Hodně vzteklé batole (kluk)

partyzanka91
29. srp 2018

ahoj maminky na koníku poslední dobou nejsem moc aktivní ale objevil se u nás velký a dost palčivý problém a proto se mimo jiné obracím i tady na diskuzi. Potřebuji nejen možnou radu a názory ale také se svěřit. Jenom pro krátké představení mám dvě děti - 4 letou dcerku Michalku a 2 a čtvrt letého kluka Petříka, cca od narození Péti žiju s dětmi sama. Též mám až v dospělosti diagnostikovaný aspergerův syndrom (lehkou formu autismu). S dětmi to poměrně zvládám občas se objeví nějaké ty těžkosti, ale zatím jse toho dost překonali. Ovšem nyní zhruba od března dostává Péťa opravdu brutální vzteklé záchvaty pokud není po jeho. V průběhu prázdnin se jeho agesivita stupňuje a výstupy jsou čím dál častější. Vlastně dnes už to došlo tak daleko že i 3 x denně nebo víckrát. Agerese se projevuje neskutečně hlasitým řevem bez slzikček, kterému někdy předchází to že synek dvakrát praští hlavou do země. Dnes si dokonce začal ubližovat už i během řevu. Bohužel bydlím v panelovém domě a vše je slyšet v okolních bytech. Náš správce mi už několikrát vyčinil že si k němu lidi chodí stěžovat že jsme moc hluční a že napíší petici na vedení bytu aby nás vystěhovali pryč. Co se týče zklidňování pokud syn dostane záchvat, tak skoro vše co jsem dosud podnikla ho rozzuřilo ještě víc - zpočátku přišlo vysvětlování proč to nemůže, ale příliš neposlouchá když řve a stále opakuje svůj požadavek - nevím zda rozumí zákazu. Pak přišli další techniky ápodoba jeho řevu, zavření do komory. Později jsem začala přustupovat ač nerada i k fyzickým trestům, ale pokud mu dám vařečkou ještě ho to rozzuří víc. Jedou jsem už byla tak zoufalá (dokonce to bylo nedlouho potom co jsem byla upozorněna na hluk od sousedů) že jsem mu přikryla pusu polštářem aby nebyl ten řev slyšet, syn se zalikal a pozvracel ale moc neukldinil. Mrzleo mě že jsem musela zajít takhle daloko a dokonce se o tom zmínila i sociální pracovnici, která na nás dohlíží. Ta mě doporučila do Frýdlantu do SVP - něco jako rodiinné psychologické centrum. Ta mi poradily odstranit veškeré násilí (to prů může tu agresy u synka stupňovat) a prý mám zkusit ho přesměrovat na jinou aktivitu když k záchvatu dojde. To taky moc nefunguje. Řekněme že chce malej pustit televizi a já mu jí zrovna pouštět nechci tak mě furt tahá za ruku a říká: ovládání, krtka. Já řeknu ne, až po koupání a on začne bušit hlavou do země a vztekat se p ohodně dlouhé době vztekání kdy nedělá mnic než že občas zopakuji teď pohádku ne, se maličko zklidní, znovu zopakuje svůj požatdavek a příjde novej výbuch po opakovaným zákazu. Pkud mu navrhn uže si třeba budeme hrát s kostkama atak na to nereaguje, dokonce třeba i vztekle praští do doneseného předmětu. A občas se začíná vztekat i v situaci kdy nechápu co chce, například ho houpu na houpačc e a on začne řvát že se chce houpata přito mse houpe. dolů nechce to už jsem vyzkoušela. došlo to tak daleko že už se s Péťou bojím kamkoli chodit protože lidi pak říkají že je nevychovaný a že se na něj musí ostře (no jo hold nevidí co někdy probíhalo doma za zavřenými dveřmi) a já už taky poslední dobou nerada trávím s Péťou čas. kolikrát i během společné hry najednou vše rozhází. Poslední radu jsem dostala včera kdy ke mě přišla sociální praovnice a řekla mi že nesmím Péťu měřit stejná memtrem jako starší Míšu, že je ještě maličkej a má svoje potřeby a pokud je to technicky možné měla bych mu vyjít vstříc. Jenže já se bojím jestli ho tímto jednáním nerozmazlým njsem si úplně jistá jestli už nemá ten správný věk na to aby pochopil že všechno nejde hned a po jeho, zkusím to zkonzultovat ještě v to SVP ale do té doby potřebuju nějak přežít následující dny a taky nechci měnit techcnky výchovy příliš často a más t ho tím. Lidé tady ze vchodu a dokonce mi to řekl i praktický doktor mi radí dát Péťu pod studenou vodu když tak vyvádí, ale to jsem jednou zkusila a taky ho to víc rozzuřilo a navíc se od tédoby začal nerad koupat. Vlastní prarodiče mi taky říkají že Péťa takhle nemůže vyvádět protože oni už nechali ze svého paneláku vystěhovat 2 rodiny s dětma, kvůli hluku (prý jim tvrdili že děti nejdou vypnout protože nejsou rádio, jenžo oni měli pravdu dětis se přeci opravdu nedají vypnout ☹). Je mi trošku stydno jestli to skutečně udělali protože te´d jsem já podobná jako ty vystěhované rodiny a pokud by se mě i chtěli zastat (jakože v tomto nezastávají) tak by to bylo dost divné. No a radí mi taky že je jediný lék a to prý výprask když ji mřekn uže Péťu to akorád rozzuří tak říkají že mu mám dát tak aby neřval což nevím jak myslí. A nevím ani nakolik bych si od nich měla brát výchovné metody když jejich jediný syn s nimi dnes nepromluví ani slovo (můžou za to obě strany, ale já bych toto asi nepřežila kdybych tak s dětmi jednou dopadla). Co se týče mých rodičů ty se ve výchově neangažují vůbec, babička z manželovi strany je zase daleko. Taťka dětí si děti nepůjduje, nemá čas ani zájem. Takže jsem jediným výchovným činitelem. Proto se bojím abych nezačala dělat něco špatně nechci být na děti přísná ani aby se mě báli, ale taky se bojím aby mi nepřerostli přes hlavu a nedělali si jednu co chtějí s tím že mě budou totálně ignorovat (no jo cy ty mi mami můžeš). Poslední věc co mě ještě napadá je jestli Péťa taky nemůže mít něco z autismu, občas je takový zasněný ťunťa co pomalu reaguje jako jsem bývala a dodnces jsem já. S paní od bytů jsem mluvila a ona naštěstí taky má děti - tři a už dosplělé a tak chápe jaké děti jsou a a prý nás na základě hluku co dělají děti nevystěhuje, není tam teda jediná ta druká paní co je s ní v kanceláři je dost nepříjemná a příjde mi že spíš je zadobře s těmi důchodci kteří si hlavně stěžují, dokonce kamarádí i s mými prarodiči a jestli na ní tenkrát tlaičili kvůi těm rodiám u nich tak je mohla na jejich popud vystěhovat. Doufám tedy že se mě ta paní s dětm zastane kdyby na něco takového došlo (myslím na hromadně pdoepsanou stížnost na nás - s dětma vůbec nemám kam jinam jít) ale se sousedy to tu nějak přečkat musí m a taky hcci aby byl s Péti slušný kluk už kvůlil sobě. Strašně moc bych si přála aby vše probíhalo dobře a já mohla být na Péťu hodná a vždy se s ním rozumně dohodnout.

