nejvyšší čas na to skočit, protože teď už to bude jen a jen horší 😀. A popravdě radši pár let oželím cestování, než abych skončila bezdětná 🙂.

kacka.va
21. srp 2013

každý mám mít dítě, když ví už na 100 %, že už ho chce. U každého to může být v jinou dobu. Je fakt, že s dítětem se ti na pár let hodně omezí možnosti. S dítětem se sice cestovat dá, ale záleží taky na povaze dítěte, některé děti nemají rádi vybočení "z normálu", některé nesnášejí jízdy autem, takže jsou rodiče rádi, že dojedou na nákup.

brisalek
22. srp 2013

@kathy.skal naopak, když si pořídí děti teď, tak bude v 35 mít 15 leté a už prakticky žídné starosti a možnost dělat co chce(kariéru, cestování...), v v50 už třeba bude babička, ale zdravá schopná hlídat a o noučata se starat. Když si je někdo pořizuje jako já v 34 první tak teprve v důchodu bude mít klid a vnoučat s e třeba ani nedočká🙂. Pokud s manželem chcete tak děti mějte už teď. Podle mě je akorát okolo 25 nejpozději do 30, pak uý je dlouho i když je to teď moderní.

jancip
22. srp 2013

Ve 20ti letech mě zaplavila první dávka hormonů, že bych se i na miminko cítila, a že do 25ti určitě bude. Nakonec vše bylo jinak a první dítko mám ve 30ti. Byť to pro mnohé zní sobecky, jsem ráda. Studovala jsem, cestovala jsem, pracovala jsem, nasbírala jsem strašně moc různorodých zkušeností a teď vím, že si nikdy nebudu říkat, že jsem mohla ještě chvíli počkat, že jsem něco promeškala. Ale tohle musíš zvážit ty sama. Mít miminko je krásné, je to ale i zodpovědnost na celý život. Zvažuj citem i rozumem.

kathy.skal
22. srp 2013

@brisalek jenže v 50 bude ještě chodit do práce, to na vnoučata moc času mít nebude 😉 A myslím, že 15ti leté dítě stále nadělá dost starostí - dnešní děti se drží doma, takže je bude mít na krku tak do 45.
Já bych to prostě udělala naopak, užít si, co to jde, a pak si bez výčitek pořídit mrňata s tím, že celý zbytek života už obětuju jim.

koada
22. srp 2013

Řekla bych že není určený čas na dítě... mě je 30, za 2 týdny svatba. Tak jsme si řekli že jako už jo. TEda spíš to vyplynulo ze situace, došly kondomy a a ni jeden z nás je nekoupil.. Takže to necháváme osudu. Že děcko chci mám tak nějak jasné od začátku našeho vztahu, ale jsem ráda, že jsme to neuspěchali. Já stihla vystudovat, trochu cestovat, užít si života, začít kariéru, abych měla větší šanci se po MD vrátit do práce. Takže za mě, první děcko kolem 28-32 let je ideál..

xsenova
22. srp 2013

a mate s miminkom kde byvat? Mate vlastne byvanie alebo aspon nieco nasetrene? Psychicky si maminka pripravena 🙂 o tom ziadna. Ale miminko financne vybava stoji takmer 50 000 +/- a nebudes mat dlhodobo prijem. Co materska? Rodicak? Mas odpracovanych 270 dni aby si mala dobre peniaze? Uvazovala si v tomto smere aj prakticky?

brisalek
22. srp 2013

@kathy.skal jistě, ale budu na to mít spoustu sil, zvládnout jak práci tak vnoučata , kdežto v 70 budu taky ještě chodit do práce, ale síly nebudu už mít žádné. Prostě móda mít děti v 35 je podle mě dost špatná, vidím to na sobě a svých kamarádkách a také na svém manželovi a bývalém příteli, kteří měli starší rodiče. Prostě jsou někde jinde než rodiče moji, kteří mě měli v 22 a v 26 letech.

andreapokorna89
28. srp 2013

Pokud se na to cítíš určitě do toho jdi mě je 24 mám po svatbě a čekáme miminko spousta lidi mi rikalo,že na svatbu i děti jsme mladí,ale jde oto co vy dva si přejete. Dávej na své pudy a přání 🙂

werik153
24. led 2015

Myslíte si že po 4 letém vztahu, kdy je mě 23 a přítelovi 26 let brzo na to mít dítě ?

niki727
24. led 2015

@werik153 Myslím, že na to, kdy mít dítě žádné věkové tabulky nejsou. Záleží jen a jen na těch dvou, na tom jak jsou zabezpečení, zda s tím dítětem mají kde bydlet, co jíst apod. . Mě je 23, muži 30. Máme nově postavený dům, cestujeme i s malou, užíváme si života společně a já jsem spokojená a šťastná jako nikdy!!! Znám páry 30 a více a dobrými rodiči nejsou, nejsou ani spokojení a ani šťastní... ! Takže záleží čistě na konkrétním páru...

jitavrtule
24. led 2015

@werik153 myslím, a je to čistě můj subjektivní názor, že to KDY nezáleží ani na věku, ani na délce trvání vztahu.
1. - jaké máte priority, chcete oba teď zakládat rodinu, nebude mít jeden z vás pocit,že si ještě dostatečně "neužil", ve smyslu cestování, zábavy, koníčků, zážitků?
2. - máte kde bydlet? dlouhodobě?
3. - jak jste na tom finančně - máte oba práci a nějaké úspory?

pokud bod 2. a 3. neplatí,máte alespoň podporu a zázemi rodiny, která vám případně pomůže, kdyby jste se dostali do srabu?
pokud jsou všechny tři body splněné nebo minimálně pojištěné podporou rodiny a s dobrými vyhlídkami, tak se dá celkem bez větších obav pomýšlet na zakládání rodiny..
Střelci samozřejmě zakládají bez ohledu na nějaký body, ale já tohle beru jako tu bezpečnější cestu k rodičovství 🙂

teenyel
24. led 2015

@niki727 proč by bylo 😉 Mě je 22, za necelý týden 23. Manželovi bude v březnu 27. Brali jsme se v květnu 2013 po roce a půl vztahu. Teď čekáme plánovaně prcka, máme barák, jsme oba pracující, finančně zajištění. Nikdy jsem si nemyslela, že tohle všechno dokáži tak mladá a jsem na nás za to pyšná a na maličkou Isabellku se moc těšíme 🙂 A taky bylo v okolí lidí, co pořád tvrdilo, jak je brzy, jak jsem mladá....kašleme na ně, nám se náš život takhle líbí a chceme ho takový 🙂

maru84
24. led 2015

Mám podobný názor jako většina. Pokud miminko oba chcete, jděte do toho. Pár peněz na výbavu stihneš našetřit ještě za ty měsíce čekání na mimčo. Mě je 30. Po střední jsem studovala VŠ, takže dítě jsem v té době nechtěla a dělala jsem kariéru. Se snažením právě začínáme a jsem ráda, že už jsem něco stihla vybudovat a máme našetřené peníze. Na druhou stranu čím je člověk mladší, tím mladší bude, až děti budou samostatné a budou si žít svůj život. Takže zase já budu starší, až přijde taková ta svoboda po odrostlých dětech.
Určitě je ale potřeba zvážit, zda máte už teď dostatečné zázemí. Ve svém věku můžeš uplně v pohodě ještě pár let počkat a vylepšovat bydlení apod. Rozhodni se srdcem i rozumem zároveň 🙂