Miminko počas školy. Dá se to zvládnout?

deenakee
2. pro 2008

Ahojte. Hledám všechny snažilky, budoucí snažilky těhulky a maminkou, které si chtějí pořídit miminko na škole. Nebo o tom teprve uvažují. Pořád se rozmýšlím , zda je správné mít miminko v posledním ročníku VŠ, ale už po něm velmi toužím. Máte Někdo podobný problém. Měli jste někdo miminko na škole? Dá se to zvládnout? 🙂

deenakee
autor
11. pro 2008

Jinak andi jestli na tu dobu plánuješ těhotenství a peníze nutně nepotřebuješ, tak možná budeš ráda, že budeš dřepět doma 🙂 🙂 🙂

janeyzelvicka
11. pro 2008

http://www.medzur.fss.muni.cz/

andik stránky naší katedry, vpravo dole házej vyučující různé nabídky... některé jsou sice myslím jen pro nás (třeba ten dobrovolník na MS), ale jiné bys snad našla i jinde, takže to nějak omezené nebude 😉

papaya1
11. pro 2008

Tak se taky chystám trochu pracovat, než se zadaří. Po práci se už trochu poohlížím, na Vysočině taky žádná sranda 🙂 Ráda bych při mimču jak dodělala školu, teda dálkově, a trochu pracovala. To jsou ale plány, uvidíme... 😀

janeyzelvicka
11. pro 2008

dneska jsem nějak v háji... jsem nevyspaná, a to jsem vstávala asi v 10... to je tím nekvalitním spánkem 😔 asi se trochu přizpůsobíme (ne)režimu malé, protože tohle není "trvale udržitelný rozvoj" 😀

renat2
11. pro 2008

Ahoj holky, tak jsem zase zpátky, koukám, co jste toho probraly, ale docela jsme se tím prokousala. Řešily se nějaké penízky, tak to se taky budu muset zamyslet.

Jinak výlet do Německa jsem si opravdu užila...bylo krísně, i když púočasí na dvě věci. Ale vánoční trhy to neohrozilo a ta jsme si dali pěkně do čumáku - a svařáčků bylo až až. Ale se spolužákdy jsme to pojali jako vánoční besídku, možná poslední společnou (podle toho, jak se podaří dostudovat), takže dobrý.

Jinak u náís už taky začínají zápočty, ale já jsem celkem v klidu, nemám toho moc (tj. skoro vše mám hotové), takže teď mě čekají 3 zkoušky. jeden zápočet mám z dneška, takže příští týden pojedu jen ve středu.
na dvě zkoušky se celkem bojím, ale mám to poprvé zapsané, takže jsem relativně v klidu🙂 ono to přijde

andik.s
11. pro 2008

Deen, s tou prací to vidím tak, že když se naskytné dobrá nabídka, tak to na ten páťák vezmu, ale nebudu to hrotit, to mi za to nestojí. Vím, že když jsem byla celé prázdniny u nás, tak jsem se docela nudila, přítel byl v práci, já občas šla s kámoškou a jejím malým na procházku, v pátek k našim na oběd, ale jinak nuda nuda šeď šeď... takže si nedokážu představit, že bych byla doma celej rok a jen psala diplomku a učila se na státnice... Ale to říkám teď, uvidíme 😉

Janey, díky za tip, občas mrknu, co se tam objeví.

Dneska na mě skočil nějakej chřipkovej bacil, tak jdu zalézt pod peřinu... mějte se tu zatím všechny fajn!

renat2
11. pro 2008

Jo jinak vítám samozřejmě nové příchozí!!§

andik.s
11. pro 2008

Tak mi to nedalo a ještě jsem koukla na ten nový zákon o nemocenské a našla jsem něco velice překvapivého:
😕

"Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 kalendářních dnů ode dne úspěšného ukončení studia nebo k převzetí dítěte do péče došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia. Započítává se též doba pobírání plného invalidního důchodu, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popř. dále trvala pojištěná činnost a doba přerušení pojištění (§10 odst. 9)."

Je to na stránkách České správy soc. zajištění www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/posky... , tak by to mělo být aktuální... ale odporuje si to s tím, že "Do okruhu nemocensky pojištěných osob již nebudou patřit studenti a žáci."
Tohle už si opravdu žádá právníka, buď tam mají chybu, nebo je v tom nějaká klička...

janeyzelvicka
12. pro 2008

Holky leda...
"Do účasti .... se započítává doba studia... jestliže počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období.... ode dne úspěšného UKONČENÍ studia..."
Jenom laicky, opravdu tomu nerozumím, ale tohle chápu tak, že pokud otěhotním na škole, školu ukončím a třeb 3 měsíce po ukončení školy budu rodit, tak budu mít PPm, protože 6. týdnů před porodem se vleze do doby 270 dnů po úspěšném ukončení studia.
Pokud ale otěhotním a porodím někdy v druháku, ukončení v nedohlednu, tak na PPM nárok nemám...

