Mimi. Mám počkat? Nebo nečekat a nebýt na mateřské?

1renca
3. lis 2013

Ahoj holky,
chci se vypsat, srovnat myšlenky, slyšet jiné názory. Tak se omlouvám, pokud to bude trochu nesouvislé 🙂
V březnu mi bude 26, mám za sebou záměrný potrat v 18. Nebyl povedený, "nevybrali" všechno (to zní hrozně, nevím, jak to líp popsat), musela jsem jít na revizi. Když si tady listuji různými tématy, je mi to na jednu stranu líto, někdy na to myslím. Ale říkám si, že jsem s tím srovnaná, při pohledu zpátky bych to udělala ve stejné situaci znovu. Nechci tady zrovna tohle rozebírat, odůvodňovat to, číst negativní komenty. Spíš to uvádím jako důvod toho, že exitstuje vyšší riziko, že bych mohla mít případně problém s otěhotněním. I když podle prohlídek je úplně všechno ok. Ale jeden nikdy neví.
Teď k tomu, co řeším. Chtěla bych mimi. Mám už ty pocity, že bych prcka chtěla. Navíc se bojím, že třeba bude nějaký problém, tak ať je dost času to řešit. Chtěla bych dvě děti a začít třeba ve 30 už mi přijde nahraně. Kdyby to šlo hned, tak ještě, ale v případě problému... V únoru dokončím dálkové magisterské studium, s přítelem si právě bereme hypotéku na větší byt, kam by se už i mimi vlezlo 🙂 I přítel už by mimi chtěl. Problém jsou finance. Já už přes dva roky pracuji, plat mám docela pěkný. Přítel má dluhy, exekuci na plat, není schopný zjistit, na jak dlouho to má. Už jsem se do toho vložila i já, ale zatím prostě nevíme a nevím, jestli se to podaří zjisit. Přítel neví, kam se obrátit, na solus žádné dluhy nic nezjistili. Prostě dejme tomu počítejme s tím, že se nic nezmění a přítel bude mít po exekuci cca deset čistého. Vzhledem k hypotéce by nás na mateřské neuživil. Svatbu bychom chtěli, máme něco našetřeno, něco by dali příbuzní. Vždycky jsem chtěla rodinu zakládat až po svatbě - jedna rodina, jedno příjmení,... Zas racionálně budeme rodina i "bez papíru". Tak zas uvažuji, jestli našetřené penízky nenechat na mateřskou, až bude třeba problém vyjít s penězi. Jediným řešením, co mě napadlo, je to, že bych byla na mateřské po dobu rodičovského příspěvku (plus bychom finanční mezery "zaplácli" těmi našetřenými penězmi) a až by měla nastat jenom mateřská, šel by na ní přítel (není proti, o mimčo by se staral pěkně). Z mého platu plus mateřská bych hypotéku, chlapa i mimi utáhla. Ale zas stojí mi to za to? Na mateřskou bych chtěla. Takhle sice budu mimi mít, ale doma s ním bude přítel. Neřeším, jestli zůstat s přítelem, za ty dluhy si nemůže a jinak je to super chlap. Ideální by samozřejmě bylo zjisit si dluhy a podle toho se zařídíit. Když to bude nadlouho, není co řešit, nic se nezmění a toto bude jediná varianta. Pokud by to nebylo až tak na dlouho, tak možná počkat. Nebo do toho prostě jít a doufat, že než se mimi narodí, tak to bude doplacené,a když ne, tak bude holt na mateřské přítel. Zas už se to snažíme zjistit dva roky, musí to nějak jít. Ale jak dlouho mám čekat? Až už bude pozdě a mimi eventuálně nepůjde? Anebo nečekat a nebýt na mateřské? Je tu nějaká maminka, kdy je na mateřské tatínek? "Užije" si toho miminka? Má to kromě případných financí nějaké výhody?

