Mám 6 dětí, připadám si na všechno sama

zuzanalamacova
25. zář 2013

mám přítele nežijeme spolu a budoucnost reálnou nevidím i tak si případám sama , na všechno , finančně se taky starám o vše sama.. jsem takový bojovnik přijede si jen když on chce a relaxuje ve svém bytě.. a takže život na prdd.. je tu maminka takhle z dětičkama

yamdena
12. únor 2015

Mě by zajímalo jak je možné finančně ustát náklady související se 4 a více dětmi a jak jsou maminky finančně zajištěné pro případ, že by jejich partner od nich odešel. To jsou maminky tolika dětí bohaté rentiérky nebo prostě spoléhají na příjmy od jiných osob (kupř. alimenty od různých tatínků, partnerů) a státu (různé dávky a příspěvky)?

zuhra
12. únor 2015

Tak ja nevim. Vzhledem k tomu, ze v baráku jsou tři generace, mají minimum nákladu. Chlap maka. Moc peněz nemají, věci po sobě dědí, nebo kupuji u Vietnamců a v scondhandu. No a ma rodicak a asi příspěvky. Tak ja netuším. Každopádně chlap si dá občas par piv, ona vůbec. Nekouří ani jeden. Takze příspěvky rozhodne nedávají na hospody, svoje značkový hadry nebo fet. Z deti nemají business. Takze nezkoumam a nesoudim. Vy byste odmítli porodné? Nebo rodicak? Asi ano

zuhra
12. únor 2015

@yamdena různé tatínky nema. Příspěvky od státu ma, asi tak jako vy, co odsuzujete. Někdo možná ma plozeni jako zaměstnáni, někdo možná příspěvky utratí v hospodě. Oni ne. Nechápu, jak můžete házet do jednoho pytle. Pokud jste pro redukci porodnosti, pak jste na straně totalitních režimu.

nonnni
12. únor 2015

@zuhra tak mezi uzakonenou redukci porodnosti a pripadem zakladatelky diskuse je jeste cela skala moznosti...hodne z nich by se dala shrnou pod "zdravy rozum"....

zuzana_ka
12. únor 2015

@nonnni A kolik dětí je podle vás maximum? 3?

nonnni
12. únor 2015

@zuzana_ka tolik, kolika zvladnu zabezpecit jakous takous budoucnost...nejen materialne, ale zejmena emocne. Coz muze byt klidne 20, ale take v nekterych pripadech to muze byt na hranici jedinacka...rodina, kterou popisuje @zuhra mi neprijde vubec pres caru, podminky, ktere se vyjevily o rodinnych pomerech zakladatelky diskuse vsak jsou na uplne jine urovni, to at se na me nikdo nezlobi.

zuzana_ka
12. únor 2015

@nonnni no tak to ano, kolik zvládnete uživit, ale co vy víte, co se stane třeba za pět let...? Ted je uživíte v pohodě, ale třeba přijde nemoc nebo rozchod (rozvod) a rázem člověk, který se cítí být ted na koni se ocitne mezi lidmi, kteří potřebují pomoc od státu...

nonnni
12. únor 2015

@zuzana_ka ja nemam nic proti pomoci od statu. Pro nikoho, kdo se ocitne v tizive situaci, i kdyz osobne se snazime oba s manzelem zabezpecit obe strany pro pripad nejakeho prusvihu (jsme realisti). Ale osobne vidim rozdil v tom, mit programovane dalsi a dalsi dite presto, ze sotva zvladam peci o ty, co uz mam. A ja si hlavne nemyslim, ze mit dite je o tom, ho uzivit...az bych rekla, ze je tezsi neudelat z ditete emocniho mrzaka a nepredat mu spatne modely partnerstvi a rodicovstvi, nez ho uzivit. A ano, nekdo zvladne udelat emocniho mrzaka i z jedinacka, proto jsem psala, ze to neni az tak o mnozstvi deti, jako o moznostech, ktere jsem jim schopna dat...materialne zabezpecit jejich potreby a emocne se postarat o jejich psychicky vyvoj. .Kazdy mame tu hranici jinde a mely bychom byt schopne si priznat, kdy uz jedemem na doraz a zejmena na ukor tech deti. Reaguji pouze na originalni diskusi, ne na priklad od @zuhra .

marsrutka
12. únor 2015

@luj89 šla do reality chůva proto, že nezvládá výchovu, to z ní opravdu dělá matku roku, udělá si 3 děti s šesti s ženáčem, opravdu zodpovědnost, mne je to jedno co dělá nebo nedělá, ale zodpovědnost a rozum je to, čím se v životě řídím, asi tak..pak nemusím do takových pořadů, jen dělá ostudu sobě i dětem, některé z vás tu jsou slepé zřejmě..

zuhra
12. únor 2015

@nonnni
@nonnni v poho, jen jsem chtěla upozornit na to, ze samotné cislo nemusí znamenat, ze je to špatně.