deenakee
autor
12. pro 2008

Tak z tohohle mi jde už hlava kole. Já jsem zrovna včera (pod vlvem hormonů) přemlouvala manžela, aby jsem se do toho miminka pustili hned ( no bohužel, nebo naštěstí má můj manžel rozum.... ach jo 🙂

janeyzelvicka
12. pro 2008

jojo, ti chlapi se vždycky řídí tím: ještě našetříme, ještě dostuduješ, ještě koupíme větší byt 😀 oni maj ty zabezpečovací pudy 😀

andik.s
12. pro 2008

janey, chápu to přesně tak, jak jsi napsala 🙂 kdyby to tak bylo, tak je to všechno v pohodě. Dneska jsme s přítelem rozebírali různé varianty a přišli jsme na to, že jeho na mateřskou nepošleme, finančně by se to nevyplatilo, a byla by to zbytečná komplikace u něj v práci. Docela jsem ráda, že jsme se o tom začali spolu bavit, protože ještě před nedávnem mu tyhle debaty o perspektivě dalšího roku vadily... asi už se v něm taky probouzí tatínkovský pud 🙂

deenakee
autor
12. pro 2008

No v mojem muži je ten tatínkovský pud asi někde skryt - on se na děti těší... ale až budu v posledním ročníku...

andik.s
12. pro 2008

já už mám naštěstí páťák nadohled, už mě ta škola ubíjí, to magisterský dělám jen kvůli tomu titulu...

majatob
12. pro 2008

holky, me tu ppm vysvetlovala nase ucetni ve skole tak, ze pokud jsem si odchodila 270 dni skolni dochazky a prerusim, automaticky mi vznika narok na ppm a je jedno jestli ve druhaku nebo sestaku...

majatob
12. pro 2008

jo a muzete prerusit sest tydnu pred porodem, ale taky klidne pozdeji, akorat to co jste jeste byly ve skole vam neplati..ja jsem koncila 2 tydny pred..

lada82
12. pro 2008

jojo, jak pise majatob je to spravne, takze zadne strachy 😉

deenakee
autor
12. pro 2008

no sand to tak je , papaya však říkala že se to od roku 2009 mění... tak kdo ví, já se asi zajdu zeptat k nám na studijní ( pokud budu mít nárok na PPM tak mi ho bude vyplácet škola totiž)

deenakee
autor
12. pro 2008

jinak je mi to ale už dost jedno, zas takový peněžní rozdíl to není... a já už to čekání stejně dýl nevydržím 🙂 🙂
Naštěstí nás manžel uživí oba ( a rodiče nám taky ještě něco přidávají, dokud jsem na škole 🙂 Tak se to dá...

janeyzelvicka
12. pro 2008

no já právě myslela, že to co psala pap a andik, tak to je ta inovace od nového roku... přeju chápavé paní na studijním, co e v tom vyznají 😉

majatob
12. pro 2008

aha, tak informace, ze maji byt zase zmeny me nejak minula...tak nevim 😅

andik.s
12. pro 2008

jen mi ještě není jasné, jestli budu něco dostávat, když budu mít termín porodu třeba čtyři měsíce po ukončení školy...? teď mi ani nejde o výši těch financí, ale vůbec o ten systém.

deenakee
autor
12. pro 2008

neboj, vždycky dostaneš RD od porodu (ale do porodu nevím..)

janeyzelvicka
12. pro 2008

andik podle mě jo, tam je právě ta ochranná lhůta 270 dnů, po úspěšném ukončení studia... laicky... ukončíš školu a porod musíš stihnout do 270 dnů (ochranná lhůta) + 6 týdnů (kdy už jsi na mateřské)...

janeyzelvicka
12. pro 2008

6 týdnů je 42 dnů, takže do 312 dnů po skončení školy koukej porodit 😅

andik.s
12. pro 2008

jo, já jsem to napsala špatně... myslela jsem, když ukončím tu školu a budu doma s bříškem ještě tři čtyři měsíce, jestli se mám třeba hlásit na pracák na tu dobu do porodu.

janeyzelvicka
12. pro 2008

tak to už je na mě moc složitý 😀 kdyby ne, tak nic, kdyby jo, stejně tě nikdo nezaměstná... max ti doktorka napíše nemocenskou... fakt nevím 😀

deenakee
autor
12. pro 2008

tohle se řeší přes studijní odd na dané škole.... tam ti všechno řeknou...
🙂

andik.s
12. pro 2008

to ze mě bude mít paní Jitka na studijním radost 😀 už si mě pamatuje i jménem 🙂

janeyzelvicka
12. pro 2008

😀 😀 😀 jen jsem si vzpomněla na naše studijní... ono v tom moc jasno totiž nemají ani lidi na sociálce... ale snad jo....