Zdravá strava pro makrobiotičku která chce mít miminko

zuzanaba
19. srp 2008

Ahoj,

plánujeme s manželem první miminko a ráda bych vás porosila o inforace co bych měla jíst hodně, abych tělo připravila na miminko. Jsem začátečnice - makrobiotička

Děkuju moc za informace a přeju všm sluníčkový den.

Zuzana

josefka
22. srp 2008

andelka - neni proc 🙂 - jak uz jsem psala, kratsi jsou, ale podle me nemaji cenu .... kdyz si logicky sectu jedna a jedna, tak mi proste vychazi, ze tohle je nejlepsi a opravovy detox .... ale treba behem toho prijdu na neco jineho. 🙂

veria
22. srp 2008

Josefko, tvůj detox je jistě chvályhodný, ale s těmi vajíčky, nezlob se na mne, je to holý nesmysl. Žádná nová vajíčka se ti v těle nevytvoří, těch máme každá žena od narození ve vaječnících daný počet a každý měsíc nám zpravidla jedno během ovulace "uzraje". Tak nevím, jak jsi to myslela, s čekáním 2-3 měsíce na vytvoření "nových" vajíček. Každopádně držím palce, takto zgruntu vzatý detox je určitě náročná záležitost určená pro skutečně odhodlané a trpělivé jedince 😉

josefka
22. srp 2008

veria, samozrejme mas pravdu, dekuju za upozorneni, ze tady placam bludy 😀. Chvatala jsem a uz jsem to po sobe necetla 🙄 a nenapsala jsem to poradne.

Myslela jsem to tak, ze by zena po prodelanem detoxu mela pockat tak dva, tri mesice, aby si byla jista, ze vajicko uzralo v "cistem" tele. Prvni ovulace po detoxu muze byt jeste vajicko, ktere zacalo zrat v prubehu detoxu a to by nemelo otehotnet a dalsi ovulace je vetsinou z druheho vajecniku a tahle faze by se taky mela nechat projit bez otehotneni, takze az treti by mela byt kompletne v cistem tele - snad je to ted srozumitelnejsi.

No a pak to taky souvisi s muzi, pokud podstupuji detox spolecne s manzelkama - spermatogeneze trva asi 2 a pul mesice, takze aby byla jistota, ze spermie jsou "ciste", tak je lepsi pockat 3 mesice.

cirrusa
26. srp 2008

asi tak, ja bych do toho klidne sla, i kdyz to bude drasticke...Nejde mi ted jen o to, aby uzraly vajicka v cistem tele, ale spise, ze ted se hodne veci zmeni behem roku a ja bych chtela za vsim udelat velkou tloustou caru. Myslim, ze i to telo potrebuje udelat velkou tlustou caru, dat se dokupy..

Andel, kdyz uz nic jineho, tak ty Biopotraviny okoukneme, stejne se tam chystam uz dlouhu 😉

andelka
26. srp 2008

Jo jo, já kolem toho čsto jezdím, ale ještě jsem tam nebyla. Se asi stydím nebo co. Že bych u většiny nevěděla k čemu to je. 😅

cirrusa
27. srp 2008

to já taky moc nevim, ale snazim se vse hledat na googlu a zkouset nove veci.... ted zvazuji uplne vysadit bilou mouku, z niceho nic jsem si na ni vypestovala lehkou alergii. Neni to nic moc, ale treba dva dny za sebou ji jim, tak je mi pak spatne 😕 proto bych chtela treba i pekarnu a zkouset peci si vlastni pecivo.

Josefko, prosim te, cim ted uklizis, kdyz jedes bez chemie?

andelka
27. srp 2008

Cirus: Já pekárnu mám. Ale ještě jsem v ní nepekla, jsem ostuda.
Na biosfera.cz jsem viděla uklízecí prostředky bez chemie či co.