yamdena
12. únor 2015

@zuhra Nejsem si jistá, zda mi vykáte či zda byl váš příspěvek určen vícero maminkám, tak vám raději budu vykat 🙂 diskusi jsem nečetla, ani váš příspěvek, pouze příspěvek zakladatelky. Položila jsem jen ryze praktickou otázku, jak si na tom finančně stojí a jak uvažují maminky tolika dětí. Ze svého okolí totiž jednu takovou ženu znám a ta skutečně s pěti dětmi žije ze státních příspěvků, alimentů od různých mužů (čili existuje vícero tatínků, snad tři) a nyní má nového přítele. Valné mínění o ní nemám. Nicméně, jedna žena je velmi malý vzorek pro to, abych zoběcňovala, a proto jsem se tady zeptala 😉 spíše mám dojem, že do "jednoho pytle" s ostatníma jste mne hodila vy 😉

zuhra
12. únor 2015

Nevim, jak se uživí a ano, jedno díte by na tom bylo materiálně i co se ty e pozornosti od rodičů lépe, ale zase nebude mit výhodu několika sourozenců. Určitě sdílené náklady za vlastní barák dělají hodne. Plus ta dovolena je podniková, od zaměstnavatele mají zdarma MHD. Vím, ze ve vane se nejak střídají, používají znovu použitou vodu. Nakupuji s rozumem hromadné v akcích. Nevim, ja bych to nedala, ale nejak to jde a neznamená to, ze jsou vyzirkove;)

helabella
12. únor 2015

@yamdena -- vzhledem k tomu, že mám 4 děti, tak ti klidně odpovím 🙂 Naše momentální situace je taková, že pracuje manžel, já jsem na RD a celou dobu, co jsem doma (8,5 let) si přivydělávám na částečný úvazek u původního zaměstnavatele. Beru pouze rodičák, žádné jiné dávky nemáme. Manžel má průměrný plat, na Prahu podprůměrný.
V případě, že by se manželovi něco stalo, tak je pojištěný -- na úraz i na život. Mělo by mi to stačit se dostat z nejhoršího, najít si práci, najít dětem hlídání/školku, případně se přestěhovat.
V případě, že by od nás manžel odešel, tak bych samozřejmě počítala s alimenty. Děti chtěl stejně jako já a měl by se podílet na jejich výchově i finančním zabezpečení. Já bych si samozřejmě musela najít práci na plný úvazek a opět hlídání dětí a případně jiný byt, na kterých bych měla.
Ani v jednom případě by to nebylo vůbec lehké a předpokládám, že nějakou dobu bych byla na dně -- hlavně psychicky, ale i finančně. Nicméně bych to musela nějak zvládnout.

januchovic
7. bře 2015

@kureeli tak ja s tímto nesouhlasím, deti si neporizuji proto aby se o mně postaraly. já jsem se odstehovala daleko od našich a určite se o ne nepostarám, mám už svůj zivot jinde, nastestí to nasi ode mne ani necekají a nežádají

kureeli
9. bře 2015

No, já si taky nepořídila děti, kvůli tomu, aby se o mě měl kdo postarat. A taky nemám rodiče zrovna za rohem. Ale pokud mě jednou budou potřebovat, udělám pro ně, co bude v mých silách. Oni se mi věnují po celý život, a tiše doufám, že se mi podaří do svých dětí vložit alespoň tolik, co vložili mí rodiče do vínku mě. A že v nich bude trocha úcty ke stáří a rodičům a když je budu potřebovat, taky se na mě nevykašlou. Neznám nikoho, kdo by si říkal - "hm, potřebuju aspoň pět dětí, abych se měl na důchod líp" , ale zato znám spoustu takových, kteří vedou své děti k úctě a zodpovědnosti - a k tomu podle mě zájem o vlastní rodiče prostě patří.

edeltraut
9. bře 2015

@helabella, @yamdena přesně jako helabella, jen bydlení máme vlastní, tak bych počítala ještě s nějakým vypořádáním 🙂. Nicméně v první řadě je výběr spolehlivého partnera, že? 🙂. Ano, stát se může všechno, ale aby mě v počtu dětí, které chci brzdil strach, že mě manžel může opustit, tak je asi něco špatně.... v takové situaci bych si asi nepořizovala ani jedno 🙂

martinakracmarova
11. bře 2015

ahoj, pokud by jsi potřebovala oblečení po dětech, poslu ti balík, sms 732601057.ozvi se

bunny123
11. bře 2015

@zuzanalamacova Máte můj obdiv a pravdu, že každý má tolik dětí, na kolik se cítí.

emisekkk
11. bře 2015

@yamdena a pro ostatní pisatelky zde:
já mám 3 děti, v životě jsem nebrala žádné přídavky či dotace od státu. Jsem bez dluhů, pravda. žijeme v obecním bytě. No a co. Jo a krom toho narozdíl od mnoha tady - makala jsem až do porodu, protože jsem neměla zdravotní problémy a nemyslím si, že těhotenství se musí proválet doma na neschopence, když mi nic není - což tak mnohé zde činí. Už to platíme my ostatní!
Dále pracuji na zkrácený úvazek celou MD. Prostě se neflákám a nečekám, že mě někdo jiný podpoří.

