Těhotenství vs. koronavirus. Odkládáte snažení?

14. bře 2020

Ahoj, odkladate někdo snažení kvůli tomu co se teď děje ?

vendes
14. bře 2020

@petranaty Jsem po sekci...

petranaty
14. bře 2020

@vendes zrovna v tv říkal porodník že pokud je těhotná žena zdravá , nemělo by to pro ni být velké riziko . Na plod se prý přenos neprokázal a to ani porodem a kojit by se mělo i když je žena nakažená ...ale prý asi spíše mléko odstříkávat ...já nevím no ....

piggy123
14. bře 2020

Můj manžel pracuje pro nemocnici a univerzitu ve výzkumu. Je to vědec. Jeho doporučení zní - SE SNAŽENÍM POČKAT. Nikdo ještě nic neví. Je to úplně nový virus, nejsou žádné studie a výzkumy na téma brzké těhotenství a koronavirus. Nebyly dělány ještě žádné pokusy na zjištění, co se děje v těle při vývoji plodu, kdyby se nakazil.... Není příliš zodpovědné se teď snažit....

Kdybych neměla oba vejcovody neprůchodné, dali bychom si taky pauzu... Teď čekáme, co se bude dít dál...

vendes
14. bře 2020

@petranaty Prostě uvidím, co jinýho mi taky zbývá. Leda tak ušít roušky a sehnst rukavice a dát to asistence, kdyby neměla erární 🙈

aselluska
14. bře 2020

A co by jsme dělali my, co se jim to konečně zázrakem povedlo? Takhle myšlenka mě ani nenapadla ...

vendes
14. bře 2020

Ještě jsem našla na FB vyjádření dr. Ondřeje Šimetky z FN Ostrava:

INFORMACE PRO TĚHOTNÉ ŽENY V ÉŘE COVID-19
(Informace platné k 14.3.2020)
V České republice porodí za rok přibližně 110 000 žen, denně tedy proběhne cca 300 porodů. Donošené těhotenství trvá 280 dnů, tzn. že v ČR je přibližně 85 000 žen v různém stadiu těhotenství.

Sdělovací prostředky a média se ve svém zpravodajství věnují popisu obecné situace, které jsou velmi znepokojující. Dá se předpokládat, že těhotné ženy jsou těmito obecnými informacemi o COVID-19 znepokojeny ještě více, neboť zvýšený zájem o vlastní zdraví a pocit zvýšené zodpovědnosti je v době těhotenství a mateřství zcela přirozený. Některé ženy jsou samozřejmě znepokojeny méně, některé více, ale mnohé jsou naprosto vyděšené, čehož jsme svědky při své práci. Často jsou ještě více znepokojeni partneři a rodinní příslušníci.

Dal jsem tedy dohromady pár informací. Je to možná trochu delší, ale je to v heslech a je tam v podstatě vše základní.

Dík za přečtení a event. šíření. ondřej šimetka
-------------------------------------------------------------------------

Vážené a milé těhotné ženy a rodičky,
smyslem tohoto příspěvku je podat Vám a vašim rodinným příslušníkům, informace o "COVID-19 a těhotenství", přičemž v žádném případě nechci tímto situaci kolem COVID-19 nijak bagatelizovat. Panika může ale napáchat mnoho škody.

Epidemiologická situace
• Epidemiologická situace se rychle mění a přesnější informace získáte z jiných zdrojů – např. ze stránek Ministerstva zdravotnictví
• Přes obrovské počty nakažených pacientů ve světě, bylo popsáno jen několik málo desítek těhotných žen s nemocí COVID-19
• Nebylo zaznamenáno žádné úmrtí matky, plodu ani novorozence po porodu v souvislosti s COVID-19
• Zdravé ženy (mezi které patří většina těhotných v ČR) nejsou k nákaze virem náchylnější než běžná populace
• Zvýšené opatrnosti je nutno dbát u žen s dalšími chorobami (výrazně oslabená imunita, rakovinné onemocnění, chronické postižení plic apod.)
• Je vhodné mít na paměti, že pravděpodobně existují jedinci bez příznaků, kteří mohou virus přenášet

Přenos viru
• Virus se šíří z člověka na člověka přes dýchací cesty kapénkami, přes kontaminované povrchy a přes spojivky dotykem kontaminovaných rukou
• Virus byl nalezen ve stolici a v poševním sekretu, tato cesta přenosu viru na plod v průběhu porodu nebyla ale prokázána
• Podle dosavadních údajů se virus velmi pravděpodobně nepřenáší z matky na plod v děloze (dokumentovány byly jen 1-2 případy), nákaza novorozence je ale možná po porodu v důsledku blízkého kontaktu novorozence s matkou

Vliv na těhotnou ženu a rodičku
• Průběh onemocnění u těhotných bývá velmi lehký a většinou připomíná běžné nachlazení. Dalšími symptomy mohou být kašel, dušnost a horečka
• Nejtěžší příznaky, jako jsou zánět plic a hypoxie (nedostatek kyslíku), se vyskytují hlavně u rizikové populace - starší lidé, lidé s postižením imunity a s chronickými nemocemi jako jsou cukrovka, rakovinné onemocnění a chronické postižení plic
• Zatím byl popsán pouze jeden případ těžkého onemocnění rodičky (v Číně) ve 30. týdnu těhotenství, který vyžadoval mechanickou ventilaci plic, po porodu se pacientka uzdravila

