Strach z porodu ještě před těhotenstvím

martule20
10. čer 2007

Ahoj holky, nikde jsem nenašla podobný názor, tak se omlouvám, jestli už podobné téma existuje... Mám problém, který asi většina z vás neřeší, ale mě to trápí už dobrý rok... Mám panický strach z porodu. A to ještě nejsem těhotná! O mimi jsme se začali snažit teprve minulý měsíc, takže mám relativně ještě spoustu času. Měla jsem teď poslední dobou takové ty pocity, že už přišel ten správný čas, že po miminku toužím a půjčila si i pár knížek pro budoucí maminky. Jenže čím víc nad tím přemýšlím, tím míň jsem si jistá, že jsem na mimčo připravená a hlavně ten porod je pro mne pořád příšerný strašák. Je to asi nejintimnější situace, jakou si dokážu představit a bojím se všeho, co k němu patří. Bolesti, nejistoty, toho, že se před manželem ztrapním (jeho oblíbeným výrokem je, že nic nevydržím, to bych ho někdy praštila 😒 , kdyby měli rodit chlapi, tak vymřeme).... Máte některá podobné pocity? Děkuju. Pa

ajkan
3. říj 2013

@leni78 Zatím se snažím zvládnout strach sama, vlastně sama ne, manžel mě podporuje... A doufám, že překonám ten blok, který mi nedovolil vysadit prášky a až se povede otěhotnět zmizí strach jak psala @helen_8 a nahradí ho těšení se na to, až budeme mít miminko u sebe.

leni78
3. říj 2013

Myslim si, ze to poznas sama. Pokud by šlo o patologicky strach - fobii, tak bys měla fyzické projevy. Při představě , nebo shlédnutí porodu bušení srdce, studený pot, strnutí, nebo naopak útěk. Uvidíš sama, jak budeš zvládat ordinaci v těhotenství a pod. Děláš dobre, ze to zkousis zatim sama. Těhotenství je nastaveno tak, ze maminka se poslední týdny před porodem těší na porod jak na smilovani. 🙂

olusenka
3. říj 2013

@leni78 jak která, já se v těhotenství bála ještě víc, a čím se porod blížil, tím to bylo horší. Přála jsem si, ať to trvá co nejdéle, a kdyby to šlo vydržet až do 10.-11.měsíce těhotenství, bylo by to super. 😀

leni78
3. říj 2013

@olusenka No pane jo. A u porodu to opadlo ? Porod te prostoupil, byla jsi soustředěna, nebo tam byl nejaky psychický problém ?

ajkan
3. říj 2013

@leni78 O patologický strach nejde, fyzické projevy nemám... Jen takový blok v hlavě, že to prostě nemůžu zvládnout, že než to podstoupit radši děti nechci a pak brečím, protože miminko chci a když vidím jak se na děti těší manžel je mi strašně líto, že jsem taková posera. Jsem hrozná citlivka na bolest, při odběrech krve omdlívám, prostě hysterka 🙂 a díky tomu jsem ze všech stran slýchala věty typu "co budete dělat u porodu" atd.

leni78
3. říj 2013

@ajkan Podle me uz tam jistá patologie je, kdyz kvůli tomu odsouvas početí. Pak uvidíš v tom nemocničním prostředí. Az půjdeš treba pred porodem do porodnice na monitor, pokud to bude jen takhle tak to zvladnes, ale může se to opravdu rozjet az v daném prostředí, čeho se vlastně obavas. Nicméně víš, ze jistá záchrana tu pro tebe je a nemusíš se bát, ze pokud to neustojis, u porodu zkolabujes. Myslim, ze je to dobrá varianta ten cisarsky řez v plném spánku. Ja tedy patřím mezi ty, který pred otehotnenim nic neřeší, pak si uvědomím, ze mimi bude muset ven no a nakonec uz prosím boha abych byla zase kočka a ne slonice. 🙂🙂

ajkan
3. říj 2013

@leni78 Já právě řeším všechno předem až moc 🙂 To je můj věčný problém...

leni78
3. říj 2013

@ajkan Tak v tom případě budeš mile překvapena a zvladnes to. Ja kdyz viděla na predporodnim kurzu video porodu, jak paní řve a plazi se ve sprse po dlaždičkách, tak jsem si rekla aha. No a po porodu jsem si rikala jestli si ze me nedělali srandu, vůbec to nebylo tak hrozný. Neboj 🙂

ajkan
3. říj 2013

@leni78 Díky, přesně tohle potřebuju slyšet 🙂 Já už jsem si teď zakázala, se dívat na videa a vyptávat se, protože většinou slyším samé horory 🙂 a to bych se k tomu neodhodlala nikdy... Zlatá nevědomost 🙂

leni78
3. říj 2013

Strašně záleží na tom, jak mluvila o porodu tvoje matka a babička. Taky si uvedom, že vlastní porod prozivas zevnitř, úplně te pohltí, musíš se s bolestí skamaradit. Ten kdo tvuj porod vidí jako pozorovatel, muze mít pohled zkreslený, tak se neboj.