josefka
27. srp 2008

ja jsem leniva, takze si kupuju biologicky pripravky (Ecover nebo Sonett) - na pradlo, na nadobi i na povrchy nebo treba tablety do mycky. Na dezinfekci zachodu pouzivam ocet 🙂. Nekteri si ruzne pripravky delaji sami, treba sliz na pradlo - ale na to ja nejak nemam cas ☹.
Na pekarnu mam zalusk, uz mam jednu vybranou 🙂

cirrusa
28. srp 2008

josef, jakou, ukaz🙂

josefka
28. srp 2008

cirrusa, mam ten odkaz doma, tak az vecer 🙂 - je levna a slysela jsem na ni samou chvalu 🙂

andelka
28. srp 2008

Já ji mám od tchýně. Darovanému koni na zuby nehledím. 😉 😀

josefka
28. srp 2008

cirussa: file:///C:/Documents%20and%20Settings/Benik/Desktop/Hanka%20temp/Professor%20DP-02%20%5Bpek2%5D%20-%201 181Kč%20bez%20DPHbr1 406Kč%20s%20DPH%20%20G%20-%20elektro.cz.html

jen nevim, jestli ji jeste sezenu, uz dlouho ji tam nemaji - no, mozna by mohl byt nejaky nastupce 😀

cirrusa
29. srp 2008

josefko, tak ti nevim co delam spatne, ale ten obrazek nemuzu otevrit ☹ rekni mi typ, najdu si to na netu...

andel, tak co uz si pekla?

holky, cim cistite odpady? mate nejake zravejsi prostredky, mimo Savo a tak? mam z toho docela strach, kdyz si uvedomim co to je za sajrajt....

andelka
29. srp 2008

Cir: Nikolivěk. A ve středu nám budou vyměňovat okna, takže bude kuchyň nepoužitelná. Ale fakt hodlám to zkusit. Pořádně pročíst návod, poptat se tchyňky a upéct nějaký fajný chlebík.

josefka
30. srp 2008

cirrus: je to Professor DP- 02 a nebo nejaky jeho nastupce, pokud tenhle uz neni k mani. Budu to zase muset projet, nasla jsem si ho tak pred rokem

malok
2. zář 2008

Ahoj holky, jak tak vidím, tak se potkáváme v dalším tématu 😉 rozhodla jsem se, že i já musím změnit svoje stravování alespoň rok před snažením, nejen aby si na to zvyklo tělo, ale i já 😀 takže zatím spíš pročítám knížky. Ale tady jsou zatím moje opatření:

- místo bílého cukru - třtinový cukr
- místo normální soli- mořská nebo vůbec žádná
- z masa jen kuře a ryba (nejím ho totiž vůbec 😀 )
- brambory jen do 12. hodin, jako přílohu hlavně rýži, nudle, těstoviny
- každý den dvě porce ovoce (jedno z čech, druhé cizokrajné) a jedna porce zeleniny
- vyhýbám se jakémukoliv jídlu kde jsou Ečka
- místo kávy matté nebo zelený čaj
- místo pochutin a lá sladké nebo tyčinky - oříšky nebo sušené ovoce

Teď čtu knížku o stravě a příjmu vitamínů. Tak jsem zvědavá. NEchci totiž do sebe rvát vitamíny pro plánování nebo těhotné, nelíbí se mi to. Tak musím nastudovat co jíst a co ne

Teď se hlavně snažím upravit jídelníček na pět jídel denně se svačinami a ovocem a zeleninou.... během týdne začínám najíždět na můj tradiční podzimní detoxikační měsíc. Tak uvidíme....
😉

cirrusa
2. zář 2008

Ahoj holky,

včera jsem hledala náhražky bílé mouky a dostala jsem se k cizrně, pohance a červené pšenici, takže bílá má u mne utrum 😀 jen u přítele se to nesetkalo s ohlasem, asi to jíst nebude 😅

lenickan
2. zář 2008

ahoj holky, nahlédla jsem k vám a nedá mi to.
Osobně si myslím, že makrobiotika by se měla využívat jako léčebný způsob stravování nikoliv jako životní styl. Je to velmi extrémní.
Souhlasím s bury mělo by se jít všechno ale rozumně. Pochopitelně je dobré vybírat z jakých surovin je potravina vyrobená ale zásadně odmítat např.: maso - mi přijde velmi nerozumné.
Bilkoviny nejsou sice jen v mase, ale ty které najdete v soje, luštěninách apod. to nejsou bílkoviny živočišné, které organismus nezbytně potřebuje.

