Nevíme, jestli s miminkem počkat, až našetříme víc peněz

roxy23
22. dub 2014

Pro někoho je to asi hloupé téma a nevím jestli se to sem vůbec hodí. Ale s přítele jsme spolu už 4 roky a začali jsme spolu probírat téma dítě. Oba bychom moc rádi mimčo chtěli, akorát je problém v tom, že jsem nikdy nepracovala a zatím dělám jenom u zaměstnavatele na dohodu. Tudíž bych neměla žádnou mateřskou podporu. Přítel sice vydělává celkem pěkné peníze tj. kolem 18 000 kc cisteho vydelku, ale na to ze má živit mě, dítě a ještě z toho platit nájem a inkaso nevím zda to zvládneme.. Při mateřské bych byla ochotná pracovat na dohodu, ale vím , že hned to jen tak nepůjde.. Našetřené peníze dopředu zatím žádné taky nemáme. My s přítele bychom miminko hrozně chtěli, ale nevíme jestli si ještě nepočkat až budeme mít našetříno víc pěněz. Prosím vás moc o radu. Co byste na mém místě udělali vy? Mimi si pořídili, nebo ne?

curdibilka
23. dub 2014

Bez jakékoliv finanční rezervy je plánované těhotenství nerozum. Neříkám, že musíte mít 50 000, ale takových 20, byste mít měli tak jako tak. I když si koupíš třeba vše "z druhé ruky", stejně vás to na dost peněz přijde a opravdu není nic horšího, než být bez peněz, ať už s dítětem nebo bez. To pak i vztah dostane hodně zabrat a ne každý to unese, když najednou není odkud brát. Nevím, kolik ti je let, ale já bych rok, dva počkala, pošetřila něco a pak s klidem začala pracovat na miminku.

tykwikk
23. dub 2014

Mateřskou mít sice nebudeš, ale podporu v mateřství tj cca 220000.-Kč ano. Pokud jsi před tím nepracovala, budeš mít automaticky podporu v mateřství na 4 roky. První rok dostaneš okolo 7000.-Kč měsíčně a zbylé roky kolem 3400.-Kč měsíčně. Takže nějaké peníze by jsi měla, ale je samozřejmě lepší, když něco málo našetřené máš.

wecurka
23. dub 2014

Záleží na věku tazatelky to je celkem důležité, ale i finance jsou dnes hoooodně důležité nás výbavička přišla cca na 50.000,- a to jsem téměř nekupovala nové oblečení, něco málo koupily babičky ale i tak to byla pecka. Ale je také fakt že jsem měla velkou zásobu plínek cca 1 rok to je pak nemalá měsíční částka + UM pokud nejde kojení. Určitě bych našetřila pokud vás netlačí věk nebo nějaké rodové dispozice k problémy s početím, protože miminko je moc krásná "věc", ale taky pěkně drahá. 😉

consti
23. dub 2014

@pavlinakrcalov Jasně, já to chápu, ale fakt vím, jak mi byly tyto rady na nic. Naopak jsem kolikrát nevěděla, co na to říct. Věděla jsem, že ten dotyčný to myslí dobře, ale taky jsem věděla, že absolutně nemůže vědět, co prožíváme...V tomto je to těžké radit. Já osobně si myslím, že až to přijde, tak to přijde a je jedno jestli na dovolené nebo jindy 😉 . Prostě až nastane ta správná doba, tak se to podaří 😉 .

ninive211
23. dub 2014

@marecekavendulka To máš hnedka, ani nevíš jak...a to si pořizovala kočár trojkombinaci za 7 tisíc! Ale počítala do toho fakt vše, od komody na věci pro prcka, autosedačky, přes povlečení, základní výbavu na látkování až po vložky do podprdy a krém na opruzeniny.

koubovii
23. dub 2014

před 4 lety jsme to taky řešili a řekli jsme si že to nějak uděláme a výsledek? marné čekání 😕

anetka1701
23. dub 2014

Já bych se bála toho "nikdy jsem napracovala"... těch 270 dní na HPP před porodem to chce - kvůli rodičáku, kvůli všemu... Výbava se "nějak" nakoupí, rezerva tolik nutná ve finále není, ale myslím že mít odpracováno je zásadní...

ninive211
23. dub 2014

@anetka1701 Souhlasím, pak může být i pěkný problém se sháněním místa po rodičovské...ženská s dítětem (nebo třeba dvěma, když budete chtít mít rovnou 2 za sebou) a v životopise jen příležitostná brigáda na DPP kdysi před x lety? No zaměstnavatele se jen pohrnou!

