Holky, jsem špatná máma? 😔

25. pro 2021

Ahoj maminky, moje 15 měsíční dcera, samozřejmě hrozně moc ji miluju ale.. jsem na ni sama, k nikomu nechce, jen byt u mě. Když jsme u babičky, sápe se po mě a to ji vidíme třeba i 4x týdne,.. je kojená furt, usina jen u prsa.. ale to taky už nedávám, uspavam ji přes hodinu (a to třeba je vzhůru delší dobu, aby usnula hned) ne dela kraviny a nebo jen kouká. Usina u prsa a sumu, už mě to nebaví.. když usne, leží jen u prsa, jakmile se otočím nebo jen hnu, okamžitě je vzhůru a řve a chce prso, takže třeba když 4 hodiny spi, tak to zní skvěle, ale ne pro mě, když 4 hodiny lezim vedle ni, nemůžu se napít ani dojít na wc… ještě do toho hračky, baví mě si s ni hrát tak 10 minut max, protože dela blbosti, ukazuji ji knížku, vezme vyhodi.. ukazu ji třeba plyšáka… vezme hodi ho po mě, kostky to stejný.. proto mě to nebaví.. jsem špatná mama? 😭 Já jen proste chci klid… alespoň chvíli… na wc, všude je se mnou, musí se se mnou i koupat, jinak řve.. ubiji mě to spaní její.. vždy se těším na noc, až půjdu spát a vůbec se netesim na další ráno a cely den, jen večer.. i to s těmi hračkami, když vidim jak si maminky hrají s detmi, u nás toto nefunguje, mě nebaví ji něco ukazovat, třeba postavit kostky a ona je vezme odnese a nebo kopne vezme a odhodí.. a furt a furt dokola, řev když není u mě… ja se musela vypsat 😭😭

petradt1986
25. pro 2021

Vsak je to v pořádku, každý má takové období neboj. Mrnava je zvyklá na tebe a prso. Tím se ududlává. Chápu, že je to těžké. Ale neboj i toto období skončí, až bude trošku větší, vyhraje si sama.. Nebo až bude lepší počasí, tak se utahá venku.
Zkus ji nechat chvíli u babičky a jít si vyvětrat hlavu na hodinku, dvě.. Píšeš že ji vidí 4x týdně.. Tak si občas odskoč ať si malá zvyká být aspoň na chvíli sama s někým jiným.

pekuka1989
25. pro 2021

Dobrý večer...mám úplně stejně starou princeznu...a i když aspoň částečně péči sdílím s manželem...velká část jen na mě...a mohu vás ujistit, že stejné pocity mívám taky...psychická únava je někdy prostě ještě horší...mě celkově s dětmi pomohlo takové vnitřní smíření,že teď jsem tady pro ně...že moje...ať už zájmy a jakákoliv seberealizace musí na čas stranou...ale paradoxně se to při každé mateřské a mimi období proste zlepšilo...uvidíte, že bude líp...jak maličká poroste...upřímně i kdyz obe deti miluju...tesim se do prace a to pracuji v mš🙂)) takze od svych zase k detem...ale chapu...ten stereotyp me často ubiji...

Nemáte v okolí kamarádku...s dítětem? Nebo jak píše paní přede mnou...rozloučit ae s maličkou a na hodinku zkusit hlídání u babičky?? Nebo o víkendu...třeba při spinkání...v kočárku, nemohla by babička povozit?

Nechci nikoho...ani vás odrazovat od kojení...ale přiznám,že u obou dětí se spánky zlepšily po odstavu...začala jsem pozvolna...prostě jsme nasli zas jiný ritual a nejdřív s dcerou zrušily večerní kojení...uspavam doted v náručí...nabídnu vodu...pak postupně i noční...je to hodně o miminku...ale věřím,že vám dost pomůže určité smíření ale zároveň sebeklid...maličká vše cítí..dle mě může být nervózní, že z vás tu nejistotu citi také...jste proste jeji stredobod...ma ve vas jistotu...spojeni se světem, ktery teprve poznava...

