Paní na hlídání - co vše je nutné zařídit?

paulie
8. kvě 2014

Ahoj, našla jsem na jednom serveru paní na hlídání a po prvním setkání mi přijde sympatická a "v pořádku".
Zajímá mě, zda a jakým způsobem "ošetřit" vzájemnou spolupráci, zda existuje nějaká hmotná odpovědnost, pokud by mi hlídala i doma a něco se ztratilo/rozbilo, ... Zkrátka co vše je nutné pro navázání vzájemné spolupráce tak, abychom s manželem pokryli co největší množství situací, které mohou nastat .... 🙂

Díky moc,
Pavla

bajana
8. kvě 2014

nemam osobnu skusenost, ale:
- ak je pani z agentury, tak to bude mat nejako osetrene
- ak je to pani, ktora si chce privyrobit, pochybujem, ze vam cokolvek podpise...ale skus sa pozriet prave na web profi agentur, ako to maju nastavene a inspiruj sa tam a mozes to skusit

lenka_25
8. kvě 2014

Ja mam zkusenost z druhe strany. Hlidala jsem postupne v peti rodinach a nikde jsem zadnou smlouvu nepodepisovala a rodina mi duverovala.. U vsech jsem pak hlidala 1-2 roky a se vsemi jsem v kontaktu dodnes 🙂 rekla bych, ze velkou roli hral muj zivotopis (VS v oboru specialni pedagogika, zkusenosti s detmi s postizenim atd.) a pak asi i vzajemne sympatie pri osobnim setkani. Ale verim, ze je to tezke nekoho najit a duverovat mu. Tak at jste s vybranou pani spokojeni 🙂

amallie
8. kvě 2014

Musíte ji proste věřit, beztak nic cennějšího nez děti nemáte 🙂 pokud neco ukradne, vyhodis ji, pokud by neco cenného rozbila a ma ZL na svou cinnost, muže mít pojistku. Ja mam paní s ŽL na domácí práce a ta si uzavřela pojistku na 500tis. Ta minula kradla a letěla. Tuhle mam dva roky a je to clen rodiny uz, věřím ji.

zazana81
8. kvě 2014

Měli jsme děvčata na vyzvedávání dcery ze školky. Měly za úkol vyzvednout dcerku, odvést ji domů a tam s ní počkat na náš příchod z práce. Takže měly velkou zodpovědnost - vést dceru městským provozem k nám, zároveň měly klíče od bytu, kde většinou tak dvě hodiny čekaly na nás a mohly cokoliv. Nicméně dali jsme na náš dojem a reference jedné známé, které take hlídaly děti a měly jsme asi štěstí, všechno probíhalo v pořádku. Neměli jsme smlouvu, nepožadovali pojistku. To by asi pak muselo jít přes nějakou agenturu a bylo by to tak drahé, že bychom si to nemohli dovolit.

janaaanna
9. kvě 2014

My paní na hlídání máme a já jsem teda smlouvu chtěla. Nejjednodušší je to samozřejmě přes agenturu nebo pokud má živnostenský list (pak by ale musela platit sociální a zdravotní, do toho se ne každému chce). Pokud nemá ani jedno, tak se dá uzavřít smlouva normálně podle občanského zákoníku, kde si stanovíte práva a povinnosti obou stran. Mě k tomu vedly dva důvody - za prvé máš za dítě odpovědnost a pokud by se nedejbože něco stalo, tak musíš prokázat, s kým dítě bylo, z jakého důvodu jsi v toho člověka měla důvěru a dítě mu svěřila atp., jinak riskuješ "zanedbání povinné péče". Nechci řešit situaci, že se dítěti něco stane, já z toho budu v háji a ještě mě budu vyšetřovat policie jakou špatnou matku. Za druhé mi přišlo dobré legalizovat peníze mezi námi, nerada platím někomu jen tak na ruku, jednorázově ještě ok, ale při dlouhodobém vztahu? Pro ní je to také dobré, má smluvně zajištěnou odměnu (kolik a kdy jí dáte) a může pak ukazovat reference, pokud by chtěla hlídat ještě jinde nebo pracovat pro agenturu. Pojistku naše paní má, i u nás uklízí, takže tam to riziko je. Pojištění odpovědnosti není drahé, bude to pár stokorun ročně a když u vás omylem něco rozbije, tak co? Budete se s ní hádat, pokud to zapře (kdybyste ani neměli smlouvu)? Když to půjde přes pojišťovnu, tak je to jen o papírování a za ten klid nám to teda stojí (u nás to navrhla sama paní s tím, že stát se něco může každému).
Jinak co se týká výběru paní, tak bych určitě dala na intuici. Na začátku jsme byly s dcerou obě dvě, aby se ony sžily, paní viděla, jak já řeším situace, a já jsem zase pozorovala, jak se k malé chová. U nás to zatím funguje.
A chtěla jsem výpis z rejstříku trestů, pokud je slušná, nebude s tím mít problém, a pokud možno reference.
Hodně štěstí!

paulie
autor
20. kvě 2014

@bajana
@lenka_25
@amallie
@zazana81
@janaaanna

holky díky, dala jsem na intuici i na rozum, paní u nás hlídala už dva dny a děti jsou z ní nadšené. Já s ní mám vše písemně přes mail (čas hlídání i odměna, co je a není v ceně) a myslím, že jsme našli skvělou tetu na občasné hlídání 🙂