Kde nechat hlídat miminko od cca 4 měsíců?

baraz
18. pro 2011

ahoj, dobrý den. měla bych dotaz na všechny maminky - máte zkušenost, kde nechat hlídat miminko cca od 4 měsíců? zatím se mi podařilo najít jesličky, kde berou od roka .. já bych ale ráda nastoupila do práce dříve a řeším, jak bych zajistila hlídání.máte některá zkušenost, zda existuje nějaké zařízení nebo to řešit pomocí chůvy? děkuji všem

smardik
18. pro 2011

koukni po jeslích jestli něco nenajdeš, syn chodí do jeslí a ty jsou pro děti od 6měsíců. Jak jsem chodila do školy hlídala mi sousedka na rodičovské dovolené, kluci ji znali a nechtěla zas tolik peněz jako nějaká chůva která se tím živí

lucenek
18. pro 2011

@baraz určo v tom věku radši chůvu a doma ve známém prostředí, budovat imunitu můžete až později.... je to vhodnější, než aby mimino bylo na hromadě již v 6ti měsících, i obyč rýma je pěknej opruz

pajiskazemlyna
18. pro 2011

Ahojda, já sama hlídám dětičky, jsem zdravotní sestra. Co takhle holčiny znám, říkají si od 50 do 100kč za hodinu, stačí pohledat na internetu a určitě bys hlídací slečnu nebo babičku našla. Záleží na tom, jakou bys měla k "cizí" osobě důvěru .. Určitě doporučuji prověřit si takovou osobu, zda má s dětmi zkušenosti, třeba i trestní rejstřík, popovídat si s ní, sama uvidíš jestli to s dětmi umí a je zodovědná ...
Druhé řešení, již zmíněné jesličky .. 😵

baraz
autor
18. pro 2011

@smardik koukám po jeslích a bohužel nic .. jsme z plzne .. tak hledám, jestli někdo nemá zkušenost ...

anysek85
18. pro 2011

@baraz Ahoj, já mám to štěstí, že můžu pracovat z domu a když do práce musím osobně tak mi hlídá mamka, ale také jsem před porodem řešila možnost, že máma nebude moct a napadlo mě najít nějakou medičku nebo zdrav. sestřičku bez práce. Poptala jsem se mezi známými a hned jsem měla dva tipy (zdrav. sestra bez práce a medička, co už se "jen" učila na státnice, docházka do školy 0 a byla ochotná sem tam pomoct). Nabídla jsem jim 100 na ruku na hodinu, kývly obě.
Na jesle a dávání děcka do jiné domácnosti se vyprdni, to by mi za to teda fakt nestálo. Přesně jak píše @lucenek, i rýma je opruz. Navíc tzv. krize imunity nastává mezi 4. a 6. m. (u nekojených dětí). Takže nosit pryč bych neradila 🤐.
Jinak ale nevím, jak moc se chceš do práce vracet, jestli na plný úvazek, tak to jsem ti bohužel asi moc neporadila...
Držím palce 🙂!

baraz
autor
18. pro 2011

@anysek85
@pajiskazemlyna
@lucenek holky děkuji za názor, že je lepší doma .. to by určo šlo - máme rodinný domek a to je také důvod,proč musím do práce .. z jednoho platu bychom nezvládli splátku ..myslím, že bych hlídání potřebovala 2-3x týdně ..na celý den - a to 7-17 ,,nemám výčitky že by mimčo bylo u někhoo jiného, vím že jinak to nepůjde .. občas by hlídala babička ale nechci se na to spoléhat..
na druhou stranu - občas jsem také chodila hlídat děti, ale vím že ne vždy se podařilo mi vyjít vstříct a hlídat každý den kdy bylo třeba .. tonevím jak bych vyřešila já.proto mi přišli jesle jistější .. oproti praze je toho v plzni fakt málo :(

lucenek
18. pro 2011

@baraz no když už je to taková krize tak fakt chůvu, ale prověřit, pracuju na plný od 15m věku dcery, nyní mám chůvu jen na chvíle, kdy se s manželem střídáme obrovská pomoc je ve školce....takže nepotřebuju hlídačenko na celý den, ale když je dcera nemocná tak je to síla, naštěstí muž pracuje 19-23hod a já dvanáctky tak to jde, ale radím ti nebrat studentku...páč by nemohly dopoledne, dneska i na vš musí mít splněnou docházku....tak mnoho holek u mě pohořelo bohužel
chůva by měla sednout tobě, dítěti ( i když tak malému je to fuk), i náš pes k ní se hned měl...dávám i na ten cit zvířat, a pak prostě mít to v sobě pedagog i zdravotník třeba nemusí na to mít citové buňky..esli víš jak to myslím, třeba ti sedne švadlenka....
přeji hodně štěstí a co nejméně výčitek ze strany okolí a to se připrav, že přijdou

baraz
autor
30. pro 2011

@lucenek
@pajiskazemlyna
@anysek85 holky, ted sem tu nějako dobu nebyla - ale mám ještě jednu otázku - kdy byste začali hledat nějako paní? mám strach, že když to nechám až třeba kolem porodu nebo po narození neseženu nikoho vhodného, ale taky si říkám, že mi to ted někdo slíbí a za rok, až to bude aktuální už bude úplně někde jinde .. to je moje aktuální dilema :(
určo bych si vybírala a nebrala hned první holčinu, ze studentek mám také strach .. ale pak si říkám, starší paní - bude mít na malé dost síly??