Vliv na časné těhotenské komplikace
• T.č. nejsou k dispozici žádné údaje o zvýšeném riziku potratu v časném stádiu těhotenství
• Nejsou žádné údaje o zvýšeném riziku vrozených vad v důsledku styku s virem
• Je nicméně nutno říci, že virová onemocnění obecně rizika těchto komplikací zvyšují, je tedy na místě chránit se stejně jako před jiným virovým, např. chřipkovým onemocněním
• Zkušenosti s viry MERS a SARS (které jsou příbuzné s koronavirem) neprokázaly souvislosti s vyšším rizikem prvo- a druhotrimestrálního potratu

Péče o rodičku a novorozence při a po porodu
• Péče u porodu ani způsob porodu se nijak zásadně neliší
• Nedoporučuje se izolovat novorozence a rodičku po porodu. Doporučení z Číny z úvodní fáze současné epidemie bylo opačné a byla doporučena izolace novorozence po dobu 14 dnů. V individuálních případech musí být zváženy rizika a důsledky takového postupu – separace, vliv na kojení apod.
• Při testování vzorků mateřského mléka (v Číně u 6 případů) nebyla potvrzena přítomnost viru v mateřském mléce
• Největším rizikem u kojení tak je blízkost novorozence a matky a možná nákaza kapénkami
• Výhody kojení převažují rizika spojená s izolací novorozence
• Při péči o dítě a kojení je vhodné dodržovat tyto zásady:
o Hygiena rukou před dotýkáním se dítěte
o Nosit masku
o V případě odsávání mateřského mléka požádat zdravou osobu o pomoc s podáním odstříkaného mléka novorozenci

Jaká jsou tedy hlavní rizika a výzvy spojené s COVID-19 na porodnických pracovištích?
• Největší výzvou je kontrola přenosu choroby z osoby na osobu a zabránění rozvoje infekce mezi zdravotníky a její následné rozšíření!!!
• Rozšíření nemoci mezi zdravotníky a následná opatření (nemocní zůstanou doma a osoby v kontaktu s nimi zůstanou v karanténě) by vedlo k problémům s personálním zajištěním chodu porodnic a neonatologických oddělení
• Nejedná se o strašení, ukázkou budiž situace v porodnici ve Frýdku-Místku, která byla z karanténních důvodů na 14 dnů zavřena
• Respektujte, prosím, preventivní opatření nařízená jednotlivými nemocnicemi !!!

Obecné doporučení těhotným ženám, které měly kontakt s COVID-19 anebo mají příznaky onemocnění COVID-19
• Platí obecná pravidla jako pro ostatní osoby – viz informace na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR
• Pacientky by měly kontaktovat 112, kde jim budou podány další informace
• Pacientky by neměly automaticky a bez ohlášení chodit přímo do zdravotnického zařízení, ke svému praktickému lékaři nebo registrujícímu gynekologovi
• Při nutnosti návštěvy porodnice v době, kdy je rodička v karanténě (porod, nezbytná kontrola v poradně apod.), doporučujeme:
o kontaktovat linku 112 a porodnici telefonicky
o dopravit se do porodnice pokud možno vlastním dopravním prostředkem
o dostavit se pokud možno s jakoukoliv vlastní maskou
o po příjezdu do areálu nemocnice opět kontaktovat porodnici, aby se o rodičku personál mohl postarat hned od vstupu do porodnice a byl omezen volný pohyb mezi ostatními rodičkami, jinými pacienty a zdravotníky

S přáním všeho dobrého, Ondřej Šimetka

Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA
Vedoucí perinatologického centra
přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky
Fakultní nemocnice Ostrava

astyna88
15. bře 2020

Nj,ale kdyz jdete ambulantne zase musite do xy h po porodu na odver krve z paticky novor. Takze zase mezi lid k pediatrovi. To uz bach radsi zustala ty dva dny v porodnici,kde za vami chodi jen par lidi v rouskach....

pmendy
15. bře 2020

Dobrý den, dneska mám začít stimulovat na ivf ale teď se začínám bát. Car normálně funguje, lékaři v klidku a normálně začněte 🤔 je fakt jsem na RD doma, manžel samozřejmě chodí do práce. Je problém kvůli pojišťovně, že mám doma půlku léků a dovybrala bych až příští měsíc? Pořád váham jít do toho nebo ne? Ale by nebyl problém s pojišťovnou? Máte někdo zkušenost?

ivis_b
15. bře 2020

Já jsem posera a o odložení bych přemýšlela. Jenže jsem v 9.tt, a tak nezbývá než být zalezlá doma a doufat, že se to brzy přežene....

pmendy
15. bře 2020

@ivis_b no a nebude to problém? Kvůli pojišťovně? Když mám doma půlku léků?

