Kdy si udělat těhotenský test?

niky83
15. srp 2008

Ahoj holky, snažíme se teprve 1 měsícem o miminko. Chtěla jsem se zeptat po kolika dnech či týdnech se dá z těhu těstu zjistit že jsem těhotná? Ukáže to test dříve než první den po nedostavení se mentruace? Díky za rady Nikča

pulguita
17. lis 2016

Ahoj holky, podívejte co jsem našla za článek. Je to tam všechno hezky vysvětleno, tak to tady dávám🙂

Žena plánující otěhotnění musí především vědět, že v období mezi dvěma menstruačními krváceními jsou tzv. plodné a neplodné dny . Co to znamená? Zrající a oplodnění schopné vajíčko se uvolňuje z vaječníku při prasknutí tzv. Graafova folikulu – při ovulaci, obvykle 13. až 14. den od prvního dne předcházející menstruace. Je odplaveno vytékající folikulární tekutinou a zachytí se na sliznici trychtýřovitého rozšíření vejcovodu – ampule – nebo na třásních lemujících vyústění vejcovodu do břišní dutiny.

Životnost zárodečných buněk je poměrně krátká: vajíčko může být oplodněno nejpozději do 17 hodin po ovulaci, spermie podrží schopnost proniknout obaly do vajíčka až 48 hodin po souloži. Vajíčko může být tedy oplodněno jednou ze spermií, která tam vnikne po souloži uskutečněné brzy po ovulaci. Možnost vyvolání ovulace souloží, tzv. violentní ovulace, známá např. u samic hlodavců, je diskutována, ale některými autory je připouštěna. Spermie pronikají z pochvy kanálem děložního hrdla, děložní dutinou a vejcovody poměrně rychle – již za 1 hodinu po souloži jsou zjistitelné v ampulární části vejcovodu. Z uvedeného vyplývá, že největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka je v období ovulace, že plodné období menstruačního cyklu je mezi 11. až 14. dnem po začátku přecházejícího menstruačního krvácení, a že tedy partnerský pár plánující otěhotnění by měl mít nechráněné pohlavní styky právě v tomto období.

Skutečnost ovšem není vždy tak jednoduchá a jednoznačná! Daná rada předpokládá, že na vaječníku proběhla ovulace a že prasklý folikul se poté proměnil ve žluté tělísko produkující hormon progesteron. Zrající folikul a okolní tkáň vaječníku vytvářely do ovulace jiný hormon – estrogen. Ale takovýto ovulační cyklus(zrání folikulu s tvorbou estrogenů – ovulace – přeměna folikulu ve žluté tělísko s tvorbou progesteronu a zároveň i estrogenů) nemusí vždy proběhnout. Folikul nepraskne a vajíčko se neuvolní, nevytvoří se žluté tělísko a chybí produkce progesteronu. Folikul přetrvává, tvoří estrogeny – proběhl anovulační cyklus, Přitom se obvykle dostaví v očekávaném termínu krvácení z dělohy, označované v tomto případě jako anovulační.

I u žen s pravidelným krvácením bývají do roka 1 až 2 cykly anovulační. Častější bývají po nástupu menstruace po pubertě, po porodech, potratech, na sklonku plodného období, při vysilujících onemocněních, při některých hormonálních poruchách a ve stresových situacích. Některé ženy mají anovulační cykly častěji – některé dokonce trvale, a jsou proto neplodné.

Zjistit, zda proběhla ovulace a že cyklus je ovulační, lze poměrně jednoduchou metodou – měřením tzv. bazálních teplot. Bazální teplota je tělesná teplota naměřená ráno po probuzení (po dostatečně dlouhé době tělesného klidu) ještě na lůžku a to v pochvě, v konečníku nebo v ústech stále stejným teploměrem (nejraději elektronickým) po dobu 3 až 5 minut. Zjišťování bazální teploty bylo výsledkem snah po objektivním hodnocení teploty u žen s plicní tuberkulózou. Tehdy se prokázalo, že hodnoty naměřené bazální teploty se mění podle fáze menstruačního cyklu. Po ukončení menstruace kolísá bazální teplota něco málo nad 36,5 oC, před ovulačním termínem bývá 1 až 2denní mírný pokles, nato pak náhlý vzestup od 0,3 oC do 0,6oC s kolísáním nad 37,0 oC trvajícím do 26. dne cyklu, kdy opět klesne pod 37,0 oC.

Hodnoty naměřené bazální teploty zapisované do menstruačního kalendáře vytvoří v průběhu takového cyklu křivku s nižší fází do ovulace a vyšší fázi po ovulaci, odpovídající existenci žlutého tělíska a tvorbě progesteronu. Zvýšení bazální teploty po ovulaci způsobují rozpadové produkty progesteronu, dráždící centrum pro tělesnou teplotu v prodloužené míše. Taková křivka je bifázická. Neproběhla-li ovulace a žluté tělísko se nevytvořilo, je cyklus anovulační, křivka bazálních teplot osciluje celou dobu pod 37,0 oC, je monofázická.

