Miminko počas školy. Dá se to zvládnout?

deenakee
2. pro 2008

Ahojte. Hledám všechny snažilky, budoucí snažilky těhulky a maminkou, které si chtějí pořídit miminko na škole. Nebo o tom teprve uvažují. Pořád se rozmýšlím , zda je správné mít miminko v posledním ročníku VŠ, ale už po něm velmi toužím. Máte Někdo podobný problém. Měli jste někdo miminko na škole? Dá se to zvládnout? 🙂

deenakee
autor
10. pro 2008

papay, vítáme tě mezi námi studentkami 🙂 Já jsem to financování taky zjišťovala a dalo by se to urobit tak, že bys před porodem přerušila školu na půl roku a pak na RD už můžeš klidně školu dodělat, tam to neva... na škole (při přerušení ) máš nárok na MP asi 7500 - takže to vyjde skoro jak rodičovská , výhoda je akorát v tom že můžeš ji brát 3 roky ( a ne jen dva roky a pak 3500 jak při pomalém čerpání) tu vysokou 11000 by jsi po škole stejně hned nedostala... Takže ono to zas s těma peňězma není takové bingo.... 🙂

deenakee
autor
10. pro 2008

Ale jinak my jsme nad tím taky dumali dlouho... akorát pak jsme si řekli, že by jsme stejně chtěli další mimi do dvou let, takže je nám to jedno co bude třetí rok...

jinak tyhle pudy znám 🙂 🙂 🙂

Od kdy se chcete snažit?

janeyzelvicka
10. pro 2008

deema já jsem s penězma spokojená, zatím jsem státu nevydělala nic, takže nečekám, že bych si nějak vyskakovala, a na půl roku jsem přerušit nechtěla, pak se dokopat znova k učení je humus a začínám si myslet, že s malým mimi se nejlíp učí...

deenakee
autor
10. pro 2008

to jsem ráda, poněvadž já s malým mimi budu asi dělat ty státnice... už jsem si to v hlavě utřídila a zkusím to v létě ( státnice nestátnice 🙂 🙂 🙂 taky se to nemusí podařit hned...

janeyzelvicka
10. pro 2008

no vida 😉 moje teta mě povzbudila tím, že když bylo bratrancovi 6 týdnů, dělala doktorskou zkoušu 🙂

tak pěkný večer, jdem jíst 🙂

papaya1
10. pro 2008

No právě že od novýho roku už studenti nebudou plátci nemocenský, takže jedině čtyřletá varianta. Sice jsem už státu něco vydělala, ale poslední dva roky pracuju jenom na DPP, takže smolík pacholík 🙂 No ještě to nemáme dořešený a právě kvůli tomu přestavování se nám bude hodit každá kačka ach jo 😒 Zatím je plán takový, že bychom se začali snažit tak na podzim až v zimě. Ráda bych dělala školu a trochu pracovala. Ráda bych, pokud to půjde, pracovala i v těhu a s mimčem, teda jen na pár hodin týdně. Manžel pracuje z domova, tak by to nebyl problém 🙂 Tak jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne a jestli nezačnem dřív 😉

papaya1
10. pro 2008

Ať vám šmakuje 😀

cline
10. pro 2008

Ahojky studentky, připojuji se do řad maminek studentek. Já taky chtěla mimi ale manžel mě brzdil, že dokud nebudu mít školu hotovou tak ať neblbnu, nakonec jsem ho nalomila, že ne všechno musí jít jak budeme chtít a abychom tomu nechali volný průběh. Takže jsem od loňského září nechali vše na přírodě. NO a podařilo se až letos na jaře. Takže vaše plány na měsíce myslím budete muset trochu upravit. Ne všechno jde naplánovat. Mě teď čeká poslední zkouška v Mgr. a po ní přerušuji abych měla nárok na PPM a na 3letou mateřskou, dám si na letní semestr pohov a v zimním už budu mít jen státnice a obhajobu. No ale musím do té doby udělat diplomku, což na naší škole není nic jednoduchého, takže i proto jsem přerušila protože do léta s mrňousem bych ji asi nenapsala. Takže pokud mimi chcete tak do něj jděte ale počítejte s tím, že se vám nebude chtít dělat nic moc do školy. ALe držím palce, vím, že hormony jsou potvory.

