Stavět dům a k tomu být těhotná/mít dítě, co myslíte?

lady_giraffe
17. čer 2014

Mám otázku na matky "stavitelky".

Jaký máte názor na to stavět dům subdodavatelsky a k tomu být těhotná/mít miminko? Vypadá to, že do roka začneme stavět. Já bych zároveň už ráda počala snažení o prcka. Přítel by ale radši nejdřív vyřešil domeček a pak až dítě, protože se bojí, že bychom to těžko zvládali obojí.

Jak jste to měli vy? Kdy je podle vás (z hlediska stavby domu) nejnevhodnější mít dítě? Myslíte si, že je lepší být těhotná, když probíhá stavba, nebo už mít miminko, nebo je to úplně jedno?

Prosím o Vaše postřehy.

jija
17. čer 2014

Jestli nebudete stavet svepomoci tak je to sumafuk🙂
Nasi staveli sve pomoci pred x lety, zacali kdyz se bracha narodil a me bylo 2,5. Mamka jezdila denne s kocarek a dvema detmi zalivat zakladovou desku a vyvarovala zednikum a zvladli to bez vetsich problemu🙂

lady_giraffe
autor
17. čer 2014

@jija No my nebudeme stavět v dojezdné kočárkové vzdálenosti ale asi 300km daleko 😀 Jde mi spíš o to různé zařizovány, vybírání atd... Jestli se to líp zvládá s miminem v břiše, nebo na zádech/kočárku.

jija
17. čer 2014

Vsechno se zvlada dokud je prcek v brise ale i s nim to jde🙂 my sice nestavime ale ja musim s detmi vsude na socialku, pracak, financak a tak a jde to, ale snazim se jit treba v dobe kdy budou v kocarku spat🙂
@lady_giraffe

andelka
17. čer 2014

Já teda nezařizovala dům, ale jen koupi bytu (od realitky, výběru, vyřízení hypotéky, rekonstrukce..) a stihla jsem to těsně než se prcek narodil. Potom si to neumím absolutně představit.

lady_giraffe
autor
17. čer 2014

@andelka Takže podle Tebe, tak to raději naplánovat tak, aby se stěhovalo do nového ještě před porodem?

andelka
17. čer 2014

@lady_giraffe samozřejmě. Nikdy nevíš jak to budeš zvládat (já si třeba hnula kyčlí nebo pánví při porodu a nebyla jsem 4 týdny schopná fungovat, k tomu 8 týdnů očistky..), jaké bude mimčo (moje zpočátku celkem ok, ale jak se člověk po 6nedělí vzpamatuje, tak může mít mimčo co nespí, řve, bolí ho bříško a chce s ekojit co hodinu). Za mě rozhodně se stěhovat do hotového před porodem. Jiná možnost je pro mě noční můra do které bych dobrovolně nešla.

kalka
17. čer 2014

@lady_giraffe Čauky, na nic nečekej. My jsme koupili starší baráček a dělali rekonstrukci. A s miminkem se čekalo až budou podlahy. Pak zase až se vymaluje. Pak až si pořídíme skříně. Pak až pak až....Nakonec, že barák zbouráme a postavíme nový. Takže miminko až bude nový baráček. Museli jsme se přestěhovat do pronajatého bytu a stavělo se. Pak jsme se zase nastěhovali zpátky domu. Tak...jsme dom, máme tu vše co potřebujeme a je to už devět let co toužíme po miminku. Za sebou mám 3.IVF. Ve druhém IVF se zadařilo, ale ve 3 měsíci jsem musela na potrat. Miminku přestalo bít srdíčko. Teď mám před sebou poslední KET a pokud se nezadaří, tak se budeme muset smířit s tím, že dítě mít nebudeme. Dnes si říkám, že jsem tenkrát neměli na nic čekat..až až až... čím je ženská starší, tak šance na otěhotnění je menší a menší. Jděte do toho🙂

camelinka
17. čer 2014

@lady_giraffe Zdravím 🙂 , my už sice bydleli,než jsem otěhotněla, ale na 100% to tu hotové nebylo, den před porodem sem ještě šudlala beton na plot 😀 .
Po porodu sem byla celý 6n vyřízená, to bych nezorganizovala s prominutím ani prd 😅, takže za mě zařizovat věci radši s pupkem, než s miminem 😅 . Držím palce 😉

ivet1987
17. čer 2014

@lady_giraffe Já chtěla dítě delší dobu, manžel čekal až dostavíme a v klidu se zabydlíme, ale jinak myslím že určitě lepší těhotná než rovnou s dítětem zařizovat vše.