Sledování křivky bazálních teplot umožní určit termín ovulace při plánování rodičovství, a tedy optimální dobu pro oplozovací soulož, která je ve dnech s přechodným poklesem, před vzestupem nad 37,0 oC. Přetrvávání vyšších teplot (tzv. hypertermická fáze) při vynechání menstruace svědčí pro otěhotnění.

Doporučení

Naměřila-li si žena plánující otěhotnění opakovaně monofázickou křivku bazálních teplot, musí se obrátit na gynekologa, který pro diagnostiku anovulačních cyklů využije dalších metod, jako vyšetřování cytologických stěrů z poševní sliznice, vyšetřování cervikálního hlenu, histologického vyšetření děložní sliznice, zjišťování hormonálních hladin v krevním séru a v moči, ev. dalších a podle výsledků doporučí léčbu.

Neotěhotní-li žena při opakovaně zjišťované bifázické křivce bazálních teplot, musí se oba partneři obrátit na gynekologa nebo na speciální poradny pro neplodnost. Příčina neplodnosti může být jak u ženy (asi v 55 %), tak u muže (asi ve 30 až 35 %), nebo u obou (v 5 až 10 %). O neplodnosti páru lze ovšem mluvit až poté, když žena neotěhotněla po nechráněných pohlavních stycích do jednoho roku.

pulguita
17. lis 2016

@tornadolu No však uvidíš, když už ta MS takhle otálí, tak snad to vydrží to toho pondělí, at tam můžeš jít a jsi klidnější po tom co ti řekne🙂

tornadolu
17. lis 2016

@pulguita no právě snad počkám 😉

petrysek181
17. lis 2016

@pulguita tak sem ti odepsala a zase se mi to hezky smazalo tak znova ☺koukala sem na ten clanek tam je to pekne popsane nejhorsi je ze kazdy měsíc mame jen tak tricet procent šanci ze otehotnime takze to je dost málo a musime cekat a cekat ☺

pulguita
17. lis 2016

@petrysek181 No mi se to taky tak stává a zrovna když je to dlouhé🙂 Na procenta se vyprdni, nevšímej si toho nejhoršího🙂 Mě uklidnilo to, že když ten folíkul nepraskne tak teplota nestoupne a tzn. Anovulační cyklus, takže nám teploty stoupají, tak je vše v pořádku... Ovulace probíhá....jen se trefit😀

tornadolu
17. lis 2016

@pulguita ted jsem si udála teptotu a mam 37,7, co to muze znamenat?

petrysek181
17. lis 2016

@pulguita tak to je super ze to víme a mame to v poradku😀jen at praskaji a urcite brzy se tam neco semele😀ja uz mam pritele doma tak je tu veseleji no a mame tyden na zásobování 😁nez prijde ovulka pak zase odjede do prace☺

petrysek181
17. lis 2016

@tornadolu ahojky jak to tak ctu tak vazne bude lepsi jit na nejale vysetreni protoze si to tvoje telicko dela co chce teplota takhle skace pri anovulakach

tornadolu
17. lis 2016

@petrysek181 no právě taky jsem z toho hotova chceme si dneska udělat s přítelem pěkný večer malinko vinka svíčky romantika a pak ehm 😁

tornadolu
17. lis 2016

@petrysek181 co znamená anovulakach?

pulguita
17. lis 2016

@tornadolu anovulák znamená anovulační cyklus, kdy nedochází k ovulaci. Při měření BT se projevuje klesáním a stoupáním teploty, ale není zřetelně vidět nižší teploty před ovulaci a vyšší teploty po ovulaci, které znovu klesají před MS. Nahoře v tom článku, je to hezky vysvětleno. Pěkný večer můžete mít tak jak tak 🙂 V pondělí ti lékař řekne co a jak s tebou🙂

pulguita
17. lis 2016

@petrysek181 No právě, to je fajn. Tak můžeme být klidnější🙂 Jen do toho musíme prásknout a dobře zamířit😀 Tak to je super...jen se hezky snažte a nechejte čekárnu plnou🙂 A to by bylo aby to nakonec nevyšlo. Určitě to vyjde, uvidíš!🙂 Pěkný večer! Já teď jedu z práce domů, ale už jen zítra a je tu víkend🙂 Hurá!!😀

tornadolu
17. lis 2016

@pulguita myslíš si ze jsem třeba neplodná?mam strašný strach...

