Přeplněné školky a návrat do práce. Co dělat?

zonja
1. dub 2009

ahoj,
začínám toto téma, protože je teď dost aktuální a těch, které mají tento problém je asi hodně, co tedy dělat, když vám dítě odmítnou vzít do školky? zvlášť se to týká těch špatně narozených, které v září nemají tři roky
někdo to řeší chůvou či soukromou školku, ale myslím si, že se najde dost maminek, které na podobnou alternativu nemají dostatečnou výši platu.
co teda se dá dělat? nastoupit na pracák? jak to pak v tom případě chodí? musím do pěti měsíců, jak jsem našla, nastoupit někam do práce? z čeho se počítá podpora? nebo si nechat dát pracovní volno? jak je to pak se sociálním a zdravotním pojištěním?
poraďte někdo, kdo s tím má zkušenost, prosím 😉 děkuji i za všechny, komu to pomůže 😉
myslím, že je to dost velikej přůšvih ☹

karotky
1. dub 2009

Kdy Ti končí MD? 😕

zonja
autor
1. dub 2009

příští únor, přihlášku do mš podáváme, do zaměstnání chci v září, luky by šel na pět dní do školky v měsíci, pokud ho vezmou a od února pak na celý den, no uvidíme, máme jen 10 volných míst ve školce, minulý rok nebyl problém, letos se uvidí 😒
pokud ne budu muset na ten pracák, ale to je pak řešení jen na pět měsíců, ne?? tj do začátku července a co pak až do září netuším 😒

karotky
1. dub 2009

A proč chceš jít do práce dřív?
Moje známá místo pro 3.letou holčičku nedostane,tak si myslí,že když půjde do práce o 2 měsíce dřív,že si pomůže. 😉

zonja
autor
1. dub 2009

mám možnost jít na ten den do práce, taky si tam trochu odpočinout a hlavně začít trochu obnovovat kontakty 😉 jednoduše mám pocit, že už doma magořím a tohle je dobrý důvod, jak utéct z toho blázince 😀
navíc, když bych chtěla do práce až jak mám, tj v únoru, tak by to asi bylo úplně bez šance, což je asi podobné jako ta známá 😉 😀 u nás teda takovej boj o místo není, jestli mi to nevyjde, tak to bude o pár dětí, uvidí se komu dají přednost 😀 😝

karotky
1. dub 2009

Takže,když Ti Lukášek v září do školky nevezmou,zůstáváš doma až do konce MD?
Co s tím má pracák společného,když se máš kam vrátit?

zonja
autor
1. dub 2009

do práce se mám vrátit v únoru, kdy mi končí md, když mi ho nevezmou, tak musím čekat až do září, což je 7 měsíců a jak se mám vrátit do práce s dítětem??? tak budu muset zůstat s ním doma, tj jít na pracák, nebo sedět zadara doma a platit si pojištění 🙄 což si fakt nemůžeme s hypotékou dovolit 😖

debra
1. dub 2009

ahojte,takže nie len v ČR ale aj u nas na Slov,je veeelky problem so skolkou,ja nastastie taky problem nemam,a hoci sm momentalne nezamestnana,dcerka mi do skolky od minuleho roka xodi,a hoci xodi do skolky na dedinu,maju veeela deti a od buduceho roka maju zobrat len 8 deti 😲 😲 a prihlasenyx je dost 😒 zoberu deti len tym matkam,co budu zamestnane....ani kamaratkinu dceru nevzali a to je predskolacka...podla mna mali uprednostnit skor tieto deti v predskolskom veku,ale vraj u nas uz nie je povinna predskolska doxadzka,tak neviem 😒

lubkaj
1. dub 2009

debra: Povinna predskolska dochadzka (1 rok) u nas je. Kvoli tomu ani predskolaci neplatia za skolku (iba za stravu) - aby sa rodicia nemohli vyhovarat, ze nemohli dat dieta do skolky, lebo na nu nemaju...

zonja
autor
1. dub 2009

u nás je to taky tak, přednostně se berou předškolní děti s trvalým bydlištěm, potom další ze spádových obcí a ty neplatí školkovné, pak mají brát děti maminám, co jdou do práce, pak teprve ty ostatní a z jiných vesnic.....

u nás ve februárovkách 2007 jsme tak na tom téměř všechny....hlavně ty z velkých měst, nejhorší je, že vám u zápisu rovnou řeknou, únoroví, jo?? tak to si ani přihlášku nedávejte a matko poraď si, že přijdeš o práci nikoho nezajímá 😢 😒

lubkaj
1. dub 2009

zonja: My sme tak dopadli minuly rok - maly je aprilovy (duben) tak som ho chcela od januara (leden) dat do skolky. Tiez nam povedali, aby sme si prihlasku ani nedavali...

