Lituju, že jsem byla na 1. screeningu...

23. bře 2023

Celý začátek těhu jsem si hrozně užívala. Na všech kontrolách vše naprosto v pořádku. Miminko prý ukázkové... Pak jsem šla na 1.screening a rám mi vyšlo vysoké riziko preemklapsie a růstové restrikce. Dostala jsem pilulky a od té doby mám pocit, že se vše zhoršilo. Mám strach, cítím se taková víc přecitlivělá. To co jsem zvládla den před screeningem naprosto bez problémů jsem hned po přečtení výsledků zvládat přestala...

Obecně se necítím zle, není mi špatně, doma si měřím tlak a mám jej normální, nic mě nebolí... A pak mi třeba něco spadne a já mám trauma že to mohlo trefit bříško, delší procházky jsou pro mě kaput protože co by kdyby...

A nedokážu se toho pocitu zbavit. Nevím už co s tím mám dělat, jestli si mám zajít někam k psychologovi...

Moje dr mi řekla že to je normální, že takové výsledky má spousta žen ale projeví se to jen u pár z nich nakonec, že to u mě ovlivňuje fakt že jsem měla astma dřív...

Teď jsem ale bez mediace, bez obtíží. Nekouřím, nepiju. Ziju aktivní život, často jsem v přírodě,zdravě jim...

Potřebovala jsem si jen někde postesknout, vyspat se že svých pocitu. Jsem teď 17ty týden. Za 3 týdny jdu na druhý screening a děsím se toho co mi tam řeknou. Jestli mě hodí na rizikové tak si asi můžu zrovna hodit mašli protože to bude nápor na psychiku hrozný :(

kryany
23. bře 2023

Prosim te, mne teda nevysla rustova restrikce, ale riziko preeklampsie,nic jsem na to brat nechtela a merila si tlak,nic se neprojevilo a rodila jsem 39+4
Tehotenstvi si uzivej, jeste budou testy na cukrovku a to kdyz blbe vyjde je pak na prd s tou dietou, ale tez se to da prezit...ja to mela na hrane, nic jsem ale dodrzovat nemusela, presto jsem se radeji v leccem omezila a hlidala se a i tak jsem si to uzila, druhe tehotenstvi v 37 a nakonec bylo lepsi, i kdyz uz ta rizika vychazela vice na hrane, nez to ve 30.

lencaa11
23. bře 2023

Tohle hází každé ženě pomalu řekla bych že tvůj stres víc škodí než tabulky lékařu a astma které už jsi měla a jsi bez léků nemá na to vliv 🙈 poslouchej své mimnko a věř mu že je v pořádku ...

malanoha
23. bře 2023

Buď naopak ráda, že je možné zjistit riziko preeklampsie dlouho dopředu, n? A je to jenom míra pravděpodobnosti, neznamená to, že ji určitě mít budeš. Před pár lety to ještě nebylo, když jsem čekala první dceru a preeklampsii jsem měla. Taky tomu předem vůbec nic nenasvědčovalo. Zažít to fakt nechceš. Tisíckrát lepší si lupnout jednou denně preventivně nějaký prášek a nedělat z toho drama.

autor
23. bře 2023

Na jednu stranu jsem ráda, že jsou dneska takové možnosti. Ale na druhou stranu mi přijde že to všichni dr kolem mě berou tak jakože "to je normální, má to každý druhý" a mě to jen přidává na stresu. Popravdě ani nevím proč mě to tak moc stresuje. Jsou dny kdy na to nemyslím a dny jako dnešek kdy mám plné oči slz a jen přemýšlím nad tím aby bylo vše v pořádku.

guliii
23. bře 2023

Já měla preeklampsii v obou těhotenstvích a mám 2 krásné kluky. Chápu, že se bojíš, ale zkus na to nemyslet. Ovlivnit to můžeš jen tím, že budeš brát ty prášky a zdravě se stravovat a přiměřeně hýbat, víc udělat nemůžeš. Buď ráda, že tě budou víc hlídat. Je lepší o tom vědět, než být potom zaskočená. Zatím je vše v pořádku, tak dýchej a mluv s miminkem, nejsi na to sama. Já byla měsíc před porodem v nemocnici a pomáhalo mi, že jsem to vypovídala miminku a věděla jsem, že jsme spolu a říkala jsem mu, že to zvládneme. Neboj bude to dobré.

kryany
23. bře 2023

Anonymni za me to co se ti deje jsou tehotenske hormony,proste jsi vice uzkostnejsi...

