Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jsem těhotná, bez peněz, práce a přítele. Nevím, jak dál

jana4321
11. pro 2014

Dobrý den maminky,
jsem ted ve velmi špatném snu. Je mi 20let a nastoupila jsem do nové Prace když jsem se dozvěděla , že jsem těhotna. Můj přítel byl nadšený tak sem si řekla že to zvládneme. Potrat mi nebyl ani doporučen jelikož je zázrak ze jsem otěhotněla. Jenže za 3 měsíce se z přítele vyklubal alkoholik a hrozny lhář a tak jsem zůstala sama s mámou a rodinou. Jsou super pomáhají mi a tak snad to zvládneme ze? Jenže jako by toho nebylo dost tak mi volali z prace ze jsem dostala výpověď ☹. Jsem ale na neschopence tak snad na ni zůstatnu az dokonce těhotenství. Jenže nemam ani nárok na mateřskou. Už nevím co mám dělat. Jak uzivim to male? Jestli jsem nebyla sobecka když jsem si ho nechala a neměla ani prostředky? Ted sem sama bez penez, prace a přítele. Takhle jsem si to nepredstavovala. Myslela jsem si jak si uziju těhotenstv a miminko. Ale zatím je to jen sama spatna zpráva. Nevím co mám dělat?

smirda
11. pro 2014

@jana4321 Neboj, ze snu se probudíš 🙂. Pokud ti rodina pomůže, všechno zvládneš, bez přítele vám bude líp, jen by ti vše komplikoval. Když nemáš nárok na mateřskou, holt nastoupíš rovnou na rodičák, sice to bude míň peněz, ale pokud máš kde být, všechno zvládneš. To s tou výpovědí je zvláštní, to ti tu určitě poradí některá ze zkušenějších, ale selským rozumem bych řekla, že když už jsi po zkušebce (pokud je to ty tři měsíce), výpověď ti dát nemůžou a už vůbec ne v pracovní neschopnosti (to asi záleží na tom, jestli máš smlouvu nebo dohodu?). Drž se, mysli na mimouška, který až bude na světě, se stane tvojí největší oporou a miluj ho už teď. Všechno zvládneš, třeba to nebude snadné, ale půjde to, věř tomu.

lenkaef
11. pro 2014

No nevím...tady je asi každá rada drahá.Měla sis prvně srovnat priority co vlastně v životě chceš!!!😉

smirda
11. pro 2014

tohle jsem našla o výpovědi v ochranné lhůtě:
Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, tj. v době, kdy by pro zaměstnance bylo značně obtížné nové zaměstnání získávat (těhotné ženy, zaměstnanec v pracovní neschopnosti atd.) a nebo by se rozvázání pracovního poměru výpovědí jevilo jako nespravedlivé vzhledem k tomu, že zaměstnanec plní jiné povinnosti vůči společnosti (výkon vojenského cvičení, uvolnění pro výkon veřejné funkce).
Pro zákaz výpovědi je rozhodný stav v době, kdy byla výpověď dána (zaměstnanci doručena). Pokud by zaměstnanci, na kterého se vztahuje ochranná doba, zaměstnavatel dal výpověď v ochranné době, je výpověď neplatná, i kdyby výpovědní doba měla skončit až po uplynutí ochranné doby, a stejně tak v případě, že zaměstnavatel nevěděl o tom, že v době dání výpovědi se na zaměstnance vztahuje ochranná doba (nevěděl by např. o tom, že zaměstnankyně je těhotná). Jestliže skutečnost, pro kterou plyne ochranná doba, nastala až po doručení výpovědi, výpověď by z tohoto důvodu neplatná nebyla, pokud by však výpovědní doba měla uplynout v ochranné době (pracovní poměr by měl skončit například v době pracovní neschopnosti zaměstnance), pak se ochranná doba nezapočítává do výpovědní doby, to znamená, že výpovědní doba se přerušuje a její zbývající část doběhne až po skončení ochranné doby (například po skončení pracovní neschopnosti zaměstnance), pokud by zaměstnanec neprohlásil, že na tomto prodloužení pracovního poměru netrvá.

