Nevíme, jestli s miminkem počkat, až našetříme víc peněz

roxy23
22. dub 2014

Pro někoho je to asi hloupé téma a nevím jestli se to sem vůbec hodí. Ale s přítele jsme spolu už 4 roky a začali jsme spolu probírat téma dítě. Oba bychom moc rádi mimčo chtěli, akorát je problém v tom, že jsem nikdy nepracovala a zatím dělám jenom u zaměstnavatele na dohodu. Tudíž bych neměla žádnou mateřskou podporu. Přítel sice vydělává celkem pěkné peníze tj. kolem 18 000 kc cisteho vydelku, ale na to ze má živit mě, dítě a ještě z toho platit nájem a inkaso nevím zda to zvládneme.. Při mateřské bych byla ochotná pracovat na dohodu, ale vím , že hned to jen tak nepůjde.. Našetřené peníze dopředu zatím žádné taky nemáme. My s přítele bychom miminko hrozně chtěli, ale nevíme jestli si ještě nepočkat až budeme mít našetříno víc pěněz. Prosím vás moc o radu. Co byste na mém místě udělali vy? Mimi si pořídili, nebo ne?

smolinek
23. dub 2014

@roxy23 určitě našetřit, udělat finanční rezervu. Jen základní věci, postýlka, autosedačka, kočárek, oblečení atd.. vyjdou na nějaký peníz, pokud Vám to někdo nevěnuje. Nejvíc jsme snad utráceli za pleny. Kupovali jsem je ve větším množství v akcích, látkové jsem dávala občas a to většinou v létě. Pak jsou to také pálky když ty děti onemocní, kupuješ sirupy, kapičky, to jsou pak nečekaný výdaje a pokud nemáš finanční rezervu, težko tohle utáhneš. Čím jsou děti starší, tak ty nároky rostou s nima.

ange_de_la_morte
23. dub 2014

Určitě bych se nepouštěla do miminka dokud nebudeš mít našetřeno alespoň na výbavičku a nějakou alespn menší rezervu. Jen základní výbava nás přišla na něco okolo 30 tisíc a to jsme se drželi docela zpátky ( 12 tis. kočár trojkombinace, postýlka s výbavou, oblečení, pleny, kosmetika, ono se to zdá ale těch položek je strašně moc) . Po narození miminka se to už celkem dá s rodičákem ( jen pozor, než dostaneš první rodičák bude to tak 2 měsíce od narození miminka), do té doby musíš mít finanční rezervu, protože i když pracuješ na dohodu, musíš počítat i s možností že těhotenství nebude pohodička a budeš muset být doma kvůli rizikovému ( to dopředu nikdy nemůžeš vědět) a na to musíte být finančně nachystaní. Nevím sice kolik vám po zaplacení plateb zbyde z přítelova platu ale předpokládám že tebe a výbavu pro miminko z toho jen tak z ruky nezaplatí. Takže našetřila bych a pak uvažovala o miminko, protože není větší stres než když čekáš dítě a přemýšlíš jestli mu budeš moci dopřát co potřebuje

smolinek
23. dub 2014

@ange_de_la_morte: přesně jak píšeš u nich je také situace ta, že slečna nepracovala na HPP, nevím jak to je teď, za mě to bylo, že jsem musela odpracovat cca 280 prac. dní abych měla nárok na mateřskou( když tak mě opravte ).Když by byla mateřská a pak rodičovská a přítel bral tyto peníze, tak by se to dalo, ale stejně i když se pořídí třeba základní věci z druhé ruky, tak pořád ta jednorázová částka je vysoká. 😒

arnettacek
23. dub 2014

Poradila bych ti snad jen to, aby jste se domluvili s pritelem co a jak. Taky se zeptej na SSZ popr.na PU od kdy mas narok na materskou.
Vis ono mimino opravdu neco stoji ale jsou mezi nami i taci, jez to absolutne neresi a vse zvladli.
Hodne stesti!

tarra27
23. dub 2014

já bych si udelala finanční rezervu, jak tu nekdo psal, autosedačka, kočárek, výbava....to pakm lítá a aby jste nebyli zytečně ve stresu, že nemáte...asi bych si spočítala, kolik nám zbyde...a ono něco našetříš za tech 7 měsíců, než mimi přijde....ale abych nemela ani kačku a šla do mimi, asi bych to spíš zvážila....

