Máte někdo zkušenosti s obsedantně kompulzivní poruchou?

oililygirl
27. bře 2013

Víte jaké to je, prožily jste to někdy nebo se vás to aktuálně týká?

p_ch
27. bře 2013

@oililygirl můj ex měl tuto nemoc...vím jaké to je

oililygirl
autor
27. bře 2013

Kdo to nezažil si to nedokáže představit. Je to tak neuvěřitelně vyčerpávající! Kazí vám to radost ze života ☹

p_ch
27. bře 2013

@oililygirl a ty máš OCD??

salomee
28. bře 2013

Nějaké zkušenosti mám, co by sociální pracovník..záleží jestli chceš něco vědět nebo potřebuješ cokoliv, nebo jen tak povykladat...

oililygirl
autor
28. bře 2013

@p_ch ano, bohuzel...
@salomee spis si popovidat s nekym, kdo to taky zazil, je to naprosto silena zkusenost

obyvatelka
1. dub 2013

@oililygirl Ahoj, ano, trpívám tím. Píšu "trpívám", protože je to nárazové. Třeba půl roku mám klid a pak najednou záchvat a tři měsíce se z toho nemůžu vyhrabat ☹ Čím se to u tebe projevuje? u mě soustavným kontrolováním věcí, jestli jsem nic neztratila, i když jsem je kontrolovala třeba před minutou, vracením se ke dveřím, jestli je zamčeno apod. Taky chorobným strachem z nemocí sebe a svých blízkých. S tím spojené úzkostné stavy...docházela jsem i k psychologovi, který mi pomohl mé stavy pojmenovat a naučil mě, jak je zvládnout...hodně mi to pomohlo. Pak mi samozřejmě pomáhá manžel, který zná mé stavy a ví, co dělat, aby mi při nich ulehčil 🙂

obyvatelka
1. dub 2013

@oililygirl souhlasím s tím, že je to naprosto šílená zkušenost a hlavně je to hrozně psychicky vyčerpávající a od toho se pak odvíjí šílená fyzická únava ☹

oililygirl
autor
2. dub 2013

@obyvatelka Zdravím a děkuji za odpověď. U mě naprosto šíleně. Musím dělat určité věci, které nechci, jenže, když je neudělám, v hlavě mi něco říká, že se stane to a to...něco hodně ošklivého mě nebo mým blízkým. Takže věci musí být srovnány a pokládány určitým způsobem a podobně. Týká se to naproto všeho. Kam co můžu položit, co můžu a nemůžu číst, jíst, jaké si vezmu spodní prádlo, jaký e-mail mohu vymazat, co můžu komu říct, co si mohu koupit, čeho se můžu dotknout. Je to naprosto šílený!!! A když to neudělám, mám strach, že se něco stane. A když to tedy občas neudělám, mám výčitky. Nebo si sama se sebou dávám debilní sázky, ikdyž nechci. Když tramvaj, která přijede bude mít to a to číslo, nic se nikomu nestane a podobný blbosti. Vim, jak je to šílený, ale nedokážu s tím přestat.
Trpěla jsme tím jako dítě, pak sem se z toho nějak dostala a teď zase. Chodím na terapii, ale moc mito nepomáhá ☹

tendrezka
27. kvě 2013

@oililygirl Muzem si o tom popsat,muzu Ti nejak poradit,obsese jsem mela jako pubertak,bylo to hrozny,obcas to na me jde jeste dnes,ale uz vim jak to resit a navic..pamatuj si,ze nejsi nijak divna nebo spatna,tyhle myslenky ma kazdy clovek,kompulze mozna ne,ale tim nejsi jinna nez ostatni,je to jen v hlave...a taky si pamatuj,ze lide trpci obsedantne kompulzivni poruchou jeste nikdy nikomu neublizili,jen se trapis sama s myslenkama a nutkavosti....klidne napis🙂

oililygirl
autor
27. kvě 2013

@tendrezka
Ahoj, moc ti děkuju za tvoji zprávu. No já si divně připadám, ale vím, že za to nemůžu, je to nemoc. Závidím lidem, kteří tohle neřeší. Strašně to obtěžuje.
Jak to řešíš?
Já vím, že je to jen v mé hlavě, ale co kdyby...? Je to totálně ujetý!