amallie
11. pro 2014

@jana4321 pokud jsi výpověď neodostala ve zkušební době, tak ti jí dát nemůžou. I kdybys neměla nárok na PPM, dostaneš rodičák a určitě nějaké přídavky, příspěvek na bydlení atp. Stát je v tomto případě velkorysý. Zkusila bych ale ještě zapracovat na vztahu s otcem dítěte, za 3 měsíce se z nikoho alkoholik nestane a předpokládám, že jsi ho znala předtím, než jsi otěhotněla, třeba se může dát dohromady a budete šťastní. Pokud ne, miminko je velký dar a dá se zvládnout i bez chlapa, pokud ti pomůže maminka, tak bude všechno dobré a jednou budeš ráda, že ho máš!

netanel
11. pro 2014

@lenkaef takový rady mám nejradši, s křížkem po funuse.
@jana4321 Neboj se, pořád máš rodinu, která stojí při tobě, to je hrozně důležitý. S tou výpovědí se mi to taky nějak nezdá, pokud jsi už po zkušebce, nemůžou tě vyhodit, když jsi těhotná... no ale jsi mladá, po narození prcka budeš dostávat aspoň něco a určitě si najdete nějakýho fajn tatínka. Držím palce.🙂

smirda
11. pro 2014

@jana4321 Možná by bylo nejlepší zajít na pracák, obsadit jednu úřednici a na všechno se vyptat:
1) Jak je to s tou výpovědí - jestli ti jí můžou dát nebo ne, to bude asi paní vědět nejlíp.
2) Jestli máš nárok na porodné (to by ti do začátku mohlo dost pomoct), i když to nevím, jestli se neřeší na sociálce.
2) Jak je to s rodičákem a mateřskou (to ti nejspíš řeknou, že mateřskou ti nedají, půjdeš rovnou a rodičák a dostaneš tu čtyřletou variantu, takže peníze nebudou nic moc, ale budou).

Neboj se ptát na všechno, co tě zajímá, i kdyby třeba byla paní nevrlá, je důležitý to všechno vědět.

lenkaef
11. pro 2014

@netanel neradím,jen konstatuji.🙂 😉

smirda
11. pro 2014

@lenkaef Tak právě jestli by nebylo citlivější si to konstatování nechat pro sebe 🙂.

lenkaef
11. pro 2014

@smirda bohužel! 😉O tebe tu přece nejde! 😉

ange_de_la_morte
11. pro 2014

@lenkaef : ?? věcná rada a podpora v jednom že ? to už slečna asi taky ví, že si to měla srovnat jinak , k tomu tě fakt nepotřebuje 😉

@jana4321 : zvládnout se dá všechno, nepropadej panice, nejsi první ani poslení, otec dítěte se nezachoval dobře, nicméně alespoň víš na čem by jsi s ním byla, je super že máš podporu rodiny, ta je moc důležitá

anatanka
11. pro 2014

@lenkaef Jak psala, tak tehu neplanovala, stalo se. Ja bych napr. na potrat taky nesla. Navic, jak se zda, tak priority v dane situaci resit musela a vysla pro ni jako hlavni priorita dite, i kdyz to nebude prochazka ruzovou zahradou...

@jana4321 Je spousta zen, ktery si svuj zivot takhle nepredstavovaly... 😉 Ja sice dite planovala, byla jsem vdana, ale taky jsem si tehu a nasledne materstvi predstavovala uplne ale uplne jinak. Ne vzdy vse vyjde podle nasich snu. Ale na zivote je fajn jeho nepredvidatelnost a take to, ze nikdy nic neni nemenne - to plati pro to spatne i pro to dobre. Zkratka jednou jsi dole, jednou nahore, ale vzdycky to zvladnes 🙂 Jak mam napsano v profilu: "Kazdy ma na sobe jenom tolik, kolik unese."
Sveho rozhodnuti urcite nelituj. Litovat veci, ktere uz nejdou zmenit je zbytecna investice energie. Kdyby jsi sla na potrat, tak bys treba zase cely svuj zivot litovala, ze jsi na nej tenkrat sla.
Preju moc stesti!