pajiskazemlyna
30. pro 2011

@baraz
Ahoj 🙂
K tvému dotazu .. Kdy začít hledat, to bych teď být tebou, když jsi těhotná zatím moc neřešila, jen se třeba podívej po některých organizacích, které hlídací paní/slečny zprostředkovávají, po porodu budeš muset stejně nějakou dobu být se svým miminkem ...
A hlavně teď v této době přivýdělek hledá spousta babiček, maminek na mateřské i studentek, takže bych se vůbec nebála, že bys nikoho nesehnala ..
A k tomu, že máš strach ze studentek, já jsem taky studentka, studuji vysokou školu se zaměřením zdravotní sestra, střední zdravotnickou školu už mám za sebou a maminky mi důvěřují hlavně z toho důvodu, že vědí, že kdyby se miminku cokoliv stalo, věděla bych jak zakročit ...
Pokud bys radši starší paní, doporučuji třeba kolem 50. let, tyhle babičky mají sil dost 🙂
A paní z organizací by měly mít doporučení od jiných maminek ...
Samozřejmě jde hlavně o tvoje pocity !!!!! Jestli ti slečna/paní sedí, jestli je příjemná, slušná, má třeba Reference od jiných maminek ....

lucenek
30. pro 2011

@baraz no nevím který jsi tt ale počkala bych s výběrem chůvy až po porodu nejlíp minimáně po 6ti nedělí...nevím od kolika měsíců chceš pracovat
zase cca před porodem řešit chůvu je fakt blbost.....
nejlíp se budou brát kočky na pracáku co nemaj práci a čekaj na místo...v dnešní době.... anebo ženy v důchodu, ošéfuj si i zdr stav třeba aby neměla urč onemocnění u kterých hrozí třeba kolaps, či jiné neduhy

baraz
autor
30. pro 2011

@pajiskazemlyna ne ne já vůbec nemám strach ze studentek kvůli tomu, že by nevěděli jak se chovat ale právě kvůli tomu, jak by měli čas.. aby stíhali školu a zkoušky a tak ..jasný, že to nebude u všech stejné, ale je tam větší riziko, že budou mít nároky na časové požadavky. právě už se musíme nějak rozhodnout, bude mi za 4 dny 23 a už bych tak moc chtěla .. jen stále nevím zda je vhodná doba a jestli to finančně zvládnem a co a jak :(

baraz
autor
30. pro 2011

@lucenek já jsem zatím "snažilka" 🙂 hodně to řeším a nerada se vrhám do neznámého .. proto je to pro mě moc důležité mít to vše naplánované ..vypadá to, že od února se fakt rozhoupem a pustíme se do toho ..

pajiskazemlyna
30. pro 2011

@baraz
Jo taaak, tak to jsem tě nepochopila, promiň 😀
Tak u studentek je to podle toho, co studují za školu ... Některé můžou kdykoliv, jiné jak říkáš ty, nemohou pak skoro nikdy ... Záleží hodně na domluvě .. a finančně ?Jde o to, kolik si představuješ sama, že bys byla schopná hlídací paní zaplatit ... Ale třeba babičky nebo studentky nebudou podle mě na peníze tak náročné ... 🙂

lucenek
30. pro 2011

@baraz tak to fakt neřeš i když máš ráda dopředu nalajnovaný...včil bych určitě neřešila chůvu....

camelinka
30. pro 2011

@baraz Jestli se muzu pridat se svym nazorem, tak na tohle je opravdu brzo, ja cely tehu byla presvedcena ze pujdu kvuli praci jen na dva roky na rodicak a az do porodu sem to tak chtela. Jak ale prisla mala na svet, tak sem si uvedomila ze ji tak malinkou nekde nemuzu a nedokazu nechat,tak sem sla nakonec na 3.
Proto pisu ze je to predcasny resit, protoze az to bude aktualni tak treba prijdes na to, ze se od toho mrnouse tak brzo nedokazes odpoutat 😉

baraz
autor
30. pro 2011

@camelinka ono se to těžko říká a vy mi budete oponovat že si to nedokážu přestavit, ale platíme 10 tis. hypo, 4 tis projedem na benzínu do práce a přítelův plat je 14 tis. takže to z jednoho platu fakt nedáme .. navíc je nutné přispívat mámě - bohužel jí skončila mateřská před 2 roky a do ted byla bez práce .. takže já vím co je to šetřit, nevyskakovat si, vím jaké to je hledat práci po mateřské .. proto jsem si uvědomila, že díky tomu,ž e máme krásný domek, kam přivedeme rodinu to bude na úkor něčeho a to něco je práce hned od začátku. ted se jen bojím a čekám - ani nevím na co - a utíká mi čas ..hypo máme na 30 let, takže to nějak vyřešit musíme ..já bych potřebovala hlídání na 2 dny v týdnu 8 hodin a to si myslím není nic zlého ..

@lucenek asi máte pravdu, je brzo a dnes, když tolik lidí hledá práci tak snad nebude problém najít chůvu ... platově - ráda bych se vešla do "mateřské" takže max. tech 11 tis za měsíc - což si myslím půjde, pokud budu chtít jen ty 2 dny ..

camelinka
30. pro 2011

@baraz ja vam nebudu oponovat 😉 ,taky bychom na tom byli financne lip kdybych sla jen na ty 2 roky, vsak uvidite a urcite to zvladnete kdyz to jinak nejde, taky platime hypo(dan za to ze bude mit mrnous kde behat cely leto 🙂 ) a 16 hodin za tyden neni tak moc,ja myslela kazdy den,tak to nebude takova hruza 🙂 .

baraz
autor
30. pro 2011

@camelinka já si také říkám, že to bude v pohodě.. je těžké mít dnes všechno ..baráček máme "akorát", stavěný svépomocí a stejně je to úvazek na celý život ..a možná by to ani tech 16 někdy nebylo - to kdyby si prcka vzala některá babička .. tak ted se jen rozhoupat ..
holky, co máte už mimi - do kterého měsíce, týdne se dá reálně pracovat? pracuji v prodejně o2 - takže nic moc náročného, spíš tedy stres, ale já si to nepřipouštím a z práce jsem nadšená, nenervuji se .. plánui si to až do porodu - je to možné? 🙂

camelinka
30. pro 2011

@baraz jj presne tak, bez hyposky to ted bohuzel nejde ☹, tak jestli ste presvedceni do toho jit, tak preju hodne stesti 😉 . Ja myslim ze kdyz nejsou zdravotni problemy,tak se da pracovat az do konce, ja byla v praci az do konce a nedokazu si predstavit ze bych hnipala doma 😉 🙂 ,pracovala sem jako vojak na letisti, mela jsem jen ulevy na namahavou cinnost tak se to dalo a byla sem rada ze su mezi lidma 🙂

baraz
autor
30. pro 2011

@camelinka tak to jsi mě potěšila 🙂 ono ale kdybych měla rizikové - tak to znamená být úplně doma nebo v práci - klidové?

lucenek
30. pro 2011

@baraz určitě záleží i na lokalitě u nás je taxa 50-120kč..... mám kočku co pracuje v mš a má spec pedagogiku a chce 60kč na hodinu...i vzhledem k tomu, že hlídá navečer max do 23hodiny, kdy je s prckem jakoby co nejmén práce...večeře okoupat a psát, plus pohádka a přebalit.....
zase celodenní hlídání je třeba tady tak těch 80 minimálně jakoby přes den taxa kdy opravdu makáš......

navíc pokud se domluíš na taxe cca 4-5tis měsíčně na hlídání tak by to bylo optimální

camelinka
30. pro 2011

@baraz kdybys mela rizikove tak proste MUSIS byt doma na neschopence,doktor by ti ji vystavil a pres to by nejel vlak, protoze riskovat je kvuli praci kravina 😉

baraz
autor
5. led 2012

@camelinka ahoj, vypadá to že se vyznáš nebo pokud mi odpoví někdo další z holek - je pravda, že se v těhu nesmí dělat 12tky? respektive máme v práci - obchodní centurum otvírací dobu 10 hodin, v tom je hodku pauza. může mi to doktor zakázat - pokud nebudu mít rizikové? a případě že ano je poviný mi zaměstnavatel umožnit dělat 8 hodinové směny?

camelinka
5. led 2012

@baraz ahojky, to presne nevim, vim ze se nesmi delat 24ky,ale jak je to jinak ti neporadim ☹

lajla
4. bře 2014

tak ja musim rict ze hlidani sem tam opravdu vyuzivam..zkusila jsem i studentky viz jak pise pajiskazemlyna viz nahore..a opravdu z me vlastni zkusenosti nikomu nedoporucuji, byla to naprosta katastrofa...pokud zena sama nema deti nemuze naprosto vedet jak se v te a takove situaci zachovat bohuzel a to jsem to zkousela pet mesicu v kuse..bylo to naprosto nanic, co jsem nerekla neudelala sama nebylo..a to jsem tu pomoc opravdu po tretim porodu potrebovala..byla jsem na to spatne telesne☹ jiste se najdou i takove co maji dobrou zkusenost..ale ja sama bych do studentky jiz nikdy nikdy nesla...
a nemyslim ze jsou nej pani kolem 50...ty zase az tak moc nestihaj🙂))) nej je podle me od 30-40 s vlastnimi detmi ktere si samozrejme sem tam muze privezt a pro deti je to aspon rozptyleni...jsem ted naprosto spokojena a mam k pani na hlidani absolutni duveru a to je hlavni