1renca
autor
3. lis 2013

P.S. nebrat hypotéku není řešení, vzhledem k ceně podnájmů by nás neuživil ani tak.

uztotakbude
3. lis 2013

@1renca My budeme mimčo řešit a bydlíme v 1+1. První rok a půl to jde zvládnout v 1+1. Sousedka měla malou ve stejném bytě, jako máme my a v pohodě. Až čekala druhé, odstěhovali se do většího. Plánujeme větší byt, ale není to prostě teď to nejdůležitější. Co to brát takto?

zuzka_b2
3. lis 2013

Ja nejak nechapu, jak je mozne, ze nejde zjistit, na jak dlouho ta exekuce je, prece ji nekdo uvalil, z nejakeho duvodu, dluhy jsou v nejake vysi, musi na to byt nejake rozhodnuti, nejde snad jen tak platit, nevedet kolik a kam. Nemam s tim zkusenosti, ale v tomhle byste meli mit prehled nejen kvuli mimcu, ale hlavne kvuli sobe, aby vas neosidili...

laurital
3. lis 2013

@1renca Informuj se na Exekutorské komoře, není možné, že neví, na jak dlouho má uvalenou exekuci.Tohle by pro mě byl zásadní důvod k tomu počkat s dítětem, jeden z vás může přijít o práci a skončíte na ulici.Určitě bych i peníze na svatbu použila k umoření dluhu a můžete začít pracovat na miminu 😉 .
Svatba je fajn, ale ve vaší situaci je přednější vyrovnání stávajících závazků.

1renca
autor
3. lis 2013

Jn, máš pravdu, že takhle by to taky šlo. Ale už máme hypotéku rozběhnutou a stornovat ji by nás přišlo draho. Já jsem to vždycky měla taky hezky naplánované. Dokončit VŠ studium, relativně dobrá práce, dobrý plat, vlastní bydlení, na podzim svatba, pak mimi... Akorat jsem "zapomněla" počítat s důležitou proměnou v podobě chlapa. A začíná se to rýsovat tak, že tak jednoduché to nebude. K čemu se chci dostat - i když je tvá připomínka logická, tak bydlení netřeba řešit, to už je dané 🙂

1renca
autor
3. lis 2013

Já vím. Ono je to totiž tak. Ty dluhy si přítel nenadělal sám a ještě je to u více bank/firem, takže to není pod nějakou jednou institucí asi. Přítel je hrozný introvert a má problém s někým jednat. Takže posílal dopis tam, odkuď mu chodí dopisy o těch dluzích. Odpověď žádná. Já se v tom nevyznám, vygooglila jsme ten solus. A odtamtuď nám přišlo, že je čistý. Dva roky ho dokopávám, ať to zjistí, ale s ním je to těžko. Je to pro něj hrozně citlivé téma, já už taky nemám trpělivost, většinou se pohádáme. Vím, že je to hrozná blbost, zas ho nechci opouštet kvůli dluhům, za které ani nemůže. Na tu exekutorskou komoru mrknu, díky za tip.

1renca
autor
3. lis 2013

A určitě, musíme to vědět už kvůli sobě, bůh ví, jestli už to třeba nemá doplacené a teď se na tom někdo nepřiživuje. Nebo celkově, jak počítat do budoucna. Tohle všechno si uvědomuju. Jenom jsem nějak v koncích, jak to zjistit se svými pákami, když přítel se k tomu nějak nemá. Ale je fakt, že už to začíná vidět i trochu jinak, když se bavíme o mimču a jak dál. Tak snad se nějak pohnem.

laurital
3. lis 2013

@1renca Tak jděte k notáři, přítel ti dá plnou moc k těmto úkonům a můžeš to vyřídit za něj.Opouštět ho přece nemusíš, ale prvotně bych to teď pozjišťovala a pak si podle situace naplánujete, co do budoucna.

zuzka_b2
3. lis 2013

A co zkusit nejakou obcanskou dnu pro zadluzene? Ti to delaji dnes a denne, musi vam poradit, kde a jak to dohledat, delaji to dnes a denne. Popr. vam poradi i jinak...
http://dluhy.obcanskeporadny.cz/index.php/kam-p...

zuzka_b2
3. lis 2013

* poradnu, ne dnu 🙂 Jezis, to jsem napsala jak tatar, kdyz jsem u toho googlila.