Negativní období při hře máme taky za sebou...prostě vždy zkusím neco nabidnout...mala rada hrabosi v boxu s hrackami...a ja pak delam prekvapenou co nasla...atd...nebo klasika kuk, baf...neco schovam pod plinku, nebo se ona rada schovava...ale myslim,ze neni spatne ji nechat par chvilek i o samote...mala rada pomaha v kuchyni...pijcim ji misku a varecku...a treba víčka od presnidavek a ona micha...nebo je nekam presouva🙂 uvidíte ze vse bude lepsi i s počasím... Držte se...dáváte maličké nejvíc co můžete...lásku...jste skvělá maminka:-***

autor
25. pro 2021

@petradt1986
@pekuka1989
Moc děkuji holky za uklidnění.. k mojí mamce, mám ji ráda, ale je hrozně líná, tudíž kočár by nevzala, nevím zda by byla tedy ochotná ji pohlídat to je furt “|dnes jsem unavená a dnes tohle a tamto” ale když jsem u ní, tak v pohodě..😔
Nedokážu si představit ji nekojit, co by delala, ta je na prsu fakt 24 hodin, má ho jak dudlík, když ji ho nedám je řev 😔 za to si mohu sama, ale jsem prvorodicka, tak jsem chtěla mít klid a dávala jsem ji ho vždy když chtěla…
Bydlíme v 1+kk takže si asi dokážete představit kuchyň, jen malá linka, když ji tam dam, tak pak nakrajim maso asi ve dřezu 😔😂 ona musí byt u mě, takže to je taky řev🙄 a hračky, taky rada leze do boxu, vyndá to a háže to po mě nebo jinam.. proto mě vůbec nebaví si s ni pak hrát 😔

janinasm
25. pro 2021

Jsi normální máma tak klid. Jen jsi prostě nevyspala. Doporučuji odstavit. V převážné většině případů to pomůže. Jako například u mne a dalších mých kamarádkach.

cherie24
26. pro 2021

Taky jsem byla na malou sama a měla úplně stejné období. V noci klidně 2x do hodiny vzhůru celou noc, budila se vyloženě kvůli prsu. Každé uspávání hodina až hodina a půl, dělala u toho hrozné koniny. Přes den spala jedině, když jsem byla u ní. Že bych si dala kafe nebo uvařila oběd než se vyspí neexistovalo. Když jsem si našla partnera, tak ho ode mě hystericky odhánela a brečela mi u nohy pokaždé, když se ke přiblížil. Sama se nezabavila ani 2 minuty, u každé činnosti mi vysela na noze a kňourala. Na prsa se mi dobývala i přes den pořád - z nudy, když se chtěla mazlit nebo prostě jen tak. Přejde to, neboj. 🙂 Teď má 2 roky a čtvrt. Stále je to mamánek, ale už jí nedělá problém si nechat vysvětlit, že někam jedu a že se za chvíli vrátím. Myslím že by jí dokonce nedělalo problém chodit na dopoledne do školky. Jak vidí děti, neví že má mámu. 😀 Už se i chvílemi fakt hezky zabaví sama s knížkou, kostkami nebo kuchyňkou, je moc šikovná. 🙂 Mě tenkrát hodně pomohlo pořídit učící věž a radikálně odbourat noční kojení. Dostala prso prostě 1 nebo max 2 během noci, jinak jsem jí nabízela láhev s vodou a objímala jí. Byl to masakr, první 3 dny probrečela celou noc v kuse. Brečela a brečela a já s ní. Ale čtvrtý den vzala na milost láhev, přitulila se a spala dál. Zachránilo mě to od vyčerpání a jí od úplného odstavu. Nakonec se sama odstavila ve 21ti měsících, od té doby se spánek ještě o hodně zlepšil. Dej tomu čas, bude líp, i když teď to tak třeba nevypadá a je to na mašli. ☺️

martiniquest
26. pro 2021

S kojenim a spanim si nastav hranice. Nase delala to same, dokud jsem si to nechala libit. S hrackama to slo vzdy mimo me. Jsem lina mama. Nebavi me si s detma nucene hrat. Nemam to v krvi a nedelam to. Hrajeme si spolu spontanne, tancujeme, skaceme po posteli a tak. S hrackama si moje deti hraji samy a nemam pocit, ze by jim to jakkoli ublížilo. Nechavam je se nudit, podnecuje to jejich fantazii. Akorat dnesni rodice maji pocit, ze musi decku moderovat zabavu od rana do vecera. Jedine, co s nima delam rizene, je prohlizeni knizek.
S tou blizkosti je to normalni. Rika se, az uzraje, odpadne. Nase dcera je mamanek doted (zitra ma dva roky), ale uz se to malinko lepsi.

codal
26. pro 2021

Je to úplně normální a je to úplně k zblázní.. jsi unavená, a nemáš to na koho hodit, to je hrozně těžký.. zažila jsem podobné období, podobný stav zoufalství, ale já se o něj měla s kým podělit, musí být vyčerpávající být na to všechno sama. Jsi hrozně statečná a děláš všechno, co můžeš.. ono to všechno přejde a bude líp, jen musíš vydržet ❤️...

malinkaelinka
26. pro 2021

Rozumím ti, taky jsem byla v podobném rozpoložení, ale když bylo první dceři cca 6 měsíců. Postupně jsem došla k tomu, že je kravina dělat s ní nějaké dětské blbosti a trpět a začala jsem dělat to co baví mě a jí zapojovat. A snažím se na to koukat z té stránky, co můžu dělat teď a až mi mateřská skončí nebude třeba tolik času? Takže jsme co nejvíc venku, hodně chodím, pak jsem. Začala s kocarem běhat, a při procházkách poslouchat podcasty. Mám pocit, že se rozvijim, slyším hlasy inteligentních lidí a dozvím se hodně nového. Začala jsem s intenzivním hloubkovym seberozvojem, třeba u dlouhého kojení zkouším meditovat nebo poslouchám právě zase různé nahrávky. S dcerou jsem delala i delší výlety, dvoudenní, třídenní,ona v nositku, já bagl na záda a třeba 25 km jsme spolu dali. To ji byl cca rok. Teď mám holky dvě. Půlroční a dvaapul roku. A zase, prostě se snažím věnovat tomu co baví mě a je zapojovat. Teď je zima, tak si vybíráme teplé cíle výletu. Ve městě kus od nás je knihovna, krásná velká, tak si děláme procházky tam, dáme si tam svacu, půjčím si knížku a zase jdeme. Malou hodně moc kojim, už mám vychytany systém autobusových zastávek, kde kojim. Nemáte kolem sebe kroužky pro mrnouse? My bydlíme na vsi mezi dvěma městy a v obou městech se dá najít něco i pro takovéhle špunty. Na fb jsem ve skupině Klub minituristu, holky pořádají různé low cost akce, byla jsem s nimi na táboře, na podzim jsem s dvema holcinama jela na 4 dny na chalupu, kterou tu jedna měla zadarmo. Tohle všechno jsou aktivity, ke které jsem si jako pracující mohla dopravat jen zřídka. Já bohužel nemam žádné kamarádky, natož s dětma, tak jsem odkázána na sebe, ale snažím se tu mateřskou užívat ne přežívat. K tomu nocnimu spaní- starší dcera to měla stejně, v 16 měsících pak po MMR vakcine asi měsíc vstávala po 20 minutach. Mladší mi teď spí jen v nositku, kočárku nebo u prsa. Do toho mám starší.snazim se to brát jak to je a přizpůsobit nám ten program tomu. Někdy to jde, někdy ne. Takže ne, nejsi špatná máma. Jsi jen frustrovana. Zkus si během dne zařadit drobné radosti, dělat co tě potěší a naplno si to vychutnat. A je jedno jestli ráda hackujes, behas, varis nebo děláš jogu. Jde to i s dětma, není to stejně, není to vždycky perfektní ale je to lepší než být v depresi a nenávidět celej svět.

me_druhe_ja
26. pro 2021

Jsi normální. Odstavu se neboj - začátek může být těžší, ale bude to jen lépe pro obě. Nicméně musíš být 100% rozhodnutá a vytrvat. Jo a tohle "hraní" s dětma je hrozná nuda. Obdivuju všechny, co vážně baví stavět komíny a ukazovat plyšáky. Mě to začne bavit až od pexesa a člověče nezlob se. 😀 a jak bylo výše zmíněno: nech se dítě nudit taky. Klidně ať mrci chvíli, neběhej hned za ní a nesnaz se jí hned zabavit. Ona pak bude muset zapnout mozek a fantazii. Jedině dobře pro ní. 🙂

veritanas
26. pro 2021

Já se vždycky směju v dobrém, kdy si ženy, které pro svoje děti dělají první poslední, nespí, trpí něco, co se jim nelíbí, vsugeruji, že jsou špatné mámy, protože málo kojí, moc kojí, nebaví je hraní, baví je hraní...🤣🤣 Přitom ony chtějí jenom trochu klidu a mít 20 minut na sprchu a večeři... A ženy, které jsou skutečně špatné mámy, to ani nenapadne...😭😭😭

lida9
26. pro 2021

ja bych myslela hlavne na sebe, potazmo na spokojenou maminku, protoze tvoje pocity na malou prenasis a je to zacarovany kruh... unavuje te kojeni a uspavani, odstavila bych a mala by dostala svoji postylku, prsa schovat... babicce bych ji soupla a odskocila si sama na kafco, mala si bude zvykat bez tebe a pul hodky to s babcou vydrzi - pro tebe to bude zadouci odpocinek🙂 Hodne stesti, vsak oni ty deticky jednou vyrostou🙂

autor
26. pro 2021

Děkuji holky za krásné a milé reakce, úplně jsem se bála, že tady budou odpovědi “no, tak proč sis delala dítě a takový..” opravdu si toho vážím a moc mě to potěšilo. ❤️
Pravdou je, že místo toho abych se radovala z každého dne, mám jen nervy… vůbec se na další den netesim, jenom na večer až usne.. už toho mám tak akorát.. hrát ji nechám i samotnou, ale ty hračky mi spis donasi a dela z toho akorát bordel…dnes jsem myla savem a ta ho tak chtěla “říkám ne, to je fuj” a ona šla a totální hysterak, nechala jsem ji proste.. ale nebaví mě to… 😔 jsem úplně hotova, ani na wc si dojít nemůžu, vše mi podává..prsa macka.. kraviny vymysli.. achjo holky 😔😔😔😔

malinkaelinka
26. pro 2021

Hele z toho co píšeš, tak je dcera prostě zpruzena z toho, že ty jsi taky zpruzena. Já tohle vidím na obou svých dětech, to je takové zrcadlo pro mě. Jak jsem unavena a protivná, šup mám to zpátky, nespí, knouraji.... malými krůčky a drobnymi radoatmi dojít k vnitrnimu klidu. A to dítě se pak taky promění. Jate pořád jen spolu? Tipuju že potřebujete společnost. Mně osobně pomohly online kurzy Verky Svach ( pětidenní ochutnavka je zadarmo plus má skvělé inspirativní a podpůrné podcasty) . Oba porody ve mně otevřely plno starých bolistek a ta vnitřní nespokojenost byla vážně pekelna, asi bych to klidne nazvala poporodni deprese. Teď už dokážu rozklicovat co mě naštvalo, vyresit to a nekopat kolem sebe.

pekuka1989
26. pro 2021

Vydržte vše bude každým měsícem to bude lepší...s úklidem chápu, že je těžké ji zaměstnat...já dceru frknu do sedačky - jako jídelní židličky...má tam par hraček a když je zahodí, nemá...hodně si s ní snažím povídat...říkám jí, co dělám...a že pak bude to a to...teď ráda utírá🙂)) tak dostane vlhcak a "umývá" buď konferenční stolek nebo svůj na sedačce🙂) a odkud jste...chapu,ze anonym...nemate nejakou kamaradku? Nebo s es někým seznamit...aby vam cas utikal a mely jste s dcerou napln....vypadnout z bytu...

