Nárok na PPM, popř. nárok manžela na PPM

sanousek
19. únor 2018

Zdravím holky. 🙂 Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na PPM. Teda spíš se ujistit, že nárok nemám. ☹ Po první rodičovské jsem byla půl roku na pracáku, poté nastoupila do práce na dva měsíce na dohodu o pracovní činnosti a teprve od loňského prosince jsem zaměstnaná na HPP. Při nástupu na mateřskou bych měla odpracováno jen 238 dní, pokud nepočítám ty dva měsíce dohody, protože měsíční základ na dohodě jsem měla 2400,-, což nepodléhá dani, jak jsem se dočetla. Počítám tedy správně, že nárok na PPM tudíž nemám?

A pokud ne a požádal by o PPM můj manžel, který je zaměstnán na neurčito, jak bych pak měla jednat já? Nastoupit místo na mateřskou na nemocenskou a dál? Snad je můj dotaz aspoň trošku srozumitelný a poradíte. 🙂

Předem moc děkuji. 🙂

j.a.n.i
19. únor 2018

No a na té DPČ jsi jen těch 2400,- i dostávala nebo si měla reálný výdělek vyšší?

sanousek
autor
19. únor 2018

@j.a.n.i 2400,- je příjem a zároveň i základ daně, který je napsán v potvrzení o příjmech, které jsem teď momentálně dostala pro manžela do práce kvůli daním. Reálně jsem dostávala úplně jiné peníze.

j.a.n.i
19. únor 2018

Takže si to dostávala načerno? No tak to fakt nárok na PPM mít nebudeš a jinak ano, ty můžeš 6 týdnů před porodem jít na neschopenku, být tam do konce šestinedělí a pak požádáš zaměstnavatele o RD. Jo a pokud bude manžel pobírat PPM tak nesmí vykonávat svoji práci.

sanousek
autor
19. únor 2018

@j.a.n.i Ano, to vím, že by musel přejít na jinou pozici. Takže já můžu pobírat rodičovský příspěvek a zároveň manžel PPM?

blahova_andrea
19. únor 2018

@sanousek ne, o RP si požádáte až dobere manžel PPM. ty budeš v práci žádat o RD, ne o RP 😉

sanousek
autor
19. únor 2018

@blahova_andrea Ahaa. A co je to vlastně ta RD? Rodičovská dovolená? A co to prosím pro mě a pro zaměstnavatele znamená?

blahova_andrea
19. únor 2018

@sanousek rd je rodičovská dovolená, to je tvé omluvené volno v práci. vzít si ho můžeš max. do tří let věku dítěte. nijak nesouvisí s délkou čerpání rp od úp ssp

sanousek
autor
19. únor 2018

@j.a.n.i
@blahova_andrea Mockrát oběma děkuji. Už se v tom začínám trošku orientovat. 😊

priefi
19. únor 2018

@sanousek manzel na ppm urcite narok nebude mit 😉

sanousek
autor
19. únor 2018

@priefi Pročpak?

blahova_andrea
19. únor 2018

@priefi proč by nemohl muž na ppm? jen nemůže před porodem jako ženy, ale až po šestinedělí, ne?

priefi
19. únor 2018

@sanousek
@blahova_andrea
Mohl by, ale musel by pecovat o dite misto matky, je to docela nestandartni 😉 vice info viz odkaz
https://www.penize.cz/materska-dovolena/320759-...

blahova_andrea
19. únor 2018

@priefi no ono to lze, ale ano, časté to není a je to vlastně podvod. ale jsou tací, kteří to udělají. muž dál pracuje, jen na jinou smlouvu nebo v jiné firmě a žena pečuje doma o dítě

priefi
19. únor 2018

@blahova_andrea to uz zalezi od vstricnosti zamestnavatele 😉 ale bacha na ZP, muze delat problemy, nelze mit zaroven kod M a kod P 😉

sanousek
autor
19. únor 2018

@priefi Nestandardní ano, nemožné ne. Znám desítky případů, kteří už této možnosti využili a pokud manželovi vyjde zaměstnavatel vstříc, využijeme toho taky. 😊