1renca
autor
3. lis 2013

Ono až takhle to třeba není. On to nezjišťuje, ale dyž já to zjistím a řeknu napiš tohle tam a tam, tak to udělá. Takže plná moc není třeba. Jen už nevím, jak a kde to zjistit.

ladkaspackova
3. lis 2013

@1renca promiň ale musím reagovat.....asi bych si sním dítě nepořizovala....je to jen můj názor a také podobná zkušenost...bývalý měl velmi velmi vysoké dluhy a také ho to nějak netankovalo, dokonce ho ani nezajímalo kolik dluží...byl v klidu, dítě také chtěl, také říkal že za to nemůže a takové ty řeči......vím že není dobré nikoho odsuzovat...ale když udělám nějakou chybu tak se přece snažím jí řešit...to že to řešíš za něho mi příjde tak, že za něho řešíš i hodně jiných věcí...aspoň já to tak dělala, musela jsem mít pořád v hlavě co a kolik se má kde platit, zodpovědnost byla jen a jen na mě.....a další a další věci....jsem ráda že s ním už nejsem....to má zkušenost...

1renca
autor
3. lis 2013

Holky, díky moc. Já už jsem to s tím zjišťováním tak nějak vzdala, přijala to a spíš řešila, jak se k těm dluhům postavit, jak se zachovat. Zajimavé, jak se člověku jakoby zúží pohled a nevidí všechna možná řešení. Je dobré si o tom s někým promluvit. Moje kamáradky mají řešení jasné, a to rozchod - proto jsem tak i předtím reagovala. Takže tyhle rady mi k ničemu moméntálně nejsou.
Mimčo jsem stejně plánovala až po státnicích, zkusím do té doby něco zjistit, někam napsat, někam zajít. S konkrétnějšími informacemi už pak bude rozhododvání snažší, ne-li jasné.

z_kopretinka
3. lis 2013

@1renca Pokud má exekuci na mzdu, tak musí mít zaměstnavatel ve mzdové účtárně podklad na exekuci. V dokumentu je vždy: za co to je, v jaké víši a kolik procent jsou úroky. Z toho už se dá vypočítat na jak dlouho to tak bude.

laurital
3. lis 2013

@1renca Renčo, já rozchod neradím, ale je třeba vědět, kolik a jak dlouho budete splácet a podle toho si naplánovat následující kroky.Blbost může udělat každý.Spíš by mi vadila ta laxnost s jakou k tomu přistupuje, musí začít aktivně jednat.Pár dopisů za aktivitu nepovažuji.
Jen dítě bych zatím odložila na dobu, kdy budete vědět, na čem jste.

1renca
autor
3. lis 2013

Laďko, díky za reakci. U něj je to tak, že ty dluhy mu nadělal na jeho jméno jeho otec. Mám to potvrzené, je to tak. I když to moc nedokážu pochopit, vztahy v rodině mají dobré, především kvůli stmelujícícmu vlivu jeho mamky. Takže on to nechce (nechtěl) řešit ze tří důvodů - 1. nějak mi nepochopitelně tak chrání svoji rodinu, 2. vlastní lenost a pohodlnost, neochota s někým komunikovat, 3. z přesvědčení, že je to vlastně jedno to vědět, že doplatit se to bude muset tak jako tak. Nicméně už ho dotlačuji k tomu, aby tenhle postoj trochu změnil. Ale zjišťovat a iniciovat budu muset já, to je fakt. Zas já jsem komunikativní a organizační typ, tak v tom až takový problém nevidím. A on je šikovný a zopovědný zase v jiných věcech, které třeba mi nejdou.

1renca
autor
3. lis 2013

Kopretinko, to jo. Ale jak to má u více firem, tak je to trochu chaos. Právě proto jsme s tím i tak dlouho čekali. Z toho dokumentu jsme měli vypočítané, kdy by to měl tak doplatit, komu to je a tak. Ale doplatil a naskočilo něco dalšího.

ladkaspackova
3. lis 2013

@1renca já chápu že to třeba vidím jinak než to může být a je jasné že do toho nevidím a dobře se ostatním radí......víš tak by mě tedy zajímalo když chce přítel mít rodinu jak by to tedy řešil on....jeho názor na věc.....