Pokud opravdu chcte pro své tělo maximum a maximum pro miminko tak si zajděte za odborníkem na výživu a ty co trvdí, že maso nepotřebují se budou divit.
Jasné nemusí to být každý den, ale vyhýbat se mu dlouhodoběji... není opravdu nic prospěšného.

lenickan
2. zář 2008

malok s tebou souhlasím.
Vitamíny na početí viz calibrum babyplan apod. jsou jen přípravky s placebo efektem a k ničemu.
Vyhnout se 100% Ečkům, nevím nevím.
určitě lze mezi výrobky vybrat ten, který jich obsahuje méně, ale nevyhneme se jim

cirrusa
3. zář 2008

leni: ja myslim, ze s tim masem to tady nikdo z nas moc neresi, podivej vzdyt Malok, ktera maso neji vubec naopak kvuli mimcu zacina maso jist 😉 ale mas pravdu, ze radeji vitaminky nez umeliny..

josefka
3. zář 2008

lenickan - my tady makrobiotickou stravu neresime, ale zdravou stravu a to co pise malok je presne ten spravny krok.
Jinak vyhnout se E-ckum jde docela dobre 😉 - staci si sama varit z cerstvych surovin a nepouzivat nic predpripraveneho, zavareneho, zaplechovkovaneho ... a pak ta E-cka, ktera ti zbydou nejsou skodliva a je jich minimalne 🙂.

malok, vitaminum a vubec suplementum se nekdy nevyhnes, nekdy je potreba dodat telu vic nez jenom z potravin, ale to je vetsinou v pripade nejakeho problemu. Napr. kdyz mas velky stres, tak telo spotrebuje vsechen horcik a zinek a vit C a nestaci mu to, co dodas z potravy. Navic treba zinek se z potravy ziskava spatne. Nebo pokud jdes cvicit a cvicis intenzivne hodinu, hodinu a pul, tak je dobry vzit si vit C a tak .... nekdy vit C nenajdes ani v pomeranci - zalezi, jak jsou skladovane a jak dlouho .... Nekdy pri vysokem tlaku pomuze zvyseny prijem drasliku atd .....
Nejsem moc pritelem multivitaminu - dost casto jsou to formy, ktere telo neumi vstrebat a take se muzou navzajem ovlivnovat - jako treba vapnik a horcik by se nemeli brat dohromady, zelezo se vstreba jenom v pritomnosti vit C, vit C potrebuje nejake biofalvonoidy, aby byl ucinejsi atd ....

Jinak je docela dobra rada, co psala lenickan - nejaka konzultace s odbornikem na vyzivu neni marna 🙂

malok
3. zář 2008

Len, jak psala cir, já jsem naopak maso začala jíst. absolutně mi to nechutná 😒 ale co bych neuděla pro mimi 😉

Josefko, s těma vitamínama je mi to jasné...taky jsem jednu dobu brala horčík a železo...spíš se mi nelíbí takové ty vitamínové komplexy - třeba baby plan, a pod. Třeba tohle je složení babyplan:

VITAMINY: % DDD
Vitamin C 100,0 mg 167 %
Vitamin E 30,0 mg 300 %
Kyselina listová 0,4mg 200 %

MINERÁLY: % DDD
Železo (Fe2+) 20,0 mg 142 %
Jód (I–) 150,0 µg 100 %

a tohleje mami:

VITAMINY: DDD**
Vitamin C 100,0 mg 334 %
Vitamin E 10,0 mg 200 %
Vitamin PP 7,5mg 84 %
K. pantothenová 5,0 mg 168 %
Vitamin B1 1,0 mg 144 %
Vitamin B2 1,0 mg 126 %
Vitamin B6 1,0 mg 100 %
Kyselina listová 0,2 mg 200 %
Biotin 15,0 µg 20 %
Vitamin D3 2,5 µg 100 %

MINERÁLY: DDD**
Vápník (Ca 2+ ) 100,0 mg 26 %
Hořčík (Mg 2+ ) 50,0 mg 34 %
Fosfor (P5 + ) 50,0 mg 12 %
Železo (Fe 2+ ) 10,0 mg 142 %
Zinek (Zn 2+ ) 5,0 mg 66 %
Mangan (Mn 2+ ) 1,0 mg *
Měď (Cu 2+ ) 0,250 mg *
Jód (I – ) 0,075 mg 100 %
Chrom (Cr 3+ ) 0,0125mg *

nevím nevím, ale myslím si, že mnoho lidí (alespoň 90 % maminek co znám) spoléhá na účinek těhle tabletek a jinak nic neřeší...jí co jí normálně, necvičí..a čekají že všechno ,,dobré" má mimi z těch tablet... jak vidím, tak se tam některé vitamíny ,,bijí" ...