martulka88
23. bře 2023

Hoď se do klidu. Nebudu psát o prvním těhu, ale když jsem konečně otěhotněla s druhým synem, tak mi řekli preeklampsie a růst.retardace. Už tak jsme byli v nervech a pak toto . A teď tu mám 13měs. zdravého syna, který neměl žádné problémy. A rizikovka? Co je na ni špatného? Já jsem u prvního jezdila co 3týdny, u druhého co 2týdny a pokaždé jsem měla UZ. Ba naopak je lepší, když jsi pod dohledem víc.

clairexr
23. bře 2023

Bud rada, ze jsi tam byla a ze se na to prislo a muze se to resit a predejit tomu. Predstav si, ze se to riziko nezjisti dopredu a ty vychytas preeklampsii v nakym 20.tydnu …

emillyhk
23. bře 2023

Taky mi vyšlo vysoké riziko preeklampsie a růstové restrikce. Ale upřímně, mě načtení informací spíš uklidnilo. Že se o tom riziku ví, předepsali mi Stacyl, věděla jsem, že budu víc hlídaná, takže by se na případný problém přišlo včas. Před druhým screeningem jsem zase byla nervózní (tam se kontrolují zase jiné věci), přeci jen jsem byla už "starší" prvorodička. Ale druhý screening úplně v pořádku, takže jsem se mohla v rámci možností hodit do klidu. Nebudu lhát, taky jsem se o malého bála, bála jsem se, aby bylo vše v pořádku, abysme to doklepali do nějakého pozdějšího termínu porodu (nakonec byl porod vyvolávaný), aby nenastaly při porodu nějaké komplikace... Většinu těhotenství jsem si neužila, bylo mi zle, fyzicky jsem nezvládala ani normální provoz, často jsem byla podrážděná. Ale věděla jsem, že v rámci možností nás lékaři sledují a můžu být v klidu.
Vydrž ještě do toho druhého screeningu, tam ty obavy chápu. Potom už bude líp 🍀

emillyhk
23. bře 2023

@emillyhk Ještě k té rizikové poradně - mě "hrozila" kvůli GDM. Ale jediný důvod, proč se mi tam nechtělo, byl že mám super svoji doktorku, navíc v té době dvě minuty od domu 😁 Jinak je riziková poradna skoro stejná jako normální 😉

merope
23. bře 2023

Jedna důležitá věc - NEMUSÍŠ na rizikové, pokud nechceš. Mně dokonce pustili z nemocnice, protože tam jsem měla takový nervy, že to fakt nešlo. Jen jsem se pravidelně měřila a jakmile byl problém, hned jsem jela do porodnice.

Na to riziko preeklampsie ti dali nějaké léky nebo tě jen sledují? Pokud nemáš ani léky, je to riziko opravdu velké? Myslela jsem, že standard je dát léky, mně dokonce doktorka chtěla dávat při druhém IVF injekce (ale měla jsem jen Anopyrin s tím, že pokud se podaří, dostanu něco silnějšího).

Jinak riziko preeklampsie se zjišťuje právě proto, aby se to pak případně i úplně eliminovalo včasným zásahem (léky na tlak a podobně). Já měla opravdu vážné problémy poslední celý měsíc a stejně jsem malého "dotáhla" do 32+6tt (léky na tlak jsem brala někdy od 20tt - za mě se ještě screening na preeklampsii nedělal, zjistilo se to až později, až když už mi začal vybíhat tlak nahoru, zjistit mi to dřív, je dost možné, že bych malého dotáhla dál - ale i tak je z něj zdravej čtyřletej kluk).

nat
23. bře 2023

mela jsem to stejne jako ty ,ja 158 cm manzel 190 cm ,odmitla jsem cokoliv brat protoze me hnaly k panu doktoru do Vysocan jmeno si nepamatuji a rikal,ze to hrozi kazde 2 zene ted ...Ze je to proste bezne a neni duvod se strestovat....

lis6
23. bře 2023

Naprosto ti rozumím. Ty screeningy jsou trošku dvojsečný. Jako chápu že se podchytí ty, co by mohli mít problém, na druhou stranu je to opravdu stresující. Mě tedy vyšlo riziko Downova syndromu. A bylo to hrozný. Za žádnou cenu jsem nechtěla jít na odběr plodovky. S mužem jsme se shodli, že si necháme i případně postiženého, ale ten stres, tak špatně mi za celé těhotenství nebylo. A úplně zbytečně. V podstatě jsem pak uvažovala jestli chci druhý, jestli bych pak šla na ten screening nebo odmítla. Byl to opravdu nejhorší zážitek. Ta preeklamsie mi přijde že má aspoň smysl.

