Chodit s 12 - měsičním klukem do mateřského centra?

eliotka
24. zář 2009

Holk,y poraďte,

dnes jsem poprvé byla s malým v MC na písničkách a cvičení.
KLuk tam byl vyjukaný, držel se mně... Ke konci byla už doba jeho spánku, tak trochu poplakával a v autě už plakal hodně, chtělo se mu hodně spát.

Doma byl pak takový, že se mně furt držel, furt chtěl kojit. Odpo jsme měli návštěvu, nechtěl k nikomu do náruče, furt se mně držel jak klíště.

Tak přemýšlím, zda s ním tam mám chodit, nebo ještě počkat. Zatím jsme nikam nechodili, jen občas na návštěvy, ale ne do kolektivu více dětí a lidí.

Vadí mi, že půlka toho "cvičení" zasahuje do jeho dopoledního spánku. Pak se nám rozhodil režim, usnul pozdě, vzbudil se pozdě a odpo spánek tudíž taky pozdě a teď ještě nespí.

Co myslíte, mám to odložit, připadá mi, že mu to nic nepřineslo, nerada bych ho trápila.
Nebo mu to prospěje, že by se otrkal? ALe má cenu otrkávat tak malé dítě???? 😝

Tohle cvičení dělají ještě za tři měsíce, co myslíte, mám počkat?

eliotka
autor
24. zář 2009

Ještě jsem nenapsala, že je mu 11.5 měsíce.

kopcik
24. zář 2009

Ahoj. Já s malým chodím taky do zpívání už od 10 měsíců. Když jsme začali, byl tam nejmenší a zbožňuje to. Má rád ostatní děti a taky hudbu, takže si to tam užívá. Myslím, že záleží na dítěti, jestli je samotářské a tak.... Taky nám to zasahovalo do spánku, ale dávala jsem ho spát dřív nebo později.....
Myslím, že někam s dítětem chodit je jen a jen pro jeho dobro - naučí se být v kolektivu, bude vědět, co je to půjčování hraček atd. my máme jen jedno dítě a moc kamarádů tady nemáme, protože jsme se nedávno přistěhovali ze zahraničí, takže se to všechno malý nemá od koho učit.... takže pro nás to hodnotím jen jako velice kladnou aktivitu....

shaula
24. zář 2009

My chodíme do cvičení kojenců už od 2 měsíců, do MC jsme do herny začali chodit cca v 8 měsících, myslím, že tyhle sociální kontakty jsou pro dítě prospěšné. Zjistí, že není jediné dítě na světě a pomalu se učí chovat i k ostatním dětem. Takže já osobně bych to zkoušela dál, rozhodně ho ale do ničeho nenuť, pokud bude chtít být jen v náručí a ostatní pozorovat, tak mu to dopřej, až se bude chtít zapojit a vzít si nějakou hračku apod., tak to udělá sám.
Co se týče toho dopoledního spánku - nemůžete odejít dřív? Aspoň ze začátku, aby ho to tolik nerozhodilo... Nevím, jak to tam máte přesně vedeno - jestli je to zaměřeno "jen" na cvičení nebo je to volná zábava s troškou cvičení.
Já osobně tohle tak neřeším, spánek jsme si vždycky posouvali podle potřeby 😀 Takže i když v těch 8 měsících ještě spávali 2x denně, tak spali až po herničce na procházce (to bylo asi o 1,5 - 2 hodiny později než byli zvyklí), nebo jsme prostě odešli dříve. Cca od 10 nebo 11 měsíců už spí jen 1x denně, tak už nám to nevadí.

