Jak jste poznaly, že vám dochází mateřské mléko?

123snazivka
2. led 2017

holky, jak jste poznaly,ze vám dochází mateřské mléko? myslim,jak jste poznaly,ze vám konci laktace?

izz76
2. led 2017

@123snazivka Pokud je poptávka je i nabídka,kojim už 28měsíců a že by laktace jen tak skončila se nestane 😀 Takže pokud kojíš v pravidelných intervalech,není důvod aby laktace skončila 😉

andelka
2. led 2017

Nic takového nebylo. Kojení se upravovalo podle toho jak jsem dětem nabízela a jak už víc a víc jedly a pily něco jiného. Prostě nabídka a poptávka,samo se nedělo nic, snížení počtu i odstavení bylo plánované.

manys
2. led 2017

Já mám tedy opačný případ, ale bohužel jsem to nepoznala. Kojila jsem po 3 hodinách a večer naposledy ve 21 a pak až ve 4 nebo v 5, malá spala pěkně a nebudila se na jídlo zatímco přes den se pravidelně hlásila. Kojila jsem 2 měsíce ale poslední týden už byl problémový jinak do té doby přibývala pěkně, Mezi kojením to bylo usměvavé a spokojené miminko, pouze u kojení vydržela max 10min a pak se kroutila a plakala, (při zmáčknutí prsa mléko stříkalo) tak mě to hned nenapadlo a myslela jsem, že má chudina bolení, Šla jsem k doktorce a ta mi navrhla ať zkusím dat UM jak se začne kroutit (protože za poslední týden skoro nic nepřibrala), pokud ho vypije tak mám pro ni málo mléka a tak to i bylo.

bezradna
2. led 2017

Jak píše @andelka , produkce mléka se upravovala u obou dětí podle poptávky, u první dcerky jsem ale pozorovala výraznější úbytek mléka asi od 3.měsíce nového těhotenství (to bylo dceři 19měs a kojila se max 2x za 24 hod), kdy jsem také dceru odstavila. Teď kojím syna (8měs), další těhotenství neplánuji, tak jsem zvědavá, jak dlouho bude "poptávat" 😀

panickatlamicka
2. led 2017

@manys no vidis a moje dr by mi v takovem pripade poradila, jak navysit laktaci a zachovat kojeni. 😉 ono kojit v tak dlouhych intervalech ( po 3 hod je na udrzeni laktace fakt malo ) je spatne od zacatku. Tak at vis treba u druheho mimca. 😉 a treba si to precte i tva dr a trochu se dovzdela. 😉

manys
2. led 2017

@panickatlamicka První dítě a nezkušená mamina no. U druhého to bude snad lepší, u malé jsme měli ze začátku problémy kojení mě bolelo, ale po měsíci jsme to přečkali, tak jsem byla ráda, ale pak přišlo tohle. Pro mě bylo hlavní, že už malou netrápím hladem, tak jsem nad tím nepřemýšlela, ale teď s odstupem času vím, že se to mohlo řešit i jinak 🙂

popelasa
3. led 2017

@manys Tam největším problémem je ta dlouhá noční pauza, nejen, že miminko by nemělo být tak dlouho bez mléka, hrozí dehydratace, ale po šesti hodinách nekojení se v žlázách začnou tvořit inhibitory tvorby mléka. Tělo předpokládá, že kojení již netřeba a chrání se před tvrdnutím zánětem prsu. Nabídka musí být i přes noc.

astyna
3. led 2017

@popelasa

Tak to bylo i u mě. Já jsem nekojila přes noc - teda jednou ano, jinak jsem nechávala spát na radu rodiny. Kojení šlo do kytek hodně brzo. Ted už budu chytřejší, a to mi zase nová pediatra radila kojit i v noci max po 3hodinách.

barchen
4. led 2017

@popelasa
Moje dítko od cca 4 týdne krásně spí, 7-8 někdy i 9 hodin v noci, přes den je to ale nespavec. Ze začátku jsem ji v noci na kojení budila ale doktorka (dokonce dvě) mi řekly, že ať ji nebudím. Ze začátku mi přibírala 300g týdně, mezi 3-4 měsícem ale jenom 300g za měsíc. (nic ale nenaznačilo nedostatek mléka, protože 10 plen denně, jedna stolice denně, žádný neklid kromě večera před koupáním) pouze ta váha. Takže jsem pak začala přikrmovat UM, protože doktorka mi ještě vyčetla, že prý držím dietu, když mě viděla, jak jsem hubená (od porodu 20kg dolu, jsem už jenom kost a kůže). Dokonce malé udělala CRP na hemoglobin a všechno v pořádku. Nad ránem se budím, že prsa jsou tvrdá a mléka je tam hodně, malé teče i z pusy. Ale odpoledne a večer mám pocit, že nic a malé se buď nechce sát a trápit se nebo tam fakt nic není. 3 týdny před Vánocemi jsem poctivě vážila abych zjistila, kolik toho vypije a kolik dám UM. Sama si vezme 600-700 a UM dávám tak 200 v menších dávkách (na radu lakt. poradkyně používám tu cévku a ne lahvičku ani stříkačku.) Dokonce jsem si pro doktorku udělala tabulku aby viděla, kolik a kdy nakrmím a kolik UM. Přes měsíc kojím co 2 hodiny, dopoledne UM nedám až odpoledne a večer (o to pak nechci hned míchat aby jí nebolelo bříško) a pořád je to stejné. Víc ze sebe nedostanu. (Pitný režim mám, jím dost). Malá mi nikdy u prsou nebyla déle než 10 minut. Tři týdny toho měření jsem ji v noci i budila ale to jsem jí totálně rozhodila, brečela a nesnědla toho víc než by si vytáhla nad ránem (to je vždy tak 200g a lehce přes), po těch 8 hodinách spánku. Teď má malá 5 měsíců a není to žádný cvalík, je jenom dlouhá. Budu muset přikrmovat víc, protože bude potřebovat víc. Zel. příkrmy zatím nedávám, doktorka říkala, že mám čekat a kombinovat jenom MM a UM.
Máte prosím někdo ještě nějakou radu co s tím? 🙂

ojo
4. led 2017

@123snazivka poznala jsem to, že malej se přicucnul, chvíle ok a pak mě to začlo bolet, pouštěl se a poplákával, že měl pořád hlad...večer byla prsa úplně vycuclá, nestačilo se dotvářet mléko

nevesta2009
7. únor 2017

U nás kolem 3 měsíce...malej prso dudlal, natahoval se u kojení , tahal za bradavku a ja cítila ze prso prázdné a on ani nepolyka.Tak jsem mu to po 15 min vzala a řev....dostal 120 UM a cele to vypil.

hojda
7. únor 2017

@nevesta2009
@ojo Holky po nějaké době kojení už prsa nejsou tak naběhlá, jako je tomu na začátku, kdy se tvorba mléka teprve ustaluje, ale mléko v nich stále je. To že už není prso tvrdé není znak toho, že není mléko.

panickatlamicka
7. únor 2017

@nevesta2009 jakoze mm zmizelo ze dne na den?? Zatracene, to mliko si dela co chce! Tvoje mimco nejspis chtelo hlavne dudlat. k tomu klasika: spurty a bojkoty . prsa se nenalevaji donekonecna.

panickatlamicka
7. únor 2017

Vis, ale to nefunguje tak, ze mimino vysaje mliko a pak se musi cekat na dotvoreni. naopak plati, ze pocit plnych prsou=hrozi pokles laktace. @ojo

ojo
7. únor 2017

@hojda @panickatlamicka tak to já přece vím..i to, že i když jsem nic neosdála, mimčo by si mléko mělo vytáhnout...odkojila jsem už 3 děti a pokaždé ztráta mléka probíhala úplně stejně, 2 minuty polykali a pak jen tahali a nepolykali a mě to bolelo jak blázen, dítě řvalo a já musela dávat dokrm... to nebyla ztráta ze dne na den, ale postupný efekt, který trval třeba měsíci i dva, kdy nejdřív stačil dokrm jen večer, pak i odpoledne, pak jsem to střídala s kojením a tak...

hojda
7. únor 2017

@ojo Podle mě spurt, dočasná nerovnováha nabídky a poptávky, což se řeší častějším kojením, dokrm tu produkci sníží, což by odpovídalo, tomu co píšeš.

ojo
8. únor 2017

@hojda to je hezké, že mě tak radíš...jak kdybych byla blbá a nevěděla to 😀 věř mi, že s prvním dítětem, kdy mu bylo 5.měsíců jsem dělala psí kusy 3 týdny, abych rozjela laktaci, prsa cpala do 2hodiny, po kojení odsávala, v noci vstávala a odsávala, vyzkoušela všemožné přípravky, homeopatika, meltu, víc jsem jedla...dítě jsme týdeně kontrolovali u dr. na váze a nepřibralo ani gram narozdíl ode mně a ve třetím týdnu tohodle kolotoče i zhubnul...takže mléko evidentně nestačilo, ale vydržela jsem částečně kojit ještě další 3 měsíce...

