Miminko počas školy. Dá se to zvládnout?

deenakee
2. pro 2008

Ahojte. Hledám všechny snažilky, budoucí snažilky těhulky a maminkou, které si chtějí pořídit miminko na škole. Nebo o tom teprve uvažují. Pořád se rozmýšlím , zda je správné mít miminko v posledním ročníku VŠ, ale už po něm velmi toužím. Máte Někdo podobný problém. Měli jste někdo miminko na škole? Dá se to zvládnout? 🙂

janeyzelvicka
28. črc 2009

radisko, až narazím na někoho, poptám se 🙂

ojiko, dobré usnesení 🙂

janeyzelvicka
6. srp 2009

tak co nového? 🙂

andik.s
24. srp 2009

Ahoj holky,tak jsem doma po třítýdenním dupání do pedálů a jsem ráda, že už na to kolo nemusím 🙂 ale ne, bylo to fajn... kde jste byly na dovče vy? týden jsem byla v Krkonoších a divila jsem se, co tam jezdilo kočárků, nečekala bych, že to tam bude tak "babyfriendly", tak mě to tam zas naladilo na snažilkovskou náladu 🙂 od vybírání kočárku jsem se zas dostala k finančním otázkám - vím, že PPM a RD se tady už řešily hodněkrát, takže už jsem si srovnala v hlavě, že když bude mimi hned po škole, PPM nedostanu a šoupnou mi rovnou čtyřletou RD, že jo. Dá se to "vyřešit" tím, že se ta RD nějak převede na partnera, nikde jsem se ale nedočetla, jak to tedy konkrétně udělat, řešila jste to některá? Mám ty paragrafy přečtené, ale nějak to nedokážu aplikovat do praxe... Už zobu předposlední platíčko HA, tak to se mnou začíná mlátit a už zas vymejšlím věci na rok dopředu 😀

radiska
24. srp 2009

ahojte holky : tak dnes mi dosly vysledky na vyvojove vady, mame pozitivni Downuv syndrom, trochu to nechapu je mi 22 a ne 40!!!! ☹ mam se ucit na zkousku z neminy a vubec to nejde

andik - v prubehu RD muze se manzel s tebou vymenit ale pouze jednou a to az po 7. týdnu po narozeni miminka,

andik.s
24. srp 2009

Radisko, snad to nebude tak zlé... ale chápu, že teď nemáš pomyšlení na nějakou zkoušku... já bych byla úplně mimo... jinak děkuju za odpověď, o tom sedmém týdnu jsem se nikde nedočetla...

andik.s
24. srp 2009

jo a teď mi došlo, že to je po šestinedělí, že... no holt delší vedení...

radiska
25. srp 2009

andik - v pohode ja to studuju tak docela vim

janeyzelvicka
12. zář 2009

radisko, to je mi líto, drž se! Ale koukám, žes to psala celkem dávno, máš nějaké nové zprávy, bylas na nějakém dalším vyšetření?

andik, do doby, než to bude aktuální pro tebe, se to zase tisíckrát změní, kdysi mě to taky bavilo studovat, jak to je, ale pak jsem to vzdala 🙂 bylo tu na to ale nějaké samostatné téma, zkus pohledat v paragrafech.

jana_c
20. led 2010

Ahoj holky, moc vás prosím o radu. Letos končím bakaláře a moc bychom s manželem chtěli miminko. Vím, že jste to tu určitě řešili, ale těch příspěvků je tady tolik 😅 Jak je to s mateřskou, když bych otěhotněla ještě na škole a nikdy jsem nepracovala? Stačí jen stručně, nebo nějaký odkaz 😉 Děkuju moc!

janeyzelvicka
20. led 2010

jana_c: zkus to ještě vygůglit někde na netu v nějakých poradnách, bude to tam jako těhotná studentka, nebo tak něco. Ale ve zkratce, domnívám se, že je to asi takto:

Pokud otěhotníš na škole a porodíš taky ještě jako studentka, před tím než studium uzavřeš, nemáš vůbec nárok na mateřskou, a od porodu budeš pobírat čtyřletý rodičák.

