Těhotenství při studiu

jenlup
15. bře 2019
Ahoj,
Potřebovala bych poradit. Studuji 2. ročník VOŠ a chtěli bychom s přítelem miminko. Už hlavně z důvodu, že mám potíže se štítnou žlázou a bylo mi doporučeno mít děti co nejdříve. Teď se rozhoduji, jestli je správný tah, mít dítě dá se říct těsně před dokončením školy. Na druhou stranu se nechci dostat do situace, že za 2 roky,, to nepujde''. Přítel pracuje a bydlime spolu. Moc děkuji za radu. 🙂
monika76301
15. bře 2019
Tak to záleží na Vás... Jaká je finanční situace protože na md zřejmě nárok mít nebudeš a pak dostaneš až rp narozením dítěte což je 220000 Kč na celé období... Jinak ja jsem dítě neplanovala na. Md jsem nárok nemela a nyní mi tu běhá 5 leta cacorka a zvládli jsme to... Ja osobně bych to do toho sla... A mám švagrovou a ta měla dítě při vs a ted čeká druhé a státnice ji vychází měsíc před porodem a zvládla to
marketa1218
15. bře 2019
@jenlup Také mám problém se štítnou žlázou, hypofunkce. Nevím, co máš tedy za problém ty, ale pokud je SŽ dobře kompenzována otěhotnět se dá, dneska se to všechno na ní hodně jenom schvaluje. Otěhotněla jsem teď ve třiceti, kdy prostě pro mě je ten pravý čas, mám po škole, jsem vdaná, mám odpracováno kvůli nároku na mateřskou a nějaké peníze s manželem máme našetřené. Také jsem studovala VOŠ a do toho já si malé miminko neumím představit, učení, praxe, ale tehdy jsem byla já na privátě a na děti neměla zdaleka ani pomyšlení, žila jsem si studenstský život a dneska už se těším na roli maminky a nemůžu říct, že bych si to studium a ,,mládí,, dostatečně neužila, ničeho nelituji. Ale pokud to citíš tak, že chceš být a hlavně to všechno zvládneš, tak je stejně rozhodnutí jenom na tobě a podpora v příteli nebo v rodině je dobrá 🙂
gruyerre
15. bře 2019
@jenlup měla jsem dítě na VŠ a zvládla jsem to dobře, jsem ráda, že jsem do toho šla. Nebylo to ze zdravotních důvodů, ale protože jsem dítě už hrozně chtěla. Kdybych čekala, až dostuduju a budu mít opracováno, musela bych čekat ještě tři roky, a to jsem nechtěla.
jenlupautor
15. bře 2019
Taky cítím, že dítě strašně chci a není to jen z mé strany, přítel se těší 🙂 ale jediné, co mě od toho odrazuje, je ta škola a jak se na mě všichni budou dívat. Ale asi je to zbytečné se z toho teď nervovat. 😃
gruyerre
15. bře 2019
@jenlup od doby, co jsem dítě chtěla, jsem na něj stejně pořád musela myslet a nic mi nedokázalo udělat doopravdy šťastnou, dokud jsem nebyla těhotná, takže jsem fakt ráda, že jsem se další roky netrápila bezdetna jen kvůli tomu, že je teď běžné mít dítě až ve 30ti, a že na mě budou spolužačky koukat jak na blázna, protože ony mají jiné priority a o dětech nechtějí ještě nějakých 10 let slyšet 🙂
jenlupautor
15. bře 2019
@gruyerre už teď na mě koukají divně, v létě se budu vdávat a to jsem nejmladší ze třídy 😃. Bohužel v současné době páry dávají přednost kariéře, volnosti a odkládají těhotenství na pozdě a pak se diví, že buď to nejde nebo nemají už tolik energie.