1renca
autor
3. lis 2013

Mu je jasné, že tyhle komplikace jsou díky němu, a tak mě v podstatě podpoří v každém rozhodnutí. Mimčo by chtěl, ale zase na něj nespěchá. Klidně by chodil do práce i byl na mateřské. Takže je to víceméně na mě, když se rozhodnu počkat, počkáme, když se rozhodnu pro mimi, bude mimi a pak se dle financí a situace rozhodneme jak s mateřskou.

ladkaspackova
3. lis 2013

děsné jak se chovají rodiče...já toto nikdy asi nepochopím...ale je to život....no a jak se k tomu staví jeho rodiče?? otec mu tedy něco přispívá na placení dluhů??
Já nevím vidím to jako velkou nejistotu
....takže pokud má exekuci na výplatu, dostává jen nějaké minimum z platu...nevím přesně jak se to řeší přes mzdovku...ale myslím že ta dostane papír kolik a jak dlouho mu bude krátit plat.
.....pokud má exekuci i na majetek tak by to mělo být přes nějakého exekutora....
---- a ten byt budeš mít na hypotéku ty?

zuzka_b2
3. lis 2013

Fakt bych zkusila zavolat do nejake obcanske poradny, tam s tim maji zkusenosti a budou vedet, jak dohledat co nejvic veci... jinak se obavam, ze jdou vyhledat jenom dluhy, ktere uz nekdo vymaha oficialni cestou, pokud jeho otec nadelal i dluhy, ktere ta firma zatim nevymaha, tak se asi neco dalsiho muze objevit kdykoliv... Mozna pak proaktivne obihat dalsi banky a nechat si u nich overit bezdluznost? Fakt bych udelala maximum...
Pasivni pristup k reseni problemu u partnera by mi vadil, ale pokud se nedotyka jinych oblasti, jen teto, tak se to da tolerovat a pomoct... ale rozhodne resit.

ladkaspackova
3. lis 2013

pokud se rozhodneš pro mimi....a rozhodnout se stejně musíš sama nebo s přítelem...to ti tady stejně nikdo pořádně neporadí...každá ti můžeme říct jen svůj názor....
jestli chceš můžeme si více napsat do IP

1renca
autor
3. lis 2013

Rodiče... Tam se pro "zachování dobrých vztahů" nic neřešilo. Rodiče si jezdí každý rok k moři, už mají asi třetí televizi, co jsme spolu,... No, došla mi trpělivost, vložila jsem se do toho, jsem asi za neuctivou mrchu a s jeho rodiči už nejsem v kontaktu (přítel ano, v čemž mu nechci bránit, jsou to jeho rodiče. ale je na mé straně a zastává se mě, když na to přijde řeč), ale něco málo nám přispívají. Nevytrhne nás to, ale lepší než nic. Zatím vyjdeme, tak je to spíše symbolická částka, nicméně jsem přítele upozornila, že až bude mimi, tak se částka navýší. Ale spoléhat na to nejde. Má exekuci na plat, majetek žádný nemá. V dokumentech ohledně platu nejsou informace dostačující. Hypotéka bude na mě. V případě svatby, která asi nebude, bychom to řešili přes právníka předmanželskou smlouvou. V případě rozchodu by odešel s kufrem svého oblečení a já bych byt utáhla.