Pokud otěhotníš na škole, a porodíš už po skončení školy - záleží na tom, jestli budeš pracovat nebo ne. Pokud bys po skončení školy nastoupila do práce a po dejme tomu třech měsících odpracovaných porodila, tím splníš nějakou podmínku, že porodíš do 270 dnů po skončení školy, jmenuje se to nějak ochranná lhůta, a pak bys měla nárok na mateřskou i na tříletý rodičák.

Ale pokud po skončení školy práci nenajdeš, budeš doma - vlastně na pracáku - a po určité době porodíš, pak z mateřské taky asi nic a budeš mít zas jen čtyřletý rodičák.

snad je to aspon trochu srozumitelné 🙂 kdyby ses chtěla zapojit do živější diskuse studujících maminek, doporučuju Studium vš na mateřské v sekci těhotenství 🙂

jana_c
20. led 2010

janeyzelvicka: Díky za tak rychlou odpověď!🙂 Plán je, že bych porodila až po skončení školy. Ale s prací moc počítat nemůžu. Mám ještě problém, že jsem diabetička a je velká pravděpodobnost, že budu od začátku na rizikovým. Ale kdyby to šlo, tak se vyplatí jít třeba i uklízet 😀 Nic proti uklízečkám, prostě dělat cokoliv, jen aby to dalo ty tři měsíce. Jeětě jednou děkuju, aspoň mám představu.

janeyzelvicka
20. led 2010

Jejda, snad to teďka nezamotám... ale ty tři měsíce byly jen orientační.
Prostě aby člověk dostal mateřskou, potřebuje mít nějakou dobu odpracovánu. Maminka, která porodí dejme tomu měsíc po skončení školy, jen měsíc pracuje, tu dobu nesplní a tedy by vlastně neměla mít na tu mateřskou nárok. Proto je ale zavedena ta ochranná lhůta - pokud porodí do 270 dnů po skončení školy, i když nemá odpracovánu tu potřebnou dobu, mateřskou dostane.
Moc se ale nevyznám v různých nemocenských a tak... Kdybys měla fakt to rizikové. Jestli pokud bys nastoupila do práce, pak měla nemocenskou a pak rovnou na mateřskou - no asi jo. Zkus se kouknout do sekce Paragrafy, tam je prostor pro takové ty byrokratické problémy 😅 možná tam něco bude.

pampeliska1
20. led 2010

jana_c: já jsem na tom podobně. v červnu (snad) končím mgr. a taky uvažujeme o mimisovi.. No co já jsem zjišťovala, tak pokud porodíš do těch 270 dní od konce školy (tj. státnice), tak si můžeš vybrat 3 nebo 4 letý rodičák a mateřskou bys teda taky dostat měla. Pokud ne, tak ještě jsem slyšela o možnosti, kdy jde na rodičák manžel/přítel, je na něm jeden den a pak to přehodí na tebe (opět ty 3 nebo 4 roky). Nevím, jak je to s tím, kdybch chtěla ten 2 letý..tam je asi potřeba před porodem vydělávat určitou částku peněz, abys na něj měla nárok..Nevím, jestli i při tom převedení z manžela na tebe by šel ten 2 letý...

janeyzelvicka
20. led 2010

Jj, souhlas s pampeliškou, i ta možnost převedení od manžela existuje, ale je to asi dost administrativně složité..

renat2
28. led 2010

Ahoj holky...teda jsem tu po hoodně dlouhé době. A koukám, že jsou z nového roku i příspěvky 😀 😀
Jak se všechny máte? U nás pohoda, užíváme si našeho broučka, je to andílek a život má hned jiný ráz 🙂

Ale samozřejmě škola je taky důležitá, takže momentálně šprtám na státnice, poslední 😨 jdu už 9.2. no zatím stíhám i s opakováním, ale ten mozek, to je horší, už hlasí stop stav..tak nevím. Přijde mi, že toho v něm moc nezůstalo..ale uvidíme.
Kdyby to náhodou nevyšlo (což si teda ale nepřipouštím, zatím 😀 tak půjdu pak hned v květnu. Ale nebudeme předbíhat 🙂

janey? jak studuješ? co Kristýnka??

koukám, že Radiska už to má každou chvíli, tak držíme palce, a´T je porod rychlý a bezproblémový 🙂

jdu krmit dravou zvěř 😀 😀