biciklissie
23. bře 2023

Myslím, že to u tebe budou těhotenské hormony, možná nasobene nějakou úzkosti. A že nejde o ten screening, že to byl jen spouštěč a spustilo by to i něco jiného. Chápu, že to není příjemné, ale zkus se spíš zaměřit na to, co je na tom těhotenství fajn, než se obávat, co by kdyby. Je to prostě takový čas čekání, očekávání, nejistoty, což pro hodně lidí není úplně komfortní, takže to opravdu chce se zaměřit na ty pozitiva.

lenkalubina
23. bře 2023

Já ti rozumím. Když mi tohle vyšlo taky,tak mě dr hnal rovnou na genetiku. Byla jsem vyděšená,protože to byl debil a celou dobu co dělal screening opakoval,že co jako bych chtěla,když mi je 39🤦‍♀️probrecela jsem den a na genetiku šla otekla a s hrůzou. Tam milá dr,která mi vysvětlila,že tohle vychází fakt hodně ženám a že dr je blbec,když mi to podal takto🤣 já tedy šla na odběr choriovych klku a vše bylo ok😉 takže buď v klidu a pokud budeš na rizikovce,tak budeš aspoň víc pod dohledem. A to je taky dobře 😉 přeju hodně zdravíčka a ☘️☘️☘️

werik153
23. bře 2023

Mě riziko preklampsie nevyšlo, ale dostala jsem akutní preklampsii ke konci těhotenství a to ti vážně zažít nepřeju, myslela jsem si, že umřu, že přímo na místě umírám co se semnou dělo, pocit jakože padám a bylo mi hrozně zle....celé těhotenství tlak 100/60 a najednou bum bum bum 240/160. Takže fakt nelituj....a ber ty léky.

callipsa
23. bře 2023

Mě vysly všechny screeningy vpohode,teď jsem začala 31 tt už jsem klidnější ,že kdyby se malý narodil ,zvládl by to vpohode. ale stejně mám pořád strach,že se něco stane . Že se mu omotá pupeční šňůra kolem krku a podobně .. už ho chci mít u sebe ,obavy jsou jasné ,ale vždycky to může být horší . Myslím ve smyslu ,že ti ty screeningy mohly vyjít daleko hur,buď ráda ,že miminko nemá žádné vývojové vady a je zdravé .. maximálně by mohlo být menší 🤷

autor
23. bře 2023

@merope mám riziko 1:67 dostala jsem léky. Ale musela jsem si je doslova vyprosit o dr. Sama si toho ve zprávě ani nevšimla...

martina_slama
23. bře 2023

Hele já měla stejne riziko preeklpsie možná i vyšší a žádná preeklampsie se nekonala. Měla jsem i hodně vysoké riziko rustove restrikce. Malý se narodil v 34+5, měl 2 kg. Drobek, ale Dohnal to celkem rychle. Je proste jenom menší. Moje Mamka měří 155 Cm a manžel 192 Cm. Lhot všichni nejsme podle tabulky. Jsou to nervy, já to chapu, ale když se má něco pokazit, tak se to proste s prominutím posere, i když budete jist jenom vitaminy a žít ve vakuu. Miminka jsou silná, v břiše dobre chráněna, nejsou to žádné skořápky od vajíčka. Myslete pozitivně, teste se na to, co přijde. Nevyšlo Vám nic, co nevyšlo stovkám dalším. Opakujte si to, zastavte se a zhluboka dychejte. Mě to fakt pomohlo se tehle panik takhle zbavit. Sice zastavit se, dýchat a mluvit k sobě nahlas není na veřejnosti úplně OK, ale co mi je po tom, co si o mě mysli ostatní? 🙂 Protože proste nějaká tabulka to říká. Když by se něco dělo, lezite v nemocnici na pozorování. Je to těžké, jste plna hormonu. Ale pokud to je na Vás příliš, zajděte si na terapii, jsou i on-line. Třeba Vám pomůže se z toho vymluvit. Není se za co stydět. Držím Vám palce 🙂

skarma007
23. bře 2023

Já zase měla všechny screeningy naprosto v pořádku a měsíc před porodem jsem měla hodně vysoký tlak a dcera hodně špatný monitory a tachykardii. Takže hospitalizace a prášky. Vše dobre dopadlo. Držím palce a určitě to chce klid. Já se nervovala od začátku, co jsem zjistila, že jsem těhotná...

