Metoda podle Mojžíšové

lemulca
8. zář 2007

Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.

karamelinka
17. zář 2007

jaj to su cviky a je to dobre na nejake svaly panvy alebo co...pomaha ta metoda snazilkam?

grej
17. zář 2007

Karamelina - to je cvičení na uvolnění svalů kolem pánve a na jejich posílení. Někdo nemá tyto svaly dostatečně silné nebo má hnutou kostrč či pánev a tím se zhoršuje možnost otěhotnění. Při pravidelném cvičení určitých cviků a při mobilisacích prováděných fyzioterapeutkami dochází ke zlepšení a zvýšení možnosti početí.
Mrkni třeba na:
http://www.cvicime.cz/cviceni-praha-2005/cviky/...
http://www.gest.cz/slu_rehab_moj.html

len
17. zář 2007

Grej, díky 🙂 Takhle nějak to provádím taky... A abych tady toho svýho chlapa jenom nepomlouvala, nechala jsem ho, aby mi toho žabáka předvedl sám - koleno dá bez problémů do podpaždí, ale taky tu kyčel trochu zvedne 🙂 Jo a u cviku 6 mi drží zadek, dokonce kvůli tomu přerušil snídani 🙂 No, teď ho dělám 15x, jsem zvědavá, jak se bude tvářit, až ho budu dělat 40x a jemu bude na stole stydnout čaj 😀

grej
17. zář 2007

Jojo Jmisa. Ta dvacítka. Jen mě doktorka říkala, že to nemusím nijak přitahovat, že stačí zvednout jen tak jak to sama dokážu...

karamelinka
17. zář 2007

diky grej...no skusim to mrknut...ty cvicis?

karamelinka
17. zář 2007

dnes prezivam mensiu depku...svagrina je tehotna, ked som to vcera pocula tak ma to trocha dostalo...

jmisa
17. zář 2007

Grej, tak naschvál to vyzkouším, jak mi to půjde.

Já sice tohle necvičím, ale na power joze se hodně pracuje s pánevním dnem, tak jsem na manžovi testovala při snažení, jak mi jako jde pracovat s pánevním dnem, tak prej jo 😀
Ale toho žabáka vyzkouším.

delfi07
18. zář 2007

Ahojky,
holky, prosím vás, nemáte náhodou někdo zkušenost s cvičením metody paní Mojžíšové ve Zlíně nebo okolí? Mají tu být dvě možnosti, v nemocnici a SPONTE SUA, s.r.o. Dostala jsem kontakt i na paní, která pracuje v lázních, tak nevím, co z toho si vybrat, jestli třeba nezkusit i přímo v Brně.

Děkuju všem za odpověď

lemulca
autor
18. zář 2007

ahojky holky 😉 Tak dneska jdu zase na Mojžíšku, uvidím co mi večer fyzioterapeutka řekne... cvičím zatím stále jen první dva dny mrchy jsem vynechala (to vážně nešlo jak mi bylo zle) no ale zatím cvičím jen jeden cvik...

lemulca
autor
18. zář 2007

a teď koukám na ty obrázky cviků, a ani jeden z nich to "zatím" není 😒

chiwule
18. zář 2007

karamelinka: to bude dobrý, taky se ti to povede, neboj! taky zažívám v okolí samá těhotenství a porody, už mi z toho chvílema hrabe 😠

grej
18. zář 2007

Karamelinka - no snažím se cvičit, ale teĎ už jsem asi týden necvičila, protože jsem dostala MS a to jsem, stejně jako lemulca, na cvičení neměla ani pomyšlení a pak jsem na to hned chytla zánět močáku a bolely mne ledviny, tak to taky nešlo...

Já jdu na kontrolu zítra a ve čtvrtek. Tak doufám, že mi moc nevynadá 😉

schimi
18. zář 2007

No, teď jsem pročítala tuhle vaši diskuzi a nějak jsem z toho celá nesvá 😒 😒 😒 ...Já mám záda po operaci a tyhle cviky, co popisujete prostě nemám šanci zvládnout ☹ ☹ ..Tak jen doufám, že i moje zdecimovaná páteř to otěhotnění i tak povolí 😔 😔 ..

len
18. zář 2007

Schimi, já myslím, že to probereš s fyzioterapeutkou, nebála bych se toho 🙂 Mě se hned ptala, jaké mám za sebou operace a zdravotní omezení, aby tomu případně cvičení přizpůsobila. Ale všecko jsou to cviky pomalé, táhlé, protahovací, měly by se dělat dokud je to člověku příjemné, takže si nemyslím, že by to bylo nějak nebezpečné, není to nic prudkého nebo přetěžujícího 🙂 Ale zkušená fyzioterapeutka určitě poradí 🙂