utrikocku
29. srp 2018

Dobrý den, já bych doporučila vyšetření u klinického psychologa, psychiatra, nebo specializované pracoviště Nautis. Je možné, že má váš syn také poruchu autistického spektra. Pokud máte diagnostikovaný AS nebo jinou poruchu PAS, je velké riziko dědičnosti. Takto se mohou projevovat děti s PAS, agresivní projevy, autoagrese, neschopnost převést pozornost na něco jiného, nerespektování zákazu, neporozumění řeči, Studenou vodu ani žádné agresivní techniky bych rozhodně nepoužívala. Spojte se s ranou péčí, mohou přijít k Vám domů. Mohou Vám pomoci s výchovou dítěte s PAS. Důležitá je struktura, aby dítě opravdu rozumělo, obrázkové kartičky, časové minutky... upozorňovat dost dopředu, že se bude něco dělat, že bude muset nechat nějaké činnosti, názorně ukázat, co bude následovat a jak dlouho to trvá. určitě vám v rané péči poradí, ze zákona je zdarma. Budete potřebovat nějakou zprávu od lékaře, dětského psychiatra, klinického psychologa, možná by stačilo SVP? atd.

mates133
29. srp 2018

Je mi to moc lito,tusim jak to je s aktivnim prckem narocne,obzvlast,pokud jste na nej sama.Mam taky klidnou holcicku a kluk umi byt na perko,i kdyz asi ne tolik.Klukovi jsou lehce pres dva.Agresivita atd. Na nej take nefunguji.Pokud tedy nema nejaky psych. Problem,to nedokazu posoudit,u nas funguje maximalni aktivita,je to trosku narocnejsi,ale mene nez resit vztekani 🙂u nas to znamena bohaty program kazdy den,rano nasnidat,vyrazit ven,zpet maximalne na obed a spani,i to muze byt v kocarku a domu az vecer pred spanim,takovyto program kdykoliv je to jen trosku mozne.A program neni na cely den zaparkovat na hristi,pritom to nemusi byt nic draheho,pesi - kocarko vylet,podle toho co lepe vyhovuje,treba koukat na vlacky,pak chvilka na hristi,v obchode koupit rohlik atd..vzdy se neco vymysli,pouzivam nekdy i nositko,proste porad aby se neco delo,nema pak cas se vztekat,nudit,citi pozornost..nevim jak to mate vy..casem z toho vyroste,ted jsme proste porad nekde na ceste 🙂 doma to je take náročné..