třeba vám pomůžou rodiče, ale nemůžete na to 100% spolehat a nebo vyžadovat....

jesli dítě, musíte do toho jít s tím, že je to na vás....

ange_de_la_morte
23. dub 2014

@smolinek : tak rodičák si může vzít na přítele a brát 7600Kč/ měsíčně, to celkem jde, na miminko a třeba základní jídlo to stačí, ono ze začátku toho mimčo fakt tolik nepotřebuje ( plenky mohou být látkové a z druhé ruky, oblečení taky použité, když kojíš a pak vaříš příkrmy tak jsou taky náklady minimální), jenže je tu ta základní položka za první výbavičku a postupně náklady stoupají - my teď třeba každé 3 měsíce kupujem nové boty ( cca 800Kč) a nové papučky ( 360Kč) , ono se to sice nezdá, ale každý měsíc něco - nová autosedačka, boty, zimní bunda, pak přijdou narozeniny, nebo je nemocný a pak ty částky jen fičí, .... A to nemluvím o tom když to dítko jde do školky nebo pak do školy .... je to přesně jak píšeš - člověk to musí zvážit, protože s dětmi je to už na furt a ty výdaje budou jen a jen přibývat a je dobré mít zálohu když třeba odejde pračka, nebo auto, či se něco nedejbože stane a třeba živitel rodiny bude 3 měsíce na nemocenské

smolinek
23. dub 2014

@ange_de_la_morte: přesně tak 😉
Pokud jde takhle vyřešit rodičovská, tak bych neváhala ji využít. Každá koruna se pak hodí 😉

ange_de_la_morte
23. dub 2014

@smolinek : no to mi povídej 🙂 já mám rodičák na 4 roky ( jsem student a manžel osvč) a to je teda sranda ta almužna každý měsíc 🙂

ninive211
23. dub 2014

Určitě bych doporučila udělat si nejdříve nějakou finanční rezervu (alespoń 30-40 tisíc) na základní výbavičku, ono to bude stát nejspíš víc, zejména pokud nemáte, po kom byste dědili takové věci jako postýlku, kočárek, hračky atd. a ikdyž něco třeba podědíte, vždycky chce každý maminka pro svoje dítko něco málo nové, zejména pokud jde o první dítě.
Bez alespoň minimální finanční rezervy bych se do dítěte nepouštěla, sestra dala za výbavičku pro malou přes 50 tisíc, a to si třeba odkoupila od jedné známé v ceně za 5000 celkem starší kočár po třech dětech na zahradu, dvě postýlky a lehátko Fisher Price - a k tomu dostala zdarma navíc pytel hraček pro děti 0-24 měsíců, že si s tím malá nemůže stačit vůbec vyhrát, jak toho má tolik. Takže hračky až na pár kousků sestra nekupovala vůbec.

marecekavendulka
23. dub 2014

@roxy23 záleží na tom,jak moc nároční rodiče chcete být..stačí vám kočárek,postýlka a pod z druhé ruky?a co plenky-látkovky nebo jednorázovky?zároveň existují dávky ssp,které by vám mohly pomoci pokrýt některé výdaje (pokud bys žádala o příspěvek na bydlení,pak je dobré,aby měl tvuj přítel trv.pobyt jinde-třeba u rodiču),ale bydlet s tebou muže to ničemu nevadí.ale chápu,že se třeba nechcete nikoho o nic prosit.my jsme dali za výbavičku 8000 a máme přitom věci nádherné,ani bys neřekla že jsou z druhé ruky..teda krom plinek a ložního prádla a peřinek,to máme funglovku.oblečky sme dostali od nadšené babičky..horší je,když pak z nějakého duvodu nemužeš nebo nechceš kojit..ne každou umělou dítě snese.náš malej nesnesl sunar (zácpa) a Hami.takže mohl jen nutrilon a bebu..to byly největší položky,za měsíc skoro 2000.

marecekavendulka
23. dub 2014

@ninive211 50 tisíc?tyvado!! to čumím

volodka162
23. dub 2014

Já jsem nyní ve 33.tt a musím na začátek říct, že tak blázen do mimča nejsem abych kupovala vše nové - krom kočárku (mimčo pořízeno ze zdravého rozumu - ve 40.letech to taky mít nechci...prosím neukamenujte mne). Takže nové oblečky mám jen z Vánoc od rodiny, jinak vše přes internetové bazary nebo známé nebo od švagrové.