Jinak Lemulca - originálních cviků, jak je vymyslela Mojžíšová, je 10, ty tady:
http://www.cvicime.cz/cviceni-praha-2005/cviky/...
jsou trochu jiné (v uvozovkách uvádím "originál," bez uvozovek cviky na té stránce) - 1-6 mezi nima není, 7, 10 a 13 jsou varianty cviku "8", 8, 11 a 14 varianty cviku "9", 9, 12 a 15 varianty cviku "10." 16 je taková prapodivná "5," 17 je "3," 18 a 19 v originále nejsou (nebo jsou to cviky pro chlapy ne zlepšení spermia), 20 je "7," 21 a 22 opět u Mojžíšové nejsou. Dále v téhle sestavě vůbec nejsou Mojžíšové cviky "1, 2, 4, 6." Takže tohle je taková značně modifikovaná Mojžíšová 🙂 Navíc mě překvapuje to rozložení, já byla vysloveně upozorněná, že pokud budu cviky dělit, mám zachovat jednotlivé skupiny na procvičení stejných svalů a ty cvičit pohromadě, no a tady jsou kompletně promíchané...

ikke
18. zář 2007
grej
18. zář 2007

Ahoj, no jak jsem sem házela ten odkaz na GEST:
http://www.gest.cz/slu_rehab_moj.html

tak tam taky píšou, že se ty skupiny nesmí dělit... POdle toho já teda cvičím první a druhou serii...

len
18. zář 2007

Jo, tak u odkazu Ikke jsou ty "správný" cviky, akorát tam tři chybí (č. 1, 3 a 4) 🙂

A u Grej jsou úplně všechny, akorát jsou ty skupiny proházený (ale pak se tam píše, že se mají proházet do toho standartního postupu 🙂 Já cvičím ráno 1-7 (a místo 3 a 4 mám své dva vlastní) a odpoledne 7-10, dokonce jsem si v Hornbachu koupila dřevěnou bedničku na podložení rukou 🙂

A já mám ještě dva cviky na břicho:
1) Ležím na zádech, bedra pevně přitisknutá k zemi, nohy kolmo k tělu, v kolenou ohnuté do pravého úhlu. A pomalu je vytáčím na levou a na pravou stranu, bedra musí pořád zůstat pevně přitisknutá k zemi.
2) Výchozí poloha jsko u 1), ale střídavě natahuju levou a pravou nohu, ne úplně do propnutí, ale pouze dokud udržím bedra na zemi.

Tak to taky není "originál" Mojžíšová, ale cviky, které předepsala fyzioterapeutka přímo mně na zpevnění břicha, prý to potřebuju 😀

len
18. zář 2007

Aha, tak ty cviky u Ikke jsou všecky, akorát jsou tak nějak sdružený po dvou 😀

lemulca
autor
18. zář 2007

ahojky holky, tak jsem koukala na tento odkaz:
http://www.gest.cz/slu_rehab_moj.html
a myslím že mě učí jeden ze třetí série cviků... teď tam čtu že když se pak cvičí tak se začíná "třetí sérií cviků - tzv. posilovacích" tak možná mi to ta moje fyzioterap. učí odtud? Je to možné? Třeba zvolila tuto variantu vzhledem k mým potřebám a stavu zad..a taky většina z vás dochází ke své po delší době (po jak dlouhé době chodíte na další návštěvu) - já cca 2x za 10 dní... zatím. Až se ty záda začnou srovnávat tak to asi bude méně návštěv. Vždycky mě nahřeje a pak mi srovná záda, hlavně ten kříž.. když jsem tam byla po 4 dnech tak říkala že se to vrátilo zpět a že je dobře že jsme to naplánovali takhle brzy tu další návštěvu, a šlo to tam zpátky hned napoprvé.
Prst do zadku mi zatím nedělala, uvidím co v příštích návštěvách protože jsem k ní začala chodit po ovu a až teď mi končí mrcha tak uvidíme (četla jsem že se to dělá před ovu)
No a ten cvik co cvičím? 15 ráno a 15 večer zatím: ležím na zádech, ruce volně, nohy pokrčené kolena tak 15 cm od sebe. Nádech, výdech a při něm co nejvíc vtlačit břicho dovnitř jako by mi na něj někdo položil cihlu, při dalším nádechu stáhnout zadek a vnitřní část zadku a pochvy co nejvíc (popisovala to jako by mi dala tam co čůrám špagetu a já jí musím udržet, jsme se smáli tomu přirovnání) a pak při výdechu vše povolit.
Takže tak. Jinak Len já mám taky mladou, cca v mém věku (odhaduju teda kolem 30)