tendrezka
28. kvě 2013

muzu Ti poradit takto,pomalu ale jiste delej vsechno ceho se bojis,ja vim,zni to hrozne,ne,ze nechas pustenej plyn treba😀.🙂...ja mela ritual treba pocitani,pak porad dokola kontrolovani sporaku,zhasnutyho svetla a tak,neustaly se vraceni a kontrolovani,nekdo si myje ruce neustale,chce to troelivost,proste ver,ze se Ti nic ani nikomu jinemu nestane nic starsneho kdyz nedodrzis svuj ritual,precetla jsem si o tom snad vse,je to kontrolovani vlastne neceho co neexistuje a to je jistota,ale nikdo nema nikdy jistotu nad nicim:-/a Ty uz mas mrnouska?klidne mi pisni do zprav,chci vedet Tvoje obsese aby jsme je mohly trochu rozplezt,rada Ti budu napomocna,vim co je to za hajzla tahle nemoc,je to zlodej casu a zivot je tak kratkej:-/

tendrezka
28. kvě 2013

UZ TO VIDIM V PREDCHOZIM PRISPEVKU...je to presne to o cem jsem psala,zkus si jednou rict,ze si vezmes tohle a tohle na sebe,zrovna to,ktery Ti Tvoje myslenky nedovoluji,proste si to vezmi A na ty vycitky se podivej jinak,klad si otazky(co by se komu melo stat,proc zrovna tohle by se melo stat atd)a odpovidej si,totiz jedinou zbrani je racionalita,Ty dobre vis,ze se nic neprihodi,ale proste se pokus s kamosit se svymi myslenkami,hlavne se zacni mit rada a budes mit rada i ty "debilni"myslenky...ver mi,nepujde to hned,ale bude to lepsi a lepsi,cim vic se budes branit tim vic obsesi bude,nech jim pruchod ale odpovidej si v duchu,napr"kdyz si nevezmu na sebe tohle,stane se ůnekomu"neco starsneho,a odpovez si"co by se mohlo stat a proc by se stalo zrovna tohle,jak me to napadlo"uz se nekdy neco takoveho nekomu stalo???neeee!nestalo a Tobe taky ne,moc Ti drzim palce...🙂

tendrezka
28. kvě 2013

nebo Ti muzu nabidnou i moje tel cislo...kdyby totiz tenkrat existoval nekdo kdo by me trochu chapal byla bych statstna,ale ja jsem nikam nechodila a ani jsem nevedela co to semnou je,byl to horor....ted budu rada kdyz muzu pomoci ja nekomu aby v tom hororu nezustal sam..

gigimyska
28. kvě 2013

Ahoj, vidím, že jsme si všechny tolik podobné. Řešila jsem podobné problémy, kromě "uvědomění" si samotného stavu a jeho pochopení a řešení (terapie) mi velmi pomohlo přiklonit se k myšlenkám východních učení - nejsem žádný fanatik, je ráda čtu a taky mi moc pomohlo cvičení jógy (ale tím myslím opravdu fyzické cvičení, ne kurz jógy, kde se jenom sedí se zkříženýma nohama a medituje). Třeba to taky pomůže. Jóga obecně je o tom, jak najít soulad mezi duší člověka a jeho tělem, to hodně ovlivňuje mozek a chápání okolního světa... 🙂 Držím palce!

jujky
1. črc 2014

Ahoj také něčím podobným trpím. Mám malou dcerku a bojím se abych jí neublížila. Někdy mi pomáhá včas tu myšlenku stopnout aby se nerozjela do uzkosti. Někdy mi tak bylo i celý den dobře. Horší je to ráno a při menstruaci. Večery mám lepší. Ale nepřála bych to ani nepříteli. Je to fakt utrpení. Napište mi někdo nebo třeba i telefon. Můj je 606309690- Pište i na můj telefon ráda se podělím o rady jak na tuhle mrchu. Ahoj Kateřina.

pupickova
21. lis 2014

Ahoj, tak mě napadlo, zkusit tuhle diskuzi zase oživit... jak na tom holky jste? A máte někdo zkušenost s OCD u dětí? Já začínám mít pocit, že už je to u nás zralý na psychologa, minimálně... 🙄

latkovkybrno
Autor odpověď smazal
Zobraz
pupickova
21. lis 2014

@latkovkybrno jojo, od malička, začalo to už v době, kdy jsem ani netušila, že to může tak malý dítě mít, jeden z mnoha případů byl to, že nesnesla když jsem jí večer "špatně přikryla"...deka musela být na milimetr přesně, pití u postele muselo být na svém místě...takový maličkosti, který mě občas pěkně vytáčely, ale nedalo se jinak, než jí vyhovět. Jenže ona se prostě vždycky chovala jinak, než jiný děti, tak jsem myslela, že to je k tomu.
Teď jí bude jedenáct a ne že by to bylo pořád stejný, ale mám pocit, že se to zhoršuje.
O mytí rukou raději ani nemluvím, ale večerní rituály jsou únavný pro mě i pro ní. A třeba boty se zapínáním na zip jsem už úplně vzdala - obout, vyzout, obout, zapnout, rozepnout, zapnout, rozepnout, vyzout, obout, zapnout... Důvod? "Já nevim, maminko"

Navíc má i spoustu "zlozvyků" u kterých si nejsem jistá, jestli k tomu patří.
S manželem jsme o tom hodněkrát mluvili a vždy jsem se shodli, že to necháme, že víme, že má problém a nebudeme jí proto tahat po doktorech, prostě se přizpůsobíme...no ale ono je to čím dál tím těžší.