madulinka
26. dub 2014

My jsme se taky hodne zdrahali kvuli financim, ja uz bych mela minimalne 3deti, to nejstarsi pomalu v puberte... 😀 Ale diky tomu, ze manzel neustale kalkuluje, mame 2,5 lete ditko a do druheho se nepoustime ciste z financniho hlediska. Na krku mame hypoteku, chceme jezdit na dovolenou (i kdyz treba jen po cechach nebo slovensku). Ja se chystam zpatky po rodicovske do prace a az zase neco nasetrim, doufam, ze se zacneme pokouset o dalsi.. ona financni rezerva je dobra, to urcite ano. Ale kdyz mas penizky na ucte, alespon ja si reknu, no co, tak ji to koupim, vzdyt penize mam..kdybych je nemela, neporidim ji to, nebo koupim neco levnejsiho nebo z druhe ruky. Myslim ze ted bude dulezitejsi mit dobrou praci, kam se budes moct po materske vratit a pak se pokouset o mimco. Neco jineho je, kdyz je mimco neplanovane, nebo se zadari, aniz by o to clovek usiloval, to se da vzdycky nejak promyslet, jak vyzit i s malem. V dnesni dobe hledat praci po materske a bez praxe je mnohem slozitejsi nez mit kam nastoupit a uvazovat o druhem ditku..

salikova
26. dub 2014

Ahoj!Já v podstatě čekala, až dostanu v práci smlouvu na neurčito..:D Asi bych nezvládla ten pocit nejistoty, že třeba po mateřské neseženu práci, do toho výdaje na školku,... Našetřeno jsme něco málo měli, ale nijak závratné sumy... Výbavičku sme kupovali postupně a moc ani nevím,kolik jsme celkem dali (kupovala jsem všechno nové, protože sem neměla po kom "dědit" a nijak sme to finančně nepocítili - pracovala sem celé těhu)Máme hypotéku, psa, auto, chalupu a dvě děti, na dovolenou se taky dostaneme. Spíš bych si prostě sedla, spočítala si- kolik utratíte za bydlení, jídlo,apod. Kolik vám měsíčně zbyde a zda budeš mít možnost si nějak přivydělat a na základě toho bych se rozhodla..

edeltraut
26. dub 2014

Nebudu psát co bys měla udělat. Podělím se o můj příběh. S manželem jsme se znali 4 roky když jsem otěhotněla a studovala jsem VŠ. Manžel sice pracoval, ale oba jsme měli rok po maturitě, takže nemusím povídat, že finanční rezerva byla nula. Našla jsem si zaměstnání (ano, i těhotnou mě zaměstnali ve firmě známého) a začali šetřit. V té době jsme bydleli u našich. Do nástupu na mateřskou se nám tehdy podařilo našetřit asi 45tis., ty padly na zařizování nového bydlení. Zvládli jsme to a za další rok jsem otěhotněla podruhé. V té době manžel vydělával kolem 10tis. a já měla rodičák 2500,- a dalo se to. Dokonce si někdy říkám, že lépe než teď 🙂. Výbavičku jsem kupovala v bazaru, něco jsem dostala atd. A kdybych měla znovu volbu? Jednala bych stejně, protože to bychom si děti nepořídili nikdy - pořád by se čekalo až našetříme dost peněz, až se někam podíváme, až dokončíme opravu domku, až dostuduji.... atd.... 🙂

