Metoda podle Mojžíšové

lemulca
8. zář 2007

Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.

evamik
10. únor 2008

Puzzi, já dělám korektury taky z domova, taky po mailu, ale někdy je probl. s originálem nebo s korekturama sazby - to po Pze posílají kurýrem, ale mně to musí poslat poštou... 😒 Jo, jo, dělám hl. překladový knížky - encyklopedie, kuchařky apod., ale občas dělám něco i pro Čl. v tísni... V nakl., pro kt. hl. pracuju, tak dělají překlady taky externí překladatelé... Takže kdybys pak třeba měla zájem, pošlu Ti kontakt. 🙂

puzzi
10. únor 2008

Evčo, tak super, kdybych někdy chtěla dělat překlady na plnej úvazek, tak určitě budu shánět i další agentury. Ale to je zatím předčasné. Přece jen v práci má člověk jakousi "jistotu" pravidelného příjmu. Takhle bokem se dá vydělat hodně, ale taky třeba nic...
Encyklopedie a kuchařky, to zní dobře. Furt lepší než nějaký právní texty a smlouvy 😀

barik
10. únor 2008

Ahojte holky, už delší dobu mám šílené problémy s menstruací a sbolestmi páteře. Ukázalo se,že je to od doby, kdy jsem nešikovně upadla na kostrč. Před měsícem jsem začala tedy chodit na rehabilitaci, která se specializuje na metody p. Mojžíšové. Před 2 týdny provedeno odblokování kostrče. Trvalo to ale jen chvilku, ale nic nebolelo, nekřuplo. Tak mám obavy, jestli opravdu k nápravě došlo. Musí se to rovnání opakovat, jako jestli se třebaa ta kostrč vrací do předešlé polohy nebo tak. Prosím, máte s tím některá zkušenost?

evamik
10. únor 2008

Barik: No mně dělala tu mobilizaci opakovaně... Dělala Ti to přes konečník? Už víc holek tady psalo, že mělo špatnou zkušenost s fyzioter., kt. nedělala skutečnou met. podle Mojžíšový. Dostala jsi třeba nějaký cviky na doma?

barik
10. únor 2008

jo cviky jsem dostala a je to fyzioterapeut, který má mnoho referencí a učil se přímo u p. Majžíšové. Ale žádné změny na sobě nepozoruji, tak fakt nevím. ☹

puzzi
10. únor 2008

Barik, já cvičím měsíc a zatím taky nějaké velké změny nepozoruji. Ale před týdnem mě fyzioterapeutka povzbudila, že mám tu kostrč už mnohem méně posunutou. A ty bolesti páteře už se Ti zlepšily?
Jinak mně taky při mobilizaci nic zvláštního nekřuplo, nebo si to neuvědomuju, ono je to spíš takové masírování. Potom mě ta fyzioterapeutka protahovala a prokřupávala všude možně. Ale to jsem se vždycky soustředila na to uvolnit tu konkrétní část, že už nevim, kde všude mi to křupalo.
Jestli máš fyzioterapeuta od Mojžíšové, tak je určitě dobrej, neklesej na mysli a cvič, uvidíš na kontrole, co Ti řekne.

kay
10. únor 2008

barik, já myslím, že náprava závisí taky od toho, jak dlouho ty problémy máš.. nemůžeščekat, že po 14 dnech cvičení a jedné mobilizaci budeš zase úplně ok.. Mě bolela kostrč asi 5 měsíců, a teď po 3 měsících a 3 mobilizacích myslím, že je to opravdu o moc lepší.. Neboj první příznaky ucítíč určitě dřív, ale tozase záleží na tom předešlém stavu... Vydrž a hlavně cvič.. Jestli je to někdo opravdu od Mojži, tak to bude správně.. Mě při mobilizaci kostrče nikdy nic nekřuplo, a myslím, že ani nemá.. je to o mobilizaci svalů... prokřupání je jak píše puzzi spíš u zad a všude jinde..

barik
10. únor 2008

puzzi: děkuji za povzbuzení. Právě, že záda pořád dost bolí. Ale byla jsem hned po mobilizaci kostrče nějakou dobu nemocná a nemohla jsem cvičit. Tak se teď do toho naplno vrhám, snad to pomůže. Akorát to fakt nejde dodržet cvičiení každý den.

fiallinka
10. únor 2008

barik: já jsem žádné očividné problémy neměla, takže ani nemůžu říct, že by mi to nějak pomohlo 🙂, ale obecně platí, že změny uvidíš až za několik měsíců - a cvičit každý den ... no, záleží na vůli, pokud člověk hodně cestuje apod., tak to nejde, ale jinak se ten čas dá ušetřit - já třeba cvičila u televize apod... ono totiž pokud už od začátku to nebudeš cvičit pravidelně, efekt bude asi malý

barik
10. únor 2008

Fialinka: Já vím a štve mě to, že si nenajdu vždy čas. Ale mám fyzicky náročné povolání :učitel Tv a trénuju tak trochu taneca aerobik, takže chodím domů někdy tak zmožená, že jsem ráda, když padnu do postele! Ale určo se budu co nejvíce snažit, ty bolesti mě dost omezujou, A bojím se, že bych kvůli tomu mohla být neplodná.

puzzi
10. únor 2008

Zajímalo by mě, kolik % ovlivní ty mobilizace a kolik to cvičení, ale Fiallinka má pravdu, že zvlášť ze začátku by se člověk měl snažit cvičit fakt pravidelně. Protože fyzioterapeut Ti ty záda napraví a srovná, ale jelikož byly spoustu let nakřivo, tak mají velkou tendenci se vrátit do té špatné polohy. Cvičením tomu vrácení částečně zabráníš, částečně ale ne, tzn. další mobilizace a takhle několikrát, až pak je to fakt ok.
Mně rozhodně taky vyhovuje, že se začíná na málo opakováních a postupně se přidává. Ty první dva týdny jsem cvičila vše jen 5x a to bylo fakt 10 minut denně. Teď dělám 20 opakování (těch, co se navyšují) a cvičím asi 15-20 minut tu první část a večer tu protahovací asi 5-10 minut. Zítra navyšuji na 30, ale snad si zas za pár dní zvyknu.
Jo a stejně jako Fiallinka cvičím u televize, počítám si na prstech, dýchání už mám docela zažité, tak se to dá.

barik
10. únor 2008

Ono se má u toho nějak zvláštně dýchat? To mi nebylo řečeno?! 😒

puzzi
10. únor 2008

Barik, vždycky je určitý pohyb nádech a pak výdech, prakticky u všeho. Cvičíš kolíbky? Tak právě tam jsou dva druhy a liší se z velké části právě tím, jestli nadechuješ při přitažení nebo odtažení. Máš cviky všech tří skupin (kolíbky+žabák, posilovací a kočky)?

barik
10. únor 2008

puzzi: jo ,mám všechny cviky, akorát nevím jak to je s tím dýcháním? Dá se to někde najít třeba na netu?

puzzi
10. únor 2008

Tak to nevím, snad někdo poradí, kde to najít. Já mám papíry od té své fyzioterapeutky a u každého cviku je obrázek a šipkama naznačeno nádech nebo výdech.
Např. u těch posilovacích je jednoduše řečeno při každém pohybu nahoru nebo zatažení nádech, pak malinké uvolnění výdech, pak na nádech ještě víc stáhnout a s výdechem povolit úplně.
První kolíbka je nádech při přitažení a výdech při odtažení nohou, druhá kolíbka nádech při tlačení kolem do rukou a na výdech kolena k sobě.
U žabáka mám napsáno dýchání volné, tak to asi můžeš dýchat, jak potřebuješ.
A u koček vždy nádech při prohnutí nebo vytáčení rukou nebo nohou a výdech při pohybu zpět.