pulguita
17. lis 2016

@tornadolu To si nemyslím.
Pokud jsi brala HA, tak ti to rozhodilo cyklus (nevím jestli před HA byl pravidelný). Tohle se stává hodně, ale lékař ti pomůže srovnat ten cyklus, aby ti MS každý měsíc přišla sama a pak aby jí to tak dlouho netrvalo. Jsi mladá a uvidíš, že až se ti to srovná, tak otěhotníš. Neboj 🙂

petrysek181
17. lis 2016

@tornadolu to znamena ze nemas ovulaci a teploty pri mereni litaji nahoru a dolu jen si udelej pekny vecer u nas taky bude☺

petrysek181
17. lis 2016

@pulguita jasnacka nekdy to klapne uvidim co mi povi v pondeli a kdyz bude vse v poradku tak uz nevim kde by byl problem no doufam ze trpelivost prinese ruze☺zitra to prezijes a budeš taky odpocivat

pulguita
17. lis 2016

@petrysek181 Třeba prostě potřebujem polevit, naučit se víc odpočívat a nestresovat...
Já se snažím tak nelítat a prostě se snažím být víc v klidu. Teď jsem ráda že je ušák v pohodě a více či méně se z toho všeho dostal. Tak teď prostě chci být v klidu, o víkendu udělám jen nejnutnější a když nestihnu vyžehlit, tak to prdím a udělám to jindy, až bude čas nebo chuť...🙂 A ty se taky musíš naučit odpočivat, protože pořád jenom gruntuješ a lítáš. Musíme si vychutnat tyhle chvilky, protože až se nám miminko narodí, tak pak budeme kmitat😀 Už se těším na zítra až vypadnu z práce🙂

petrysek181
17. lis 2016

@pulguita ano to mas pravdu ja sem naucena v praci litat a pak litam i doma😀budeme odpocivat uzivat si zivota protoze pak nebudeme vedet kam driv skocit😀dite na ruce v druhe tasku s nakupem a pomazeme domu varit😁😁zitra at ti to rychle utece a kobecne odpocicas ja zitra vyplenim Ikeu😁😁a budu taky uz jen odpocivat☺

pulguita
17. lis 2016

@petrysek181 No právě, pak budeme lítat ještě víc. Takže teď musíme využít tohoto období, kdy ještě můžeme být relativně odpočaté...pak už to asi opravdu nepůjde🙂
Moc děkuji!🙂 Vypleň to v té Ikei za mě! Já už tam mám zákaz vstupu, protože tam vždy skoupím kde co 🙂 Všechno se mi tam líbí a hodí🙂 Dnes jsem se zmohla a šla konečně do toho fitka, tak jsem zvedavá kdo zítra za mě vstane do práce🙂 No jen jsem si zlehka zacvičila, po tak dlouhé době nechci blbnout, ať se ještě nezhuntuju. Teď dorazím domů, dám si sprchu a večeři a pak půjdu do hajan. Tak dobrou noc!🙂

petrysek181
18. lis 2016

@pulguita dobre ranko dneska byl u nas doma mazec😅pritel mi rika ze jde v utery na kontrolu na spermiogram a ma sexuální abstinenci☺a ja na to no prima me zacinaji plodne dny peru do sebe hormony a ty budes abstinovat😁😁😁skoro jsme se pohadali a pak jsme se od srdce poradne zasmali😁pritel se preobjedna a ten tyden snad bude nas😀ty hormony mi cvici s naladama neni to tak hrozne ale nekdy to vitim sama ze to nejsem ja ach jo uz aby to skoncilo ☺vyplenim to tam za tebe v tomhle jsme stejná 😁at to rychle utece v praci si dobra ze si sla do fitka☺

lory303
18. lis 2016

@pulguita díky moc za vysvetlení 🙂 jeste možná s tím clostíkem měsíc vydržím, když moje ovulace vychází na neděli a to je zrovna jeden tento den muj pritel pryc... třeba příjde o den dřív, to by bylo super, ale tento měsíc se mi zdá můj graf uplne jiny nez minuly mesic, nechapu :-/

pulguita
18. lis 2016

@petrysek181 Dobré ráno! A to musí před tím tolik dní abstinovat? No teda!😲 Zase je fajn, že to mohl přehodit na jindy, a že jste to s humorem vyřešili🙂 No jsou to nervy a do toho ty hormony, tak je normální ta náladovost. Vydrž nakonec to přinese vytoužené ovoce...nebo spíše miminko🙂 Dnes mi aplikace změnila ovulaci! Nakonec vypočítala, že byla v úterý!😲 To mi ukazovala původně a po zadání dalších 3 teplot (od toho úterý) to ukazuje ovulku v úterý. Takže jsem na tom stejně😀 snažení bylo v pondělí večer a ve středu večer...no prostě tref se!😀 Ach jo 🙂 No uvidíme co bude. Zatím jsem ráda, že se cítím dobře. Dnes teplota trochu klesla ale v pátek měřim dřív a ty další 3 teploty byly stejné jako včera, ale zapsala jsem tu první🙂 Hezký pátek a užij si to v té ikei 🙂