Ještě jsem si vzpomněla - na dětech, které s námi od začátku chodí do cvičení kojenců, bylo už velmi brzo vidět, jak se rozzářily a pookřály ve společnosti kamarádů, které znaly... Jedna holčička radostí úplně výská, když se sejdeme, je to nádhera 😉

Přeju hodně štěstí, ať se prcek brzy otrká 🙂

kaleilah
24. zář 2009

eli, mě teda naopak přijde že bys to neměla hrotit, spíš začni třeba na pískovišti, nabo choďtě na nějaký hřiště kde jsou děti, třeba já jsem byla s malým poprvé na písku v 11 měsícícha po 4. návštěvěpískoviště je z něj už zkušenej mazák,pochopil že písek se nepapá a rád plácá bábovky 😀 děti tam má taky, hraje si s nima v rámci možností, a co je hlavní, jdeme když nám to vyhovuje, tím pádem odpadá problém se spaním, jde prostě když je vyspinkanej 😉 myslím že narušovat mu režim je hloupost, byli by jste z toho unavený oba dva, navíc cizí prostředí, a ještě unavenej, no musí toho být na něj dost 😉

berynka
24. zář 2009

Eliotka, já bych ho nikam nedávala. Postupem času uvidíš sama a fakt to poznáš, kdy je mu kolektiv dětí příjemný a bude je vyhledávat 😉 . Některé dítě je na to připravené dřív a nebojí se třeba cizích lidí, jiné to nemusí snášet dobře a je to pro něj zbytečný stres.

zuza.m
24. zář 2009

eliotka ja sice nechodim na take zabavky ale chodim snim pravidelne na prechdzky s detičkami alebo na ihriska.bez problem sa chova aj v detskom kutiku.maly je maximlane uvolneny a štastny,najradčej je ked je stredobodom pozornosti a može sa ukazovat.aj dnes sme boli na prednaške pekne si tam chodil popri cudzich ludoch a sem tam do nich zabrdal.ponukal chrumkami alebo čajikom.je smely a neboji sa cudzich deti.ale ako hovorim každy den sme vonku medzi ludmi a detmi.oproti nam byva maly chlapček o 2mes.starši od našho a snim nechodia ani na prechadzky sem tam sa stretneme na ulici.maly je uplne vystrašeny z našho maleho čo sa len približi.a ked zaškrieka tak sa od strachu rozplače.
ppodla mna by si stym nemala skončit ,možno začat inym smerom napriklad ako my.brat ho do spoločnosti len jedneho dietatka aby sa mohol otukavat a postupne si zvykat aj na inych ludi,či deti.alebo na detske ihriska kde je kopu miesta a popripade sa može len z dialky prizerat na detičky .tak to si ho možno strčila hned do velkeho ruchu.vela deti ,mamičiek ,hudby....tak je to možno taky maly šok 😅

eliotka
autor
24. zář 2009

shaula: je to program, který trvá hodinu. Mezitím je 15 min pauza na volnou hru.
Tak myslíš, že kdybych zpočátku odcházela dřív, nebyla by to blbý? Víš, jako když mám nějaké rozmazlenečka... Co myslíš? Zdá se mi totiž jako výborný nápad! 😅

Prosím tě, a když ti kluci šli spát o takovou dobu později, to vydrželi? 😕

Já si ještě říkám, že tam byl unavený možná proto, že to pro něj bylo nové?

Když jsme začínali chodit na návštěvy, byl unavený zpočátku po 15 min. Teď vždycky prvních 10 min kouká, drží se mně, a pak si hraje a je v poho klidně i dvě hodiny...

blumka
24. zář 2009

ja doteraz s Terezkou nechodim na ziadne organizovane akcie typu MC prave preto, ze to zasahovalo do jej spania. Ona je typ, ze ked sa jej narusi jej pravidelny rezim, tak mam po chlebe vsetci..
Ako pise kaleilah, radsej ideme na ihrisko alebo k nejakej znamej co ma tiez male deti, takze nie je ochudobnena o socialne kontakty a nenarusuje nam to rezim 😉

eliotka
autor
24. zář 2009

kaleilah a berynka: díky za názory, ale zvyklaly jste mně, že teď fakt nevím.

A jak poznám, že dítě je zralé na kolektiv jiných dětí?
On se mně tam sice držel, ale pak v půlce už dost pokukoval po jiných dětech... Tak fakt nevím.

eliotka
autor
24. zář 2009

Já to právě volila proto, že nemám žádnou kamarádku s malým dítětem, na píškovišti jsme ještě nebyli, protože malý se mi až téměř doteď jen plazil. Seděl teda, to jo, ale plazil, tak jsem na písek nechtěla kvůli tomu, aby tam nejezdil břichem v písku. 🙂

Ještě další věc, která mluví proti MC.
Ráno malýho nakojím, pak nestihneme snídani, kterou normálně máme, a už jdeme...

Takže vlastně přikde o snídani. protože, když se vracíme, je v polospánku a to už si dá jen zase mlíčko a jde spát.

Takže pro mluví, že by byl s dětmi, poslouchal hezké písničky atd.
Proti narušení režimu jak spánku, tak jídla.
A vadí, že nebude mít kontakt s vrstevníky, má na to ejště čas?

Co myslíte, kočiny?

berynka
24. zář 2009

eli, prostě to poznáš... třeba právě na hřišti, u doktora nebo po čase zkusit prostě jen hernu. Teď je ještě malej, ale za pár měsíců si bude hezky hrát vedle stejně starých dětí, budou spolu lítat a napodobovat se. A tebe k tomu ani nebude potřebovat. To je normání vývoj. Ale taky se připrav na nerváky, kdy malému někdo něco bere, nebo on se rve o hračku, která ho do té doby vůbec nezajímala, ale chce si jí půjčit "kámoš". 😀

xsuzzi
24. zář 2009

eli já si taky myslim,abys to nehrotila.Ono je možná "dobré" jak píšou někteří někam chodit,ale né za každou cenu.My taky nechodíme a kolem roku jsem o tom uvažovala,máme to za barákem,ale jak píšeš Péťulkuv režim v té době bylo spinkat dopo i odpo a jenom kvůli nějakýmu centru jsem mu nehodlala narušovat celý jeho zajetý režim,když byl spokojenej a šťastnej.Místo toho chodíme třeba ke kamarádce co má stejně starý mimčo nebo oni k nám,kluci si vyhrají nebo na psíkoviště,častá návštěva více lidí pokupě vykompenzuje to,že bude zvyklí na lidi apod.My nechodili nikam,máme spokojené šťastné tuze hodné dítě,které miluje lidi a nebojí se nikoho,s dětmi si vyhraje příležitostně a stačí to.Určitě bych nikam nespěchala a začla bych ja píše kaleilah třeba návštěvama písku.Neboj se nic,i,když chodit nebudete vůbec,tak všechno co by se naučil tam se dřív nebo později naučí i jinde🙂
já bych ve vaší situaci od toho radši upustila,je vidět,že na to není připravený a proč mu měnit jeho jistoty-každodenní rituály jenom proto,že údajně "je to dobré,když dítě někam chodí"

xsuzzi
24. zář 2009

a přesně,je ještě malinkej 🙂

xsuzzi
24. zář 2009

eli:teď jsem dočetla tvůj další příspěvek......já bych do toho nešla,těch změn je tolik,že to opravdu bude snášet špatně.Já bych počkala,není kam spěchat a vrtsevníky časem taky poznáte a nemusí je mít přeci hned,to příjde časem,já bych to fakt takhle nehrotila.Zkusila bych to třeba za čtvrt roku a uvidíš,když to nepujde ani pak,nevadí,můžete to zkusit na jaře🙂

eliotka
autor
24. zář 2009

xsuzzi: moc krásně jsi mi napsala, děkuji, dobrá dušičko 🙂
Díky i ostatním, jste sluníčka. 😉

xsuzzi
24. zář 2009

😵

davdan
24. zář 2009

ahojky, tak ja s malym chodim asi od 10 mesicu do MC, miluje to tam, strasne se mu tam libi, hraje si s detmi, je uplne jinej, spokojenej. Urcite bych to taky nehrotila s centrem, ale nejaky to detsky hriste by vubec nemuselo byt spatny, vzdyt deti patri k detem 🙂

