Omezily jste už po čas snažení o dítě kávu a alkohol?

mathata
7. lis 2013

Ahoj holky, tak jsme s manželem začli plánovat naše první mimčo. Resp. jsem před dvěma měsíci vysadila antikoncepci a od dalšího cyklu to chceme nechat na přírodě. Zatím nemáme důvod spěchat, takže když se to povede třeba až v třetím cyklu, vůbec mi to nebude vadit, ale zároveň se mi už nechce čekat a odkládat to (manžel je o 10 let starší, tak ať děti nemají úplně starého tatínka🙂 ). Proto se chci zeptat, zda jste už po čas snažení omezily věci typu pití kávy, sem tam skleničky vína apod. Říkám si totiž, že to třeba může opravdu trvat déle, a tak jestli po celý čas snažení mám abstinovat, nechodit do zakouřených prostředí apod. Nebo jestli mám žít jako doposud a čekat prostě na dvě čárečky🙂 Předem děkuji za názory a rady!

terinda
7. lis 2013

Ne, až po pozitivním těh. testu. On i ten alkohol (v malé míře) umí dobře uvolnit na tu "akci" 😉
Aspoň nám se tak povedlo 😀

Jinak já bych se omezovala skoro 3 roky 😅

llluckaaa
7. lis 2013

Já se v ničem neomezovala. Přijde mi to úplně zbytečné a kolikrát to spíš funguje proti otěhotnění - snažíš se omezit věci, která máš ráda a "obětuješ se" už dopředu, o to víc myslíš na to, že chceš otěhotnět a o to hůř to kolikrát jde. Neříkám, že by budoucí těhulka měla hulit jak komín, několikakrát do týdne se ožírat a žít nezávazným sexuálním životem 😀 , ale skleničku vína, kávu a zábavu s kamarády ikdyž v zakouřeném prostředí bych nějak zásadně neomezovala 😉 S tím může začít, až najde 2 čárky 🙂

amabilis
7. lis 2013

@mathata Tady na to neexistuje jednotná odpověď, protože každá to vidíme jinak. Ono se může stát, že to nepůjde dlouho a omezovat se třeba pět let je hloupost. Ale zas na druhou stranu jsou věci, které je lepší "přestat" dělat dřív. Takže moje rada zní: Pokud tě to nebude moc omezovat, dej přednost nezakouřenému prostředí, protože než se tělo vyčistí od splodin cigaretového kouře, trvá to neskutečně dlouho, ale co se týče alkoholu, tak bych se neopíjela, ale normálně si klidně sklenku dvě vína nebo pivo dala. U kávy, pokud to nebudeš přehánět, tak dokonce nevadí ani v těhotenství, ale zas na druhou stranu se říká, že kofein (a to pozor i z čaje!!!) dost často zpomaluje vývoj při případném otěhotnění, takže pak už záleží asi na tom, jak dlouho se snažíte. Zezačátku bych to nehrotila, ale pokud by to několik měsíců nešlo, tak bych kávu vysadila (vlastní zkušenost). Jinak vcelku zdravě jíst beru jako samozřejmost i v netěhotném životě.
No abych to shrnula - prostě v rozumné míře. Já už to pak třeba dělala tak, že do ovulace jsem se chovala trošku jinak, než po ní. Ale teda co je důležité - u všech lékařů hlaš, že můžeš být potenciálně těhotná, protože je spousta léků, které vadí právě těch prvních pár dní až týdnů těhotenství, kdy to ještě nevíš, to samé třeba rentgen, kde pokud je to nezbytné je dobré žádat alespoň o tu jejich zástěru (tak jsem to teď dělala já, když mi rentgenovali nohu a já ještě nevěděla, jestli jsem těhotná nebo ne, dostala jsem přes břicho zástěru, aby nebylo ozářené a teď si za to blahořečím, protože se ukázalo, že těhotná jsem).

ninive211
7. lis 2013

@mathata Doporučuje se akorát omezit kouření a zcela vynechat pití tvrdého alkoholu - to kvůli kvalitě pohlavních buněk (spermijí i vajíček - ne pro samotné oplodnění) - naopak třeba takových pár skleniček vína před stykem prý dokáže okyselit prostředí a má vytvořit vhodné podmínky, pokud se snažíte "na holčičku".
Jinak dítě je až tak do 7. týdne vyživováno ze žloutkového váčku, nikoliv ze stravy matky, takže ani nějaký alkoholový úlet před očekávanou MS by neměl nějak uškodit, pokud je jinak embryo v pořádku (říká se, že časný potrat je pro ženu vlastně v pořádku, tělo se tak pravděpodobně zbavilo "vadného kusu" - často to žena ani nezjistí)
No a akorát celkově prostě upravit životní styl na zdravější - pokud žiješ typickým "konzumním" životem stravování ve fastfoodech, obden hospůdka až do rána apod.)
Přeji příjemné a hlavně úspěšné snažení!

ninive211
7. lis 2013

@llluckaaa Já si teďka strašně užívám smažená vajíčka s hermelínem, brokolici s nivou, sklenku vína večer a k tomu mozarellu - prostě si užít pořádně, dokud ještě nejsem těhotná (nebo o tom aspoň nevím) - protože všecky tyto mňamky, které miluju, budu muset oželet anebo alespoň hodně omezit - nebudu riskovat, takže spát se nezpracovanou nivou a nedodělanými vajíčky se opravdu pak nebudu.