pulguita
18. lis 2016

@lory303 Za málo! 🙂 Hlavní je mit zasobu spermijek v "cekarne", takze se snazte nez odjede. At tam ty spermijky uz cekají. 🙂 Mi nakonec ten graf dneska ukázal, ze se ta ovulace posunula a probehla v útery. Tak si vem 🙂 A snazili jsme se ze soboty na nedeli v noci, v pondeli vecer a ve stredu vecer, takze jsme jí tak jak tak minuli, ale snad se tam nejaké silácké spermijky udrzely. Uvidíme. Takze nakonec mi tu ovulku vypocetli dobre. Vsak uvidís, kdy ti ta teplota stoupne.
Co se tyce tech hormonu je rozhodnutí na tobe. Pokud chces mesíc pockat, tak by bylo dobre to v pondeli doktorce rict, aby ti ten pristi mesíc udelala ten hormonalni profil. Prvni odber krve je hned na zacatku cyklu, tak proto. Proste aspon budes vedet, jestli ty hladiny tech hormonu mas v poradku. Pokud ti treba ty hormony nejak nesedly, tak taky muzes porovnat jake byly ty tvoje hladiny pred a jake je más potom co budes uzivat hormony. Stejne si myslim, ze by ti ta doktorka sama od sebe mela navrhnout udelat nejdrive ten hormonalni profil, nez zacnes s tim clostikem. No vsak uvidís...
A jaky mas ted ten graf?

luciikhol
18. lis 2016

Ahooooj holky 🙂 tak jak se máte? 🙂 já jsem to tu průběžně pročítala ale nějak nebyl čas ani nálada psát.. Já jsem teď 11DC a posnaženo bylo 6DC, 7DC, 8DC a 10DC, jen je to moc brzy takže tento měsíc nic nečekám 😀

pulguita
18. lis 2016

@luciikhol Ahojky!! 🙂 Ja jsem po ovulce a cekam 🙂 Za "pouhých" 14 dni budu vedet jak jsem dopadla. 😀
No to jste se hezky snazili 😀 Nezapomen, ze nekteré spermijky muzou vydrzet i nekolik dní, tak jeste nehazej flintu do zita. 🙂 Kdybys merila tu bazální teplotu, tak vis kdy ti prisla ovulka a jestli jste to stihli nebo ne. No vsak uvidís. Treba se ti pritel jeste vrati a stihnete to znovu. Drzim palce! 🙂

luciikhol
18. lis 2016

@pulguita Ahoj, prý "pouhých" 14 dní 😀 to je dobrý, no tak budeme čekat spolu :-P noo spíš mi řekl že nemam čekat že se vrátí takže až na vánoce, super 😀 😒 ale stejně jak jsem již psala tak si myslim že je to jedno že to nevyjde, teď už to nechávam opravdu být a je mi to tak nějak jedno 🙂 tak doufám že se zadaří aspoň vám 🙂 noo snad jsou držáci a něco se chytí :-P já bych byla jedině rádaaa 🙂

pulguita
18. lis 2016

@luciikhol No práve, nikdy bych nerekla, ze 14 dní se muze takhle protahnout. A to kdyz ma clovek 14dni dovolenou, tak to utece hrozne rychle a ted tohle cekani to vypadá jako vecnost. No neboj, treba dorazí driv, nebo proste na vanoce a bude to pro tebe darecek 🙂 Pak uz ale zustane, ze? Myslim ze jsi rikala, ze tam musi pracovat az do tech vanoc. Pokud se ti spermijky udrzi, tak mu das na vanoce darecek ty 🙂 A pokud ne, tak se muzete od vanoc znovu snazit, a to uz budete spolu 🙂 Nakonec to pujde a drive ci pozdeji otehotníme 🙂

luciikhol
18. lis 2016

@pulguita Jj po Vánocích by měl už zůstat na pár měsíců doma, pak už si zase domlouváme nějaké kšefty ve Francii 🙂 je hrooozně pracovitý 😀 .. Jsem ale vážně nakonec ráda že to necháváme plynout a nemusím na to tak myslet. Ale vim že teď když mi nepřijde MS tak stejně budu trapákovat s testama 😀

pulguita
18. lis 2016

@luciikhol No teda vy jste ale svetáci 🙂 No hlavne ze je pracovity. Aspon budoucimu mimi nebude nic chybet 🙂 Nebo jet s nim a budes jeho moralni podpora 🙂
No na konci mesíce je ta zvedavost velka a laká to testovat. Drzim palce 🙂

luciikhol
18. lis 2016

@pulguita Noo hlavně aby si něco vydělal a zaplatil vše co musí 🙂 uvidím jak se budu cítit, do MS ještě dlouháá doba 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru