Vyživovací povinnost za neprovdanou matku

moravcova
31. led 2010

Ahojky holky řešila ste některá zda chtít aby váš ex na vas platil vyživovací povinnost za neprovdanou matku? chtit nebo nechtit

moravanka
31. led 2010

chtit muzes vse, ale zalezi na tom, jaky je zakon a soudce.

dukie
31. led 2010

moravcova: Teď koukám do knížky Haták, Hanáková: Domácí právník... a píše se tu:

Práva neprovdané matky: Otec dítěte, za kterého není matka provdána, je povinen přispívat matce nejdéle dva roky na její výživu. Výživné může soud přiznat i na dobu kratší. Počátek a délku placení určí soud. Příspěvek má být přiměřený, při rozhodování o jeho výši přihlédne soud ke konkrétním potřebám matky. Není nutné, aby byla matka ve špatné finanční situaci a byla na tento příspěvek odkázána.

Takže asi jako píše moravanka - nárok na to svým způsobem je, otázkou je, jestli a kolik a na jak dlouho Ti ho soud přizná. Osobně si myslím, že pokud jsi na tom finančně zle, tak bych do toho rozhodně šla. O to víc, kdybych s ním před těhu žila a on mě opustil s tím, že dítě prostě nechce. To je stejný, jakoby mě opustil manžel, akorát v tomhle případě na to nejsou "papíry". Pokud bych to sama zvládala, alimenty mi platil, občas třeba po dohodě něco přihodil na mimořádné výdaje (Vánoce, narozeniny, pořízení nákladnějších věcí jako třeba autosedačka atp.), tak bych to asi sama nehrotila.

Inu, zařiď se, jak potřebuješ. 🙂

hanka274
31. led 2010

skus pozret temy v paragrafoch... 😉

morturi
31. led 2010

Moravcová, ty řešíš i to otcovství u 9m dítěte, viď? Máš už o tom nějaký nový poznatek? Ptala ses na matrice, zda a jak to jde řešit? Nebo na sociálce?
Jinak ohledně vyživovací povinnosti na matku - rozhodla bych se podle toho, jak na tom reálně jsem a taky s ohledem na to, jaké vztahy mám a chci mít do budoucna s otcem dítěte. Není to jednoduché ...

ivika18
31. led 2010

moravcova, to záleží na tobě, podle toho, v jaké jsi situaci a jestli tvůj ex je na tom třeba výrazně líp než ty a nechce ti přispívat, tak bych do toho šla, je to jeho povinnost, tak co. Ale jasný, že nejlepší je se domluvit, že.

moravcova
autor
1. únor 2010

Holky dnes jdu na socilaku a podavam navrh na priznani otcovstvi , na urceni vysi vyzivneho a na prplaceni pulky vybavy- byla sem na socilace v patek a tam mi rekla at podam navrh ze bude na otci jak se u soudu jak se zachova oje testy tak by byl proti sobetvi,ale delal si dvoje testy tak by byl proti sobe,a asi trikrat tu byl a malymu neco za tu dobu koupil, jen mam strach jak pak soud rozhodne o navstevach jelikoz za tu dobu tu byl cca 3krat takze ho maly nezna a s nim nebude domluva onavstevach jelikoz by ho chtel k sobe na vikendy snad uz od roka, a bydli hlavne kolem 100km daleko,a ani neznam jeho rodinu , rozhodnuti od soudu bude pry za 2-3 mesice takze sem zvedava, a tu vyž povinnost na me nebudu davat jelikoz mi napsal ze se chci na nem přiživovat tak mě tak nasral sam ma 20tis cisteho a klukovi koupil jen dva darky a tim to haslo, dnes to jedu odpo s tou pani zepsat ze socilaky tak se mejte

martimarti
1. únor 2010

Moravcova...pokud chceš na otcovi dítěte peníze pro syna a i pro sebe, tak musíš přece počítat s tím, že zase otec může žádat o návštěvy svého syna a pokud to bude žádat soudně, tak by mu soud i vyhoví /tedy pokud to není nějaký asociál/, to je přece jasný, přece nebude platit na syna a pak ho nevídat 😉
Pokud budeš chtít žádat výživné pro sebe a on se bude bránit soudně, tak počítej s tím, že tě to bude stát hodně sil a i peněz za advokáta, protože pokud nemáš stanovené otcovství svého dítěte, budeš muset prokazovat, že jste spolu skutečně žili, aby jsi nárok na výživné měla, to se nedává automaticky, zřejmě budeš muset zvát svědky, kteří to dosvědčí ☹ počítala bych s tím, že se to potáhne, pokud otec dítěte nebude souhlasit platit i na tebe 😒
Pak napiš, jak jsi pořídila na sociálce 😉

moravcova
autor
1. únor 2010

martimarti ja počitam ze si ho bude brat na navstevy i na vikendy, ale preci musi soud prihlizet i k tomu ze za 9mesicu od nariozeni syna tu by cca 3krat a ze mu ho jen tak nemuzu dat k nim , a docela bych se i bala mu ho dat treba jen ted na hodinu bez meho dohledu kdyz on ho vubec nezna a ani to prostredi kde zije, s tou vyž.povinnosti to necham nechci aby pak na me jeho rodina koukala pres prsty.
no su zvedava co mi tam poradi a od kdy si bude moct brat syna na vikendy a hlavne jak budou probihat navstevy kdyz me jeho otec,,nemusi,, tak zatim ahoj

ria80
1. únor 2010

Moravcova:no asi k tomu trochu přihlídnou,ale určitě to nebude tak ,jak ty si představuješ.Abys pak nebyla hodně něštastná.Radši si to ještě rozmysli.