denyzuza06
17. čer 2014

@lady_giraffe my domeček máme ale starý a rekonstruujem, dohodli jsem se s manzelem ze na probihajici rekonstrukci bude lepsi kdyz budu uz doma tehotna a řídila rekonstrukci (mám stavební vzdělání). takže si pohlídám dělníky a manžel s tím nebude mít starosti a může v klidu vydělávat 🙂 a až se prcek narodí snad bude hotové podkroví a s mimčem uz se budou dodělávat jen drobnosti. Když se narodila druha dcera vyhořela nam elektrika a museli jsme delat novou, mimco v sestinedeli a borak rozbitej, vsude diry a kabely to bylo peklo

lutu11
17. čer 2014

Ahoj, moja skusenost:
min. rok 6/2013 sme zacali stavat dom. Termin dokoncenia bol planovany na 1/2014. Tak sme si povedali, ze to s tym mimi skusime. 8/2013 som planovane otehotnela. Tehotenstvo nastastie bezproblemove,ale inak samy problem. Dokoncenie domu stale trva. Este na materskej, pred porodom som kazdy den jazdila na stavbu, aby si svihli. Riesila milion detailov, platila faktury a riesila dalsie detaily. Potom, som porodila a odvtedy vsetko taha sam priatel. S dietatom niesom schopna telefonovat, nieco vybavit, daleko cestovat atd. Proste sice sa to tvarilo, ze to bude dobre, spiace dieta, ale namiesto toho je cely den aktivny. V tych teplach kojim kazdu hodinu. T.j. prakticky nerobim cez den nic ine, len kojim.A to staviame 20km od podnajmu.za mna odporucam pockat.aj z financnych dovodov.

lady_giraffe
autor
17. čer 2014

Díky moc za názory všem! I když se ne vždy shodnete 😀 Je pravda, že počkat, až bude domeček (téměř) hotov a pak se teprve snažit by bylo asi praktičtější, ale zase jak píší některé z Vás člověk může odkládat a pak se nedočkat 😖 No uvidíme, jak se vše vyvrbí...

mmlenka
17. čer 2014

My dostali v dubnu stavební povolení a já v srpnu porodila. Stavěli jsme svépomocí, manžel byl každou sobotu s mým otce na stavbě. Pár týdnů po porodu se stavba dost zpomalila, pak jsem jezdila na kontroly i s prckem - aspoň si nemusel brát manžel volno v práci. Samozřejmě to po porodu bude víc ležel na manželovi a ty budeš muset omezit váš společný čas, ale dá se to.

marketa11112
17. čer 2014

my sice uz bydlime, ale ještě nas ceka část operne zdi, ploty, pristavba -- a s prckem se to dle mého zvladnout da. zalezi spis pak na financích,ale pokud ty jsou vyresene, tak myslim, ze dite moc velkou prekazkou není. jako male je stejne v kocarku a je tedy mozne jej vzit všude s sebou.

anetka1701
17. čer 2014

Mám roční dcerku a u toho budujeme... Je to náročný, to uznávám - malé se musím věnovat, já osobně na stavbě neudělám téměř nic - je to i složitý když třeba mimčo má spát a já u toho se třeba mlátí... Jako myslím že to půjde, ale nesmíš absolutně počítat s tím, že něco uděláš ty osobně... Já už bych do toho s dítětem nešla - když bych se rozhodovala a měla bych možnost, asi bych s dětma počkala...

