Práce - budu mít nárok na mateřskou?

lenysek93
11. kvě 2016

Prosím Vás o radu ... V únoru jsem nastoupila do zaměstnání, v dubnu kdy mi končila zkušební doba mi byla smlouva změněna. Z doby neurčitě na dobu určitou do 31.7.2016 a změna pozice . Z fakturantky na skladnici.
Práce ve skladu se mi absolutně nelíbí, momentálně marodím se zánětem šlach. Jelikož se s přítelem budeme brát, chtěli jsme již začít zkoušet otěhotnět.
Ale teď nevím co mám dělat s prací. Už se mi ani kvůli kolektivu (psychická šikana ze strany kolegyň) do práce vracet nechce. Přemýšlím zda vydržet alespoň do konce doby ve smlouve, tj. do července a nebo ukončit to dohodou do konce května, ještě týden budu marodit a pak bych vybrala dovolené.

Jak je to s nárokem na mateřskou a rodičovskou? Pokud odejdu dřív a budu na ÚP nebudu mít nárok na mateřskou?
Někde jsem dokonce četla, že pokud těhotná je na ÚP na rodičovskou danou na 4 roky, je to pravda?

Moc děkuji za rady 🙂

dencaf1
11. kvě 2016

Porozhlédni se, najdi něco lepšího, a odejdi hned, jak to bude možné. Vydrž rok, než ti dají smlouvu na dobu neurčitou, a potom plánuj rodinu...pokud to uděláš za současné situace, budeš si zbytečně ničit nervy s bábama v práci, úvazek ti stejně za chvilku končí, a přijdeš o dost peněz, minimálně za toho půl roku, co by tě platil zaměstnavatel...

j.a.n.i
12. kvě 2016

@lenysek93 A pro podepisuješ pro tebe nevýhodnou změnu smlouvy?

partyzanka91
12. kvě 2016

@lenysek93: ahoj, nechápu jak jsi mohla mít smlouvu na dobu neurčitou a pak ti to změnili na určito. Neurčitá doba je prostě neurčitá a pokud chce (po zkušebce) zaměstnavatel rozvázat poměr musí dát výpověď a nebo s tebou podepsat dohodu. Co se jedná nároku na mateřškou tak tam musíš mít odpracovaných 270 dní v uplynulých dvou letech (tj. že musíš být zaměstnána alespoň rok). Nevím jestli jsi pracovala někde před tím únorem ale pokud ne tak je to krátká doba pro nárok na mateřskou. A co se týče rodičovského příspěvku tak pokud nechceš jít na 4 roky, ještě je tu možnost doložit příjmy přítele - pokud pracuje a zvolit si tak výši dle jeho denního vyměřovacího základu

@dencaf1: bohužel dnes vám nikdo nedá záruku že po odpracovaným roce dostanete smlouvu na dobu neurčitou. Já měla smlouvu nejdřív na půl roku, pak mí jí prodloužili na rok a pak opět na rok. Takže za 2 a půl roku jsem smlouvu na neurčito nedostala. Díky tomu jsem mohla nastoupit na MD jen u první dcerky, tentokrát nárok nemám.

dencaf1
13. kvě 2016

@partyzanka91 Na tuto skutečnost je dobré myslet už při podpisu smlouvy, a prostě si říct. Zkušební doba ok, jedno prodloužení o půl roku ok, potom neurčito, Nejpozději potom už firma ví, koho před sebou má, a zda chce, aby zaměstnanec zůstal. Zbytek je jen alibismus zaměstnavatele. Jsme se ale trochu odchýlily od tématu....

dencaf1
13. kvě 2016

@j.a.n.i To mně taky napadlo...

lusesita25
13. kvě 2016

Byt tebou praci zmenim. Hlavne nikdo ti nezaruci ze se vam miminko podari uz pri prvnim nechranenem styku nebo treba az za dva roky. Takze byt tebou v praci dam klidne vypoved a v klidu a pohode si najdu novou praci.

lenysek93
autor
16. kvě 2016

@j.a.n.i protože jsem neměla na výběr .. Na konci zkusebky mi dali na výběr buď novou smlouvu a nebo končím.. A najít hned jinou práce je těžké, takze jsem podepsala abych měla příjem a hledám něco jiného

dencaf1
16. kvě 2016

@lenysek93 Dobře, buď jak buď, každopádně bych se pohnula jiným směrem. Nemá cenu si ničit nervy někde, kam chodíš denně se sevřeným žaludkem. Sebeblbší práce se snáší poměrně dobře ve fajn kolektivu, naopak i tu sebelepší, vysněnou, dokáže parta pitomců okolo úplně znechutit. lusesita25 měla pravdu, můžete se i nějakou chvilku snažit (zbytečné nervy v práci ti rozhodně nepřidají), a nevíš, třeba za dveřmi čeká něco bezvadného se smlouvou na neurčito, kam se budeš ráda po MD vracet. Nikdy to ale nezjistíš, dokud se nehneš z fleku 🙂 . Přeju hodně štěstí...

j.a.n.i
16. kvě 2016

@lenysek93 Tak v tom případě bych měla jasno a nezůstávala bych tam... k čemu ti je práce, kterou dělat nechceš a ještě ve firmě, která podle chování nestojí za nic.