kubesovaadelka
23. bře 2023

Úplně jako první bych se hodila zpátky do klidu, nemusíš hned podávat výkony jako dřív, chodit na dvouhodinové túry, ale každý den si dát úkol navíc, byť by to bylo navíc naleštit zrcadlo v koupelně, ale už budeš mít psychicky lepší pocit, že si odvedla a zvládla si práci navic.
Za druhé co partner? Ten ti teď musí být oporou
Za třetí, mě vyšlo též vysoké riziko preeklamsie a růstové restrikce, do toho opakovaně velmi vysoký tlak, plus chudokrevnost, ale jak už tu bylo zmíněno, věř sama sobě a miminku, psychika je daleki horší, jak nějaké výsledky z počítače. Já měla to samé plus ještě další problémy a teď vedle mě spinká 14mesicni poklad, zdravá jako řípa, díky bohu 🙏 naopak, nikde žádná růstová restrikce, ale je to kus zdravé a silné ženy, už teď má 13kg a bodyčka na 2-3lete dítě 🤭. Co si vzpomínám, užívala jsem magnosolv, anopyrin a ještě něco plus vitamíny. Šla jsem na rizikové hned, co jsem zjistila, že jsem těhotná kvůli své práci, která se nesmí vykonávat, jako těhotná. Taky jsem si zezacatku říkala že se unudim ale né. Zvládneš to i ty❤️❤️

merope
24. bře 2023

Tak riziko 1:67 znamená, že z 68 žen, které ale nebudou brát žádné léky ani to jinak řešit, bude mít 1 preeklampsii. Tzn. že ty sama osobně máš riziko cca 1,5%.

Zkouším najít nějaké obecné statistiky, chtělo by to přesnou statistiku pro tvůj věk, zda ti vlastně riziko snížili nebo zvýšili. V článcích se udává od 2% po cca 20% (novináři, no).

Každopádně se dá říci, že ta tvá čísla znamenají, že máš NIŽŠÍ riziko preeklampsie, než je průměr v populaci. Kdyby s tvým rizikem měli dávat automaticky léky, tak by je měli dávat všem těhotným vždy a hned na začátku těhotenství (nebo aspoň všem od jistého věku), protože 1,5% je výrazně méně než průměr v populaci.

Jo, tady je na to zajímavá diplomka: https://theses.cz/id/qxlmhk/Janovsk_Kateina_Tho... - ale i tam se udává 4-8%. Tzn. ty jsi hluboce POD průměrným rizikem. Někde jsem četla, že za pozitivní se bere 20%, tzn. 1:4 a víc.

lvl16
24. bře 2023

Obavy o miminko chápu, máme je všechny a tím spíš, když není všechno ukázkové (což je málokdy). Ale důležité je, že jsi teď hlídaná a o potenciálním problému se ví. Buď ráda, že si na screeningu byla.

autor
24. bře 2023

@merope děkuji moc! Tohle mi opravdu hodně pomohlo. Já už jsem potom raději přestala hledat informace protože mě to spíš jen děsilo. Rusotvou resktrikci mi vysvětlila dr tak, že jsem docela drobná (165cm a 49kg před těhu) a tu preemklapsii prý může hodně ovlivnit tlak měřený během screeningu což věřím že jsem měla špatný, protože jsem obecně nervák. Miminko se nám povedlo hned na druhý pokus, tak jsme z toho byli strašně nadšení. Jen já ty doktory hrozne těžko nesu. Dlouho jsem se odhodlavala na ten screening vůbec jít. Práve jsem se bála, že tam vyjde něco hůř a já z toho budu víc nervózní. Za 3 týdny jdu na druhý. Dr z Oscara říkala, že se tam může vše ještě změnit nebo semnou probere možnosti. Ta jediná byla příjemná a říkala že to nemám řešit a jen baštit ty pilulky. Ostatní si asi myslí že jsem úplná hysterka :(

janule0123
24. bře 2023

Hele za me super ze se o tom ví, celkem častý zjištění a je spis k dobru… přijít na jinej problém by byla jiná hra; já mám celkem okolo sebe i dost holek, který byly tehotny v době kdy riziko preeklampsie nebylo součástí screeningu, preeklampsie udelarila nečekaně, předčasný porod, ona celkem nášup problémy, dite cca kolem 30-32 tydne … a s tím spojeny problémy… žádná z nich už další dite nechce, jedno stačilo … teď když je to součástí screningu, znam jich taky hodně co vyšlo riziko .. berou leky a vše ok, ty leky to umí v drtivé většině “vyřešit” od te doby nemám v okolí žádnou kamarádku co by reálně měla problémy s preeklampsii, jen s rizikem na screeningu a následně leky, což me přijde super a vlastně pozitivní ze se to dá řešit a řeší …

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru