Otec v RL a příjmení dítěte

anst
22. únor 2019

Ahojky, cekam mimi koncem kvetna a s pritelem jsme se rozesli (po vzajemne dohode, zadny peklo). Jen by me zajimalo, shodli jsme se ze malej bude mit jeho prijmeni, ale do RL ho zatim uvest nechci. Je to mozne udelat takto? Diky za reakce.

meronym
22. únor 2019

@anst Takze byvaly pritel bude mit vyhody a zadne povinnosti? Zajimave 🤔 Jeste to zvazte...

anst
autor
22. únor 2019

@meronym na tohle jsem se neptala ale diky za reakci 🙂

sudylichozrout
22. únor 2019

@anst Mam pocit, ze pokud neni otec v RL, dite ma prijmeni matky. Ma to logiku, zapisem do RL prizna muz konkretniho prijmeni otcovstvi. Pokud toto otcovstvi neexistuje, jak chces po takovem cloveku pojmenovat dite? To bys pak mohla dat diteti prijmeni pana Funagla protoze se ti proste libi. Pokud neni otec, dite by melovmit tedy prijmeni matky automaticky. Ale lepe ti to asi reknou na urade.

anst
autor
22. únor 2019

@sudylichozrout jj ma to logiku prave jsem si to myslela... tak dekuju za odpoved 🤗😁 asi bude fakt nejlepsi zajit na urad a zeptat se primo tam, spis me napadlo jestli to takhle taky nekdo nema 🙂

tulikiss
22. únor 2019

Pokud nebudete mit papir o uznani otcovstvi, automaticky dite bude mit prijmeni po tobe a nikdo se o tom s tebou nebude bavit. Dite muze mit prijmeni po jednom z rodicu, ale protoze expartner nebude zapsan jako rodic, pak je jedina moznost a to prijmeni po matce.

beata.n
22. únor 2019

Pokud neni otec zapsan v RL, dite ma automaticky prijimeni matky. Nelze to jinak.

gruyerre
22. únor 2019

Nejde to, což je fajn, protože chudák dítě, které má příjmení po člověku, který se ani nechce přiznat, že je jeho otcem.

marketa1218
22. únor 2019

Chtěla byste dát jeho příjmení, ale nechcete aby byl zapsán v RL? Jakou tohle má logiku. Tohle by mě fakt nenapadlo...

gruyerre
22. únor 2019

@marketa1218 nevím, jaké pohnutky mají tito rodiče, ale vím, že někteří charakterové to dělají pro peníze, normálně spolu zijou a k tomu dostávají přídavky pro samozivitelky 🙂

sudylichozrout
22. únor 2019

@gruyerre jj, drsny :-/

jaja01k
22. únor 2019

Nemůžeš si pro dítě příjmení jen tak vybrat, má ho buď po matce nebo po otci. Když otce nemá (není zapsán v RL), bude mít příjmení po matce, jiná možnost není.

anst
autor
22. únor 2019

mam pro to sve duvody a urcite to neni skrz penize, na porodne se svym vydelkem strjne narok nemam atd. ;) pro rozhodnuti o prijmeni a neuvedeni v RL mam sve duvody na vase domnenky, soudy atd jsem se vubec neptala .. nikde jsem neuvedla ze by expritel o dite nemel zajem, nebo se k nemu nechtel priznat !!! tak nevim co tu vypisujete za blbosti damy 🙂 🙂 a dekuji moc vsem co se vyjadrili k veci 🙂

gruyerre
22. únor 2019

@anst ale tohle je diskuze a my nejsme povinny tu psát pouze to, co se tobě zlíbí, můžeme vyjadřovat své názory podle našeho uvážení. Já nevidím jediný správný důvod k tomu, aby nebyl otec zapsán do RL a jiný důvod než podvod mě nenapadá, a prostě to sem píšu, protože chci. I ty si dělej, co chceš a nečil se.

sudylichozrout
22. únor 2019

@gruyerre verim tomu, ze v tomto konkretnim pripadu nejde o zneuzivani davek, ale premyslim nad tim, co jineho jeste muze vest zenu k tomu, dat prijmeni po otci, ktereho nechce mit v RL.
Jako jeste me napada to, ze se spustila s bratrem sveho partnera, coz znamena, ze dite ma tak jako tak prijmeni po "otci", ale toho brachu samozrejme do RL neuvede. Tam bude pravy partner taktez stejneho prijmeni.

sudylichozrout
22. únor 2019

@sudylichozrout ale to je taky divne a strasne kostrbate... No, tak pokud nam to nepovi sama zakladatelka, muzeme jen vymyslet bejkarny a stejne se to nedozvime. 🙂

baris
22. únor 2019

@anst jak je již uvedeno, dítě může mít příjmení buď pomocí nebo po matce. Pokud není otec uveden v rodném listě, bude mít příjmení po tobě.

Já si osobně myslím, že dítě se má vždy jmenovat stejně jako jeho matka. 🤔

anst
autor
22. únor 2019

nene muj ex nema bratra 😂
na tom ze dite bude mit prijmeni po nem jsme se domluvili uz driv a nejak mi to nevadi - jiny prijmeni preci neznamena ze dite neni moje 🙂 ja nechci delat problemy a rusit predchozi domluvy
ani mu nechci nijak branit ve styku s malym... slo mi spis o to ze kdyz na malyho takhle budu sama bez nej (samozrejme neco platit bude, ale to se nevyrivna tomu, kdyz je otec ditete s vami), tak aby to bylo jakoby "oficialne" nevim jak to napsat jinak..
kazdopadne pokud to nejde, tak ho do RL necham zapsat, pro byvaleho je to prijmeni dulezite, tak to tak bude 🙂

sudylichozrout
22. únor 2019

@anst aha, uz rozumim. Tak ale opravdu velmi doporucuji zapsat ho do RL. Slova se rikaji a voda tece. Neco ti slibil, ale za par let to muze byt uplne jinak. Najde si slecnu, zalozi novou rodinu a nebude se mu chtit platit treba tolik. Bez zapisu do RL nemas absolutne zadnou jistotu. To same plati o kontaktu s ditetem. Tobe lupne v bedne, coz se stat muze a on nebude mit zadny pravni narok na kontakt. Zapis do RL chrani vas oba pred vasimi pripadnymi zkraty. Co je psano, je dano. Kamarad vychovaval s pritelkyni jeji dite. Poznal ji, kdyz byla ve 3.mesici tehotenstvi a sama. Byl s ni u porodu, byl te malicke tata. Holcicce jsou ted tri a kousek, oni jdou od sebe, protoze maji kazdy trochu jiny pohled na svet a ona mu zakazala kontakt. Bio otec je v RL, dite vida, takze nebyla moznost zadneho dalsiho osetreni vztahu s ditetem. Pry ma te male zmizet ze zivota. Strasna slupka, on je z toho total v haji. Tri roky mel dite, o ktere prisel. Jak kdyby umrelo.
Tak neblbni a uprav vse na papir.

kaczorka
22. únor 2019

@anst Taky doporučuji zapsat otce do rodného listu..Jinak s tím příjmením si to pořádně promysli,přece jen ty pak budeš s prckem chodit po doktorech a všude možně a budou tě tam oslovovat příjmením bývalého.. Mě osobně to trochu štvalo vysvětlovat že mám jiné příjmení.. Já si teda tatínka pak vzala a už máme příjmení všichni stejné.. Ale pokud ti to nevadí..🙂

biedronka10
22. únor 2019

@anst akorat snad doufam ze chapes zakladni rovnici: otec nezapsany v RL ti neni povinen nic platit. Podle zakona ani korunu na blby rohlik pro dite a ani na tebe, nebot do dvou let veku ditete by platil aj na tebe. No slibu se dneska vyklada vic nez dost, tak zlom vaz, at je to skutecne takovy charakter jak si o nem myslis. Na druhpu stranu, pokud bez alimentu dite v pohode zabezpecis, tak proti gustu zadny disputat, ostatne jaky si to udelas, takovy to mas 😉

anst
autor
22. únor 2019

Diky za reakce... takhle jsem nad tim neuvazovala ze by treba za par let to mohlo byt jinak ... ja porad tak nejak doufam ze se k sobe treba jeste vratime 🙂 asi bude pro sichr lepsi ho tam zapsat, diky moc za rady 🙂 🙂

sudylichozrout
22. únor 2019

@anst neni zac 🙂

malinkaelinka
22. únor 2019

Vzala bych to i z jiné stránky, když nebude otec v RL, nebude dítě dědit. Nebude mít nárok na nic, jeho táta nebude existovat. Kdybys umřela a on si ho chtěl vzít k sobě, bude se o něj soudit? Můžete mít nehodu, ty v kómatu a dítě bude potřebovat třeba krev - těžko tátu dohledáji. Nejsou to běžné situace, ale stát se může vselicos.

martinka_33
22. únor 2019

@anst můžrš so změnit ty příjmení na jeho, to za poplatek jde, uvedeš důvod (třeba, že se ti současné příjmení nelíbí nebo co já vím) a pak se tvoje dítě bude jmenovat po otci aniž by ten musel být v rodném listě, ale pak se tak budeš jmenovat i ty.. Tak jak myslíš to nejde

anst
autor
22. únor 2019

vazne jde ze bych si i ja zmenila prijmeni ? bez svatby ? ldyz to reknu narovinu ja ke svemu prijmeni tak jako tak uplne vztah nemam, se svou rodinou se nevidam byla jsem v pestounske peci a tohle "cizi" jmeno sice nosim cely zivot, ale vztah k nemu nemam... k tpmu jeho bych mela vztah alespon skrz maleho 🙂 no, vidim to tak ze si zajdu na urad a poptam se co a jak se da udelat... asi na matriku ??

sudylichozrout
22. únor 2019

@anst muzu se zeptat, proc jste od sebe, kdyz vymyslite (resp. vymyslis) takovy veci? Nebylo by lepsi, kdybyste se k sobe vratili?

anst
autor
22. únor 2019

jak jsem psala, ja v to tak nejak doufam ...ze se k sobe vratime
mozna to je temi hormony v tehotenstvi, ale tak nejak jsme si prestali rozumet a prestalo nam byt spolu hezky a nechceme byt spolu jen kvuli diteti ... z moji strany tam jsou porad obrovske city kor kdyz pod srdcem nosim jeho dite... tak uvidime jak to dopadne 🙂 jsem z toho na prasky trochu, abych udelala to nejlepsi pro maleho

malinkaelinka
22. únor 2019

@anst s chlapem se rozejdes, do RL ho zapsat nechceš a budeš nosit jeho příjmení????

anst
autor
22. únor 2019

tak jako tak bude mit maly prijmeni po nem takze ho do RL uvest musim, zmena meho prijmeni by byla jen abych mela stejne prijmeni jako maly, ale neni to nic na cem by mi nejak zalezelo 🙂
ale rikam zajdu si na urad a pak se rozhodnu co bude nejlepsi 🙂 🙂

makronka222
22. únor 2019

Az si najdes normalniho chlapa, co bude mit rad tebe, tvoje dite, bude si te chtit vzit, tak se dite bude jmenovat jinak? Ex ti pak neda souhlas, buh vi kam se vypari atd. Tohle je kravina, davat diteti jiny prijmeni. Budes pak litovat.