latkovkybrno
Autor odpověď smazal
Zobraz
pupickova
21. lis 2014

@latkovkybrno těžko říct, Zeldě ty určitý věci vadily pořád. Nikdy se nestalo, že by to ignorovala, ani když měla jinou zábavu, ani když byla unavená, že sotva držela oči, prostě vždy si prosadila to svoje.
Ale jak jsem už psala, vůbec se v tom nevyznám a radu u odborníka jsem ejště nehledala...
Jen poslední dobou mám problém s tím, že zelí furt bolí hlava a já mám pocit, že to s tím prostě souvisí.
Jinak s tím že je malý hodný a citlivý...jako bys mluvila o naší Zeldě. Málo dětí je takhle citlivých a málo dětí je tak zodpovědných, jako je ona. Že by to byl další z příznaků?

latkovkybrno
Autor odpověď smazal
Zobraz
ruzenkas
21. lis 2014

Ahoj, já to mám za sebou a musím říct, že je to něco tak strašného - vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. Nečetla jsem, co jste psaly, ale pokud si myslíte, že by to OKP mohla být, určitě to řešte. Fakt je člověk otrokem svých myšlenek, na ostatní věci se nesoustředí, myslí jen na to - udělá to, ale stejně se mu neuleví..

pabka
21. lis 2014

@pupickova
@latkovkybrno
Ahoj holky, myslíte, že v tak nízkém věku to už může být tato porucha? Malá to má taky, ale přisuzovala jsem to tomu, že mě jen tak "cvičí" 🙂 že to prostě patří k dětem, že má takový období a že má ráda věci na svém místě a své postupy apod., nenapadlo mě, že by to mohla být tato porucha? Taky k tomu mám sklony, tak se manžel smál, že to má po mě, ale oba jsme mysleli, že je to pořád ještě v tomto věku "normální"... a taky někdy má den, že je jí to jedno... i proto jsem si říkala, že je to prostě spíš dětský zmar...

pupickova
21. lis 2014

@latkovkybrno 🙂 jsi hodná, děkuju 🙂 Já se chystám k naší dětské doktorce, právě kvůli těm bolestem hlavy, hodně jí důvěřuju, myslím, že když jí problém popíšu, tak mi poví co s tím dál 🙂 Takže zatím tvou kámošku asi zneužívat nebudu, ale určitě si tvou nabídku budu pamatovat a moc si jí vážím 🙂

pupickova
21. lis 2014

@pabka já fakt nevím, nejsem psycholog a ještě jesem to nikdy s nikým neřešila, ale Zelí ty svoje "rituály" provádí za každé situace. Den co den. A má to od malinka. Ještě spala v dětské postýlce a už dělala šílený scény, když neproběhnul nějaký rituál... ty se teda s postupem času mění, a přibývají...

pabka
21. lis 2014

@pupickova než jsem sepsala ten svůj předchozí příspěvek, tak jsi Ty mezitím napsala svůj a tam jsi právě tohle psala, že to má denně a za každých okolností... to mi přijde, že je k té poruše "logičtější", než že to někdy vyžaduje a někdy ne, to mi právě přijde, že by tak nebylo.. A Tvoje dcerka už je taky větší myslím, viď...? 11 let... Naší je 2,5 roku.
Tak uvidíme 🙂
Já to právě taky neřešila, až jsem si tady přečetla tu vaší diskusi, tak mi došlo, že to má malá taky...

pupickova
21. lis 2014

@pabka u těch mrňat se to asinedá tak jednoznačně říct...každopádně já jsem zastáncem toho, že není potřeba tahat děti hned po doktorech, pro tvůj klid, asi těm jejím rituálům radši vyhov, aby zbytečně nestresovala jí a ani sebe a uvidíš jak se to bude, nebo nebude dál vyvíjet 😉
U nás se to rozjíždí čím dál tím víc...

latkovkybrno
Autor odpověď smazal
Zobraz
pabka
21. lis 2014

@pupickova
@latkovkybrno
tak vsechny casem uvidime 🙂

atinkaa
21. lis 2014

@pupickova moja je to cez net a bez videnia kohokolvek a nie som skonceny psycholog aaale ocd je ocd laicky vtedy ked tie jednotlive ritualy a ich dodrziavanie uz brani v normalnom zivote.....teda v prikladoch....ak je to len moj zvyk ako robim postel alebo ako si viazem boty je to ok....ale ak kvoli tomu by som nestihala pracu, rodinny zivot alebo mi to branilo v Tom, tak je to Problem
detto umyvanie ruk a podobne

teda ak uz to pre vas osobne zacina byt obtazujuce tak to Little bit problematicke moze byt ale stale to moze byt len obsedantno-kompulzivna crta nemusi to byt hned porucha ako vysita....niekto k nej ma cely zivot jemne nakrocene ale nemusi to tu hranicu prekrocit, teda ako Mama sleduj toto a snaz sa to jemne naburavat citlivo aby ste za tento prah nepresli🙂 snad to je nejak zrozumitelne napisane, utekam uz z kona🙂 ale ak je potreba viac tak pisni do ip

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru