Plánujete otěhotnět? Jděte k zubaři

juanka
23. kvě 2014

Ahoj holky,
mám pro vás takovou malou radu - než otěhotníte, tak si zajděte k zubaři. Stejně tam budete muset, až dostanete těhotenskou průkazku - je tam kolonka přímo na razítko od zubaře. Mnozí zubaři vám totiž pak odmítnou dát znecitlivující injekci a vy budete muset vydržet kde co... Samozřejmě asi záleží i na zubaři a na typu zákroku, ale pro klid bych tam zašla. Pak až otěhotníte, tak už si tam skutečně půjdete jen pro razítko hezky v klídku.

Tohle kdybych věděla, tak bych tam šla hned. Zubaře nesnášim a jdu tam tak jednou za 3 roky 😒 Takhle mě donutila až těhot. průkazka a když mi pak doktorka řekla, že mi tam bude něco dělat, ale že injekci mi nedá, tak jsem myslela, že uteču 😝

nonnni
23. kvě 2014

@juanka umrtvovaci injekci ti dat muze, ale musi byt bezadrenalinova. Nevim, proc tvoje zubarka jednala tak, jak jednala. Nemusela.

Ale souhlasim, ze navsteva zubare jeste pred planovanym tehotenstvim je dobry napad, ale spis z hlediska toho, ze zanety (i ty, o kterych clovek jeste nevi, protoze to neboli) mohou koncit potraty, nebo nutnosti jit na antibiotika v tehotenstvi, coz je malokdy idelani, ale casto nezbytne.

arrowka
23. kvě 2014

Řešením není jít k zubaři před otěhotněním, ale najít si slušného zubaře. Já mám každý zákrok plánovaný a neexistuje, aby mi zubař oznámil, že mi bude něco dělat teď hned. O všem se bavíme, on navrhuje, doporučuje a já schvaluju. Když jsem za ním byla v těhotenství, tak mi řekl, že samozřejmě žádné zákroky v těhotenství neprovádí, cokoliv se dá odložit na dobu po porodu.
Uvědomuju si, že tenhle přístup moc není vlastní zubařům, kteří ordinují "zadarmo", ale každý je zodpovědný za své zdraví a máme právo volby.

zmrz_lina
23. kvě 2014

Hmmm a co když prostě k zubaři kvůli "razítku" nepůjdu? Zakážou mi odrodit? 😀

baruska1717
23. kvě 2014

nejlepší je chodit k zubaři jednou za půl roku a řešit tak problémy ihned 🙂

elvira
23. kvě 2014

No, tak já chodím co půl roku k zubaři právě proto, že mám z něj "lufty".
Raději na prevenci chodím, jak mám, udělá mi třeba malý kaz, já si injekci dávat nenechávám - ani jako těhotná ani jako netěhotná.
Kvůli absenci razítka v průkazce možná bude mít doktor proslov, ale nakonec je to tvoje zdraví - a není nic lepšího, když děcku rostou zuby a do toho bolí maminu zanedbané kazy... 😝

nonnni
23. kvě 2014

@zmrz_lina jasne, zasijou te, dokud nebude razitko 😀

zmrz_lina
23. kvě 2014

@elvira - počkat, já pravidelné půlroční návštěvy (+-) dodržuju, jen jsem se pousmála tomu "honem, nebo nebudou!"...
@nonnni - Si myslím, že se to s těma razítkama apod. trošku přehání 🙂

zuzka_b2
23. kvě 2014

Ono těhotenství a kojení je dost velká zátěž na organismus a často s sebou nese zvýšení kazivosti zubů, jak jdou živiny do miminka. Pokud žena nechodí pravidelně k dobrému zubaři, je před plánovaným těhotenstvím určitě dobrý nápad si nechat vše zkontrolovat a hlavně dbát na zubní hygienu.
Jinak lokální anestezie nevadí, působí jen místně, nepřechází do krve.

makuka88
23. kvě 2014

Jako fakt se tam musí ? 🤐

marecekavendulka
23. kvě 2014

@zmrz_lina jo!zašijou tě a hotovo 😀

lv
23. kvě 2014

já se tak bojím, že chodím taky 1x za půl roku, aby mi vše podchytili včas a nebyl z toho hned nějaký velký zákrok. Za těhotenství máš dokonce právo na 3 prohlídky, hrazené pojišťovnou../ale stačí jedna, kvůli razítku/, injekci si dávat nechám, neb jsem srab.
A děcka taky pravidelně, co půl roku, ať chcou nebo ne, a to starší už nemá 2 horní 4.

betelgeuzz
23. kvě 2014

Tak já bych spíš radila chodit k zubaři pravidelně na preventivní prohlídky, než tam jít po x letech proto, že chci otěhotnět 😝 K zubaři ráda nechodím, vždycky se tam klepu, ale radši budu chodit pravidelně a bude se řešit malý kaz, než nějaký velký.
v těhotenské průkazce sice místo na razítko je, ale není to povinné. Je to zdraví každé z nás a je na nás, jestli na kontroly chodíme, nebo ne. tím nechci nabádat někoho, aby k zubaři nechodil, ale vadí mi ty fámy, že nějaká prohlídka, nebo vyšetření je povinné. Není! I když to někteří doktoři rádi tvrdí.

baffiny
23. kvě 2014

mě ta moje taky umrtvovačku nabízela ... a ségra to třeba udělala tak, že si vyžádala hned na začátku razítko a pak se s ní domluvila, že všechny plomby a úpravy jí bude dělat až po porodu

terkaz
23. kvě 2014

Povinne to asi neni, ale je dobre chodit, protoze pokud je napr. kaz v zubu, nebo v dasni nekde zanet, muze se rychle rozsirit do celeho tela a tim ohrozit i miminko. To mi rekl zubar na prohlidce, kdyz jsem se ho ptala, jestli ten kazik nespravime az po porodu. A souhlasim, ze je lepsi chodit pravidelne a resit neco mensiho, nez pak spravovat velky problem...ale to neni jen u zubare 😉

pt1981
23. kvě 2014

@juanka ahojky, dnes jsem byla na gyndě a právě jsem řešila, jak mě bolí zub a že zubatá mě objednala až na další pátek. Tak jsem se mudr ptala, jak je to s injekcí a škodlivosti na plod. Řekla mi, že ve třetím trimestru si ji klidně můžu vyžádat, že se to nedoporučuje jen v začátcích, kdy se mimi vyvíjí... Samozřejmě nevím, jestli mi ji mudr dá, budu doufat, že ano. Jinak chodím pravidelně a spíš vícekrát, mám velkou kazivost zubů. Razítko už v průkazce mám, ale jelikož se má jít 2x za těhotenství, myslím, že to jen o tom " jít před otěhotněním " není 🙂

13051988
23. kvě 2014

@zmrz_lina nezakážou já jsem na průkazce neměla razítko od zubaře a vůbec nukdo to neřešil 😉

me79
23. kvě 2014

Je zajímavé, ze návštěva zubaře v CR je povinna. Ja žiji v zahraničí a nikdy mi nikdo nenaridil, jít na prohlídku. Hlídám si to sama, každy zákrok mam tez plánovaný. Byla jsem na plánovaném Rtg v únoru, to uz jsem ale byla těhotná. Takže jsme to odložili po porodu a mam jen další preventivní prohlídku ted jeste v červnu. Jinak lokální anestezie se v tehotenstvi provádí bez problému.

jamia
23. kvě 2014

To s tou anestezií je nesmysl. V těhotenství mi zubařka vrtala zub a jasně řekla, že lokální anestezie absolutně nevadí (popravdě nevím, co je bezadrenalinová, dostala jsem to co vždycky). Co provést nemůže, je rentgen, ale pokud chodíte pravidelně na prevenci, tak jistě máte nějaký rentgen max rok starý.

Jinak spíš než k zubaři mě gynekolog popostrkává k praktickému lékaři pro případ komplikací v těhotenství a při porodu.

speedygon
23. kvě 2014

Lokální anastezie být může, je to jen místní znecitlivění a je neškodné. Moje zubařka řekla, že je horší pro miminko ta bolest, když anestezie není(já si to bez anestezie vyžrala u jednoho blba na pohotovosti, kdy mi opravil hluboký kaz bez injekce...Málem sem mu vylezla z křesla, jak sem šplhala nahoru. A razítka povinná nejsou, byť, jak tu již je zmíněno, to někteří rádi tvrdí(např. bývalá sestra u našeho gyndaře).

