Můžu si o vyšetření plodnosti u gynekologa říct sama?

mvmartina
15. lis 2012

ahoj holky, mám dotaz, který možná bude zajímat více z vás. S manželem se pokoušíme už 5 měsíc o mimi a zatím nic, a jelikož nejen tady, ale i ve s vém okolí pozoruji, že je čím dál větší problém otěhotnět, spousta holek kolem mě se o to snaží půl roku, rok, i více a až po takové- pro mě dlouhé době- je lékař pošle na nějaká vyšetření- spermiogram, vyšetření z krve atd... a pak se třeba zjistí, že jeden z partnerů není v pořádku a je třeba to začít řešit- hormonální léčba, léčba partnera atd...tak mě napadlo, proč by měl člověk čekat a v podstatě se pokoušet o nemožné (pokud to třeba bez nějaké léčby nepůjde), jestli si mohu o toto vyšetření říct u gynekologa sama- samozřejmě si ho také uhradím...máte s tím některé zkušenosti, popř. kolik by to tak mohlo stát? díky, a ať se vám "daří" 🙂 😉

spagatice
18. lis 2012

Každá si tou nejistotou musíme projít 🙂 . Otěhotnění je jedna velká náhoda. Prvního syna jsme zplodili po roce po mé operaci a hormonální léčbě. Druhé syna jsme zplodili v druhém cyklu a ani pomalu nevíme jak 😀 . Teď se už půl roku nechráníme a nic se neděje.

No a počítejte taky s tím, že někteří doktoři, včetně toho mého, nebudou dělat nic s vámi, dokud nebudou mít v ruce výsledky spermiogramu. Myslím si, že nebude moc chlapů, kteří půjdou na takové vyšetření dobrovolně hned na začátku snažení 😅 .

lucoska29
19. lis 2012

@janneke nevím proč bych měla rok čekat na to, než se mnou vůbec někdo začne zaobírat.!!

elvira
19. lis 2012

@lucoska29 třeba proto, že otěhotnění u zdravého páru může trvat až rok? 🙂 Pokud nejsou žádné problémy, tak fakt nevidím důvod, proč by to měl gynekolog řešit.
Ale co se divím, doba je taková, že se všechno plánuje, všechno musí být hned teď a okamžitě. A když to nejde hned, tak si pomůžu tím, že začnu obíhat vyšetření a brát vitamíny.
A jedné třetině se problém zjistí a řeší s náskokem,
ve druhé třetině žena v mezičase vyšetřování otěhotní,
třetí třetina je naprosto v pořádku a přesto dítě nepřichází a nepřichází.
Já chápu tu nedočkavost, taky jsem si myslela, že na to vlítneme a bude... ale potom s postupem času člověk přijde na to, že těch pár měsíců se to nepotento...
Nakonec jsem byla ve stádiu, kdy jsem si říkala:" hlavně, abychom se dočkali zdravého dítěte a je úplně jedno kdy..."
Po tom, co jsme si prošli se jenom usmívám nad holkama, co plánují, kdy je nejlepší počít dítě, aby se narodilo např. v dubnu, aby se nenarodilo na zimu, aby se nenarodilo v létě a pod.
Klidně se teď do mě pusťte...
😀

ivanatl
19. lis 2012

@elvira mně se to líbí, asi máš pravdu 🙂

karotky
19. lis 2012

@lucoska29 ,...........................my jsme sexíkovali bez omezení 6 let,než jsme se dočkali 1.miminka a ráda na to občas vzpomínám,že jsme nemuseli řešit žádnou antikoncepci,mohli jsme na to skočit "kdykoliv" jsme měli chuť.Po narození dětí se to všechno změní.Člověk je v křeči z každé opožděn MS 😀 ,musí každý večer čekat,až mu dítko usne a do té doby ho přejde chuť na cokoliv. 😅
Pokud můžu radit,do těch 2 let bych si to snažení užívala a pak teprve bych to začala řešit s odborníkem. 😉
Souhlasím s názorem @elvira 🙂

janneke
19. lis 2012

@lucoska29 Čekat nemusíš, ale @elvira poměrně jednoduše vysvětlila, proč by to čekání nemělo být viděno jako problém. V dnešní době chtějí lidi všechno hned. Když není na plasmovou televizi, na drahé auto, na zahraniční dovolenou, tak se na všechno zařídí půjčka.
Když po půl roce nepočneme dítě, hurá za doktory.
Taková honba za čímsi je akorát zdrojem stresu.
Ale každý jsme svého štěstí strůjcem.