To, že někdo onemocní, přijde o práci, rodina se rozpadne - nikdo nemůže předvídat a i takové věci se bohužel dějí.

zuzanalamacova
autor
11. bře 2015

já tenkrát nikdy netušila že mě onemocni syn 7,5 letech, a to už na furt,, radši bych byla nemocna ja než kluk, a tím pádem že jsem doma se mě to počítá do důchodu,,, opravdu bych byla radši v prací , ale tady je šance nulová, takže občas beru brigádu , když mám hlídaní.. jen to všechno na mě někdy páda a kamarádky nejsou takže občas něco napíšu

januchovic
11. bře 2015

Kazdopadne odvaha poridit si v dnesni dobe 6 deti, klobouk dolu, velky obdiv a respekt. Musi to byt narocne fyzicky, psychicky i financne. Ja vidim co stoji dite, a to mame jenom jedno. Ja bych to nezvladla, budu rada, kdyz dam jednomu dobre vzdelani, dobry start do zivota.

emisekkk
11. bře 2015

@zuzanalamacova clovek mini,zivot meni. Proste se ten zivot nekdy takto zamota. Nikdo by nemel druhe soudit,zvlaste kdyz nezna okolnosti. Jsi dobra,ze s tim bojujes a nevzdavas se. A starat se o nekoho doma musi byt velmi narocne psychicky. Verim,ze i ventil v brigade prijde vhod.Taky nikdy nevime,koho vedle sebe mame a skym si porizujeme deti......uz jsem dost stara na ruzove bryle. A ty se drz.
Pozitivni je,ze das detem do zivota samostatnost a nauci se postarat sami o sebe. Protoze 6 deti romazlit nejde 😀. Drz se!

zuzanalamacova
autor
12. bře 2015

emisekkk dekuji za pěkna slova, nikdy jsem se nevzdávala, když jsem něco chtěla , ale pomalinku se mě plní sny , třeba když jsem toužila po holce tak se mě to splnilo po 10letech,,, za par měsícu neplánovaně jsem měla další tenkrát jsem je vychovávala na baráku to bylo jíne. pak jsem si k narozkám pořídila choppra. a mužu říct není to lacine ,, takže vše jde ale pomalinku-

januchovic odvaha to je ale magicke narozeny z roku je to že st syn 1993
ml syn 1995
dvojčata -2003 dcera 2005 prcek 2013

andrrriiik
12. bře 2015

Ty jo,šest dětí v dnešní době,klobouk dolů 😉 Já mám dvě,a do třetího bych nešla,psychicky bych to už nedala.Každopádně bych neměla odvahu ani tak,člověk nikdy neví,kdy se ocitne v tísni,a děti neuživí.Navíc,většina chlapů by opravdu nechtelo ženskou se šesti dětmi.Takže obdivuju za odvahu 🙂

januchovic
13. bře 2015

@zuzanalamacova no ja mam taky dceru v červnu 2013
skutečně obdiv, muž chce druhé mimi, ja ale už ne, pro mě je jedno dite dostačující, jak psychicky tak fyzicky přála jsem si holčicku a mám jí .-)
já chci malou fakt dobre zabezpečit, aby měla dobrý start do života, vlastní bydlení a vzdelání, proto jenom jedno. nikdy človek neví jak se ocitne v tísni a s jedným dítetem to bude uplne v pohodě

andrrriiik
13. bře 2015

@januchovic Jj,tri a vice deti je uz luxus.A je fakt,ze s jednim,kdyz se clovek ocitne nejak blbe,je to jednoduzsi.Kdyz jsem se rozvadela,mela jsem jen dceru,nedokazu si představit,s oběma.Navic kazde ma jiného tatinka,takze o to horsi.Taky proto jsem chtěla druhé,aby jsme s dnes uz manželem měli spolecne.Zkratka u druhého jsem si poradne promyslela,s kym ho budu mit 😉

januchovic
13. bře 2015

Jj souhlasim, v mem okoli se rozpadlo hodne vztahu se 2 detmi, ty zeny se octly na hranici bidy ( v mem poneti) tatinkove neplatili, holky nemely z ceho koupit jidlo... a pritom takova laska to byla na zacatku.... ted kamosku opustil chlap, zustala sama se trema detmi. Pokud bych ja mela noveho partnera, asi taky bych s nim chtela detatko,to chapu, ale ted mi jedno dite staci. A to zijeme bez dluhu, bez hypoteky, mame vlastni bydleni a muz ma vybornou praci.

andrrriiik
13. bře 2015

@januchovic Přesně,myslím si,že v dnešní době je lepší mít méně dětí a dát jim vše,co potřebuji,než hodně,a živořit.Co z toho,že mají plno lásky od matky,když musejí obracet každou korunu zcela zbytečně.Ale zakladatelka má dvě děti už dospělé,takže má jakoby čtyři,to už jde 🙂

januchovic
13. bře 2015

@andrrriiik urcite to postupne bude mit lepsi, jenom ted je to asi o drzku...

yamdena
13. bře 2015

@helabella
@edeltraut
@emisekkk

Děkuji všem za odpovědi🙂 kdybych měla v životě víc jistot, možná bych do tří i šla 🙂 ale bez babiček a když oba s manželem podnikáme to zatím moc růžově nevidím.