Super jsou i montessori aktivity...jdou aplikovat i na mensi deti...a jdou vyrobit z beznych veci...muze vkladat kulicky, koralky, alobalove kulicky do lahce s vetsim hrdlem...vybirat kulicky z velké misy mezi napr.ryzi...cockou...tu potom muze lzici davat do kyblicku, atd...

juliezlicin
26. pro 2021

Hlavně nezapomeň na sebe. Nechceš být dudlík? Odstav, dej jí láhev. Neboj, ona to přežije a čím dřív to uděláš, tím to je jednodušší.
Hraní - nebaví tě to? Tak to nedělej 🙂 Stejně ona je fakt malinká, ať si hraje sama a postaví a shodí si kostky svoje. Tohle jsem vzdala hodně brzy, taky mě to nebavilo, mě to nebaví dodnes. Tak si s ní pohraju chvíli a když už nechci, přestanu. Teď když si to vezmu zpátky, výčitky nebyly vůbec na místě. Drž se a mysli na sebe hlavně, co ty chceš a potřebuješ protože šťastná máma, šťastné dítě 🙂

autor
26. pro 2021

@juliezlicin Moc moc děkuji holky❤️ Jste opravdu zlaté❤️
A opravdu si toho vážím..
co se týče těch her, taky prostě mě to nebaví.. přijde mi, ze jsem pak furt jen na posteli a ona sama, přitom furt je u mě.. já nevím jak byt šťastná, jsem za ni moc, ale toto mě ubiji.. to její věcný knourani a řvaní.. teď jsem třeba na wc a ona mi leze až do pr.. doslova ale a knoura.. se nemůžu ani 💩 🤦🏽‍♀️😂😂😂

sherryel
26. pro 2021

Syn to měl podobně, krom toho prsa - já odstikavala. Teď má dva roky a když vytáhnu tramvaj, autobus, vlak mám klid i na půl hodiny. Ale na záchode mám vždy společnost, vana/sprcha až usne. Od 20mesice ho Dave do pokojíku spát, usina vždy s někým ( hodinu trápení ) a pak uteceme a někdy vydrží celou noc a někdy přijde v noci do ložnice a je to klíšťatko. Třeba dnes muž zastavil protože jsme 100m před bytem viděli mého tatu, tak jsem vystoupila že ho pozdravim než muž zaparkuje auto, on odjel parkovat i se synem a syn celou dobu řval, že maminka zmizela... Jinak když bylo cca 15-19mes. Synovi tak jsem fakt to uspávání nenáviděla, raději bych utekla z bytu než usne. Teď už je to mnohem lepší.a to jsem v 9mesici těhotenství s dvojčaty ( zadařilo se ...) . Malý několikrát denně po mě leze a chce jen mojí pozornost a vydupava si pozornost. Musela jsem donutit muže k větší iniciativě, ji ale bych spáchala vraždu/ sebevraždu ... Držím palce ...

sylvka
27. pro 2021

Mám měsíční holku,celý den řve,jen u kozy a v kočáru ne.doma mám další dvě děti,tedy ji musím někdy nechat urvat.holky,nedělejte těm dětem otroky .vždyť přece máme právo si dojít na WC,nebo se najíst.holcicku bych odstavila , v roce a půl už nevidím pro kojení důvod ....

