Miminko počas školy. Dá se to zvládnout?

deenakee
2. pro 2008

Ahojte. Hledám všechny snažilky, budoucí snažilky těhulky a maminkou, které si chtějí pořídit miminko na škole. Nebo o tom teprve uvažují. Pořád se rozmýšlím , zda je správné mít miminko v posledním ročníku VŠ, ale už po něm velmi toužím. Máte Někdo podobný problém. Měli jste někdo miminko na škole? Dá se to zvládnout? 🙂

andik.s
10. pro 2008

tak to je fakt zlý... no, neuděláš nic... 😖

papaya1
10. pro 2008

Pokud budeš studentka, pořád za tebe pojištěn (zdrav. a soc.) platí stát. Pokud už nebudeš student a převedeš rodičák na manžela, buď půjdeš po čas výměny do práce, nebo můžete zůstat na RD oba, to zůstává. Změna je právě u těch studentů - není nemocenská, není nárok na PPM, rovnou na rodičák, ale jen ten čtyřletej. Pokud má manžel nemocenský pojištění, je to vlastně v pohodě, může zvolit tříletou nebo dvouletou, pokud na ní má finančně nárok...

papaya1
10. pro 2008

Myslím, že není rozhodující úvazek, ale nějaký měsíční výdělek. Myslím, že švagrová říkala, že stačí něco kolem 2000 měsíčně, abys měla nárok na PPM...uf je to zamotaný 😕

papaya1
10. pro 2008

Tyhlety legislativní záležitosti mi vždycky aspoňa na chvíli zbrzdí hormony 😀

andik.s
10. pro 2008

no mě právě mate to, kam zmizela ta půlroční ochranná lhůta? co se mnou bude, když třeba ukončím školu v šestém měsíci, to mě do práce nikam nevezmou, ale taky se to nedá brát, že jsem studentka, ne? hledám na netu něco aktuálního, ale na ten můj "případ" jsem zatím nic nenašla...

papaya1
10. pro 2008

Řekla bych, že to pojištění ti bude stát jako studentovi (nebo bývalému, v ochranné lhůtě) platit, ale jinak nevím, jestli je nárok ještě na něco. Myslíš, že teď studentce něco škola platí, pokud dostudovala, je v ochranné lhůtě, ale ještě není na MD? To se mi nezdá...

andik.s
10. pro 2008

tak oficiálně je to takto, a jestli to chápu dobře, zůstává ta ochranná lhůta, ale nevím, jestli se to tedy týká i mě, když dokončím školu, ale před tím jako studentka nebudu nemocensky pojištěna... ještě jednou se omlouvám za svou zabedněnost...

2. Peněžitá pomoc v mateřství
Základní podmínky nároku na tuto dávku zůstaly zachovány. V den, od něhož má být přiznána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.

Nový zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak.

I nadále se umožňuje uplatňovat nárok na dávku z ochranné lhůty. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

andik.s
10. pro 2008

nemyslela jsem to tak, že škola něco platí něco navíc před MD... jen to pojištění a pak, když se to stihne v té ochranné lhůtě, i tu PPM... takhle to myslím ještě letos funguje, ptala jsem se na to už v nějaké poradně.

papaya1
10. pro 2008

No mě z toho vychází, že ochranná lhůta je právě jen pro předešlé plátce zdravotního pojištění, takže studentky ostrouhají. Asi jakože nic nedaly, nic nedostanou. To, že většina bude platit potom, nezájem 🙂

papaya1
10. pro 2008

Letos ještě ano, to ostatní pojištění se asi nemění, ale PPM už se studentek týkat nebude 😒

papaya1
10. pro 2008

Ale určitě je možnost PPM (u mužů od nového roku PP) a výběr RD řešit přes otce, pokud platí nemocenské...

janulle22
10. pro 2008

deenakee - ty budes opatrovnik zajdes si na pojistovnu reknes ze si opatrovnik podepises papir a plati to stat...