grej
18. zář 2007

Lemulco - já chodím dvakrát za měsíc. Vždy dva dny po sobě. Kolem 8 - 10DC. Zatím jsem tam byla teda jen třikrát. Na první schůzce, kde si mě omrkla a naučila mě cviky. pak na druhé, kde mě strčila ten prst do zadku a pak na třetí, kde mi srovnala žebra. TeĎ jdu zase ten 9DC. Asi koukne, jestli se mi to nevrátilo a popř. mě zas napraví...
To co popisuješ mi taky tak nějak říkala. Že mám každou chvíli posilovat ještě ty svaly dole. Takže přesně: jako bych chtěla zdržet čůrání i kadění, počítat do deseti a pak na deset sekund minimálně uvolnit. Pak mám kdykoli zatahovat zadek a posilovat prsní svaly. Spojit ruce před prsama a hýbat s nima pomalu nahoru k hlavě a dolu k břichu. A lehce tlačit, jako bych chtěla něco mezi těma rukama udržet...

Moje je starší, tipuju tak 50 let. ALe je velmi "zachovalá" 😀

lemulca
autor
18. zář 2007

no právě já si pamatuju že jsi mi psala že zadržuješ tak 10 sekund a pak uvolníš taky na 10 sekund, jenže právě já to mám zase dělat tak, že se to přizpůsobuje tomu dýchání, takže já "držím špagetu" tak 3 sekundy a povolím 5 sekund...asi. Vlastně ne, povolím na 10 sekund protože pak je zase nádech a to nedělám nic 😀

len
18. zář 2007

Já budu chodit 1x za 3-4 týdny. Ale fakt je, že nemám žádné zásadnější problémy. Naučila mě všechny cviky naráz (ten Lemulcin je hned č. 1), příště zkontroluje, jestli se mi nevrátil nějaký blok (při správném cvičení by neměl), jestli to cvičím správně (snad jo, všecko jsem si to vyzkoušela před ní, dala mi přesný popis a upozornila, kde dělám chyby a čeho se mám vyvarovat...), tak sned to bude stačit 😉

lemulca
autor
18. zář 2007

uf! jsem ráda že teda cvičím Mojžíšovou, se mi ulevilo 😉 já jí ho teď pokaždý radši ukazuju, jestli ho cvičím stále správně, neboť postupem času bych mohla mít tendence si ho třeba upravovat...taky mě hned upozornila že zbytečně do toho prvního cviku zatahuju pravý stehnový sval... 😉
Tak uvidíme co dneska, ale prst do zadečku ještě nebude, ještě mám mršku 😎

ikke
18. zář 2007

hmm, nenasiel by sa tu niekto, kto ma skusenosti s tymito cviceniami mimo CR a SR ? 😕
lebo podla googlu mam pocit, ze to inde ani nepoznaju 😒

grej
18. zář 2007

NO Ikke, tak to teda nevim. Vzhledem k tomu, že to je československý "vynález", tak to možná ani nikde jinde neznají... ALe na minulé stránce tu bbn psala, že je to podobné jako cvičení podle Feldenkreisovy metody. Třeba bys to našla podle toho...

ikke
18. zář 2007

ano, uz som sa na toho feldenkreisa pozerala, ale je to len taky "vzdialeny pribuzny" mojzisovej 😉 😀

inak pred casom tu uz tato metoda bola spominana a tu
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
v prvom prispevku je popisanych 10 cvikov z knizky... tie sedia?

len
18. zář 2007

To je přesně opsaná kapitola z té knihy, takže je to ono 🙂 A obrázky z knihy jsou ty, které jsi sem dávala před chvílí 🙂
Jinak Mojžíšová to snad školila i v USA a metoda byla přeložená do spousty jazyků, tak snad by o tom někdo mohl vědět i mimo ČR nebo SK...

ikke
18. zář 2007

tak potom este aj tu su popisane 😀 (aby bola zbierka linkov kompletna...)
http://finweb.ihned.cz/1-10075640-13380630-0060...

no, budem musiet "niekoho" na to cvicenie pohladat...

lemulca
autor
20. zář 2007

zdravím, tak v úterý jsem měla mít další schůzku, čekala jsem tam ale nepřišla, volala jsem jí ale nezvedala to tak vůbec nevím co se stalo. Psala jsem jí pak sms at mi písne kdy bude tedy další sezení že jsem tam čekala ale bylo zavřeno...a neodepsala ☹ tak jsem z toho smutná 😢

grej
20. zář 2007

Ahoj Lemulca, no to je ale divný...
Snad se jí nic nestalo...
Já byla včera zase po měsíci na kontrole. Úplně se zhrozila, že mám tu kostrč zase nakřivo, prý skoro do pravýho úhle 😖 Tak se mi tam pošťourala a pěkně mi jí srovnala. Ale cítím se teď tak zvláštně.. Nedá se to ani popsat. Prsotě je to tam dole nějaký jiný 😉

Dnes jdu zase na kontrolu a odblokování žeber a krku... Tak už se těším.