hanivasi
11. pro 2014

@jana4321 nejsi sama, máš rodinu, která se o tebe postará, pokud se cítíš na to být maminkou, tak jí prostě buď. Kdyby ses tak necítila, i dál se to dá řešit, třeba adopcí. Tolik lidí touží po miminku a nejde jim to. .....ale toto je velký krok, tak abys toho pak nelitovala. Jak říkám, pokud maminkou chceš být, tak neřeš že nemáš práci ani přítele...takových holek je spousta a jsou šťastné. Teď se toho jen nakupilo mnoho, tak je to šok, ale postupně se to všechno zase dá dokupy, neboj. Pokud máš rodinu, co tě uživí a stojí za tebou, tak se ničeho bát nemusíš. A chlapa, toho si určitě taky najdeš. Toho bych se taky nebála 😉 ale teď to nehroť, užij si rostoucí pupíček, a hlavně se nestresuj. Víš jak se to říká - spokojená maminka, spokojené miminko. Takže jestli nechceš mít nerváka, tak se musíš dát do klidu.
HOdně štěstí ti přeji.

jana4321
autor
11. pro 2014

Děkuji všem za rady a názory moc si jich vazim.
@hanivasi Děkuji moc. Hrozne se těším az bude malinke az budu máma a budu chovat toho prcka. Jen je opravdu moc tech spatnych zprav. A děkuji to co si mi napsala jsem asi potřebovala slyšet.

nonacek
11. pro 2014

@jana4321 není vse tak špatný jak to vypadá... Budez máma a to je skvěle.... zvládneš to ! A bud rada,ze jsi se toho blbce zbavila.... s nim by to bylo teprve peklo!!!
Ty to zvládneš viš kolik holek je i v horší situaci......
Neboj bude zase dobře ....
Přeji ti zdrave krásné miminko ať ti děla radost a samozřejmne nějakého super chlapa✌✌✌

romantika
11. pro 2014

@jana4321 To ještě prijde prekazek. Zaprvé jsi mlada takze tvůj vek ti otevre spousta vratek k novemu priteli atd.. A na mateřskou by si mela mit nárok, vypoved neplati pokud jsi na neschopence a pokud otěhotníš v ochranne lhute na mateřskou dosahnes. Cili zustan na neschopence a pak jdi rovnou na mateřskou. Hold materstvi, clvoek uz musí myslet za dva a bojovat. Bude to tezke, ale neboj, lepsi sama, nez se spatnym. Uzivej tehu a nenech se obrat o peníze. Vypoved na neschopence nemuzes dostat. Také jsem sla na mateřskou z neschopenky. Teda nejdriv neschopenka doku byla ochranna lhuta(najdes na internetu, jet to několik prvních mesicu), pak jsem sla chvili na pracaka a pak rodit.
No a hlavne užívej si prdolku, dulezite je zdrave mimi, nic vic. Mas rodinu a stastnou budoucnost před sebou. Drz se.

romantika
11. pro 2014

@lenkaef jojo ja to mela v hlave srovnany a co mi život nahazel za klacky. kdyby to bylo tak jednoduche jak pisete. jestli jste ta vyvolena tak vam spadlo do klina ucinene stesti a užívejte si ho, verte, ze 90 procent lidi ho nemaji.Krom toho slečna je ještě tak mlada .................

nonacek
11. pro 2014

@lenkaef hoď kamenem ty kdo jsi bez viny......
Každý děla, udělal,udělá v živote špatný rozhodnuti..... a kdyby bylo jen jedno....
Důležite je,ze se člověk otřepe a jde dál...

saminomimino
11. pro 2014

@jana4321 V první řadě ti fandím a přeji hodně štěstí ,dítě je vždy nejlepším rozohodnutím!
A k věci,vyhozena s práce si byla ve zkušební době?Pokud ne ,nesmí tě vyhodit v době neschopenky nebo těhotenství..
Jinak si zajdi na úřad práce o sociálních věcí,tam ti poradí,jistě budeš mít nárok na příspěvek na bydlení a jistě i hmotnou nouzi!
Po porodu to samé plus přídavky na dítě a rodičák můžeš pobírat od narození dítěte,ale možná je toho ještě víc,určitě si to oběhni na sociálce.
Miminko moc nestojí,základní věci pořídíš na bazaru za pár korun,když si vybojuješ kojení tak náklady budou téměř minimální..
Hodně štěstí 😉