gruyerre
15. bře 2019
@jenlup Tak to máme hodně podobně, já jsem se vdávala skoro před 5 lety a ještě mě nikdo ze spolužáků že ZŠ, gymplu ani VŠ nenásledoval ani se svatbou ani s detmi (a taky jsem byla vždy nejmladší ve třídě, jen na gymplu byla ještě jedna holka o měsíc mladší 😀)
jenlupautor
15. bře 2019
@gruyerre jsem celkem ráda, že nejsem jediná černá ovce 😃
pralinka21
15. bře 2019
Jdi do toho, pokud jsi zajištěná, tak co řešíš. Já se ve 29 letech rozhodla jít znovu na VŠ, na konci prváku se vdávala, na konci druháku porodila dceru a teď dopisuju bakalářku a chystám se v létě na státnice, a jsem znovu těhotná. Na VŠ je každému fuk jestli jsi vdaná nebo ti roste břicho a kolik je ti let. Občas se někdo zeptá, ale tak nějak se počítá s tím, že už jsi dospělá 😉
hankaviki
15. bře 2019
@jenlup ach jo, máš ta klišé naučená opravdu pěkně
nita1984
15. bře 2019
@jenlup jen si udělej podle svého, buď ráda, že k tomu máš podmínky, ale neodsuzuj ty, kteří to mají jinak 😉
bayt
15. bře 2019
@jenlup Mam celozivotni potize se stitnou zlazou a nevidim duvod, proc by to melo byt duvodem co nejdrivejsiho tehotenstvi, ktere ani ty dva roky nepocka. Skolu bych nejdriv dodelala, zbytecny stres v tehotenstvi, s miminkem to treba nebude skloubitelne, zalezi taky na miminku. Jsou deti, co pul roku prorvou a nespi.
bayt
15. bře 2019
Mimochodem, ja si dodelavam doktorat a narocne to je a to mam drtivou vetsinu za sebou. Syn je hodne kontaktni, mamanek, hodne kojeny, moc nespi. Zbytecne nekdy davam energii do skoly a ne ze bych ji mela na rozdavani 🙂
herkules6969
15. bře 2019
Ahoj, já tuto situaci také řešila 🙂 a za mě asi ne, ale samozřejmě každá žena se může cítit jinak a každé těhotenství je jiné 🙂 Musíš brát hlavně v potaz to, že první měsíce ti bude nejspíše hodně zle, budeš unavená , že se ti bude celý den chtít jenom enormně spát, budeš třeba i zvracet nebo se ti motat hlava(samozřejmě je to individuální, ale třeba s tím počítat) , 2 trimestr je to o něco lepší- záleží kdy ti ty nevolnosti přejdou, je možné že z toho bude sotva 1měsíc no a pak 3 trimestr je náročný (otékají nohy, člověku se těžko chodí, na nic nemá moc kapacitu) porod je kategorie sama o sobě, po porodu budeš hodně odrovnaná, malé miminko co potřebuje péče 24h denně, do toho domácnost, atd. 🙂 otěhotněla jsem také při studiu a školu jsem dodělat zatím nezvládla a to už budou malé 3 roky 🙂 Samozřejmě třeba to bude zvládat lépe, je pravda, že já na to bylo hodně sama a bylo to dost náročné, a třeba ti vůbec zle nebude a porod budeš mít v pohodě, že budeš za 3 dny ready 🙂 Jen ti píšu zkušenost studentky 🙂
hanulkaha
15. bře 2019
Nespechala bych na miminko "jen" kvuli stitne zlaze... Ja mam hypofunkci uz pres 20let, tsh mi litalo mezi 15 a 60ti. Doktorka me neustale strasila, ze budu mit veliky problem otehotnet! Beru Euthyrox 125... Nicmene lecim se, hypo mam kompenzovanou a v mych 30ti letech jsme napoprve otehotnela s prvním synem, v 32 opet napoprve s druhym prckem, takze pokud neni problem jinde, nenechala bych se vystrasit, v klidu dostudovala a potom zacala pracovat na miminku 😊
Drzim pesti! ✊✊🍀
ange_de_la_morte
15. bře 2019
Já jsem otěhoteněla během 2.ročníku VŠ - díky zdravotním problémům jsme to nechtěli odkládat ( manžel je navíc o 9 let starší, už jsme měli vlastní dům i zajištěné finance, takže tohle jsem nemusela řešit) ... no výsledek je ale takový že jsem VŠ nedostudovala - když se syn narodil požádala jsem o rok přerušení, návrat ale nebyl nic moc - sice jsem se zvládala učit na zkoušky, chodila na přednášky ale problém u mně byl praxe ( při studiu zdrav.sestry) - když bylo synovi 9 měsíců nastoupila jsem na praxi - 3-4x týdně 12-tka, snažila jsem se brát hlavně noční abych nemusela tolik řešit hlídání - takže jsem přišla z noční lehla na hodinu a už jela celý den se synem, pak zase noční apod. - vydržela jsem to 2 měsíce, pak jsem padala na hubu a vzdala to - syn pro mně byl přednější .... dobře si to rozmysli, dá se to zvládat ( pokud nemáš moc povinné praxe při studiu) - ale potřebuješ hlídání, budeš se učit po nocích protože batole tě přes den nenechá ( možná ani v noci), nebudeš mít nárok na MD ( dostaneš rovnou odičák a to je almužna) ... závěrem bych chtěla říct že rozhodně nelituju mého rozhodnutí pořídit si dítě tak brzo - jsme šťastní že ho máme a já jsem ráda že až bude dospělý já budu ještě pořád mláda 😃
ah1234
15. bře 2019
Ja mám Mimi popri štúdiu matfyzu a ešte druhej výšky a do toho z domu na polovičný úväzok pracujem. Dá sa to pokiaľ nemáš povinnú dochádzku, to neviem jak je na VOS. To ze ma človek dieťa mladý je za mňa výhoda a ono si kamoši na to zvyknú 🙂 ja som za to nesmierne rada, nemám tým pádom kamarátky čo rozprávajú o deťoch lebo žiadne nemajú 😂 smelo do toho 🙂
jituska36
15. bře 2019
Ahoj, je mě 20 mám přerušené studiu v 5 ročníku. V 19 jsem otehotnela a bylo to to největší štěstí, které mě kdy mohlo potkat. Vůbec bych to nějak neřešila, když to prijde tak to tak má asi byt 🙂 Přeji Ti, ať to dopadne presne tak jak si prejes, a ať jste moc stastni! ♥️
ttm
15. bře 2019
S první dcerou jsem otěhotněla v 1.ročníku na VŠ, měla jsem rizikové těhotenství. S druhou dcerou jsem otěhotněla ve druháku, narodila se 14dní před začátkem 5.semestru - loni v září, šla jsem do školy s dvoutýdenním miminkem. Obě holky jsou stále kojené. Čekají mě ještě dva roky, ale studuji tedy dálkově. Když se chce, jde to. Náročné to je a nemít skvělého manžela a mamku, která se mnou jezdí do školy a hlídá, tak nemám šanci..ale dá se to 🙂 Hodně štěstí 🙂
sabine_
15. bře 2019
První těhotenství jsem prožívala v 1.ročníku na VŠ (studovala jsem dálkově), porodila jsem zdravou dceru. Státnice ve 3.ročníku jsem dělala ve 27tt s druhým prckem. Pak jsem si dala rok pauzu a teď si dodělávám ještě maturitu z jiného oboru. V květnu mě čeká maturita 😂 Všechno jde, když se chce.
Ještě bych chtěla dodat, že máme absolutně nehlídací babičky. Na zkoušky i přednášky jsem jezdila s manželem a dcerou a když bylo potřeba, tak jsem si odskočila nakojit.
kyti75
15. bře 2019
Ja bych pockala, az ukoncim skolu. Chybi uz jen rok, ne? Ja chtela mimi uz v 18, ale rozum zvitezil. Nedovedu si predstavit, ze bych s mimcem studovala. Ted mam deti 3.
jarmarca
15. bře 2019
Ja bych do toho nesla, nedovedu si predstavit, ze bych se tenkrat pri uceni na zkousky starala o mimino a naopak, ted kdyz mam (zlaty hodny) dite, ze bych musela do skoly...asi jsem od prirody linejsi, ale chci si to vsechno uzit a ne jen prezit, zvladnout se to urcite da, ale deti jsou malinky jen chvilku a prijde mi skoda si ty roky komplikovat skolou nebo praci (kdyz je to samozrejme existencne mozny, mimco neprijde necekane atd:))
Jinak ja mela zdravotni problemy uz kolem 20, takze ne vzdycky plati, ze mladi maji mimco hned a zas naopak, i v 35 to muze vyjit napoprve...
bayt
15. bře 2019
@sabine_ Tak treba na kazdou podobnou akci si muz musi brat dovcu a ne vzdy to treba jde nebo ne vzdy to jde lehce....tak je to vzdy trochu stres, kdo bude hlidat.
prostejina
15. bře 2019
Dokoncila bych skolu, pak miminko. Mne rekli, ze musím otehotnet brzy (mám ale vážný gyn problémy). Dodelala jsem školu, vdala se, je mi 26 a mám už dvě děti. Štítná ještě rok "počká".