zuzik03
24. zář 2009

eli, ja bych asi nesoudila po prvni navsteve, ale zkusila bych dalsi jednu az dve 🙂 mohl mit blbou naladu, treba mu to jen nesedlo a priste by se mu tam libilo. taky myslim, ze kazda zenska, co vede tyto krouzky, pochopi odchod driv. my chodime taky odmala a je to pokazde jine, obcas nadseni, obcas se drzi jak kliste, ale nekam chodit urcite chci, at ti na deti zvyka.
rozhodni se podle sveho pocitu, to je vzdycky nejlepsi, jestli ti to jeste nesedi a mas neprijemny pocit z toho narusovani rezimu, tak se na to vybodni 😉 na druhou stranu, rezim se dost meni podle veku, za tyden ti muze spat i jist jinak a budes treba hledat dalsi pestrejsi napln jeho volneho casu 🙂 myslim, ze dat na pocit je to nejlepsi, ono k nejakemu reseni se vzdycky klonis vic 🙂

konoupek
25. zář 2009

Eli taky bych to třeba zkusila ještě jednou a když by se mu tam zase nelíbilo,tak bych to nehrotila.Přesně,jak píšou holky,nestojí to za to ,aby měl rozhozený režim a špatnou náladu.Zkusila bych znovu za dva ,tři měsíce.Děti se rychle mění.Pískoviště je taky fajn varianta dokud je venku hezky. 😉

eliotka
autor
25. zář 2009

Holky, a jaké dáváte na písek boty, pokud vám děti ještě nechodí? Já bych ted ráda na písek šla, ale nevím, co na nohy. Na doma máme capáčky...
Ev. mám doma látkové bačkůrky, ty ještě ani neměl... Co myslíte?

eliotka
autor
25. zář 2009

Jinak jsem se rozhodla, že spíš počkám.
Myslím, že by si tam zvyknul, pak už se rozhlížel a ukazoval na vše možné.
Ale problém je to spaní. Dnes jsem zkoušela spaní posunout, ale brečel, válel se po mně. To mi za to enstojí ho trápit.

Možná že za ty tři měsíce bude mít jen jeden spánek.

Od kdy vám spí jen jednou?

kalo
25. zář 2009

eli: děti do cca. 3 let žádný kolektiv nepotřebují. Nepotřebují řízené činnosti učitelkou. Do 3 let potřebují mámu a tátu, seznamují se se světem. On je to takový hit posledních let tyto tahače peněz, kroužky pro div ne kojence. Podle mě je to akorát relax a pokec pro mámy na mateřské.
Dítě dostane víc, když se mu ty budeš věnovat doma, hrát si s ním, zpívat, kreslit, stavět, výletovat...cokoli. A můžeš se podřídit jeho potřebám spaní atd. Je ještě fakt malinký, v roce... Těch kroužků si ještě užiješ, až bude malý chodit do školy, až až!

atrami
25. zář 2009

My sme nechodili s deťmi do MC. Bývame na dedine a keď sa narodil prostredný syn, tak nastal dedinský pôrodný boom. 8 detí za 4 mesiace, takže MC nám nebolo treba. Do 2 rokov sa len okukávali. Asi tie 2 roky sú také vhodné na zvykanie na kolektív, je to aj trošku príprava do škôlky.
Prostredný syn má 4 roky a krúžky nenavštevuje ako predškolák bude mať v školke angličtinu, myslím, že to úpne stačí.