cline
10. pro 2008

papaya - ono pokud nepřerušíš školu, tak tě stejně čeká jen ta 4letá varianta protože nemáš nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

papaya1
10. pro 2008

No právě, že od novýho roku přerušení nebo ne, všechno jedno, bohužel 😒 prostě už nebudem jako studenti plátci nemocenské, takže není ani nárok na PPM, prý...

deenakee
autor
10. pro 2008

Tak teť už je to fakt jedno, poněvadž jestli má papaya pravdu (jakože tuhle info jsem ještě nezaslechla) tak na PPM už nárok nemáme....
ale ty clin by jsi to ještě mohla stihnout... když nastoupíš teraz

Clin : To ti moc závidím... že jste se do toho dali... A brali jste se až s mimi? A jak jsi zvládala první měsíce těhu ?

No já už to do toho léta vydržím a pak už by mi zbyly jen ty státnice, no a když to nepůjde budu ráda, že jsme začali brzo..... 🙂 🙂 🙂 aspoň nebudu snad tak stresovat když to nepujde. Jinak clin moc štěstí s mimi. Mě vždycky potěší když se to někomu povede aj za dýl ( ne že bych ti to přála) ale mám takový lepší pocit, že aj nám se to može povést za dýl, že to není katastrofa když to nejde hned.... 🙂

papaya1
10. pro 2008

cline, máte vybrané moc hezké jméno 🙂

deenakee
autor
10. pro 2008

Já jsem jméno v albu nenašla 😒 , ale jinak se mi tvoje album moc líbilo, máš moc pěkné bříško a už to máš za pár, držím pěsti 🙂 🙂 🙂

andik.s
10. pro 2008

Ahojky papayo, no žurnalistiku jsem v Praze opravdu dělala, teď jsem v prváku na magistru na mediálkách, odkud mě znáš?

aerin
10. pro 2008

Vitam nove prichozi🙂
Me to uceni tak nebavi, ach jo, ale uz mi fakt hori koudel u zadku, jak se rika....☹
deny, jmeno najdes ve vizitce😉

andik.s
10. pro 2008

Jo a ještě k té PPM, teď jste mě trochu zmátly... Když hypoteticky půjdu na mateřskou až po státnicích, tzn. budu mít ukončenou školu, ale stihnu porod do té ještě letos platné ochranné šestiměsíční lhůty, tak nárok na PPM mám, ne? neříkejte, že se změní i tohle... to si tedy jinak budu muset na páťák najít nějakej džob...

deenakee
autor
10. pro 2008

Jestli to začíná od tohoto roku tak nárok na PPM už mít nebudeš... ale ono PPM u studentů je stejná jako rodičovská dovolená... (7500) akorát si můžeš vybrat len to nejpomalejší čerpání....

deenakee
autor
10. pro 2008

A díky za radu aerin 🙂

clin jméno je opravdu kráásné, jak pro princeznu 🙂

janulle22
10. pro 2008

ja jsem byla studentka kdyz se mi malej narodil pozada jsem si rovnou o rodicak a ted si vezme pritel materskou na sebe a zvoli si 3leto a je to vyresene... 😉 myslim ze by to tak slo udelat i u vas...