evakaspar
19. únor 2018

PPM je peněžitá pomoc v mateřství tu vyplácí zaměstnavatel no spíš OSSZ po dobu tuším 28 týdnů pokud na ni vznikl nárok se splněným pojistným. Na tu múže nastoupit ja žena která po tu dobu nesmí vykonávat práci kterou vykonávala nebo muž, nelze převést z 1 na druhého. kdežto RP rodičovský příspěvek je od státu. a je na dobu 4 let max. kdy se rozpočítává částka 220000 na tu danou dobu po kterou si zvolíte že chcete být doma. ovšem nevím zda stále platí že délku si může volit poze ta maminka která má odpracováno. jinak se to dá hodit na manžela aby se mohla volit délka, ale doma by jste mohla být vy a manžel normálně může chodit do práce. N RP nastupujou ty maminky dnem narození dítěte kterým nevznikl nárok na PPM. Kterým nárok na ppm vznikl nastupují až po těch 28 týdnech na RP.

sanousek
autor
19. únor 2018

@evakaspar Děkuji. 😊

evakaspar
19. únor 2018

A jinak aby vám vznikl nárok na PPm tak stačí mít ve dvou letech před nástupem odpracováno těch 260 dni nevím kolik těch dní musí byt přesně.

x_kaatja
19. únor 2018

@priefi to není pravda. Můj muž na PPM nastoupil a já dál pečovala o dítě a on chodil do práce 😀 jen ho museli v práci zaměstnat na jinou pozici = stejnou pozici s jiným názvem. Já byla dál na živnostenském oprávnění, nemela povinnost platit zálohy.

sanousek
autor
19. únor 2018

@evakaspar 270 a to bohužel nemám. 😏 Proto zkusí požádat o PPM manžel.

x_kaatja
19. únor 2018

@sanousek klidně ať to zkusí. Je to díra v zákonech, ale nezákonné to není. Na sociálně na nás teda koukali trochu zmateně, paní ani nevěděla,co má s těma papírna dělat, ale normálně to uznali.

sanousek
autor
19. únor 2018

@x_kaatja Jj, přesně tak. Už jsem si o tom dnes něco málo načetla s začínám se v tom orientovat. Tak snad to popřípadě klapne. Moc děkuji. 😊

priefi
19. únor 2018

@sanousek pokud to vyuzijete, tak pro Tebe plati to, co jsi psala, nastup zpet do zamestnani a rovnou jdi na DPN. Pak zazadej o RD.

evakaspar
19. únor 2018

@sanousek to je rozumné na PPM jít může akorát mu budou muset změnit název pracovní pozice nesmí mít tu samou a může dál pracovat záleží jaký je zaměstnavatel zda na to přistoupí. Ovšem pozor nevím jestli je možné na jedno a totéž dítě zároven čerpat jak PPM Tak RP na to pozor a pokud nebudete na RP tak budete muset do práce a nebudete moct být doma s mimískem. Tuším že tyto 2 dávky nelze čerpat zároven, že jsem to ted někde četla. Tuto možnost že se na manžela veme ppm využívají hlavně ty ženy které jsou nezaměstnané a vědí že budou moct být doma s dítkem když manžel chodí do práce. A vy máte práci tak to nevím jak by to pak bylo. Na neschopnosti vás lékař nechá šet neděl a pak nevím.

priefi
19. únor 2018

@evakaspar nelze mit ppm a rp. Bude muset jit na dpn (domluvit se s dr. i na delce) a pak az dojde ppm, tak zazadat o rp a zaroven u zamestnavstele o rd 😉

evakaspar
19. únor 2018

@priefi Nj to sem tušila, ovšem co když ji lékař na neschopnost nevypíše? ted je to totiž celkem dost přísné.a ono na co si chce lékař vymyslet 6 měsíční neschopnost. na 6 nedělní má nárok, ale pak?

j.a.n.i
20. únor 2018

@evakaspar Motáš pobírání rodičáku a rodičovskou dovolenou...

j.a.n.i
20. únor 2018

@priefi Ano, nelze mít zároveň PPM a RP, ale to neznamená, že by jeden nemohl pobírat PPM a druhý být na RD (a nepobírat u toho nic), takže nějaké domlouvání neschopenky je dost mimo mísu...

priefi
20. únor 2018

@j.a.n.i mas pravdu, nemam s tim zkusenosti. Jen mi prislo trochu nelogicke, kdyz otec doklada,.ze bude pecovat o dite a matka bude na rd, prislo mi to proti ZP... ale nejspis lze vsechno....