Plánované rodičovství - výhoda nebo nevýhoda?

liss_durman
30. črc 2013

Mám trochu zvláštní otázku, většina z vás asi bude kroutit hlavou, ale mě by to zajímalo... Jak moc si myslíte, že je plánované rodičovství výhodou? Vy, které jste to plánovaly, podle čeho jste učinily konečné rozhodnutí? Byla to ta velká touha po miminku nebo jste k tomu dospěli nějakým kompromisem s partnerem? Já jsem teď trochu na vážkách... Mám tříletou dcerku, otěhotněla jsem mladá a naprosto neplánovaně a dopadlo to skvěle. Ale najednou se s manželem neúprosně dotýkáme tématu druhého dítěte. On by hrozně chtěl, ale já se nějak nemůžu rozhoupat. Chtěla jsem mít letňátko příští rok a jak se pomalu začíná blížit čas, kdy bych si měla nechat vyndat tělísko (říkám pomalu, bylo to v plánu tak na říjen 😀 ), nejsem si už vůbec jistá. Pořád vymýšlím, jak mi to bude vycházet se školou, kterou studuji, s prací (od září nastupuji do druhého zaměstnání, kde ovšem budu mít jen miniúvazek s tím, že další rok bych měla už o dost větší, ale bojím se, že když otěhotním, na další rok už se mnou nebudou počítat) - nechci být na mateřské víc jak 6 měsíců. Taky se trochu bojím, že se mi bude špatně zvykat zase na ty věci kolem miminek, když už to mám dobu za sebou (noční vstávání, kojení apod.). Prostě vůbec nevím, kdy by byl nejvhodnější čas na druhé dítě. Skoro si říkám, že bych byla raději, kdyby se to přihodilo neplánovaně, to se s tím pak člověk líp vypořádá 😀 Měla jste to některá taky tak?

romcovaklarka
30. črc 2013

@liss_durman Já jsem se taky nemohla rozhoupat, pořád jsem to řešila rozumem, muž mě ukecával už pár let, ale já jsem nejdřív v nové práci chtěla dodělat tříletou praxi, po které mě čekalo zvýšení platu... mezitím ještě celkem těžké odborné zkoušky, ke kterým bych se po mateřské už asi horko těžko dokopávala... pak jsem se chtěla líp "zavést" na nové pozici... no a pak na podzim 2009 se mi stalo to, že mi vyšla špatná cytologie, měla jsem nález CIN2, okamžitě na konizaci čípku a když jsem čekala na výsledky z biopsie, tak jsem se rozhodla, že jestli vyjde dobře, tak už nebudu váhat ani "minutu" a o miminko se začneme snažit hned, jak to paní doktorka povolí. Brala jsem to jako takové znamení, upozornění, že to nemůžu odkládat do nekonečna a že by to taky třeba jednou, až se konečně rozhoupu, nemuselo jít. Doktorka povolila v květnu 2010 a v září jsem otěhotněla. Když se syn narodil, bylo mi už 31. Dneska jsem ráda, že jsem to odložila do doby, kdy jsem měla dobrou práci apod., ale kdyby se nám miminko nedařilo nebo byly jiné zdravotní problémy, tak bych asi mluvila jinak, takže těžko radit.

romcovaklarka
30. črc 2013

@liss_durman Jo a ještě bych chtěla dodat, že jsem taky neplánovala být na rodičovské víc, jak půl roku, že se pak vrátím do své milované práce a mimčo bude mít milou, hodnou a schopnou chůvu... no když bylo miminečku půl roku, tak mi bylo jasné, že nic podobného u mě absolutně nepřichází v úvahu 😀 a tak jsem si to pojistila dalším miminečkem a už jsem vesele na rodičovské třetím rokem 😅 😀

sarkad2856
30. črc 2013

@liss_durman Zvláštní otázka mi to ani nepříjde,je to celkem dost velké rozhodnutí a člověk si rád vyslechne více odpovědí 😉 Ono je celkem důležité zda přítel či manžel Vás uživí,možná bych asi dlouho nečekala,jak je již tady psané můžou nastat nějáké zdrav problémy,ale asi bych si dodělala školu i když ta jde dodělat i při dětech dálkově,záleží zda je ta možnost,ale vše jde.Co se týče práce nikdo nikdy nezajistí návrat do práce i kdyby byla smlouva na dobu neurčitou.Za mě bych šla do toho 😉