heliik
11. pro 2014

@jana4321 : Já si myslím, že když jsi těhotná, na neschopence, tak ti výpověď dát nemohou... pokud máš oporu v rodině, tak to určitě zvládnete.. 🙂 Pozeptej se na sociálce, na co vše máš nárok, ale řekla bych, že budeš mít prakticky na vše, když jsi sama a u rodičů.. 😉

svetlanap
29. led 2015

@jana4321 mrkni se na www.mpsv.cz je to portál ministerstva soc. věcí,je tam kompletní seznam dávek a taky za jakých okolností máš nárok. Načti to a pak zajdi na pracák (musíš tam být do porodu registrovaná!!! platí za tebe sociální a zdr. poj.) jstli jsi pracovala máš asi nárok na podporu v nezaměstnanosti ne? Pokud ne, pak asi na příspěvek na bydlení (pokud 30% příjmů všech posuzovaných osob tj. všech, co žijí resp. jsou hlášeni k pobytu v domě (bytě) s tebou nestačí na náklady na bydlení (součet toho, co zaplatíte za elektřinu, vodu, topení a podobně) např. pokud jsou náklady na bydlení třeba 10 000 a 30% přijmu např. jen 5 000, tak ti těch 5 000 doplatí, nebo to tak bylo, když jsem to studovala, což není zas tak dlouho. Přídavek na dítě 500 kč je přiznán když příjem společně posuzovaných osob nepřesáhne 2,4 násobek životního minima rodiny. Porodné 13000kč Jinak co tatínek a alimenty? To, že jste od sebe neznamená, že nemá vyživovací povinnost k dítěti a podle zákona i k tobě!!! bčas je to s tím donucením mužů k odpovědnosti těžší, ale zkusit se to musí. Zajdi na sociálku odbor nepojistných dávek, tam ti poradí víc. Jinak pokud nebudeš mít nárok na PPM, tak přejdeš rovnou na rodičák, není to nic moc no ale dá se to. Nejsi v tom sama, hodně ženských jsou jen s dítětem a zvládají to, to víš, asi si nemůžou moc vyskakovat, ale určitě tě stát nenechá umřít hlady. Důležité je pevné rodinné zázemí a to jak píšeš máš, to zvládnete společně. Držím pěsti, hlavně ať je miminko zdravé. Jo a na té sociálce se fakt nedej, někdy jsou tam semetriky protivný, ale není třeba vždycky jen mlčet, oni jsou tam pro tebe, ne ty pro ně.

jana4321
autor
29. led 2015

@svetlanap Děkuji za rady už jsem si něco málo zjistila. S otcem je to těžký přestal s se mnou úplně komunikovat. Přemýšlím i o tom jestli ho mám psát do rodného listu. Ty tahanice po soudech jsou hrozne.

tarra27
29. led 2015

@jana4321 za me nepsat.....alespoň nebude jen tak dělat problémy az si vzpomene a když si najdeš někoho jiného tak si bez problémů může zapsat mimi jako své....

Alkoholik a lhář do rodného listu ne....akorát dělá problemy

lulushkaa
29. led 2015

pokud měla smlouvu na dobu určitou, zaměstnavatel není povinen ikdyž je těhotná, prodlužovat smlouvu, tže v tomto nejsou těhotné bohužel chráněné. Do porodu můžeš zůstat na neschopence a sociálka ti bude vyplácet nemocenskou nebo se přihlásit na pracák a popřípadě pobírat podporu v nezaměstnanosti, pokud na to máš nárok.

dannyblakely
29. led 2015

@jana4321 Hlavně, a to je to nejdůležitější, musíš se hodit do klidu. Já naprosto chápu, že v této situaci to není moc lehké, ale co cítíš ty, cítí i miminko. Každou náladu. A prožívá to s tebou. Zkus být v pohodě, co jen to půjde, pro dobro toho miminka. Uvidíš, že se to nějak zvládne. Vždycky to jde. Držím pěsti a přeju hodně štěstí a zdraví miminku i Tobě!

lulushkaa
29. led 2015

jinak otec dítěte je povinnen ti platit už v těhotenství na výbavu pro miminko a taky na tvoje výdaje související s těhotenstvím. Podle mě je lepší už kvůli výživnému aby byl otec napsaný v rodném listu. Ale když zase bude napsaný v rodném listě, tak se pak posuzuje i on až si budeš žádat o porodné, ikdyž spolu nežijete.