leni78
3. říj 2013

Jo a k těm doktorům jak jsi psala. Jednou mi trhali moudrak, nevythli a druhy den jsem tam měla jit znovu. Volala jsem mame a stěžovala si na bolest. Ona me politovala ale rekla mi, ze porod je horší. A ja cože ? No co myslíš ? Ten moudrak byl stokrát horší 🙂

ajkan
3. říj 2013

@leni78 S babičkou jsme o tom nemluvily, ale mamka říká, že když bolí zub je to horší 🙂 Já doufám, že když už se rozhoupu k početí, tak bude na půl vyhráno, pak už ven prostě bude muset 😉

olusenka
3. říj 2013

@leni78 jak se porod rozjede, tak nemáš čas myslet na nic. Prostě Tě to opanuje a snažíš se to přežít . Aspoň já to tak měla. 🙂

malinna
7. říj 2013

@ajkan :ahoj,jen chci reagovat,protože já měla taky strach z porodu už dlouho před otěhotněním,taky jsem pořád odkládala vysazení prášků,až jsem už byl trochu donucena manželem,ale pak stejně doufala,že otěhotenění bude chvíli trvat..no,vyšlo to hned napoprvé,teď jsem ve čtvrtém měsíce a strach nezmizel. nevím,co mám dělat,ani se mi nechce nic kupovat,protože jen si vzpomenu na mimi,tak mám před očima porod a rozbrečím se.Takže držím palce,ať tě strach v těhotenství přejde..u mě se to bohužel zatím nepoštěstilo.☹

ajkan
7. říj 2013

@malinna To mě mrzí :( Já jsem také víceméně donucena manželem...Dítě chci, ale díky tomu strachu bych ho ještě dál odkládala, ale manžel už ztrácí trpělivost :( Na druhou stranu jsem za to ráda, proč to odkládat...ten strach jentak nezmizí, musím se s tím poprat.

ivanka8485
7. říj 2013

Holky, co se bojíte. Já teda nejsem žádná hrdinka, ale myslím, že si to děláte horší, než to doopravdy je. Porodila jsem skoro 4 kg chlapečka přirozenou cestou, jako prvorodička téměř za necelé 4 hodiny a znám i kratší časy a to byl porod vyvolávaný tabletkou s velkou ztrátou krve a pomalé zavinování dělohy. Ale hlavně, tím se nechci chlubit. Jen chci říct, že psychika dělá moc. Když se na porod budete těšit, jak na jedinou bolest v životě, na jejíž konci je to nejcenější na světě, uvidíte, že to nebude tak zlé. Neříkám, bolí to,a le trhali mi i osmičku z kosti a porod je proti tomu plážo lážo..... Na bolet brzo zapomenete, já si ji už v podstatě nevybavuji. Ona je spíš otravná, než jako tak dramatická a to závěrečné tlačení, tak to je už naprostá pohoda, protože nervy jsou umrtveny tlakem hlavičky. Pokud se ale psyachicky budete bránit při porodu, bude vše pomalejší, horší, protáhlejší, budete to o to víc vnímat nepříjemně... Prostě berte to jako já, porodily ty předemnou, tak proč byste neporodily i vy.... a hlavně je potřeba myslet na ten konec 🙂 Až ten poklad držíte v náručí, nic už vás nebolí. Jo a doporučuji kurzy v porodnici, kde chcete rodit, seznámíte se s prostředím, jak to tam chodí a tak a vůbec vám to nepřijde pak cizí a budete vědět, co a kdy a jak bude následovat. Já myslím, že máte strach z neznámého, než z bolesti 🙂 Držte se a věřte mi, za to to stojí. Kdyby mi dali dnes vybrat, zda císař nebo normální, tak jdu do normálního... opravdu to stojí za to.

malinna
7. říj 2013

@ajkan :jsem na tom úplně stejně,chtěla jsem ten strach odbourat ještě před otěhotněním,což se nepovedlo,ale stejně nevěím,že by se to povedlo,dítě chci,ale taky bych to kvůli porodu odkládala ještě třeba 5 let,což už by mohlo být pozdě.taky jsem pak byla ráda,že to byla léčba šokem,ale pořád s tím srovnaná nejsem..

malinna
7. říj 2013

@ivanka8485 :díky za podporu.ten "blok" prostě nejde vymazat z hlavy,i když si říkám,že by to mohlo být v pohodě.na kurzy určitě chodit budu,ale taky nevěřím,že mi pomůžou..

