Symptotermální metoda. Máte zkušenosti?

macik
1. led 2007

Ahoj snažilky a vůbec všichni. Zajímalo by mě, zda někdo z vás používá pro plánování rodičovství symptotermální metodu-především pak pozorování hlenu a děložního čípku. Zajímaly by mě především dlouhodobé zkušenosti, ale také se mi nikde nepodařilo najít, jakou konzistenci má hlen, v případě, že došlo k oplodnění. Děkuji za odpovědi.

len
2. led 2007

Macik, jak víš, já se spoléhám hlavně na měření bazální teploty (viz stejnojmenná diskuze), což je vlastně 1/3 symtotermální metody, ty ostatní dvě jsou, jak píšeš, sledování hlenu a čípku. Pro anglicky mluvící doporučuju přelouskat knihovny na stránce fertilityfriend.com, je tam hodně příspěvků i ke sledování hlenu a čípku.

Já sama sleduju čípek a hlen cca nějakých 10 cyklů (BT měřím 16), takže nějaké zkušenosti mám, ale popravdě nepřijdou mi natolik vypovídající jako BT, takže je beru spíš jako doplňující informace.

Předně se mi i u mých krátkých cyklů stává, že se plodný hlen a měkký zkrácený čípek objevují víckrát za cyklus (BT stoupá a ovu tedy probíhá až při posledním zkrácení), čili pokud bych se měla řídit jen tím bez měření teploty, asi bych byla docela zmatená. Bohužel čípek a hlen samotné ovulaci s jistotou nepotvrdí, můžou se vzorně chovat i bez ní.

Dále pozoruji, že po ovu se mi čípek občas mění s denní dobou - ráno je tvrdý a prodloužený, večer změkne a zkrátí se, další ráno je zase tvrdý 😒 Tak by mě zajímalo, jestli má někdo podobné zkušenosti?

Po ovulaci, ať už bylo vajíčko oplodněno nebo ne, čípek by měl ztvrdnout a prodloužit se a uzavřít hlenovou zátkou, takže čistě podle čípku a hlenu by nemělo jít poznat, jestli jsi těhu nebo ne. Četla jsem tu pár zkušeností, že při těhu se objevil hustý hlen, ale myslím, že je to asi podobný příznak jako bolavá prsa - spousta těhulí ho sice má, ale jeho absence těhotenství nevylučuje stejně jako jeho přítomnost ho nepotvrzuje...

Dále se říká, že před MS čípek opět měkne a otvírá se, aby mohla krev lépe vytékat. K tomu mám vlastní zkušenost - ano, při MS mám čípek měkký a otevřený, ale otevírá se mi až po několika hodinách silného krvácení, tudíž pomocí čípku MS předvídat nemohu - daleko dřív se objeví krev, nežli začně čípek nějak reagovat 😀

macik
autor
2. led 2007

aha, díky len, to je zajímavé-mohu potvrdit to s těmi změnami ráno a večer-zkouším to teprve pár dní, ale večer je čípek měkký a krátký a ráno je to téměř naopak...začala jsem to zkoušet právě proto, že se mi těsně před očekávanou ms objevil hustý hlen a tak jsem doufala,že by to mohl být příznak...ale dneska už zas nic, takže pravděpodobně to nevyšlo...no alespoň budu mít celý další měsíc čas na zkoumání vlastního těla-ani ne tak kvůli těhu, ale ráda bych věděla, zda jsou moje cykly vůbec ovulační, tak snad to nebude příliš zmatené.. 🙂

len
2. led 2007

No, u mě je zajímavé, že se čípek takhle s denní dobou mění až po ovu, na začátku cyklu je naprosto vzorný a ráno i večer stejný. Na fertilityfriend doporučují sledovat čípek jen jednou denně (na rozdíl od hlenu, který častěji), jenomže to už bych se asi nedozvěděla vůbec nic 😀

macik
autor
2. led 2007

tak uvidíme, jak na tom budu já, zkusím po ms i ty teploty, konečně vstávám každý den ve stejnou hodinu, takže by to neměl být problém...ale budu pozorovat i další příznaky, ať se poučím

pikusa
2. led 2007

Ahoj holky,jsem tady poprvé,ale čtu vás pravidelně,jinak jsem snažilka.O sledování čípku je docela dobrý a jednoduše posaný článek na www.rodina.cz tak snad pomužu aspon trochu.