golla
26. dub 2014

S manželem jsme skoro 8 let. Hrozně dlouho jsem si připadala na dítě mladá a budovala kariéru. Vše se nám dařilo a cca před 5ti lety jsme se rozhodli, že se začneme připravovat na dítě. Začali jsme šetřit - do té doby jsme hýřili neuvěřitelně. Zaplatili spoustu dluhů, co vznikli při rekonstrukci bytu atd.
O mimčo jsme se začali snažit cca před 2 lety, rok trvalo než jsem otěhotněla. Jelikož jsem skončila na nemocenské, příjem se snížil. Mám naštěstí manžela, který se o nás bude umět postarat finančně (i jinak), ale bez VÝRAZNÉ rezervy bych do toho nešla. Jsem moc velký realista a napadají mě různé scénáře (manžel příjde o práci, dlouhodobá nemocenská, rozbije se auto, pokazí spotřebič, dítě bude potřebovat nějakou zvýšenou péči jako léky, ..). Navíc chci našemu dítěti dopřát výlety, dovolenou, školu, koníček, ..
Do práce se nemám, kam vrátit, ale věřím si, že jsem pro budoucí zaměstnavatelé zajímavá a práci si najdu. Budu se snažit pracovat i na nějaký poloviční úvazek i při dítěti, ale to uvidím, až podle prcka, kdy to bude/nebude možné.
Podotýkám, že je mi 29 let, takže pro někoho stará, pro někoho mladá maminka. Je to věc názorů, měla jsem chvíle, kdy jsem si to dítě strašně přála a chtěla vše změnit, ale ve finále jsem na nás moc hrdá, že to máme tak, jak to máme a neměnila bych. Moc dobře se mi usíná, že se o nás nemusím bát.
K výbavičce - většinu věcí mám z bazaru či od švagrové za minimální peníze, manžel vyrobil přebalovací stůl ze zbytků dřeva, mám nakoupené látkové pleny (cca 2000.-), kočárek nový trojkombinace (12 000.-), nová postýlka (850.-), matrace (1100.-). A i přes to, že nejsem náročná výbavička stála 25 000.- + 12 000.- skříň, kde má prcek uložené věci.
Hodně štěstíčka při rozhodování.. ;o)

laska.nezna.hranic
26. dub 2014

miminko

gaborka185
2. kvě 2014

Je to opravdu těžké rozhodování... Ale já bych byla asi pro mimčo. Vždycky se to všechno dá zvládnout... Navíc jak už zde bylo zmíněno, nemusíte patřit k těm šťastným, co si jednou vrznou a jsou v tom... Výbavičku si pořídíš postupně... na netu se dá bodýčko pořídit i za 5,- a pěkné... Já se se s výbavičkou pro 1. vešla do 20.000,- a pak už to bylo méně a méně... Ono totiž dnes je tolik lákadel, ale kolikrát nejsou ani potřeba... Obešla jsem se bez monitorů dechů, bez nebes na postýlce, (ty jsem si pořídila při 2. dítku a na 3. jsem je už nedávala a prodala je), každá mamina řekne, že oblečeního měly tolik, že to všechno neunosily... Pleny kupuju v akcích a i bez kolem 240,- za balík a jsou dobré a nemusí to být Pampers téměř jednou tak drahé... Navíc babičky bývají z prvních vnoučat celé vedle a tak budou taky kupovat, přispějí na kočárek a pod. (nám bohužel tedy ne)... dnes se všechno přepočítává na peníze a doba je zlá... já se radši trochu uskromním, na dovolenou pojedu 1 za 2 roky, ale budu s dětma a spokojená... děti neocení množství kroužků, nové oblečení, nové hračky, děti potřebují především milující rodiče, kteří budou s nimi a budou se jim věnovat... a ne že se posadí k pc, netu, televizi, tabletu... Každý má jiné priority, ono i na vaření se dá ušetřit, ale musí se člověk nad vším zastavit a trochu počítat a pak si uvědomí za co vše utrácí zbytečně... Já si vybudovala nejdřív kariéru po 8 letech práce jsem se rozhodla pro mimi v 28 letech, stejně jsem se pak neměla kam vrátit, po rodičáku, dnes je mi téměř 36, mám 3 děti a říkám si, že jsem měla začít s dětmi dřív... Takže já Ti přeji, ať už se rozhodnete jakkoli, hlavně si to užij a ať se Ti vše daří... 😉

niikkis
5. kvě 2014

Tohle téma jsem teď potřebovala jako sůl... S manželem jsme se rozhodli, že se v létě začneme snažit (dobírám HA), ale stále máme strach, jestli to finančně zvládneme... Většina řekne, na to nehleď, nějak se to vždycky udělá... Ale já prostě neumím skočit do takového zásadního rozhodnutí bez toho, aniž bych si byla alespoň na 80% jistá, že to zvládnu... Nejedná se mi teď o výbavičku, na tu víceméně našetřeno máme a vím, že nám pomůžou i rodiče... Mě jde spíš o těch x let, kdy místo platu budu brát dávky.. Tohle si moc neumím představit... Máme hypotéku, manžel má průměrný plat a jak zvládneme všechno poplatit, najíst se atd...? Rozpočet mám, vím, kde je možné ušetřit.. Navíc manžel si mimo práci může přivydělávat (je automechanik). Ale stejně mám prostě strach, že nebudu moct vzít dítě na výlet, nebo mu koupit plíny... Natož si pořídit děti dvě... 😨