svetlanap
29. led 2015

@lulushkaa to nevím, jak to je s tím posuzováním s otcem dítěte se kterým nežiju dohromady, spíš se ale asi neposuzuje dohromady, když s nimi nebydlí - podle definice náleží porodné rodinám s nízkými příjmy, kde součet příjmů společně posuzovaných osob (tj. hlášených k trvalému pobytu v bytě či domě žadatele) nepřesáhne 2,4 násobek životního minima rodiny, Jako pokud má ten dotyčný "táta" trvalý pobyt u nich (i když tam nežije), pak jasně, ale v tomhle případě se zase podává prohlášení, že se s nimi nepodílí na chodu domácnosti, je to s tím dost složité a dost se to mění, takže možná máš lepší info 🙂 to jí řeknou na sociálce. Jestli psát do RL dítěte otce s takovými "kvalitami" je sporné. Když ho zapíše bude lehčí ho honit kvůli výživnému, když ne, může si tam lehce nechat dopsat jiného partnera to je fakt (pokud by si teoreticky našla někoho ještě než se mimčo narodí, pak může uvést nového partnera rovnou) je to prostě na uvážení no. Za mě bych nepsala, ale jde fakt především o alimenty. Možná bych se trochu poradila s právníkem, co je lepší, ale je jasné že z alkoholika se něco mámí jen těžko. I když ono se to těžko mámí i z bohatších otců - bývalý přítel mé sestřenice vydělává dost, ale vzhledem k tomu, že větší část výplaty mu dávají tzv. na ruku a pro soud je podstatný papír, tak platí na holku necelou 1000.

lulushkaa
29. led 2015

@svetlanap porodné se vychází z příjmů matky otce a dítěte. Trvalé bydliště tam nehraje vůbec žádnou roli. Když bude napsaný otec v rodném listě bude se počítat do příjmů na výpočet porodného. Mám to všechno zjištěné ze sociálky. Od roku 2015 se násobek životního minima zvyšuje na 2,7 tj. 20817kč nesmí přesáhnout příjmy. Podle mého názoru napsat "cizího" chlapa jako otce dítěte je největší blbost..můj otec je alkoholik a mám ho napsaného v rodném listě, nikdy na nás neplatil výživné, až teď sociálka zjistila, že nikdy neplatil tak mu strhává 1000kč a posílá mně je na účet. Já vím, že se z takových lidí peníze vymáhají jen těžko, můj otec nikdy o nás neměl zájem a to bydlí 7 km od nás, ale že bych měla v rodném listě napsaného nějakého cizího chlapa tak to vůbec..Navíc kde je pak ta jistota, že spolu už budou napořád. Se rozejdou a co potom? Bude mít díky tomu povinnosti vůči děcku, které ani není jeho..to je jen můj názor.

svetlanap
30. led 2015

je to možné, já se nehádám, říkám, ať se na to mrkne na net a hlavně zeptá na sociálce, tyhle předpisy se mění někdy i několikrát do roka.A to s tím přítelem č. 2 v Rl jsem uvedla jen proto, že to taky jde, rozhodně ale nechci říkat, že je to dobré nebo, že to udělat má, Jasně, že tohle není věc, která by se dala udělat bez uvážení.

nonacek
21. dub 2015

@jana4321 Ahoj tak jak to s tebou vypadá ? Co miminko kdy už se vyklube na tento svět?

jana4321
autor
21. dub 2015

@nonacek Ahoj děkuji za optání. Jsem už konečně v pohodě. Všechno jsem zvládla z pomocí rodiny (díky za ni) a už se krasne těším na prcka 😊. Sice nervy na začátku se podepsali a tak hrozí ze se narodí dřív , ale to je maličkost. Takže přijít muže každym dnem.Otec ditete porad sliboval jak se polepsi ze posle peníze , pak zase otočil nadávky, výhrůžky atd... Ale ted už je klid. Do ted zadne peníze nepřišli a už 3 měsíce o nem nevíme vůbec nic. O male zájem ocividne nema. Občas je to těžký , ale to se zvládne.

Sem začni psát odpověď...

Odešli