melysa
25. zář 2009

Eli, jak už tady někdo výše psal, můžeš to zkusit ještě jednou dvakrát a uvidíte. Ale určitě máte moře času, neboj nic nezanedbáš, chlapečka máte ještě malého 🙂 napíšu svou zkušenost- bydlíme na malém městě, kamarádky s malými dětmi nemám, sem tam se s dětmi potkáme na písku, ale malej si stejnako hraje sám, druhé dítka nevyhledává, je mu 25 měsíců. Chodíme každý den na procházky, už mě z toho někdy skoro hrabe, stále stejná trasa, stejná místa, stejné tváře maloměsta... minulý rok se tu otevřelo MC a já celá zvědavá se tam s malým ( tehdy 1,5) hrnula. Malému se tam nejvíc líbyli hračky, zkoumal je a vypadal v poho. jen mě se tam nelíbylo vůbec, jak psal někdo výše, maminky posazené kolem stolu s kafíčkem a probýralo se vše možné i nemožné a děti lítali a hráli si. Děti spokojené a maminy taky, tak co řešit. Přišli jsme asi ještě 3 x, pak už začlo být pěkně a začli jsme zase chodit "jen" na vzduch. Teď se po prázdninách MC opět zprovoznilo tak jsme tam jukli. Překvapilo mě , že se tam malej choval jinak než před půl rokem. Pořád si mě hlídal, když jsem poodešla, chytl hračku a přitáh si ji ke mně. dětí si nevšímal téměř vůbec a musím říct že ani oni jeho, přece jen tam byla známá parta a nováčka nějak dětičky nebrali na vědomí. Takže můj dojem zase nic moc, a na co už jiného mám dát když ne na ten dojem, že. ještě to nevzdávám a zase zajdem, uvidíme 🙂

hruskaskiku
25. zář 2009

eliotka, asi idu aj synovi este zubky, moja dcera v tom veku bola tiez radsej so mnou, pustala som jej pesnicky doma, ked sa riadne vyspinkala isli sme do spolocnosti, bola kludnejsia, pred spankom chcela deticky bit, nechcela byt v ich spolocnosti. Teraz mame 21 mesiacov, boli sme na hudobnej skole yamaha, a tam to funguje tak, ked deticky nemaju zaujem o hru, do nicoho nenutime, ked som sa vzila do koze mojej dcery, byt v kolektive, pocuvat p. ucitelku, a vidiet vsetko noveho, som pochopila, ze aj skolka v 3 rokoch ma svoje opodstatnenie. Ale zas niekto moze povedat, ze je to o type povahy dietata.

zuza.m
25. zář 2009

eliotka určite mu nemen režim ak je na nom velmi lipnuty a ked posunutie nestači.spanok je doležity sama vidim aky je maly ked je čas spanku a ešte ked vam to narušuje aj jedenie.škoda že nemaš nijaku znamu aspon s podobnim dietatkom.to pre začiatok stači,my sa už stretavame 4mamičky a to som nemala skym chodit.ale postupne sa zoznamiš stym a stym a hned je lepšie.
a teras ked ste už postupili vo vyvoji a už sa ti len neplazi tak vyskušaj to ihrisko.určite tam najdeš spriaznenu dušu.a maly sa postupne okuka.určite by som ho nestranila od deti a nečakala štvrt roka na zmenu.ono sa to nezmeni len tak musi sam zistit že to je vlastne zabavka tak že tym kontaktom..teras ma napadlo že mi chodime v nedelu na futbal je tam kopu deti aj ruchu a možeš ist a odist kedy chceš tak že prisposobiš režimu a ak sa mu nebude pačit ideš preč 😉 ,

draga
25. zář 2009

eliotka já jsem kvůli tomu, že můj synáček rád spal přesně na danou dobu, musela přestat chodit na plavání...začátek šel ale jakmile se to blížilo době spaní nepříčetný unavený...takže jsem si řekla, že nic nebudu lámat , že nemá cenu abych ho trápila, viděla jsem že si to stejně neužíval a byl to stres pro nás oba a ukončili jsme kurz... 😉

jednou denně po obědě začal spinkat až někdy loni na podzim takže cca v roce a půl 😉

zuza.m
25. zář 2009

a spinka mi od minnuleho tyždna jeden spanok aj tak to vzniklo na silu.boli sme v nemocke kde sme nemali kočik a maly len tak v postielke zaspat nevie.ale tam nebola ina možnost a tak zaspal až od vysilenia.tak že odialoval spanok od 11 do asi na pol jednej a potom večer zaspal až po tme o 19tej a pritom doma zasaval o 16tej.ak by sme tamneboli myslimže by stale mal tie dva spanky..