liss_durman
3. lis 2013

@1renca Renčo, já bych taky viděla jako hlavní bod č.1 zjistit, jak je to definitivně s těmi dluhy. To je orpavdu důležité? Jak je možné, že to nejde zjistit? Já se v tom tedy vůbec nevyznám, takže opravdu netuším, jak v tomto poradit...
Pravda je ale taky to, co už tu zaznělo - že přítel by se měl k tomu problému postavit zodpovědně a ne to neřešit. Trošku mi to tak přijde, že není ještě dostatečně připravený na to být hlava rodiny. Ale samozřejmě ho neznám, jen to tak na mě působí z příspěvku... Nicméně k té mateřské na otce... Myslím, že je to moc dobrá vymoženost doby 🙂 Matka bude mít vždycky skvělý vztah se svým dítětem a když se jde o ten model, že je doma tatínek, má dítě možnost mít dobrý vztah i s otcem (osobně moc nemusím ten model, že tatínek je od nevidím do nevidím v práci a máma pořád doma sama s děckem). Pokud máš alespoň trochu časově snesitelnou práci, nebála bych se toho... Navíc by to i pro tebe mohly být jakési zadní vrátka (vím, že na ně teď asi nechceš myslet). Ale je lepší mít místo než být na mateřské a bát se toho, že hned po návratu mi dají výpověď. Ale pokud by byl on na MD (nebo až na RD), tak by měl značně omezený příjem a z čeho by pak platil ty dluhy???
Pokud bych se měla racionálně zamyslet, co bych udělala ve tvé kůži, počkala bych určitě až dostátnicuješ a možná ještě chvíli potom. Jo a ještě k těm penězům na svatbu - nebylo by lepší to použít k zaplacení části dluhu nebo hypo???

janulkav
3. lis 2013

Asi tě nepotěším , ale něco podobného jsem teď řešila s bratrem ( naštěstí ne s manželem ) . Bratr je taky takový jak ty popisuješ partnera co se týče uřadů atd. si neumí nic vyřídit a nekomunikuje . I když papír na půjčku podepsat zvládnul 😠 Jinak bych ho přestala omlouvat ...je to dosplělý člověk , který si by si měl být vědomý toho co dělá/dělal a musí je řešit a ne čekat až ono to nějak dopadne a někdo to za něj ( v tom to případě ty vyřeší). Na takového člověka se pak nebudeš moc spolehnout až budeš potřeboval pomoct ty. Bez občanky mu nikdo žádnou půjčku nedá takže o vše určitě musel vědět a pokud něco doplatil a zase něco vyskočilo tak ono to asi nebylo jen tak.....buď to tam muselo být od začátku nebo a to spíš je to něco nového.....nikdo totiž nebude čekat třeba rok než bude chtít splátky. Určitě bych si takového člověka nebrala dokud nebude mít minulost a vše okolo vyřešené neboť to padne i na tebe a hlavně na tvé miminko ( případně bych to pořešila nějakou předmanželskou smlouvou a zúžením společného jmění manželů aby ti nakonec nezůstaly dluhy a oči pro pláč ). Celkově bych se asi na svatbu ve vaší situaci vyprdla a našetřené korunky bach si nechala pro strýčka příhodu a až by se situace vyjasnila vzala bych se pak.
Jinak co se týče péče o miminko nedovedu si představit že by s ním doma byl partner miminálně po dobo mateřské dovolené.....potom ano. S rodičovským příspěvkem by to třeba vyřešit i tak že by jsi si spočítala jakou částku musíte měsíčně dostávat a podle toho si nastavit výšku čerpání max. je to však 11 500 Kč.

1renca
autor
3. lis 2013

Už z toho mám hlavu jako balón 🙂 Děkuji všem za reakce. Liss_durman, ta našetřená částka není taková, aby vytrhla hypotéku, raději si ji chci nechat jako zadní vrátka. Na splacení dluhů by to bylo dobré, ale to se opět dostáváme k tomu, že bychom museli vědět, kolik zbývá, protože umořit tím třeba 1/10 dluhu by bylo k ničemu. Jinak děkuji za odpověď a v mnohém ti dávám za pravdu.
Janulko, vím, že to tak je. Měl by to řešit sám.Nicméně neřeší a než to nechat ladem, raději se do toho zapojím. A opravdu to tak je, nejdřív platí jedné instituci, až doplatí, přihlásí se další. Takže čekají i třeba rok, ale nevím, jak je to pak s úroky, že... Jinak tehdy o všem věděl, otec mu "pomáhal" s podnikáním. Přítel podepisoval všechny dokumenty, půjčky apod., akorát tehdy jako mlaďoch nepočítal s tím, že to otec taky může svou nezodpovědností pěkně pos... Nechal to prostě na něm, tehdy ještě studoval, otec zrovna bez práce, tak proč by ne. A tak to dopadlo.
Jinak jsem před chvíli napsala email jak na občanskou, tak na exekutorskou komoru. Obě jsou ve městě, kde bydlím, takže tam případně i zavolám nebo skočím osobně. Uvidíme.