ariadna12
29. srp 2018

Taky bych doporucila se obratit na neurologa a detskeho psychiatra k vylouceni onemocneni. Treba chytil autizmus v jine podobe, nez ty. A do doby vylouceni onemocneni bych vypustila fyzicke tresty a pro psychiatra si treba presne sepsala, kdy zachvaty vzteku propukaji, co se presne pred tim deje a jak presne reaguje, a poradila se s nim, co dal, jak na nej, jestli by pomohly nejake zklidnovaci techniky, medikace nebo treba zkusit i casem terapii zviraty, plavani, proste co pomuze. A abys na to pokud mozno nebyla sama. Treba dite reaguje vztekem i na neco z tveho chovani a oba potrebujete uklidnit. To je tak, co mne napadlo. At se to zlepsi.

berenika39
29. srp 2018

Ahoj, hlavně prosím vyhledej nějakou pomoc, někoho, kdo tě tím těžkým obdobím provede a pomůže ti...tohle obrovský problém, sama na něj nemáš, at se ti to líbí nebo ne. Nechci ti nějak ošklivě psát, že je to špatně - ale jakmile se stavíš k prckovi tak, že ho musíš umlčet, aby to neslyšeli sousedi, tak je to konečná.
Zkus dětského psychologa, to by byla asi nej varianta. Syn je prostě klasický batole s obdobím vzdoru, ale je možné, že se tak manifestuje nějaký další problém - a to sama neodhadneš a už vůbec nedokážeš adekvátně reagovat.

Neblázni, ty metody, jak k tomu přistupuješ, komora, polštář, fyzické tresty - já chápu, že jsi zoufalá, ale tohle je peklo pro něj....

Najdi pomoc, nevím , odkud jsi, ale napiš klidně ip a nasměruju tě někam.

swetlusska
30. srp 2018

Rozhodně neumlčuj dítě kvůli sousedům (byt je v nájmu? Nebo váš?)! Tak jednoduchý s nějakým vystěhováním to zas není, neboj. Zkus neurologa, ono možná to nebude tak hrozné, taky mám vzteklé a hlučné batole a taky budíme sousedy, no a co. Možná je toho na tebe prostě moc, jsi na to sama, nemáš z rodiny někoho kdo by ti pomohl? A rozhodně to není žádná tvoje vina, že je dítě hlučné atd, ale bacha na nějaký tresty. Mě se vyplácí když dítě zuří, ho chvíli nechat bez svého zájmu a pak mu v klidu nabídnout nějakou zajímavější činnost, nejlépe venku, hlavně něco co ho baví. Budu držet palce.

emarali
2. zář 2018

Situaci, kterou zazivas, musí být nesmírně stresující, vyčerpávající. Asi chápu, že na pokraji sil je člověk v pasti a jedna tak, jako by neměl. Ale snaz se tak nejednat (fyzické tresty), ty si ulevis, ale vše bude ještě horší. Určitě se objednej se synem co nejdřív psycholgovi. Taky mě napadá, že se možná někdy vykašli na nějaká pravidla. Zbytečně svazuji a člověk je z nich ve stresu. Chce tv? Tak mu ji pusť. Myslím, že tím, že mu zapnes tv na prani nebude rozmazleny. Jinak dám ti příklad- muj otec- jako dite hyperaktivni, dnes by měl asi diagnostikovane adhd. Za to, že byl "zlobivý" mlacen, prý furt. Dnes žádné sebevědomí. Alkoholik. Gambler. 2x rozvedeny. Můj bratr v dětství stejný. Ale! Máma řekla, že na něj nikdo nesahne. Z bráchy je normální fungující člověk. Myslete na syna do budoucna. A taky- jak se chovate vy k němu teď, když je bezbranný, tak se on bude chovat k vám, až vy budete jednou bezbranná. Když mě syn zlobí a vzteka se, zkouším si uvnitř říkat, jak bych mu vynadala a dala i přes prdel. Ale říkám si to vnitřně a někdy mě ty myšlenky zarazí, na co všechno jsem schopná pomýšlet. Ale všechno je ve mě, syn nic neslyšel a neslyší.
Držím pěsti, ať všechno zvladnete a ať si se synem najdete cestu, jak to všechno zvládnout.