teezska
16. bře 2019
@jenlup Ahoj, já jsem teď v šestým měsíci a zároveň do toho studuju na VŠ. Až na zkouškový s nevolnostmi, je to zatím v poho, učitelé jsou vstřícní, ale nijak to neroztrubuju po škole. Na mateřskou nárok nemám, až na porodný a na peněžitou pomoc v mateřství, to si pak budu muset sama vyběhávat na úřadech. Musela jsem mít mimčo kvůli zdravotním potížím a nelituju. Sice jsem dost introvertní, takže každý referát je pro mě za trest, ale malá to zvládá podle všeho v pohodě. Rodit mám v létě v tom největším vedru, tak se spíš postupně začínám bát toho 😃 Taky jsem chtěla s těhotenstvím počkat po škole, ale zdraví si prostě člověk nevybere, no ... Přerušovat studium nemám v plánu, jsem domluvená, že se celá rodina aktivně zapojí, abych právě pohla doklepat poslední dva semestry. Navíc cca měsíc po porodu jedu na tři dny s dětskou organizací na relaxační tábor a i to mám v plánu zvládnout. Souhlasila jsem s tím v době, kdy jsem sice věděla, že jsem těhotná, ale nic nebylo vyhráno, takže i to jsem rozhodnutá dát. Miminko bude ode mě pět minut s přítelem a jeho maminkou, tak se toho nebojím. Jen to teď v týdnu budu nahlašovat v organizaci, kdybych třeba přenášela nebo kdyby se něco stalo a opravdu bych nemohla jet... Tak se bojím, jak se k tomu postaví, ale to už neovlivním. Hodně štěstí, spousta lidí to zvládla, takže to určitě zvládneš taky 🙂
llluckaaa
16. bře 2019
@jenlup Pokud dítě chceš, tak do toho jdi. Já nastupovala na VOŠ už těhotná, rodila jsem těsně před koncem prvního semestru. A to jsem k tomu doma měla ještě dvouleté dítě. Měla jsem kombinované studium, ale dojížděla jsem 80 km jednou týdně na celý den do školy plus praxe ve zdravotnictví. Vystudovala jsem na červený diplom, a měla jsem už přes 30. Jestli můžu něco poradit, tak nepodléhej stereotypům a klišé, že matky po třicítce nemůžou otěhotnět a nemají energii na děti, je to podobný předsudek jako že je špatně otěhotnět ve 20. Prostě to udělej tak, jak to cítíš ty, ať si o tom okolí myslí cokoliv. Škola se dá udělat i později, pokud dáš teď přednost dítěti. Partnera máš, zajištění jste, tak proč ne? 😉
malinkaelinka
16. bře 2019
Já osobně bych tu školu nejdřív v klidu dodělala. Do konce ti nezbývá tak dlouho. Pokud užíváš antikoncepci, klidně vysaď hned, zatím přerušujte, klidně začni zobat listovku, uprav stravu, v klidu dostuduj a pak hurá na dítě. Třeba bys to zvládla a třeba taky ne a škoda zahodit roky studia... Navíc pokud budeš mít dítě, tak nějak se vyřadíš ze studentského kolektivu a může ti plno informací uniknout... pokud není tvůj zdravotní stav extra vážný a nevyžaduje otěhotnět ihned, dala bychm tomu ten čas.
sabine_
16. bře 2019
@bayt Tím, jak jsem studovala dálkově, tak jsem měla všechny přednášky o víkendu a zkoušky jsem se snažila taky směrovat mimo pracovní dobu muže.
Teď mám školu jednou za měsíc od pátku (po práci) do neděle.
Pokud si to člověk dokáže zařídit, tak jde všechno i bez dovolených 😉
ttm
16. bře 2019
@sabine_ My třeba, ač dálkaři, máme školu ve středu. Takže my bohužel manželovu dovolenou občas čerpáme a jinak to nejde, i když bych si to fakt moc chtěla zařídit jinak.
malinkaelinka
16. bře 2019
@sabine_ Já jsem i na dálkovém mívala některé povinné semináře v týdnu a zkoušky byly jenom v týdnu, takže dovolené na studium padlo dost...

Sem začni psát odpověď...

Odešli