papaya1
10. pro 2008

Ahoj andiku, no tak to se asi známe, nevím, jestli si pamatuješ, chodila jsem na žurnalistiku jen rok (s tebou do ročníku), pak jsem zběhla na jinou školu 🙂 za svobodna Pavlína Vávrů 🙂
jinak s tou PPM, pokud ten zákon od ledna vstoupí v platnost, jakože nejspíš jo, studenti na PPM opravdu nárok mít nebudou, protože už nebudou počítaný jako nemocensky pojištěný 😒

andik.s
10. pro 2008

tak to je bordel... myslela jsem, že když prostě budu mít hotovou školu, ale holt nebudu mít odpracovaný nějaký ten rok, tak stejně PPM dostanu, protože za mě platí škola tu nemocenskou a pojištění, či co to všechno je. s tou PPM jsem počítala zhruba v téhle výši, ale taky jsem počítala s tím, že by se ta rodičovská potom jakoby převedla na manžela, a pak zas na mě, abych mohla mít tříletou RD, to už taky nebude možný? budu to muset nastudovat

andik.s
10. pro 2008

papayo, tak už vím... no pamatuju si Tě mlhavě, ale přeci 🙂

deenakee
autor
10. pro 2008

Jani, ono to tak jde udělat ,ale když vezme na sebe mateřskou tak ti nikdo nebude platit zdravotní a sociální ( což by za tebe normálně hradil zaměstnavatel, kdyby jsi byla zaměstnaná, nebo stát, kdyby jsi byla na mateřské ty) takže prý u studentek to není moc výhodné. Poněvadž si z toho budeš muset odečíst právě ten 1000 /měsíc na pojištění.... 😒

Četla jsem o tom jeden článek...

terysek005
10. pro 2008

Holky prosím vás, já s v mateřské atd nevyznám, co se bude týkat mě, kdy bych šla na mateřskou jako studentka a zároveň pracující na půl úvazku? ale v práci bych ještě neměla odpracovaný celý rok...

andik.s
10. pro 2008

tady se možná pletou dvě situace dohromady, jiný asi je, když budu s mimčem studovat a nepřeruším školu, a jiný je, když otěhotním během studia, ale malý se narodí až po ukončení, když už nebudu mít status studentky... no asi jsem natvrdlá...

deenakee
autor
10. pro 2008

holt studentky to teraz budou mít těžší...
Andi ono to není tak hrozný , od porodu do 2 let dostaneš asi 7500 a pak 3500, to se ještě dá.... ( no s tím převedením na manžela by jsi si jako nezaměstnaná musela platit pojištění jak píši výše.. .)

papaya1
10. pro 2008

No jde to, u nás je problém, že manžel je OSVČ a škrt si neplatí nemocenskou 😝 Jinak pokud vím, tak můžete být s dítětem oba (oficiálně), pojištění bude stát platit oběma rodičům, ale ten příspěvek bude samo jen jeden. Buď můžete být skutečně doma oba, nebo jen jeden a ten bude oficiálně pečovat o dítě (musí sepsat nějaké prohlášení či co...), zatímco ten druhý bude normálně při RD pracovat. Uf je to dost zamotaný, ale kličky jsou 🙂 Tuhle mi dávala školení jedna známá, tak jsem něco málo pochytila 🙂 Já bych každopádně ráda před RD ještě trochu pracovala, tak uvidíme ...

andik.s
10. pro 2008

no ale teď je to tak, že když se ta RD převede na manžela a pak se zase vrátí zpět (což se teď často dělá), tak za mě pořád platí stát, nebo se pletu? takže tohle se taky ruší?

papaya1
10. pro 2008

Andi rozdíl to byl doteď, v novym roce to bude všechno jinak, prostě student = neplatič nemocenský 😝

deenakee
autor
10. pro 2008

Andi jelikož dle papay už nebudem látci nemocenského,tak máš nárok jen na RD, a při RD je úplně jedno jestli studuješ nebo ne.... (pokud se má kdo starat o mimčo)

tery- na půl úvazku nevím... ale myslím že se to nepočítá , když teraz nebudou mít nárok na PPM studenti musela by jsi odpracovat něco přes 200 dní kvůli PPM a to fakt nevím jak se u půl úvazku počítá. Kdyby jsi to odpracovala a před porodem přerušila práci tak máš nárok na PPM , jinak jen pomalé čerpání RD.