Jinak jsem už pro informaci objednaná na konzultaci na výživu a vitamíny 😉 tak pak podám info.

josefka
3. zář 2008

maolok, tak to je super. Taky o tom premyslim 🙂. Chtela jsem v Cechach (Institut celostni mediciny), ale nevyjde mi to, tak to zkusim tady.

S tim tvym nazorem na vitaminy plne souhlasim 🙂 Treba v tech multakach je dost malo vit C (250 mg by mela byt minimalne denni davka, ale ted me napada, jestli nejsou jine DDD tady a v Cechach ????) a vsadim se, ze ani moc fungovat nebude, no a zinku je tam taky malo - 15 mg je denni davka a nejlepsi zinek je ve forme takzvaneho pikolinatu, ktery se do multaku moc nepouziva, takze z tech 66%, co tam je vstrebas tak 15% ....
takze jak rikas, spravne jist a sportovat a pripadne dodat jeden dva vitaminy...

cirrusa
4. zář 2008

josef, prosim odkud si?

No co se týče těch vitamínů, ja osobně se snažím jít spíše přrodní cestou - dala jsem se teď hodně na bylinky a čajíky. Je mi jasné, že tam asi taky nenajdu vše, ale to co mi bude chybět, to už si někde zobnu z umělého.

josefka
4. zář 2008

cirrus, jsem z Prahy 🙂, ale ziju v Irsku. Myslela jsem, ze po cele Evrope jsou DDD stejne, ale asi ne 😕

cirrusa
4. zář 2008

tak jsem koukala (specialne pro Josefku 🙂 ) a evidnetne je to lde pravni legislativy daneho statu v oblasti zemedelstvi, vyzivy a zdravotnictvi, dale ohledne toho, zda se dana potravina ji pouze v tom state nebo zda se i vyvazi (pak se k tomu vsemu pridava legislativa EU) atd. Konretkne jsem nasla priklad u zeleza - kuk sem:

"V některých zemích se doporučuje obohacování potravin železem. Tak např. ve Francii, Irsku, Spanělsku a v Anglii se obohacují cereální snídaně 15 - 25 % denní doporučené dávky, což však je nedostatečná dávka pro děti a mladistvé. V Anglii se obohacuje btlá mouka a mouka pro výrobu chleba, což je zvláště důležité pro skupinu starších dospělých. Železo se také někdy přidává i do jiných cereálních výrobků, např. sušenek a také do nápojů, a to v nízkých koncentracích. Při obohacování potravin železem se vyskytují problémy technického rázu a též senzorické. Podle legislativy EU se železo také přidává do vybraných potravin pro specifické využití jako je mléčná dětská výživa a některé výrobky pro dietní využití."

josefka
5. zář 2008

cirrus, diky 🙂. To, ze nektere zeme obohacuji nektere potraviny vim. Treba tady v Irsku se pridava kyselina listova do mouky, protoze tady meli vysoky vyskyt miminek s rozstepem patere. Pak taky pridavaji fluor do vody 🙄 - jako jedini pitomci z cele Evropy - kdyz v Evrope zjistili, ze to neni zdravy .... tak blbci Iri si furt vedou svou. 😠 😠

S tema vitaminama jsem myslela, ze je proste dane, ze denni davka treba vit, C pro telo je 250 mg .... a ze to tak je vsude..... no jo, clovek se furt uci 🙂

bioman
14. čer 2011

skuste stranku bioland.sk tu najdete vela chutnych a zdravych veci pre najmansich.. 🙂 maju v predajnu v Pezinku.. ale da sa aj objednat do 3 dni mate tovar doma..