Autosedačka-vajíčko (použité) - 800,-Kč
Těhu kalhoty (nové + použité) - cca 1.500Kč
Oblečení do 1roka (použité) + pár hraček - 4.500,-Kč
Kosmetika + plýnky (3.balení) - 4.000,-Kč
Doktor, léky - 700,-Kč
Monitor dechu a chůvičky (použité) - 1.700,-Kč
Kočárek Tako (nový) - 10.000,-Kč
Postýlka, kolébka (40.let stará) - 0,-Kč

Pokud jsem něco vynechala, dostala jsem od rodiny. Nepočítala jsem teda benzín k doktorovi, ale je tam vše co jsem do výbavy a sebe dala. Ještě mě čeká kojící podprsenka....je možné, že se ještě náklady zvýší, jako prvorodička jsem si sehnala přiměřené množství oblečení a věciček - dle informací z internetu. Třeba časem zjistím, že mám např. málo bodyček a dokoupím...
Pak samozřejmě po narození to nejvíc poleze do plýnek.
Apropó, já jsem ještě musela zafinancovat do nového nábytku - někdo už třeba má starší, tak se to taky dá vydržet...
Takže tak po finanční stránce u mě. 😝

pavlinakrcalov
23. dub 2014

Největší problém dnešní doby je, že je všechno drahé a vše se plánuje....Myslím si, že se určo dají sehnat levnější věcičky z druhé ruky...naskočí ti ihned rodičák né mateřská ...zvládnout se dá vše ... ale když se chce... my jsme žádnou rezervu neměli - obě mimi přišli neplánovaně- ikdyž mám poruchu srážlivosti, kterou jsem zjistila v těhu,musela jsem dojíždět do hradce-ale stálo to sakra za to...mám dva kluky-oba sekcí-a to, že jsem si sakra užila...dnešní doba plánování-ano ,ale může to dopadnout, že budeš tak dlouho plánovat a pak zjistíš, že to nejde.... určo ti pomůže rodina a uskromnit jsme se museli asi všichni...krásné věcičky se dají sehnat i v sekáčích nebo od kamarádek-kočárek nemusíš mít za dvacku ...kdybys dala na rady druhých asi by jsme vymřeli.spíš se bojíš mateřství -ale kdo se nebojí-bude hůř. nech tomu volný průběh -vydechni ,promluv si s manželem. v čr to nikdy lepší nebude.můj přítel chodí i na brigádu .příteli je 21 a má dvě děti-neměli jsme také nic-ale ted se máme dobře a navíc jako bonus máme dva krásne kluky.nezlob se,že píši malym ,ale kojim .takže se tomu postav čelem a rozhodni si sama net ti nepomůže ....držim palce 😉

martan01
23. dub 2014

@pavlinakrcalov moje řeč!!!

styna87
23. dub 2014

Budu upřímná. S manželem jsme 7 let. Prvně byl na škole on, potom já. O miminku nechtěl slyšet, že by nás neuživil...zásnuby, za rok svatba...to už jsme se dohodli, že miminku necháme volný průběh...a teď? Letos to bude 3 roky, co se " snažíme". A miminko nikde ☹ Myslím, že nic se nedá naplánovat. Takže si něco našetřete. Ale neodkládejte...třeba budete z těch, komu se miminko podaří hned napoprvé. Každému to ze srdce přeji. My teď miminku můžeme "nabídnout nadstandard", ale k čemu nám to je...?

eevvaa
23. dub 2014

holky, také jsem to stále oddalovala,hlavně kvůli zázemí a penězům, teď bych to asi udělala všechno jinak. Když už jsme mimi chtěli, zjistilo se, že to tak snadno nepůjde, ale nakonec jsme se dočkali, jsem ve 12.týdnu a doufám, že vše bude v pořádku. Výbavičku komplet si půjčím od švagrové, autosedačky podědíme od mé ségry, akorát asi kočárek budeme kupovat, ale stačí nám dvojkombinace za 8000,--, nepotřebujeme nic drahého a i možná kočárek koupíme z druhé ruky, někdo razí teorii, na první všechno nové, stejně z toho ty děti vyrostou a moc to oblečení neunosí, takže tak. Mám možná štěstí, že se švagrovou jsme na stejno vysoké a i vážíme, takže mi půjčila i těhu kalhoty a sukně. Zbytečně nemám nic kupovat 🙂