evaviki
19. lis 2012

@elvira krasne napisane.. tiez si myslim, ze po 5tich mesiacoch snazenia sa je dost brzo na vysetrenia.. ak by bol nejaky velky problem, tak to snad dr. zisti pri obycajnej preventivnej prohlidce.. minimalne rok by som nic neresila.. a ak to chces silou mocou nejako uspechat,tak treba zacni cvicit hormonalni jogu, pripadne cvicenie Mojzisovej..

terez80
19. lis 2012

Ahoj holky, mě poslala na vyšetření moje gynekoložka až mě samotnou to trápilo, chápu vás. Určitě vám pomohou v nějakém IVF centru a co jsem slyšela tak i bez potvrzení. Nám udělali vyšetření z krve a manželovi spermiogram a poradili nám co dál
@barbborka ahoj,dělali mě vyšetření z krve na AMH, prý jestli mám dost vajíček-ovariální rezervu tomu říkali, tak se na to zeptej

lucoska29
21. lis 2012

@elvira vůbec nevíš co si kdo prochází!!!

elvira
21. lis 2012

@lucoska29 - to fakt nevím, ale vzhledem k tomu, že nejsem z těch, co by měli dítě na první "hop", dokonce ani na druhý, dokonce ani do roka, a představ si, že ani do dvou, ani do třech, pak jedno nevydařené těhotenství a po 4 letech jsem se dočkala, dovoluju si říct, že co se týká vyšetřování po půl roce neúspěchu, vím své a nejsem žádný teoretik. 🙂

barbborka
5. led 2013

Nechala jsem si vyšetřit AMH a byla jsem spokojená, doporučení od gynekologa ani není potřeba 😉

romantika
5. led 2013

@mvmartina myslim ze je zbytecne zacit nejak invazivne, jeslti si nedelas ovu testy tak prave to zkus prvni, ja mam treba anovulacni cyklus a to zanmena ze ne kazdy mesic mi dozrava vajicko. to ti treba dr zjisti z utz, taky jsem mela hodne vysoky prolaktin ale to stridave, a to pry i zpusobuje stres.
Spermiogram si muze manzel zajit sam je to bez placeni. 5 mesicu je jeste kratka doba.
Taky si je dobre uvedomit ze k oplozeni treba uz kolikrat doslo, ale telo pozna jestli to bylo spatne a casto proste se vajicko neuhnizdi. A to je velice dobre, protoze priroda si to umi hodne vyselektovat a je to lepsi nez udrzet to za kazdou cenu a mit dite s nejakou vadou.
Jinak men pomohl FEM+ prave na to vyladeni ovulace. Bez toho jsem ji skoro ani nemela a to mam MS pravidelne jak hodinky a zadne gynekologicke obtize.
Jinak nam zadne vysetreni nechteli delat driv nez po roce. Ikdyz uz jsem byla starsi. No nejhorsi je prave ta informovanost a clovek se stresuje jeste vic. Taky mne to bralo, ze z naseho okoli jsme byli prozmenu jedini, kterym to neslo na poprve.
Tak urco otestuj ovulaci, muze byt i vickrat do mesice, nebo vubec a pripadne ten FEM+.
Zvlasnti je ze po porvnim porodu se mi uplne vsechny neduhy vytratili i obtize na ktere jsem trpela drive jine nez gynekologicke.
Pamatuju se jak mi jeden doktor rikaval, ze telo zeny je stavene na to rodit a kolikrat spousta obtizi je, ze presluhuje a nerodi.

mvmartina
autor
6. led 2013

@romantika děkuji, ale už jsem těhu, 6+6 tt 🙂

romantika
6. led 2013

@mvmartina no tak to je naprosto super, vidite, pekne tehulkovani

heduskam
30. bře 2013

ahoj holky taky se snažíme už je to 11 měsíců a stále nic doktorka mi řekla že mám počkat až do prázdnin jenže mám větší problém jednou mám zpoždění 1 měsíc jednou to mám jen 2 dny pak nic pak zase 1 den atd... a ted to dokonce mám už 12 den dokonce jsem si už měřila BT a už i dělala ovu testy nevim co mám dělat mám to nepravidelný a někdy ani vůbec poradte mi prosím co mám dělat doktorka mi jen udělala ultrazvuk řekla že cysta tam neni a udělala teh test kterej byl negativní podle ní jsem nastydla. ale jestli jsem nastydlá jak to že mám stále s tím problémi tak jestli máte někdo zkušenost co s tím budu ráda za každou pomoc. jó a nevíte jak to mám zastavit mám to 12 dnů a už jsem hodně vyčerpaná