elvira
5. kvě 2014

U prvního mimča jsme se moc nerozmýšleli - bydleli jsme v nájmu, práci jsme měli oba dva, bylo nám 25... Nakonec jsem porodila ve 30.
U druhého dítěte pro mě není tak jednoduché se rozhodnout - v mezičase jsme koupili domek, který potřebujeme prostě "zvětšit", což spolkne hromadu peněz, takže teď druhé miminko odkládáme. Potřebuju, abych chodila do práce a měla příjem.
Zatím jsme se nerozhodli "kdy" a "jestli vůbec" - jsem taky spíše realista - potentovat se může cokoliv - manžel skončil vloni v listopadu v nemocnici, dvakrát ho operovali - v tu ránu jsem si říkala:"ještě že malý už není úplné nemluvně a se dvěma by to bylo mnohem těžší..."
Ta výbavička pro miminko je to nejmenší - dá se pořídit, pokud není maminka náročná, za pár tisíc /včetně kočáru a sedačky/.
Ale co potom? Vezmou mi ho do školky? Budu se mít kde vrátit po mateřské do práce? A co prázdniny? Co když je dítko nemocné?
Konečné rozhodnutí je na každém - není dobré a špatné rozhodnutí...

martula02
5. kvě 2014

Také bych neřešila výbavu. Ta se dá pořídit i postupně během celého těhu, to je přece času dost. Kočárek se dá koupit použitý (kamarádka, sousedka, z internetu z bazaru) za 5 tisíc i s vajíčkem, což do začátku stačí. Sedačku může koupit později babička třeba k 1.narozeninám. Přebalovací pult, spec.skříň pro mimi, monitory, chůvičky, drahé teploměry (máme za 100,- rychloběžku co používáme i my)... není třeba. Přebaluji na sedačce, používám podložky, takže žádný pult. Ve skříni jsem uvolnila malému dvě poličky. Oblečení z druhé ruky a mám toho tolik, aby to unosil - cca 6 bodyček, 2 overaly, 2 trička, 2 kalhoty a ponožky, 1 teplákovka, 1 mikina. Postýlku jsme tedy dostali k Vánocům, ale taky vyšla i s výbavou na 4 tis. (vše nové). No a na zadek sudokrem (80,- na cca 2 měsíce), koupání 200,- vanička nová, 100 sprcháč pro mimi, olej od kamarádky, hadrové plenky ještě nové od naší babičky - kvalitní stará výroba 😀 Jinak používám Pampersky a kupuji giga balení v akci, vyjdou mě na cca tisíc měsíčně a to přebaluji často.
Spíš jak píše elvira v posledním odstavci. První 2-3 roky si dítko stejně nepamatuje, takže jej nemusíte brát na drahé dovolené, jezdit všude možně, kupovat mu hory doly...

svobodpetika
24. kvě 2014

Já to mám podobně, nejde o tu výbavičku na to se ušetří něco podědí něco od babiček ale ten rozdíl platu a rodičovské je strašný kor když vezmu že bohužel v domácnosti jsem já ten živitel.Uvažovala jsem i o tom že by šel na rodičovskou manžel.Ono hypotéka se nějak platit musí.Začali jsme šetřit ssi někdy loni na podzim říkala jsem že tomu dáme tak rok ale manžel je už nedočkavý a už se začal snažit 🙂 mě to trochu vyděsilo jsem asi v pulce šetření a bojím se že máme našetřeno málo.

ilonne
24. kvě 2014

Určitě něco našetřit, jít do dítěte v situaci, ve které jsi, je nezodpovědné. Nejde jen o tu výbavičku, ta se dá sehnat poměrně levně po známých a bazarech. Ale co když třeba nebudeš kojit, což byl náš případ a to se nám finanční rezerva sakra hodila. Ono takové UM tě vyjde měsíčně na 1000-2000,-Kč, ne každému miminku vyhovuje to nejlevnější a ještě musíš počítat, že do 6m se doporučuje dávat HA UM, které je dražší. Každá návštěva doktora také stojí peníze, protože pojišťovna nehradí sirupy proti kašli, teplotě, spreje do nosu apod.. Dětská kosmetika také stojí poměrně slušné peníze a v neposlední řadě plínky. Určitou finanční rezervu to rozhodně chce.