monka88
25. zář 2009

eli presne ako Ti tu pisu diecata,nie je kam sa ponahlat.Hoci aj ja niekedy rozmyslam tak ako Ty :o) Nas drobec tiez este nechodi,a na pieskovisko sme zacali chodit asi pred mesiacom a pol,cize ked mal rok.Na pieskovisku si aj postvornozkuje a vpohode sa zaradi aj medzi deti,ktore uz chodia 🙂 ale nie vzdy.Niekedy ma dni,ked sa odomna ani nepohne...
Co sa tyka jeho vyspelosti a naruseni rezimu som si napr. overila v tom,ze ked mal 10mesiacov sme snim zacali chodit plavat.Termin nam bohuzial padol tak,ze sme chodili cez jeho doobednajsi spanok. Ale zvladol to celkom dobre.Potom sme dva mesiace cez prazdniny vynechali a zacali az teraz,ked uz ma zmeneny rezim na jedno spanie poobede a chodime doobeda.
Normalne na tom dietati vidiet ako to uuplne inak preziva.Viacej sa tesi,vystraja v tej vodicke. Keby sme to boli vedeli,tak bud dame iny termin,alebo zacneme s nim neskor.

Takze kludne aj Ty pockaj.Mozno sa mu upravi rezim a bude spinkavat len raz denne poobede a potom doobeda kludne mozes s nim ist do MC a on bude spokojny.

Tiez mam niekedy pocit,co uz ine deti vselico absolvuju,ake su spolocenske..ale to su ine deti,nie nase.Treba kazdopadne mysliet v prvom rade na ne a ich potreby.
Proste,ked teraz nie tak nie.Musime to respektovat a prisposobit sa.
Ved aj tak nam ani im nic neutecie a vseetko si este len pekne casom odskusaju 😀

shaula
25. zář 2009

Eliotka - určitě bych vyzkoušela ještě jednu nebo dvě návštěvy, po jedné zkušenosti nemůžeš soudit. Pokud to půjde, odejdi s ním dřív, aby stihl svůj dopolední spánek. Co se týče ranní snídaně - nemůžeš mu místo mléka třeba dát tu snídani?
Kdybys i pak měla pocit, že mu to nesedí, tak to klidně odlož a zkuste to o pár týdnů později.

Nesouhlasím s Kalo, že děti nepotřebují žádné řízené činnosti a kolektiv. Ano, je pravda, že si zpočátku hrají spíše vedle sebe než spolu, ale učí se tím sociálním dovednostem a kontaktům. Děti, které navštěvují nějaké cvičení a hříčky apod. mají mnohem více podnětů než děti, které tráví čas jen s matkou, a vyvíjejí se rychleji, což mi potvrdila i lektorka z našeho cvičení - děti, které něco takového navštěvují, jsou pak ve školce o hodně před ostatními dětmi - už znají téměř všechny písničky, básničky, dovednosti, atd. atd. A taky je dobře, že si zvykají na to, že jsou určité načasované činnosti - že se např. ráno vstane a pak jde do cvičení (později mají obdobu při nástupu do školky).
Podle mě je problém i v tom, že dříve byly velké rodiny, které čas trávily spolu - starší, mladší sourozenci, matka na poli atd. atd., takže ty sociální kontakty byly. Dnes tvoří rodinu v podstatě jen matka a dítě (otec se objevuje až po návratu z práce) a právě sociální kontakty pak často chybí - a je myslím super nahradit je nějakou aktivitou společně s matkou - ať už jde o plavání, nebo lépe cvičení či volnou hernu v MC.