autor
27. pro 2021

@sylvka Měsíční miminko je ještě malinký, to teprve vyšlo z bříška a potřebuje tě, to bych ještě chápala, malá mi plakala až do 3 měsíců furt.. 😔
Je to pravda, nedělat otroky… nějak si to prostě uspořádat, ale já to nedávám, když pak hystericky řve a nudle má, šílenost 😔
To prso, stále nad tím uvažuji, je boj, že spí právě celou noc u prsa, tak se bojím jak to dopadne po odstavu😔

sylvka
27. pro 2021

No já právě občas (samoz.ne furt) nechám řvát (brek,když ji něco bolí,poznám)abych předešlá tomu,že budu za pár měsíců řešit to,co ty😁 já vím,první dítě.poctive přiznávám,tě můj prvorozený byl taky rozmazlený 😁no v tvoji situaci bych opravdu útlá kojení.prvnich pár dní bude náročných,ale věřím,tě se výsledek dostaví. Držím palce

autor
27. pro 2021

@sylvka Joo, přesně tak… prvorodička a neví.. to mi říká každý, ale po téhle zkušenosti, vim, ze dítě už nechci, porod jsem měla pres 2 dny a ještě urvana mala.. ne stačilo dekuju 😂
Zkusím a uvidíme… moc děkuji ❤️

zuzekk
27. pro 2021

Drobný nápad- pusť si hudbu, co máš ráda, tanči. Malé se to vůbec líbit nemusí, však se přizpůsobí. Blbni, skakej, zpivej, pár hodin pak bude lepší.
Lehni si na zem, udělej si pár rotací. Přikryj se dekou, ať nemůže na prsa, a jen tak chvíli buď. Nic nedělej, nic po sobě nechtěj.
Buď co nejvíc venku, jak jenom počasí dovolí. Nachoď s kočárem kilometry, nebo jestli už chodí, metry, ale buďte venku, koukejte na svět. Venku nekoj, to pochopí snadno.
Představ si zcela reálně svůj život bez dítěte, jako by do zítra zmizelo. Co budeš dělat, kam půjdeš? Budeš spokojená?
A raduj se. Z čehokoliv. Z dobrého jídla, úsměvu, slunce, maličkých prstíčků... jo a někdy dej hlídat a jdi plavat. Dvě hodky babička dá i unavená, a ty budeš jak nová. A do sauny.

sylvka
28. pro 2021

To jsem si u prvního říkala taky 😁a mám tři 🤩člověk zapomene to hrozný 😁 mě se to teď vrací s nejmladší 😁držím palce,ať je líp.

jerrabina
29. říj 2022

Hodně mi v podobných chvílích pomáhalo, jak někdo říkal, že moc rád vzpomíná, jak maminka šila na židli uprostred místnosti a oni děti se batolily okolí ní a všem bylo hezky. Taky mohla mít nervy z toho že se jim nevěnuje, ale ona byla v klidu a spokojená a děti byly taky.
Jinak v úklidu mi pomáhalo dítě zaúkolovat nějakou drobností, nejlíp která mi reálně nějak pomohla. Třeba já mám savo, ty máš kyblicek s vodou a hadřík, já to budu dělat tím a Ty budeš něco vedle dělat tím svým. Vlastně děláme obě skoro to stejné a je nám u toho dobře, protože to děláme spolu. Nejde to vždycky, hlavně teda proto že máma je taky jen člověk a někdy je moc unavená něco vymyslet, nebo dítě je pretazene a nic mu není dost dobré, ale jinak je to super čas pro nás obě - já mám relativní klid něco udělat a prvotní unavenou radost z toho že se mi povedlo se toho dítěte aspoň na chvilku zbavit a je u toho spokojené nahradí hrdost jak mám šikovnou holčičku. A pocit že jsem se vlastně dítěte nebavila, ale jsme intenzivně spolu a je to super, a i ten úklid mě pak baví víc. Ale je to teda neustále hledat nové a nové činnosti, když už je člověk moc unavený (hlavně psychicky), není to reálné. Ale vychytat ty chvilky kdy to reálné je a pak budou častější 🙂 A hlavně mám pak taky vždycky dobrý pocit, že se naučí něco užitečného. (plus když něco rozlije, od roka to po sobě utira sama a já jen dotřu. Když to začne dělat někdo jiný, zarážím ho, že naše Eliška to umí sama a je šikovná... To taky trochu šetří mámu a zabaví dítě, možná to jedete taky, ale kdyby náhodou ne, vřele doporučuji 🙂 )