andik.s
10. pro 2008

no taky mi to tak vychází... to je tedy podraz... tak tím se mi skoro rozhodlo, že holt půjdu na páťák pracovat, stejně budu doma jen psát diplomku, tak to snad půjde zvládnout... anebo se to vezme nějak přes manžela... stejně než to bude aktuální, ještě se to může změnit...

papaya1
10. pro 2008

Taky si myslím, že se to může změnit, mění se to pořád 🙂 My máme určitě ještě čas. Jen, že jsme se o tom právě nedávno bavili, tak jsem nad tim musela trochu přemýšlet. Ale všeho moc škodí, i myšlení 😀

andik.s
10. pro 2008

ještě jedna taková hloupá otázka, ale nějak mi nedochází souvislosti... doteď jsem byla nemocensky pojištěna, ale za měsíc už nebudu, změní se tím pro mě něco kromě toho, že nebudu mít nárok na mateřskou?

terysek005
10. pro 2008

Holky, bavíme se o tom s budoucím manžílkem a ten se rozhodl, že to zítra nějak pořeší v kanceláři, dělá právníka, tak zítra budu mít komlet info 😀

papaya1
10. pro 2008

Nee nezmění, nemocenský pojištění je pro případ nemoci, to pro studenty neplatí, pak je užitečný právě pro PPM, no a pak je taky na... 🙂 v našem případě 🙂

radiska
10. pro 2008

ja mam petimesicni holcicku, otehotnela jsem hned v prvaku na VS a muzu vam rict, ze je to fakt drsny zahul, porad premyslim, ze to prerusim, abych si to dite uzila, protoze uz ted vidim, jak mi utika mezi prsty, ale jestli mate posledni rok tak to neni problem, ale behem studia pokud ho chcete dodelat, tak s tim radeji pockejte, ja to neberu jako chybu, ale uzila bych si to urcite vic, kdybych mohla byt doma porad, jinak mi dite hlida maminka, nebo manzel kdyz prijde z nocni, problem je u nas v tom, ze dojizdim denne 3 hodiny autobusem, dcerku jsem taky mela ze zacatku ve skole ale to jsem bydlela chvilu u spoluzacky na byte a manzel byl sam doma, zalezi na vas jak se samozrejme rozhodnote, ja osobne uz bych nic u nas doma nemenila, ja jsem rada, ze to slunicko mame

radiska
10. pro 2008

omlouvam se omylem jsem se uklikla je to odpoved pro jednu maminku

papaya1
10. pro 2008

Tak super Terysku, dej vědět 🙂

andik.s
10. pro 2008

jojo, taky se těším na fundovaný hlas... 😉

cline
11. pro 2008

no koukám, že jste v tom zběhlé, já naštěstí nastupuju na mateřskou 19.12., takže to stihnu a mateřskou dostanu. S manželem je to horší, protože do září byl OSVČ a těm se opravdu nevyplatí platiti si nemocenskou takže nic. Ale to neva, vyřešila jsem to takhle. Aspoň budu mít jeden semestr volno na malou. JO a díky za pochvalu jména, teď jen doufám, že se na UTZ nesekli a není to kluk 🙂 Jo a brali jsem se až s mrňousem v břiše - jinak by svatba probíhalal až příští léto.

deenakee
autor
11. pro 2008

No já bych školu taky přerušila, kdbych měla rodit ještě na škole a měla nárok na PPM , ale teď fakt nevím, asi to bude jedno... 😖

Jani už jste to zkoušeli převést na otce? A ty jsi měla PPM ? ( mě totiž kdosi říkal že bez PPM není ani nárok na jiné čerpání RD... ) No ale budu moc ráda když se do toho vloží nějaký odborník. Ty zákony se mění jak na běžícím pásu a člověk aby rodil, jen když je výhodná legislativa 🙂 🙂 🙂

andik.s
11. pro 2008

Ne že bych neměla co na práci, ale ještě jsem nad tím novým systémem chvíli koumala a vyšlo mi to takhle (takhle když si to napíšu, je mi to trochu jasnější):
1. jít na ten rok během školy do práce
2. smířit se s tím, že nedostanu PPM a přidělí mi RD na 4 roky
3. převést PPM a RD na manžela (při jeho čisté mzdě kolem 20 tisíc by to nemuselo být zlé, ne?)
4. a teď trochu hypoteticky? je možné, že bych si to nemocenské pojištění začala ještě při studiu platit, abych měla na PPM nárok? pak musím doufat, že mi vyjde má "dvouletka", abych stihla otěhotnět včas. Tady by to asi chtělo propočítat, jestli to tedy vůbec takhle jde, jak by se to vyplatilo.