laska.nezna.hranic
23. kvě 2014

k zubaři se snad chodí dvakrát do roka a tak jako tak bys tam po obdržení průkazky měla na kontrolu zajít, takže se tomu nevyhneš... toto téma nechápu 😅

kristyvitek
23. kvě 2014

Taky chodimk zubari pravidelne co pul roku a bez injekce ani ranu!!! Na zuby bohuzel docela trpim, takze chapu co tim autorka v uvodu chtela rict... jeste kdyz ji jeji zubarka tu anestezii nedala ☹ proste chodit pravidelne se vyplaci a pokud je mozna domluva se zubarem, pak je situace idealni 🙂

lennus
23. kvě 2014

V souvislosti s touto radou mě napadlo, že kamarádka mívala opakované záněty v těle a až díky poctivé zubařce se zjistilo, že je to od zubů, takže kdyby otěhotněla, mohla by mít potíže nebo by to třeba vůbec nemuselo jít. Někdy tělo dává najevo jinak, že to nejde, takže to, že je po gynekologické stránce vše v pořádku ještě neznamená, že tělo je v pořádku a je připraveno na dítě.

lu777
23. kvě 2014

holky to teda žasnu - to fakt některé nechodíte k zubaři na prevenci ?? 😕

víte o tom, že zanedbané zuby můžou způsobovat i potíže se srdcem například? nebo sníženou imunitu?

nikdo nechodí k zubaři moc rád, ale fakt doporučuju neblbnout a jít... na gyndu taky člověk nechodí dvakrát rád, ale jde, aby si byl jistý, že nemá nedejbože rakovinu... nebo tam taky nechodíte?? 😨

hlavně u zubaře se to pak rozjede jedna radost... možná je vám 20-30 tak na to hřešíte, ale až vám bude 30, 40, 50, tak se o ty zuby budete muset starat chca nechca, protože vás to donutí 😉
zanedbané zuby pak znamenají záněty dásní, nervů, takže člověk má pak třeba zbytečně umrtvený zub....

já chodím už jen proto, že chci, aby mi sundali zubní kámen co se mi dělá na jednom zubu co mám nakřivo....
zuby jsem si dala i vybělit a to teda nebyla žádná procházka růžovou zahradou 😝 ale pěkné zuby dělají moc! 😉 😉
každá holka která chce k něčemu vypadat - ne jen teď, ale i až jí bude 35, 50 atd., tak se přece o zuby musí starat....

jste mě teda fakt dostaly, se přiznám 😅 😅 🤐

betelgeuzz
23. kvě 2014

@me79 není povinná, jen doporučená

mondulka21
23. kvě 2014

@lu777 k tomu můžu říct jen to že já k zubaři dřív chodila docela pravidelně, ale přestěhovala jsem se 50km daleko, tady zubaře prostě neseženu, takže jsem zůstala u původního, ale dostat se tam na preventivku, to už je problém, prakticky výlet na celý den... a kdo na to má mít furt čas.... 🙂

neu.sona
23. kvě 2014

Já chodím k zubaři pravidelně a stejně mám neustále nějaké kazy 😠 . A to se o ně starám a dělám co můžu. Zrovna jsem byla před 1,5 před porodem u zubaře a teď se budu objednávat zase, protože mě bolí další. Se asi pos...
Taky radím chodit hlavně preventivně 😉

uztotakbude
23. kvě 2014

Nevím o tom, že by se nemohla dávat injekce v těhu. Když mi vyskávali osmičku u Sv. Anny v Brně na zubním, tak jsem říkala, že plánuji těhu a jak to potom bude, kdyby se mi pohnojila další. A oni mi řekli, že normálně. Přijedu a zase ji vyndají. Ptala jsem se, zda bez umrtvení. A oni se smáli, že to by bylo větší utrpení pro ně, jak pro mne, když by mne po nemocnici honil celý personál včetně vrátné. Že se to normálně umrtví a plodu to nevadí.

lu777
23. kvě 2014

@mondulka21 no když si neuděláš čas na zuby, tak si zuby udělají čas na Tebe bohužel...dříve nebo později...
... ale každý na to musí přijít sám... 😉

marketst
23. kvě 2014

Mně se teda dělá blbě rovnou z té injekce, když mi trhají zub, tak si nedokážu představit, že by mi to dali ještě kdybych byla těhotná. Lepší si nechat zkontrolovat a opravit zuby předem. Naštěstí chodim na kontrolu dvakrát do roka, tak snad by takové problémy nastat neměly.

marketst
23. kvě 2014

@lv Opravdu třikrát? to je docela hodně. Doufám, že se mi zuby v těhotenství moc nezkazí. Už teď mám asi 4 plomby.