pavlinakrcalov
23. dub 2014

@styna87
to je mi líto, co takhle odjet někam na krásnou dovolenou ,mimčo chvilku vypustit z hlavy a užívat si s manželem jako dříve 🙂 doporučuji femibion a tabletu listovky denně a hlavně psych. klid ...upni se na něco jiného.... mé známé řekli ,že v životě by sami dítě nemohli mít,,proto šli na uměl. oplodnění- mají krásného syna a ejhle ,když byl synovi rok otěhotněla a přírodně 🙂 vím, že to je těžké ,ale zkus na to tak nemyslet...opravdu vypni..vše půjde .držim pěsti....

consti
23. dub 2014

@styna87 držím pěsti, nám to trvalo 4,5 roku...a nakonec se podařilo přirozeně 😉.
Takže já bych asi do miminka šla a uvidíte, kdy se podaří. To je fakt na vás, jestli už mimi chcete nebo budete třeba ještě rok vydělávat a šetřit 😉 . Je pravda, že tím, že jsme dlouho čekali, tak jsme něco ušetřili, oba máme praxi atd. a tím pádem můžu malému koupit to, co potřebuje. Ale na druhou stranu si myslím, že spoustu věcí na mimčo můžete koupit z druhé ruky, já třeba oblečení kupuji z 90% v sekáči, protože je jako nové a navíc z toho během měsíce vyroste 😉 . Kočár jsme měli dražší, ale když vidím, že za chvíli půjde na sporťák, tak bych i kočár, aspoň hluboký, kupovala klidně bazarový.Postýlku jsme dostali, plínky používáme látkové, takže taky úspora, i když ze začátku větší investice, ale na plíny nám v podstatě přispěla rodina...Hračky nekupujeme vůbec, většinou jsme jich spoustu dostali 😉 . Takže myslím, že se to dá zvládnout a na nakupování budeš mít 9 měsíců, tak se to dá i rozumně rozložit a případně něco ušetřit. 😉

styna87
23. dub 2014

@pavlinakrcalov Já se z toho zase až tak nehroutím. Jen někdy. Vím a cítím, že miminko přijde. Jen to neurčujeme my 🙂 Jen bych asi teď zpětně udělala spoustu věcí jinak 🙂 Ale děkuju.

consti
23. dub 2014

@pavlinakrcalov Já vím, že to myslíš dobře, ale rady tipu jeďte na dovolenou a nemysli na to...My byli za těch skoro 5 let asi na 10 dovolených a byly měsíce, kdy jsem to fakt vypustila a nic...Tohle prostě může poradit jen ten, kdo tohle nezažil 😉 . Ono, nemysli na to, když se ti nedaří několik let a kolem mají kamarádky zatím už dvě děti apod. 😎 Prostě jednou to přijde, jednou i přijde čas, kdy na to myslet nebude, ale naplánovat a poručit si, to se fakt nedá 😅 😉 .

consti
23. dub 2014

@styna87 Jo jo, stejný pocit jsem měla taky a naštěstí jsem se nemýlila 😉 . Držím pěsti!! 😉

styna87
23. dub 2014

@consti Díky 🙂 Potřebovala bych si jen občas přečíst příběhy se šťastným koncem bez umělého oplodnění, přírodní cestou 🙂 Nějak mi to tady poslední dobou chybí...

consti
23. dub 2014

@styna87 Mrkni na má alba a článek 😉 . My IVF nakonec podstoupili, ale stejně se k nám náš chlapeček rozhodl přijít přirozeně, jen dva měsíce po IVF 😉 .