janeyzelvicka
11. pro 2008

deena my jsme na taťku nepřeváděli, ale do budoucna to mám v úmyslu, během školy totiž musím mít praxi a to budu v podstatě chodit jako do práce, takže s malou bude taťka.
ty nové zákony taky nějak nechápu, já jsem PPM stejně neměla a jak to tak hodnotím, nepřipadá mi, že bychom žrali kameny, takže se to dá - tys něco psala o PPM 7500 a pak nějaké 3500??
Já jsem mateřskou neměla, protože jsem nepřerušila, a mám 4letou variantu rodičíáku (7600, od 21 měsíců malé 3800). kdyby si hned od začátku požádal manža, měli bysme nárok na 3letou, ale to jsme neudělali... aspoň budeme mít delší čas nějakou finanční injekci. i kdybychom měli variantu jen do 3 let malé, stejně pochybuju, že v současných nacpaných školkách mi ji někde vezmou.

janeyzelvicka
11. pro 2008

andik brala bych variantu 2, a pokud varianta 3 jde zařídit tak, že bys byla doma s mimi ty, případně taťka občas vystřídal, a dávka by byla zachována, tak variantu 3.
S tím placením nemocenské, to je podle mě zbytečné, třeba těhu hned nevyjde, ty budeš platit jak mourovatá, do toho se zákony zase změní...
a varianta 1, no pokud bys to nějak stíhala... zas aby tě to pak nějak nebrzdilo ve studiu...

deenakee
autor
11. pro 2008

Janey , já jsem právě něvěděla přesně tak jsem to zaokrouhlila.... 🙂

Jinak já si taky myslím andi že je zbytečné něco platit... stejně první dva roky je to setjné ( PPM - u studenta se rovnala RD) ... a pak po dvou letech se dá vyžít i s tím 3800 když budete šetřit... ( a nebo pořídit bratříčka, nebo sestřičku) 🙂 🙂 A pořád se to ještě dá převést na toho manžela, kdybys o to moc stála, o tu jinou variantu RD.

andik.s
11. pro 2008

Je pravda, že s tím placením nemocenské bych to asi nevyhrála, jen mě to napadlo, že je to taky jedna z možností. S tou prací nebude snad problém, když se mi tedy u nás na severu podaří něco najít, jinak budu celej tejden dřepět doma, školu (jako přednášky a semináře) už v páťáku mít nebudu, tak už by to chtělo jen proto něco najít, protože být takhle celý rok doma, to bych asi psychicky nezvládla. Tak jsem zvědavá, jestli se tady za rok sejdeme, jak to skutečně bude 🙂

janeyzelvicka
11. pro 2008

Andik, jestli jsi dělala žurnu, co třeba i nějaké možnosti práce v oboru? 🙂

andik.s
11. pro 2008

Janey, právě u nás v Chomutově a okolí je to s prací v mém oboru mizerné, takže buď půjdu učit (dělám pedagogické minimum), nebo vypátrám nějakou redakční práci, kterou bych mohla dělat z domova a do redakce (zřejmě do Prahy) bych třeba jezdila jednou v týdnu. Uvidím, jak se to všechno vyvine, teď záleží na tom, jestli stihnu udělat všechny ty předměty za jeden rok. Takže zhruba v květnu začnu rozhazovat sítě a pátrat, kde bych mohla pracovně zakotvit, doufám, že místo ve škole najdu vždycky...

Kdybyste se tedy někdo doslechl, že je poptávka po slečně s určitou žurnapraxí, která by mohla pracovat i doma (korektury nebo i psaní), dejte vědět 😉