xpetax
3. lis 2013

Ahoj,
my jsme v dost podobné situaci, s tim rozdílem, že přitel má dluhy asi až do smrti. Taky ne úplně svojí vinou. Beru to tak, že kdo je dneska nemá... Začátky jsme měli hodně krušný (já studovala+brigády, on se rozhodl skončit se stavařinou a šel do první práce, která se naskytla, jen aby přinesl domů aspoň pár korun).První měsíce jsme museli vyjít s 700,- mých přídavků, v tom dojíždění vlakem, auto, uhlí, jídlo, všechno. Do dneška nechápu, jak jsme přežili 😀
Žijeme na chalupě jeho prarodičů, vzala jsem si na sebe úvěr a dostavujeme, abychom se vešli, protože chceme rodinu co nejdříve. Svatbu jsme taky chtěli, pořád jsem doufala, že by to časem mohlo vyjít, ale čáru přes rozpočet nám udělal nový zákon platící od letošního ledna. Velká past je v tom, že když mají naši chlapi dluhy a exekuce a my bychom si je vzali, přejde část exekucí i na náš plat, což je daleko víc omezující než jiný příjmení. Upřímně, nedokážu si pak úplně představit, jak s 15000,- dohromady táhneme rodinu, úvěr, barák, auta (u nás jsou bezpodmínečně nutný) atd...
O jeho mateřské jsme pochopitelně uvažovali taky, ale zaprvé nechci to tak, a za druhé si říkám, že s VŠ a docela slušnym jazykovym vybavenim mám mnohem větší možnost třeba na přivýdělek k MD než on...
Nicméně, přesnou dlužnou částku nám sdělil exekutorský úřad, který má na starosti jeho pohledávky. Taky ale záleží na tom, jestli je má ve státním nebo soukromým sektoru a jakym způsobem se pak ten soukromej sektor těch dluhů domáhá samozřejmě...a z toho státního nám tak 3x do roka přijde poštou pozdrav s aktuální cifrou 😝

1renca
autor
3. lis 2013

Ty instituce se nepřihlásí, to jsem se špatně vyjádřila. Už je podle něčeho vytvořený pořadník, jak jdou za sebou. V tom dokumentu z účtárny máme uvedeno tři, jak za sebou mají následovat. Ale nevíme, jestli zbývají jenom ty nebo ještě nějaké.

janulkav
3. lis 2013

A nešlo by to dohledat v dokumentach z toho jejich podnikání ......co kde podepsal , uřčitě od všeho měli kopiie ? Tedy pokud vše nevyhodili

1renca
autor
3. lis 2013

Petax, jsem ráda, že jsi napsala. Ne, že bych ti to přála, ale je fajn vědět, že v takové situaci nejsem jediná. I když je to samozřejmě jasné, myslím si, že v dnešní době nás bude hodně.
Hm, a to ten zákon z ledna nejde vyřešit předmanželskou smlouvou? Jestli ne, tak ohledně svatby máme teda rozhodnuto. Ale jak říkáš, na tom život nestojí. To můžu zrušit svůj účet na beremku :D Už si z toho dělám legraci 🙂
A máš cca vypočítané, jakou částku dáte dohromady na mateřské? Nechci přesnou částku, ale to víc jak 15 000 asi taky nebude. S tím vyjdete? Máte asi finanční výhodu (?), že žijete na chalupě prarodičů, na tom se asi ušetří. Jsi dobrá, že to tak zvládáš. Tak snad na tom exekutorském úřadu taky něco poví 🙂