len
2. led 2007

Jojo, to jsou ty odkazy, které jsem vložila na první stránku diskuze o měření BT, zkusím je sem překopírovat 😉

len
2. led 2007

Tak, tady je popis symptotermální metody hezky česky 🙂

Hlen na děložním hrdle:
http://www.rodina.cz/clanek3633.htm

Měření bazální teploty:
http://www.rodina.cz/clanek3694.htm

Poloha děložního čípku:
http://www.rodina.cz/clanek3775.htm

Syntéza:
http://www.rodina.cz/clanek3826.htm

Problémy menstruačního cyklu
http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Vliv léků na znaky plodnosti:
http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

yana
2. led 2007

ahojky, tyhle veci taky najdete v knizkach "Jak mit holcicku/chlapecka" od autora J.Martin Young. Je uplne fuk, kterou si prectete, protoze vsechny metody jsou v obou o pohlavi ditete rozhoduje predevsim spravne nacasovani 😉 Je to tam skoro az moc americky-polopaticky 🙂

len
2. led 2007

Nojo, no, jenom kdyby to bylo tak snadný 😀 Nedávno jsem na fertilityfriend projížděla grafy těhulek s holčičkama/ chlapečkama a pravda, tak v 50% případů to načasování opravdu funguje 😀 Nicméně sama o sobě je symptotermální metoda fajn, člověk tak nějak líp pozná sám sebe 🙂

yana
2. led 2007

ono to s tou ucinnosti nacasovani taky nijak slavny neni - jestlize mas normalne sanci holka-kluk 50 : 50, tak tomu spravnym nacasovanim pomuzes (podle vyse zmineneho autora) max 70 : 30 ve prospech chtenyho pohlavi, takze stejne zadna jistota 🙂 ... ale na druhou stranu, proc to nezkusit? 😉

len
2. led 2007

No, tak nějak, když budeš mít 100 dětí, tak se to asi vážně projeví 😀 Ale jasně, proč to nezkusit 😉 I když mám pocit, že spousta holek tady má "problém" - jak vůbec otěhotnět, takž takové legrácky jako snažit se o to "správné pohlaví" jdou často stranou ☹

elly
2. led 2007

Skoda jen, ze to neni tak jednoduche, ze kdyz se delozni cipek otevre, ze bychom pomoci neceho ty mrsky tim deloznim hrdlem protahli a pak by to plavackovani ti kluci a holky meli jednoduchsi a z nas se staly tehulky. 😀

yana
2. led 2007

no asi by se to projevilo driv nez pri stovce 🙂... ale jasne, ze mas pravdu a zvlast, kdyz to ma byt ditko prvni, tak je to nakonec vcelku fuk

len
2. led 2007

No, ono to v podstatě tak nějak funguje - hrdlo se otvírá, aby se tam spermijky líp dostaly 😉 Takže otevřené hrdlo většinou signalizuje, že se "něco bude dít" a je to dobrý impulz k tomu začít se snažit 😉
Já jsem sice psala, že mi měření BT ovulaci potvrdí daleko přesněji než hlen či čípek, ale faktem zůstává, že právě jen potvrdí - zpětně, což už je celkem na nic. Hlen a čípek "varují předem."

Takže správně (ideální cyklus 😀 ) by to mělo vypadat takhle - čípek se zkracuje a otvírá, objevuje se plodný hlen - hurá do snažení 😎 No a jednoho dne čípek zase ztvrdne, hlen zmizí, teplota stoupne a potvrdí, že ovu skutečně proběhla, a my víme, že snažení bylo načasované správně a nezbývá než čekat, až nedorazí MS 😀

elly
2. led 2007

Len, nevis nahodou jak vypada ten "tehotensky hlen" nez mas dostat MS? A kolik dni predem se muze dostavit? Mozna hloupa otazka, ale nejak me to zajima.

len
2. led 2007

No, vzhledem k tomu, že těhu nejsem, tak z vlastní zkušenosti ne 😀 Ale holky ho popisovaly jako hodně hustý a vydatný, ale zdaleka ne všechny ho měly. Kolik dní před MS? Myslím, že aby to souviselo s těhotenstvím, měl by se objevit až po uhnízdění vajíčka (dokud není uhnízděné, nevysílá tělu žádné signály a to ani neví, že je těhotné), což je většinou tak 7.-10. den po ovulaci. Takže záleží, kdy se vajíčko uhnízdí a jak dlouhou míváš luteální fázi. Já ji mám třeba 11-12 dní, takže při pozdním uhnízdění bych čekala hlen (pokud by byl) až někdy kolem MS, někdo ji má třeba 15 dní a při brzkém uhnízdění by mohl mít hlen třeba už 7-10 dní před MS... Takže to asi záleží... 😀

elly
2. led 2007

No, ja jsem MS mela 8.12., cyklus mam 28 dni, takze pokud se nepletu, tak jsem byla OVU 24.12, ne? Tak jsem tak byla zvedava. Sice me prsa boli jako cert a jsou natekla, ale mozna je to PSM? Ale v bradavkach jsem mela vcera meco bileho??? Tak nevim co to bylo. Mozna hormony??? Tak proto se ptam.

len
2. led 2007

No, při 28 denních cyklech, pokud to nějak nesleduješ, bych ovu čekala tak 20.-26.12. (dle délky luteální fáze, orientačně bych viděla zlatý střed 23.12.), takže na tom budeš podobně jako já (já jsem 9.DPO). Nevím, jak s tebou hormony "cloumaj" obvykle, já bývám relativně v pohodě, ale párkrát jsem zažila PMS jak vyšitý (hrůza! 🙄 ), takže jakýmkoli příznakům, dokud nezačne meškat MS, radši nepřikládám velkou váhu 😉

elly
2. led 2007

Ja jsem si to myslala, zlata stredni. Tak to jsme se snazili kazdej den 😀 No, tentokrat tedy se mnou sloumaji pekne. Tak se necham 5.ledna prekvapit. A ty?

len
2. led 2007

No, teplotka klesá, slabé špinění, tak asi MS v nejbližších dnech 😝 Ale uvidíme 😉

elly
2. led 2007

No tak ti drzim pesticky, aby to zustalo jen u toho spineni 😉

elly
2. led 2007

Kolik cyklu uz se snazis Len? Sedm?

len
2. led 2007

Teď osmý 😉 Nechceš jít pokecat jinam (jsem třeba v diskuzi snažilky nad věcí), ať nerušíme téma? 😉

elly
2. led 2007

O.K.

vendy05
15. bře 2008

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, sleduji čípek a hlen druhý cyklus, ale dnes jsem si na čípku nahmatala, takový droboulínký výstupek, ovulace proběhla podle všeho před dvěmi dny ... nevíte co by to mohllo být?? nebo zda to je normální???

brostikdana
11. bře 2010

ahoj holky.jsem tu poprvé a musím vám taky přispět kté debatě.bazální teploty jsem měřila po vytažení tělíska mirena.chtěla jsem otěhotnět.díky této metodě mi tady leží uzlíčekj už trochu větší.musím říct že tato metoda byla spolehlivá.když jsem otěhotněla měla jsem více hlenu a stále vyšší teploty které se při těhotenství drží stále nad linii nižších teplot.pro potvrzení těhu se musí vyšší teploty držet v horní linii tak18 dní a je to 100%.

acerimmer
24. led 2013

Ahojte. Asi největší odborníci na tu švýcarskou symptotermální metodu jsou doktoři v brněnském centru naděje a pomoci. Ani si neumíte představit, jak se přítelkyni ulevilo, když se zbavila hormonální antikoncepce a naučila se dobře používat tuto metodu. Je to jednoduchý, neměří se jen teplota, ale sledují se další dva ukazatele v lidském těle - hlen a poloha čípku. Spolehlivost je pak větší, než u HAK. Doporučuju Cenap.cz, tam vám vše vysvětlí. My jsme byli nadšeni, neboť HAK přítelkyni nikdy nedělala moc dobře a tohle je spolehlivé velice. Mají i strányk na facebooku, kde pořádají nas tohle téma akce.

bersimka
19. bře 2013

Ahoj chtěla jsem se zeptat mam takový problém znaším se otěhotnět 9.března jsem měla nechraneny pohlavní styk a 10.března jsem měla ovulaci ale 11.března jsem měla spinení asi tak 5dní pak jsem měla zas nechraneny pohlavní styk ale pak jsem začala krvácet mimochodem mam to do dneska dnes jsem zjistila že mam strašné měkký a otevřený delozní cipek a vůbec nevím jestli jsem tohle měla když jsem poprvé čekala dítě jsem stoho zmatená a nedávno se semnou rozešel přítel prosím pomoc té my hrozně si přeju druhé miminko

skripmart
23. lis 2017

Holky.... Hrabe mi?

skripmart
23. lis 2017