kveta
7. říj 2013

Pre mna bol cisarsky rez riesenim strachu z porodu. Cisaraku som sa bala omnoho menej.

emma_932
7. říj 2013

@ivanka8485 presne tak! psychika urobi strasne vela... ja som si povedala, dieta je uz v brusku, von musi, tak naco sa strestovat 😎 ako prvorodicka som porodila za tri hodiny /zobudila som sa rano o piatej, ani nie na bolesti, ale bolo treba na wc 🙂 / no a maly bol o 8.10 vonku. epiduralku som nemala, v nemocnici, kde som rodila ani nedavaju.

@ivanka8485 s tou osmickou mas tiez pravdu, pred dvomi tyzdnami mi ju trhali, no dovi-dopo. porod bol oproti tomu brnkacka 😉

ajkan
7. říj 2013

@ivanka8485 Já doufám, že se ten strach podaří odbourat, že ho přebije těšení se na mimčo... Racionálně si taky říkám že jsem "blbá" a není se čeho bát, že si to tím akorát zhorším...Ale nějak se mi nedaří se přesvědčit :D Zatím se snažím na to prostě nemyslet a nestresovat se něčím, co nemusí ještě dlouho přijít...

marketajuppova
7. říj 2013

Ty jo, ja se vzdy bala porodu jak cert krize a od te doby co jsem tehotna ten strach uplne opadl. Dokonce se zacinam tesit. Beru to najednou uplne jinak.

ajkan
7. říj 2013

@marketajuppova V takový průběh doufám 🙂

ined77
17. pro 2013

Dobrý večer milé snažilky, těhulky a maminky 🙂 ,

do naší Wiki knihovničky byl právě přidán nový článek https://www.modrykonik.cz/strach-z-porodu/.
budu moc ráda, pokud najdete chviličku a napíšte i Vy své zkušenosti s touto problematikou. Vaše postřehy, rady a tipy jistě ocení i další uživatelky Modrého koníka, které se třeba nachází ve stejné situaci a hledají pomoc.
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka "Moje zkušenosti s ...".
Mockrát Vám děkuji za Vaši pomoc a přeji všem krásný zbytek večera 🙂 .

@ajkan @marketajuppova @emma_932 @kveta @malinna @olusenka @leni78 ... a další 🙂

timoti
4. led 2014

Ahoj,i já se hrozně bojím,nachtala jsem se že to odkládáme možná i kvůli tomu strachu,ale dost mi pomohla informace o EPI-nu což mě navodilo,že by to nemuselo být tak strašný,úplně nejvíc se bojím nástřihu a šití...a to právě epino minimalizuje tak že to jde i bez toho 🙂 teda většině :D

timoti
4. led 2014

@malinna holky i já se bojím,ale pomohlo mi se s tím trochu poprat za pomoci EPINA - teda jestli ho neznáte... já už jsem pro něj rozhodnutá,ale zatím se nám nějak nedaří..

malinna
4. led 2014

@timoti:ahoj,o EPI-NO jsem přemýšlela,ale zatím mi to přijde dost drahý,asi zkusím jen masáž hráze.za 14 dní jdu na předporodní kurzy,tak uvidíme.

timoti
4. led 2014

prý se to dá nahradit čímsi ze sexshopu..ale nevím nevím,asi bych do toho nešla

manka
8. bře 2014

prave som docitala zaujimavy clanok, tak sa s vami podelim. spominali sa tam aj porodne bolesti. asi kazda zena vam po porode povie, ze nikdy viac, ale o par tyzdnov uz by do toho isla znovu. zevraj je to preto, lebo ked rodime, sme trochu "mimo" - nieco ako vo faze zaspavania. to znamena, ked je po vsetkom, necitime bolest. a neskor si ju tak nepamatame, ako bolest, ktoru sme zazili pri plnom vedomi. napr. zubaaaaar. tyka sa to ale prirodzeneho porodu bez epi. Pretoze laicky povedane, zasahovanim do priebehu porodu vas ako keby preberu a uz ste neni v tej faze "zaspavania" a tym padom si bolest pamatate zivo..

manka
8. bře 2014

Strach z toho, ze to nezvladnem: ten som nemala, verila som si. Ale potom prisiel dost sok, ked som prvykrat zatlacila uplne z celej sily, ako som len vedela a vysmiali ma, ze takto dietatko neporodim... Tak na druhykrat som sa viac sustredila nekricat - nie preto, lebo to personal nema rad, ale preto, lebo zbytocne davam energiu do tvare a nie tam, kde je potrebna. nadychnut, zadrzat dych a uz to islo...