sweetest
31. bře 2013

Ahojky. Nakoukla jsem na Koníka z Beremka a nedá mi přidat příspěvek do této diskuze. S partnerem se také snažíme pouze "půl" roku,ale vzhledem k ménu věku jsem svého gyndr. požádala o svůj hormonální profil, přítel si nechat udělat spg jako první z nás. Já jsem naprosto v pořádku,ale problém je u přítele...Gyndr. také nebyl nadšen, že ho uháním o horm.profil,ale když pak viděl výsledky spg, problém zmizel. Teď už jsme registrovaní v centru a v červnu začínám minimálku. Já sama za sebe jsem ráda, že jsem i po tak krátké době snažení začala jednat, neboť teď najisto vím, že naše přírodní snažení by asik nemělo šanci 😉 Pokud má žena čas na snažení několik let, klidně, ale ty které už moc času nemají by měly dostat šanci se dozvědět nejen svůj stav, ale i partnera.... 🙂

barunka1985
10. kvě 2014

zdravim, možná hloupý dotaz, protože jsem nad tím zatim nepřemýšlela, ale ted čím dál častěji. jak gynekolog pozná zda mi dozrávají vajíčka tak jak mají? podle ultrazvuku v určitý den?
když jste se rozhodli vysadit antiko řešili jste to nějak s gynekologem?

pt1981
10. kvě 2014

Ahojky, nečetla jsem všechny odpovědi, ale přidám svou zkušenost. Já jsem k mudr chodila asi 3m po sobě, aby mi UZ kontrolovala ovulaci. Některé věci mi i zjistila přes laboratoř, z odběru krve. Dloujo se nám nedařilo, tak jsem vše s gynekoložkou řešila. Nakonec se našla chyba na manželově straně, byli jsme v CARu na spermiu a já na krvi...

1zdena230
23. říj 2015

ahoj holky mate nekdo zkusenost od sveho gynekologa ze kdyz po nem chcete vysetreni jestli jste vubec plodna odpovi vam ze vas na zadny testy neposle ze je doslova podminkou ze jako prvni se musi resit chlap na spermiogram?chtela bych vysetreni proste jen pro sebe at vym jak na tom jsem snazime se uz pres rok. dekuju vam za odpoved

anetaakopr
27. črc 2016

Koukám, že všechny koment už jsou staršího data, ale nedá mi to abych nereagovala... Kromě jediné paní se tady nikdo asi nesnaží dýl jak rok... A u mě doktor odmítá všechna vyšetření i po dvou a půl😒

leymea
27. črc 2016

@anetaakopr proc odmita vysetreni?

lenna_1
27. črc 2016

@1zdena230 najdi si jiného lékaře. Hormonální profil, průchodnost vejcovodů a některé choroby ti může udělat každý gynekolog na požádání. Kolik je ti let? Nám v centru řekli, že pokud je někdo nad 30 let, už by se nemělo čekat rok, ale po půl roce, už nějaké vyšetření udělat. Nejdřív jsme řešili mě a pak přišlo spermio a atd. Žádná taková podmínka není.

anetaakopr
2. srp 2016

@leymea já vůbec nevím. Řekla jsem si, že v září od něj odejdu. Ale včera jsem zjistila, že jsem konečně těhotná takže měl pan doktor asi pravdu. Ale ta doba čekání byla opravdu dlouhá.

leymea
2. srp 2016

@anetaakopr juuu, moc gratuluji 🙂

anetaakopr
3. srp 2016

@leymea musím říct, že mě to tak moc překvapilo, že tomu nemůžu uvěřit. Nějak jsem si za tu dobu namluvila, že přirozeně už to nepůjde..

leymea
3. srp 2016

@anetaakopr doufam, ze takovy prekvapeni na me taky ceka 🙂

anetaakopr
4. srp 2016

@leymea urcite jo😀

babovka_babovicka
18. srp 2016

Mně dr. udělal hormonální profil hned, když jsem řekla, že nemám pravidelnou MS a chceme začít pracovat na miminku.. určitě bych se dva roky netrapila, mne stačily"blbý" dva měsíce čekání na // 😄😂😂