llluckaaa
7. lis 2013

@ninive211 A dobře děláš (no aspoň podle mého názoru 😀 ) 🙂 Prostě bych se nestresovala dopředu tím, co "smím" nebo "nesmím" a užívala si, co mám ráda. Pak se to může nějak omezit nebo upravit ( a hermelín nebo nivu použít při vaření nebo pečení, taky je mám ráda).

amabilis
7. lis 2013

@ninive211 Hermelín nevadí, vadí jen modrá plíseň, tak neboj 😀 A místo sklenky vína si holt dáš jen čtvrtku, na chuť jednou za čas taky dobré, ne 😅

amabilis
7. lis 2013

Já s tím, co tu píšete souhlasím, ale ono moc záleží na okolnostech, jinak se bude chovat matka, která otěhotní vpodstatě hned a jinak matka, která má za sebou několik zamlklých potratů. Já už to beru tak, že omezit se v těhotenství a při kojení (při kojení mnohem víc, protože tam už není filtr v podobě placenty) je to nejmenší, co můžu udělat. Já už si v těhotenství ani nebarvím hlavu, protože další případný potrat bych už asi psychicky neunesla.

ninive211
7. lis 2013

@llluckaaa
@amabilis Jj, a vaření se můžou, důležité je prý, aby to přešlo min. 80° při přípravě, aby se případně zlikvidovaly ty nežádoucí bakterie. Jinak co mám nastudováno a i co řekla doktorka ségře, tak obecně vadí všechny plísňové sýry -tedy i ten hermelín -myšleno v syrovém stavu. Takový hermelínový smažák ednou za čas je prý naprosto OK, při té teplotě smažení žádné bakterie nemají šanci přežít.
A jedna sklenička vína týdně je prý takyv pohodě dovolena, ale zase bych to taky neriskovala, zejména v prvním trimestru, to je jakýkolik alkohol nebezpečný na rozvoj nervového systému (ale od druhé trim. fakt decko vínka v sobotu by neměl uškodit)

ninive211
7. lis 2013

@amabilis Jasně, chápu, pokud má člověk za sebou několik nepříjemých zkušeností, tak je mnohem víc opatrný. Tam je to na místě a naprosto to chápu, taky bych se chovala podobně. Jinak s tou barvou na vlasy je to několikrát prokázaný absolutní nesmysl - ale zase je to věc, kterou si člověk odepřít může, není to věc nutná k životu. Jen že bych se zrovna tímto opravdu nestresovala, nabarvená hlava opravdu NEMŮŽE způsobit potrat 😉

llluckaaa
7. lis 2013

@amabilis Jasně, tak ve tvém případě to samozřejmě chápu 😉
Já má za sebou taky jeden samovolný potrat a pak jsem chtěla otěhotnět, ale úmyslně jsem se do toho nechtěla moc vrhat, myslet na to a řešit, co bych měla nebo neměla dělat. Prostě jsem to nechávala, jak to příroda zařídí. A zařídila to dobře 🙂 - otěhotněla jsem někdy na začátku prosince, takže si mrně pěkně užilo vánoční mlsání, několik chlastacích vánočních večírků a jeden hodně dlouhý silvestrovský večer v zakouřeném prostředí (to už jsme měla podezření, jak se věci mají, tak jsem radši nepila).

amabilis
7. lis 2013

@ninive211 Ona to s tím barvením úplné blbost není. Amoniak (čpavek) způsobuje potrat. V té barvě ho samozřejmě je zanedbatelné množství, proto to nevadí, ale jak jsem psala přijdou chvíle, kdy je prostě lepší si i toto odpustit - pro jistotu 🙂 No u nás byl imunologický problém, takže bohužel nešlo se na to vykašlat (ačkoliv do té doby jsem dělala to samé 😅 ). Beru teď léky, aby se imunita oslabila a přestala se snažit to malé zabít. Ale věřím tomu, že zvítězíme, už jen několik týdnů a dítě by mělo být natolik silné, aby se imunitním náletům ubránilo samo! 🙂

mathata
autor
7. lis 2013

Jee, chvíli sem nekouknu a takových příspěvků 🙂 Děkuju moc holky, docela jste mě uklidnily. Bála jsem se právě toho, že se blíží Vánoce a já si ani nebudu moct připít s rodinou a to samý na Silvestra a třeba zbytečně (samozřejmě pokud budu mít podzření na těhu, ráda pití oželím úplně). Manžel právě říkal, že by začal až v ledu, abych si mohla svátky užít se vším všudy, ale mě to přijde zbytečný čekat. Já jsem nekuřák a tvrdý alkohol moc nepiju, takže není problém. A jinak si holt budu užívat toho co můžu dokud ještě nejsem těhotná 🙂. Mám právě sníženou funkci štítné žlázy, sice teď jsem byla na kontrole a hormony mám v pořádku, ale i to je jeden z důvodů proč se mi nechce čekat. Třeba se to hned nepovede, nebo se vyrojí ještě nějaký problém a já si bud vyčítat, že jsem do toho nešla. Takže od prosince hurá do toho 🙂. Ale stejně to bude divné "naostro" bez ochrany. Budu se asi bát zezačátku 🙂