hojda
8. únor 2017

@ojo Neříkám, že jsi blbá, to jsi řekla ty, reagovala jsem na situaci, kterou jsi popsala, to je vše. Přijde mi, že je tu zbytečně plno bludů pro maminky, která pak neví, co se děje. Když se přestane prso nalívat, tak to neznamená, že došlo mléko a tak bych to z těch příspěvků tady pochopila.

ojo
8. únor 2017

@hojda tak to piš těm maminkám, které mají první a nemuseli by vědět, co se děje...třeba zakladatelce...já už mám čtvrté dítě a plno zkušeností za sebou, jinak bych jí to sem nepsala 🙂 ale i tak díky, že si se zajímala a odpovídala.

nevesta2009
8. únor 2017

Mam to stejně jako ojo uzivatelka.Samozrejme ze to nebylo ze dne na den, ale ubývalo postupně.Pochybuju ze chtěl malej dudlat- chtěl jist.Pač vypil láhev 120 a bylo po potřebě dudlani i řevu.A večerní krmeni stejně tak.

hojda
8. únor 2017

@nevesta2009 To je přece jasné, že začné mléko pomalu mizet, když ho nahradíš něčím jiným. Když zařadíš do jídelníčku dítěte příkrmy a nepije už tolik mléka, tak se produkce podle toho také upraví. Jasně, že chtělo dítě jíst a mléka najednou nebylo dost. Když má dítě spurt, tak najednou začne toho mléka potřebovat více a jsou dvě možnosti, jak to vyřešit. Kojit častěji a zvýšit, tak produkci mléka, nebo dokrmit UM, ale tím se produkce začne postupně snižovat.

nevesta2009
11. únor 2017

Těžko můžu kojit časteji když je prso prázdné.Tedy když HNED po kojení dítě pláče...třeba 20 minut.Takže ho nechat řvát 20 minut, pak mu dát z prsa třeba 30 ml ( i když potřebuje 140 ) a zase pak řev....??Někomu jednoduše dochází MM dříve, má ho méně a někdo by mohl kojit i sousedovic děti.Já se takto snažila kojit první dítě a ve 4 měsíci byl total podvyživený ( za měsíc přibral pouhých 20 dkg ) Takže už jsem vyléčená z toho že jen kojit kojit a kojit.

sajul
11. únor 2017

Ja teda musim reagovat na ty prazdna prsa. Mlicko se tvori pri sani ditete, tzn. Dite chvilku saje, neco si vysaje, pak se spusti spousteci reflex, mleko zacne tect a dite polika (ma pauzu v pohybu bradicky). To se opakuje porad a porad dokola. Takze kdyz si dite jen tak duda treba hodinu v kuse, nekolikrat se mu spousti mleko.. je to v podstate jako bezedny napoj.. nemusi byt zadna kojici pauza a cekat na vytvoreni mleka. Cim vic bude dite sat, tim vic mleka se bude tvorit 😉

marketa11112
11. únor 2017

@ojo
@ojo
@nevesta2009 mela jsem to stejne 🙂)

@sajul to je sice pravda...ja o mleko bojovala jako lev.. vydržela jsem nakonec do konce 11. mesice... syn mleko chtěl, spal se mnou, brala jsem kde co na podpou laktace, syn byl prisaty snad 20 hodin z 24 hodin.. a presto mel hlad a prestal pribirat.. bylo tam opravdu i po porade s laktacni poradkyni jedine reseni..... prikrmy od 5 mesice a pridavani na vecer beby.. jinak by byl vyhubli.....ja o to bojovala a vim, jak to funguje...a presto se mleko proste netvořilo...

nevesta2009
11. únor 2017

@marketa11112 Markét a pak s těmi příkrmy mu MM stačilo?Já bych ráda udržela třeba noční kojení až do toho půl roku nebo + alespoň 1x denně. Akorát jak mrňousovi mlíko neteče tak škube hlavičkou, tahá mi za bradavku....mít ho na prsu 20 hodin tak bolestí asi skučím.Grrrr.....

marketa11112
11. únor 2017

@nevesta2009 ja s prsama nemela problém, nebolela...a mela jsem jen malého, navíc nedonosene mimco, dělala jsem opravdu vse jen pro nej a obetovala tomu veskery cas.. ... jinak kojit jsem ho zacinala když mel 1800 g.. asi ve trech týdnech po narozeni... z nemocnice sel plne kojen .. co hodinu a pul-dve hodiny.... doma jsme přes mesic jen kojili, slo to krasne.. ale oba jsme chytli v nemocnici před odchodem rs vir a nedostali jsme se z toho.. když malému haprovalo dychani, sli jsme na 14 dni do nemocnice.. asi ze stresu, nemoci bylo mlicka méně.. tak jsme dokrmovali bebou.. proste když uz enbylo mlicko a nemohl to udychat, dojel se z lahvičky, nekdy jsme dala mezi kojenim.. po navratu z nemocnice s e to opet spravilo a dva mesice jsem kojila plne, pak jsme zacali s prvními prikrmy . jednou denne a na vecer uz nebylo co kojit, tak dostal jednou lahvičku... nejlepší to bylo v noci, to bylo mleka dost, maly spal se mnou(bylo leto, takze ja jen ve spodnim pradle a maly v plence), mel jen monitor dechu na plence a bylo to super... i s prikrmy jsem kojila dal.. po kazdem jidle, v noci a rano.. vecer nebylo co, dostal lahvičku.. a tak az do konce jedenáctého mesice... pak uz ubyvalo mlicko i v noci...maly se vztekal, kousal, byl hladovy jako kudlanka.. tak jsem asi po 14 dnech jeho hubnuti nevydržela a dostal lahvičku i v noci...byl to ale fakt boj... dokonce jsme jeden cas i vazila před a po kojeni, protože sjem si rikala, kolik v tech prsou je, ze je tak hladovy... a on proste potreboval vic a vic a i přes snahu kojit kdykoli, kdekoli , jsem mela mlika porad stejne.. proste nepribilo.. a to sal jak das...
jinak jsem se cpala homeopatikama, pila kojici caje, caro po litrech, gravimilk, vyzkoušela jsem piskavici, cpala jsem se tucnyma mlecnyma vyrobkama.. a stejne to nepomohlo..

nevesta2009
15. únor 2017

@marketa11112 diky za vyčerpávající info 🙂)Ja dávám ted ve 3 měs lahvicku vecer a 1 pres den a uvidim. Snažím se hodně pít a homeopatika. Do 6 měs jak to vydrzim tak supr pak uz nebudu tlačit na pilu 🙂

marketa11112
15. únor 2017

@nevesta2009 jojo.. hele, znam mnoho maminek, kterym z ruznych duvodu kojeni neslo..a chápu je.. je to nekdy boj... kdo nemá s kojenim problém, nikdy nepochopi...
ps.. říká se, ze po matce dedi zena postavu, strije na brisku a pod... když to takhle vezmu... jsem jedina zenska v rodine, která vůbec kojila.. takze mohu byt spokojena...

didousek7
22. črc 2017

didousek7
Ahoj potrebovala bych radu resp.setkal se s tim jiz nekdo? .. rodila jsem 31.1 a nasemu chlapeckovi bude ted 31.7 6 mesicu od porodu jsem plne kojila od 4 mesice mu davam zeleninove a ovocne prikrmy.. malej vzdycky krasne v noci spinkal az do rana celou noc a zhruba ted necele 2 mesice se budi v noci ale nekolikrat nekdy po 2 hodinach ale dost casto i jen po jedne hodine a ma hlad nejhorsi je ze se mi i pres den hrozne u kojeni vzteka parkrat si cucne a pak uz ani nechce radsi si mumla dudlik a nekdy i vecer pije treba 5-10 minut maximalne pak hned usne a za hodinu je vzhuru znovu a takhle od 11 hodin az do rana 😑 jsem z toho uz zoufala. Chtela jsem kojit co nejdele ikdyz treba maximalne do jednoho roku.nebo spise do te doby nez vyrostou zoubky. Ale mlika mam zatim dost kdyz treba nejakou dobu nekojim behem dne tak se mi prsa nalijou ze jsem jak pamela 😂 a kdyz pak z leveho prsa pije tak mi vzdycky prave tece a nekdy i uplne strika ale asi uz neni vyzivne. Za 9 dni jdeme na kontrolu k pediatricce na 6ti mesicku ale chtela bych i jiny nazor.muzete mi prosim poradit co se s tim da delat? Uz jsem zoufala protoze 2 mesice nespim

sajul
22. črc 2017

@didousek7 nerostou mu zuby?