pavlinakrcalov
23. dub 2014

@consti ano chápu jak to myslíš.... nemůžeš ovšem tvrdit, že nemůžu poradit- co ty víš třeba právě ty dovolené ten klid v duši i mysli vedly k tomu, že si pak vše vypustila a otěhotněla....kdo ví....jsem člověk, který se umí vcítit do druhých a těžko si vším projde -i lidé s rakovinou nebo jinými závažnými problémy si nechají poradit -drhá věc je si popovídat s člověkem ,který si těžkou nemocí prošel ....proto záleží nejenom na jednom aspektu....každý jsme jedinečná bytost a každý jsme originál.... 😉 psychika je základ ,když nebudeš v poho v mysli nebude v klidu tvé tělo.... 🙂

zuny
23. dub 2014

@roxy23 já být tebou, šetřila bych třeba rok a pak tomu nechala volný průběh. Já jsem měla od švagrové oblečení na lítačku, vajíčko, kočárek za 2300 Kč z druhé ruky, postýlku zadarmo. Neměli jsme našetřeno skoro nic, všechno jsme dávali do stavby domu. Mám 3 děti, hypotéku vysokou, chceme splatit co nejdřív (za 12 let 😅 ), někdy to je těžký, ale vůbec toho nelituju. Dnes je internet plnej bazarovej věcí krásnej za pár korun, nemusíš kupovat za tisíce 😉 Horší bude, až děti půjdou do školy, ale to už budu chodit do práce.
Mojí sestře je 28, bydlí v pronájmu a furt řeší, že nemají peníze na dítě, že musí našetřit atd - no teď si pořídili psa 😠

calleen
23. dub 2014

@styna87 I takové případy jsou... po dvou IVF nám řekli, že děti mít nebudeme. Měla jsem doktorů, léků, vyšetření už dost. Řekla jsem si, že rok to nebudu řešit. Každou byť jen myšlenku nebo pohled na maminky s kočárkem jsem zahnala s tím, že na to je čas a budu to řešit až za rok. Vyčistila jsem si tělo bylinkami pomocí léčitelky a 4. měsíc po druhém IVF jsem otěhotněla přirozeně.
Pohlaď bříško a řekni si, že až bude ten správný čas, miminko k vám přijde. A neboj! On ten čas přijde 😉
roxy23 Dlouho bych nečekala. Našetřit na základní výbavu a hurá do toho 🙂

ajny123
23. dub 2014

@roxy23 Já bych do toho šla. S platem tvého přítele byste měli nárok na rodičovský příspěvek v maximální výši, tj. 11500 měsíčně po dobu 19 měsíců. Navíc výbavu můžete kupovat postupně v průběhu těhotenství a ty výdaje se rozloží. Stejně nevíte, kdy se vám to povede, a třeba stihnete něco do té doby našetřit.

marecekavendulka
23. dub 2014

@styna87 držím palce at se vám miminko podaří,je fakt,na co jsou člověku uspory,když to největší štěstí ho pořád míjí..

antoinet
23. dub 2014

Tohle se nedá střelil od boku, sedněte si, sepište vaše nutné výdaje a příjmy. Pak si zkus sepsat výbavu, mrkni na ceny věcí do bazaru. A taky si promyslete, jak bude vypadat vaše budoucnost, jestli třeba chcete pořizovat byt, auto apod. Třeba vám to nějak vyjde, když budete žít skromně, ale nedělala bych takové rozhodnutí nepromyšleně nebo na základě zkušeností někoho jiného, vy musíte přesně vědět, co si můžete dovolit.

tarra27
23. dub 2014

@ajny123 já bych nespolehala na 19 měsíců po porodu, protože to uteče a co pak?? rok a půl staré dítě....a ono se to nezdá, ale pořád je cosi potřeba...samozřejmě nemusí být oblečení a vše nové, já jsem taky sehnala paní, co měla starší holčičku a po té jsem kupovala nádherné oblečení za pěknou cenu a s paní jsme si i sedly...ale jde o to, že by rezervu mít měli...ani ne na to, aby ji hned použili na kočárek a další věci, ale na tto, když náhodou dostane pozdeji výplatu, nebo manžel onemocní....aby měli do čeho sáhnout a nebyli ve stresu, a zbytečně se nehádali....ted sice můžou říkat, kvůli penězům se my hádat nikdy nebudeme, ale až budou unavení, vystreslí, že manžel o práci může přijít, z čeho budou žít....

rezervou se nic nepokazí....však nic nerání rok počkat, max našetřit co pujde....vysadit popřípade HA ale dávat si pozor, tělo se vzpamatuje po HA zatím....a uvidí..

já bych jim mimi moc přála, klidně už ted, ale s rezervou se vyhnou napětí a stresu, budou vědět, že když manžel si plácnu zlomí nohu a bude brát málo penez že to zvládnou....