anushka111
30. črc 2013

Chápu tě, nám se maličká narodila v mých čerstvých jednadvaceti. Druhé dětátko chceme, ale pořád odkládáme. Ale čím jsem starší tím víc touha po dalším miminku sílí. Zřejmě budu mít mezi dětmi jednou velký rozdíl, ale myslím si,že nejdůležitější je, aby se na další miminko cítili oba rodiče. Je úžasné, že tvůj přítel/manžel chce další miminko, určitě je to skvělý táta, ale ty smrňouskem budeš zase doma. Zkuste počat až na chvíli kdy budeš opět chtít i Ty (je to ale jen můj názor, nechci nutit) 😉

liss_durman
autor
31. črc 2013

@sarkad2856
@romcovaklarka
@anushka111
Díky za reakce holky. Ono je to tak... Už jsem pochopila, že se vždycky najde něco, proč to nejde... U mě je toho teda víc 😀 Školu mám ještě na dlouho, takže tu nepočítám, to bych musela čekat ještě 3 roky... Myslím, že když už jsem to první 3 roky zvládla úspěšně studovat s malou, zvládla bych to i teď s druhým. Ale spíš jde o tu práci. Nechci se zazdít na MD, chci mít možnosti, jak se vyžít i pracovně. U prvního dítěte jsem jezdila do školy od 3 měsíců malé a do práce jsem začala chodit, když jí bylo 15 měsíců. Takže já opravdu nejsem typ na dlouhou mateřskou 😀 Jen prázdniny (jsem učitelka) jsou někdy utrpení být pořád doma. Ale je pravda, že můžu třeba změnit názor, až to miminko budu mít... Ale nepředpokládám to - znám se B-) No onojde taky o to, že chci aby měla Valinka nějakého sourozence (nejlépe ještě 2, ale o tom zase nechce slyšet manžel 😀 ) a vím, že bych i docela chtěla, chvílemi jsem se i přistihla, že se těším. Ale pak zas přijdou ty otázky coby kdyby... Já sice mám dost času, jak se říká, jsem mladá, ale manžel je o hodně starší a myslím, že už by byl nejvyšší čas... Možná proto to taky vidí jinak 🙂

sarkad2856
31. črc 2013

@liss_durman Ano v tom případě bych do druhého šla.Ono si asi každý říká ,,kdyby" ale jak nad tím člověk pořád přemýšlí a spekuluje,vždy mu ve finále výjde pro a proti 🙂 Tak kamarádka chtěla taky dvě děti,jenže se jí narodily holčičky a chtěli chlapečka tak šly do třetí a ejhle třetí je taky Terezka 😀 Ale jsou zdravé a to je nejduležitější.Tak třeba to třetí se časem uvidí 😉

lv
31. črc 2013

já mám obě holky plánované, největší podíl na tom měla touha po dítěti..

liss_durman
autor
31. črc 2013

@sarkad2856 Jo a ještě k té finanční stránce... Manžel nás uživí bez problému, ale to je další věc - on by chtěl jít na mateřskou. U nás by to určitě nebylo tak, že jeden je jen doma a druhý jen chodí do práce, ale spíš že bychom chodili do práce oba dva, jen určité dny, abychom se vystřídali. Takže o peníze se nebojím, ikdyž otázka je, jestli ta práce pro mě pak bude, když budu mít dítě... Ale to už jsem nastínila dříve. To asi nikdy nikdo nemůže tušit, co uděl zaměstnavatel...

sarkad2856
31. črc 2013

@liss_durman To je pravda,pokud chcete snažte se o další a zatím bych dodělala školu.Tak pokud by si uživila rodinu tak pokud chce jít na mateřskou manžel tak proč ne?Vím že kamarádka kdyby měla práci a hlavně dobrý plat asi by šla taky do práce a přitel by zustal doma,on je na to stavěný se starat o domácnost a vařit 😀
Přesně tak i když je člověk chráněný smlouvou na neurčito nic to neznamená jen to že má člověk nárok na odstupné tot vše 😒