martimarti
1. únor 2010

Moravcova...neboj se, každý soud k tomu přihlédne, vždy se rozhoduje hlavně podle toho, co je pro dítě nejlepší /tedy měl by, jsou i vyjímky/...takže pokud máš syna 9.měsíců, tak by nemělo hrozit, že by si ho otec bral třeba na víkendy 😉 na to je chlapeček malej, šlo by třeba o návštěvy otce u vás. Navíc soudci musí mít k dispozici posudky psychologů a sociálních pracovníků, ke kterým přihlíží, sami soudci nejsou vševědoucí, nemůžou rozhodnout jen tak 😉

aleachim
1. únor 2010

pokud vím, tak většinou se dávají cca 3 návštěvy u dítěte a rodiče, který je má v péči, pak postupně náštvě, které se prodlužují až k těm víkendům, prázdninám, ap. Je to jen hodně orientační shrnutí judikatury v této oblasti.

lucy222
1. únor 2010

aleachim, opravdu cca 3 návštěvy a pak už je půjčení mimo domov třeba na hodinu, dvě?
Díky 😉

ria80
1. únor 2010

Je to případ od případu,záleží na tom,jaké ta matka udá důvody.A taky o štěstí,jakou náladu má zrovna soudce.
Určitě ale dostane otec návštěvy o samotě dřív,než by si matka představovala.A ta pak může být hodně neštastná a bojí se třeba o dítě.

lucy222
1. únor 2010

Ria-děkuji moc za info.
🙂
Pěkný den.

aleachim
1. únor 2010

lucy, je to vždycky individuální. hledí se na to, jak dlouho otec s dítětem nebyl, jak je dítě na matku fixované, jestli matka kojí, jak je dítě staré,...... ale v zásadě je to tak, že několi návštěv doma u matky a když je otec považován za spolehlivého, tak pak třeba na 1hodinu ven, postupně se to prodlužuje. Někdy je třeba i dohled sociálky, nejde to takhle stanovit dopředu. Když jsou rodiče normální domluví se předem a soud to jen schválí. Nicméně platí, že to není tak, že by otec platil výživné a neměl žádná práva.

meandra
1. únor 2010

Spíš to dokonce často bývá naopak. Otec neplatí výživné, ale stále má svá práva, o která se vehementně hlásí. Ale co dítě jí a do čeho se obléká, to ho nezajímá 😒

aleachim
1. únor 2010

meandra, já znám i spustu matek, které berou alimenty, peníze na další výdaje a ještě se nestydí vidírat prarodiče, že když jí nezaplatí, tak nepůjčí dítě. Lidi jsou bestie ať jsou to chlapi nebo ženy. ☹

moravcova
autor
1. únor 2010

Ahoj holky tak su doma ze socilky napsali jsme navrh k soudu, no popisovala se tam situace jak sme se seznamili a jaky sme k sobe meli vztah v dobe teh ,ale jelikoz on se o me ani cely tehu nezajimal, malyho videl za 9mesicu od narozeni cca 5krat vzdy na pul hodky hrozne chvatal, tak su zvedava jake budou navstevy , jelikoz maly se ho boji proto ze ho nezna, a i to ze otce maleho znam hoodne malo tak budu i chtit navstevy pod dohledem, chtit muzu ale abych se pak nedivila, myslim si ze ma dite pravo poznat sveho otce a je pak na otci zda bude chtit vídat ci ne sve dite,
aleachim ty navstevy na vikendy tak az od 3-4let ne? jo jo vídam matky co choději jako damy oblikani atd a kdyz maji sebou dítě tak to je obleceny jak ze secondu , na nich to vidis jak toho ,,vyuzivaji,,

aleachim
1. únor 2010

morav, připrav se na to, že i on si připraví svou verzi a můžeš se pak divit. Viděla jsem (nevěnuji se rodinému právu, ale byla jsem na stáži u soudu) co jsou všechno ochotni partneři na sebe vytáhnou jen, aby dosáhli svého. Někdy jsem si říkala, že snad úplně postrádají soudnost.

moravcova
autor
1. únor 2010

aleachim tak ona snad ani jina verze neni jelikoz syn byl pocaty jednu noc a pak sme se nevideli az po narozeni syna, takze se doopravdy zname mohu rict par hodin

beruska2x
1. únor 2010

moravcova.. takzže o nem v podstate nic nevis?? a jsi si jista ze si ho chces pustit do zivota?? to te obdivuju, to se mi zda vic starosti nez uzitku 😅 😅