kamilka007
18. čer 2014

@lady_giraffe Ja porodila pred dvema tydny a nase stavba bude finisovat behem dvou mesicu. Takze na staveniste jsem chodila s pupkem a malou dcerkou a stehovat tu tunu veci budu uz i s malym mimcem. Myslim, ze jsem skvely adept na nejnevhodnejsi nacasovani dum-dite. 🙂

zuzik22
18. čer 2014

U nás to bylo tak, že jsme nejdřív chtěli koupit dům. Žádný se nám dlouho nelíbil a do toho jsem potratila a dlouho nemohla otěhotnět. Když jsem otěhotněla, asi ve 4.měsíci jsme našli náš vysněný dům a pustili jsme se do celkové rekonstrukce.Z 90% si většinou opravy děláme sami ( manžel je hodně zručný 🙂) Za pár měsíců budeme mít hotovo a to stihám obstarat malou, domácnoust a ještě jezdit pomáhat 🙂 Nijak jsem nad tím tenkrát nepřemýšlela. Páč tyhle věci se moc naplánovat nedají...Ale věřím v jednu věc, že děti přicházejí ve chvíli, kdy to nejmíň člověk čeká , ale s odstupem času zjistíš, že to byla nejvhodnější doba. Vše se dá zvládnout. Přeji hodně úspěchu 🙂

japona
11. črc 2014

@lady_giraffe Z vlastní zkušenosti, kdy tehotenstvi nebylo bezproblemove a musela jsem dodržovat přísný klidovy režim, doporučuji zařizování stavby s dítětem. A čim menší, tím lepší🙂 Do 3/4 roku nalozis vejce do auta a muzes jezdit na stavbu, vybírat dlažby, zařízení atd. Se zvedavym chodicim dítětem je to horší, ale taky se to da. Když nebudete stavět svépomocí, tak je to úplně v pohodě. Telefony vyřídíš, když spí, a ostatní prizpusobis dítěti.

janaovecka
6. srp 2014

Jestli se ještě můžu přidat do diskuze, tak za mě s děťátkem nečekat až bude postaveno. My už totiž stavíme druhým rokem a ještě není hotovo. Roční chlapeček mi dělá radost, ačkoliv nemůžu pomáhat tak jak bych chtěla, hlavně že jsme už komplet rodinka. Na začátku jsem si řekla co chci, jestli dům nebo dítě a dítě samozřejmě vyhrálo🙂 Měla jsem totiž obavu, že postavíme dům a pak budeme dlouho čekat. Takže jsme do toho praštili 3 měsíce po vynechání antikoncepce a hned napoprvé to vyšlo. 😀 Nevím jak bych se rozhodovala kdybych byla mladší, ale teď je mi skoro 30 a tak ta volba nečekat byla jasná. Přeji hodně úspěchů všem čekatelkám.

kija
6. srp 2014

@andelka Promiň, ale jak se dá tak samozřejmě naplánovat, aby se do hotového domu stěhovalo ještě před porodem? 🙂 V dnešní době jsou všichni rádi, že děťátko vůbec mohou mít, natož ho takhle přesně načasovat 🙂 I když by to byl ideál, to je pravda.

@lady_giraffe Jako za mě, pokud by člověk věděl, že je vše ok, že otěhotnět půjde hned, tak bych taky počkala do domečku. Ovšem, praxe je úplně jiná, nikdo to neví, proto bych asi nečekala. Řešíme něco podobného. Neumím si představit úzkostnější situaci, než postavený domeček s připravenými pokojíčky, ale miminko ne a ne přijít :-/

andelka
6. srp 2014

@kija je fakt že nemám zkušenosti s domem, jen s bytem, který jsme začali shánět ten týden, kdy jsem našla // a i s rekonstrukcí jsme to těsně před porodem stihli. I tak to byly nervy. Jinak obecně..napřed bych si zařídila bydlení a pak dítě. Taky jsem nevěděla jak dlouho to bude trvat, ale fakt bych napřed řešila bydlení a třeba v průběhu se snažila.