barik
10. únor 2008

puzzi: děkuji moc!

puzzi
10. únor 2008

Barik, není zač, od toho tu ta diskuze je 😉.

campi
11. únor 2008

Bariku: ja jsem uspech mobilizace poznala podle polohy kostrce pres kuzi. Nejdriv jsem ji mela lehce do prava a po mobilizaci smeruje krasne rovne dolu. Dychani je opravdu velmi dulezite, puzzi to trochu popsala - delam taky tak. Az pujdes ke svemu fyzioterapeutovi znovu, tak ho popros, at se na to zameri a dychani te nauci.

Jinak ja zacinam nejak ztracet moralku, zacala jsem chodit 2x tydne na spinning a v techto den mi na mojzisovou nezbyde cas a celkove jsem nejaka neorganizovana.

Kdyz jsem mluvila o mojzisove s tim svym chiropraktikem, tak rikal, ze je velmi dulezita kombinace mobilizace a cviceni. Jedno se bez druheho neobejde.

evamik
11. únor 2008

Ahoj holky, teda čím víc tady o tom konkrétně píšete, tím jsem zmatenější. Puzzi, já mám to dýchání dost jinak... 😖
Barik, s tím, co napsala Puzzi o pravidelnosti naprosto souhlasím... Nějak se mi nezdá, že Ti Tvůj fyzioter. neřek žádný dýchání, prot. to prý je fakt důležitý...

puzzi
11. únor 2008

Evčo, dýchání dost jinak? A co např.? Možná jsem to nepopsala úplně přesně... Ty necvičíš ty posilovací, takže vlastně porovnáváme jen kočky a kolíbky. Tak schválně napiš, co máš dělat jinak, doufám, že se nakonec dobereme toho, že jsem to blbě napsala a že to vlastně máme stejný 😉

barik
11. únor 2008

Tak jsem si včera pořádně zacvičila, zabralo mi to hodinu a dneska jsem úplně rozlámaná! Stává se vám to taky? Bolí mě kyčle, kostrč...

campi
11. únor 2008

Evi: z toho mala, co tu puzzi popsala, to delam uplne stejne - kolibky a kocky.
Zabaka mam takto: noha nahoru - nadech, polozit koleno vydech, pritahnout k podpazi nadech, s vydechem se vracim...

campi
11. únor 2008

Barik: cvicis od zacatku rovnou 40nasobky a vsechny cviky?

barik
11. únor 2008

campi: no víceméně ano,ale stane se, že některý cvik udělám jen 20-30 krát. Proč, je to špatně?

evamik
11. únor 2008

Tak: druhou kolíbku cvičím stejně jako Puzzi, ale první - nádech při tlaku do kolen a při mírném přitažení výdech (vlasně jako u druhé...).
U koček výdech(!) při prohnutí a vytáčení rukou...
U žabáka - s přitažením kolena k podpaží výdech.

Barik, hoďku??? To je divný, ne?! Myslím, že takhle dlouho tu necvičíme žádná...

barik
11. únor 2008

evamik: Snažím se při cvičení nikam nespěchat, pustím si hudbu a tak nějak to utíká samo

evamik
11. únor 2008

A kolik děláš opakování???

barik
11. únor 2008

evamik: 30-40, podle pocitu

len
11. únor 2008

Eva, tak při kočce 100% nádech, když se prohýbáš nahoru, opačně je to popisované jako jedna z největších chyb... Jinak já ze začátku cvičila taky hodinu, ale jak jsem to zažila, cvičím teď 50 minut, doufám, že to není tím, že bych to víc flákala 😕
Jinak dneska jdu zase, jinak pozítří "slavím" pět měsíců, aniž bych jediný den vynechala 😎

evamik
11. únor 2008

Len, tak jsem to myslela!! Výdech při prohnutí dolů. Tak to jsi fakt dobrá, žes nevynechala ani jeden den!! 😉