agony28
15. bře 2020

Neodkladame🙂

kometkak
15. bře 2020

@cikitkapb To bylo první co mě napadlo, že za 4 roky budou narvané školky k prasknutí :D :D :D

eviks
15. bře 2020

Ja ne, mam zitra Ket, snad se na me jeste dostane. Beru to tak, ze co ma se stat, stane se. Mela jsem tolik transferu i bez Covidu a diky moznosti totalni karanteny bych mela moznost byt izolovana a projit to bez uhony. Nikdo dopredu nic neodhadne, spoustu mych kamaradek potratilo v zacatcich diky chripce, takze to clovek stejne nenaplanuje.

vendes
16. bře 2020

Toto jsem našla na ČT 24:
Odborníci centrům asistované reprodukce doporučují v současné situaci nezahajovat nové cykly umělého oplodnění a utlumit provoz. Zahájené cykly vedoucí k otěhotnění je možné dokončit. Informoval o tom David Rumpík, předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

flowerkacrochet
18. bře 2020

@cikitkapb babyboom nebo rozchody a žádosti o rozvod 😂. Já mám termín v srpnu. Teď jsem začala 5.měsíc a bojím se dost. Ale doufám, že v srpnu už to bude zažehnané.

marcicek84
19. bře 2020

My snazeni o druhe odkladame,chteli jsme.zacit na podzim,ale asi zacneme az pristi rok,to doufame,ze uz bude situace klidnejsi...hlavne co resim dostupnost zdravotni pece u porodu a po nem,pak roziko vyvojovych vad,ktere nejsou ani potvrzeny ani vyvraceny,taky byvh chtela pockat aby se ta corona infekce s podzimem nevratila...

hafik32
24. bře 2020

@martiina_k taky odkládáme IVF, je to riskantní.... pujdeme asi za pul roku...

merope
25. bře 2020

@pmendy Zavolala bych na CAR, ale můj odhad je, že pokud jsi nevybrala žádný z léků, takže ti nebude chybět vůbec nic, pouze odsuneš stimulaci o měsíc, tak tam žádný z problémů být ani nemůže - stejně jako kdybys byla např. nachlazená a stimulaci musela posouvat.

Na druhou stranu situace se bude zhoršovat, nikoli zlepšovat - příštích pár měsíců. Takže pokud odkládat, tak tak nejdřív na srpen (já např. odkládám, ale sice jsem měla původní plán jít do KET na jaře, ale i bez covidu jsem to začala silně zvažovat a přemítala, že to odsunu na léto, že jsem z toho malého raracha doma šíleně unavená i bez těhotenství 🙂 ).

aklin
25. bře 2020

Ja nejdříve budu moci až v červnu se chystat na IVF.

veroniqess
26. bře 2020

Pár měsíců počkat nikoho nezabije, je bezpečnější být ve vyšším stupni těhotenství než v prvním trimestru.

piggy123
28. bře 2020

Tak, manžel se v práci trochu zajímal o nové výzkumy a nová data ohledně korony a dobrá zpráva!!! Vyhodnotil situaci a rozhodl, že nakonec to není nezodpovědné se teď snažit o dítě, jak původně myslel 😊 Opakuji, že manžel pracuje pro univerzitu a nemocnici ve vědeckém výzkumu.

Samozřejmě, pokud těhotná žena se nakazí koronou, tak určité riziko tam samozřejmě je. Stejně jako když se nakazí třeba chřipkou či něčím jiným... obzvláště v prvním trimestru. Ale každopádně zatím nebylo prokázáno, že by koronavirus způsoboval nějaký vady plodu.

Takže i když mám dle vyšetření oba vejcovody neprůchodné, snažíme se a uvidíme. Kdoví, co bude.... 😊🍀 Původně jsme chtěli počkat, ale manžel rozhodl, že nemusíme. Takže, ženy, žádný strachy a s chutí do snažení 🤞🤞🤞

veroniqess
29. bře 2020

@piggy123 Jsem z oboru, a není dost nových dat ani nových výzkumů, protože vzorek těhotných, na kterých se to zkoumalo, je žalostně malý, navíc není ŽÁDNÁ těhotná, která byla měla koronavir v prvním trimestru a už porodila, a i kdyby ano, bude to v řádu jednotek, což není relevantní. Ale pokud si budu chtít najít důvody, proč do toho jít i teď, najdu si vždycky. Nicméně bych ostatní rozhodně tak vesele nepovzbuzovala, děláte to na vlastní odpovědnost. Navíc miminku můžou na začátku ublížit i horečky, a vzhledem k tomu, že je COVID mnohem infekčnější, než třeba chřipka (to už prokázáno samozřejmě je), je to zbytečné riziko, protože pravděpodobnost, že chytíte koronavir, je mnohem větší, než že chytíte chřipku, zvlášť když se očekává, že nakažených bude brzy 70 % populace, to tak prostě je. Kdyby manžel pracoval opravdu ve výzkumu, tak by tohle musel vědět.

martiina_k
29. bře 2020

@veroniqess přesně to si myslím, zatím není možné mít pořádnou studii, která by prokázala, zda má nebo nemá vliv na vývoj plodu.