zonja
autor
1. dub 2009

a jak jsi to vyřešila? jsi na pracáku?

lubkaj
1. dub 2009

Nie, maly chodi do jasli.

karotky
1. dub 2009

zonja,..................promiň,já Tě blbě pochopila.Myslela jsem,že chceš do práce nastoupit o půl roku dřív. 😅
Teď to chápu,jak si to myslela. 😉
Já budu podávat přihlášku teď a chci,aby mi Ádu vzali v dubnu 2010.Tak jsem zvědavá,jak dopadnu. 😖

janinah
1. dub 2009

a čo tak bombardovať otázkami ministerstvo a patričných zodpovedných ľudí? prečo je škôlok tak málo?aj na našom sídlisku jednu z dvoch škôlok zatvorili, v pozadí ktovieaké techtle-mechtle s budovou a už to pár rokov chátra a druhá škôlka,ktorá ostala je total preplnená ☹

karotky
1. dub 2009

janinah,.............než stačí obnovit zavřené školky,klesne porodnost a zase se začnou zavírat. 😅
Když už o tom mluví v TV,tak už o tom snad vědí všichni a jak je vidět,tak to nikoho nezajímá.Každý si myslí,že všichni rodiče malých dětí disponují babičkami,které jsou v důchodu nebo patřičnými financemi na zajištění chůvy nebo au-pair a tak není potřeba to řešit. 😀

zonja
autor
1. dub 2009

tak to jsou totální pitomci, když zvyšujou věk pro odchod do důchodu, tak asi babičky museji chodit do práce, ne 😠 brr, když já si myslím, že pokud obec chce, tak otevřít školku může, u nás se rozhodli, že letos otevřou znovu základku, jednotřídku a v září otevírají 😉
karotky: tak to jsem zvědavá, jak dopadnete, já před 2 roky problém s míšou neměla, je červencovej a vzali mi ho od května na těch pět dní v měsíci a to jsem byla na druhý mateřský 😕 😅 😀 a za dva roky takovej šrumec.
ale bavila jsem se s jednou maminkou, že prej tolik dětí tady nemá nastupovat, tak už to bude jen na ředitelce, komu dá přednost, jestli nám nebo z jiných vesnic, když by platili plný školkovný celej rok, pak vám dám vědět, jestli existují ještě neúplatní lidé 😀 😀

karotky
1. dub 2009

Tak ono taky zaleží na tom,jestli na to má obec finance v rozpočtu 😀

debra
1. dub 2009

lubkaj...tak preco kamaratke dcerku do skolky nevzali ked je predskolska u nas povinna?je to smutne,lebo vlastne nebude mat na skolku ziadne spomienky ked do nej vobec nebude xodit a ziadnyx skolkarskyx kamaratov 😔 popritom jedna skolka vedla v obci je uz par rokov zavreta 😝

lubkaj
2. dub 2009

debra: A nebolo privela prihlasenych predskolakov? Lebo podla vyhlasky 306/2008 Z.z. §3 bod 2 "Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku..."
Ta vyhlaska sa da najst na http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/...

lubkaj
2. dub 2009

debra: To prednostne prijimanie je aj priamo v zakone 245/2008 Z.z. v zneni neskorsich predpisov §59 odsek 2.
Ale vyzera to tak, ze ta povinna predskolska dochadzka sa donho napokon nedostala... V kazdom pripade, 5-rocne deti musia zo zakona prijat prednostne a taisto zo zakona to maju zadarmo (poplatok za skolku, nie stravu).

debra
2. dub 2009

lubkaj tyx predskolakov maju vela a uprednostnovali len deti zamestnanyx mam ale aj tak... 😖 mozno keby xodila aj tento rok tak ju nexaju,maju 20 prihlasenyx a z toho maju len 8 zobrat,lebo len 8 deti odxadza do skolyv roku 2009 v sept...

lubkaj
3. dub 2009

debra: Ak su aj ti 8 ktorych beru predskolaci, tak potom toho asi vela nezmoze... Ale ak je niekto z nich mladsi ako 5 rokov, tak zo zakona by mali uprednostnit kamaratkinu dcerku.

Inak, HROZNE tazko sa cita, ked pises x namiesto ch...

krejcirice
3. dub 2009

Ahoj
já mám podobný problém ☹
s prvním snyme sem měla ten problém je narozen v dubnu přihlášku jsem dala v březnu i s tím že oba rodiče pracují + sem byla na rodičovské ale chodila k tomu do práce
člověk by řekl že mi ho od září to mu bylo 4 a 5 měsíců vezmou ne nevzali až v řijnu mi ředitelka volal že se uvolnilo místo a kluka mi tím pádem vzali hurá

no a ted další problém
mam druhého syna je narozen v březnu
a to bude ten problém znova
jenže + pokud mi ho hned v dubnu kdy mi končí rodičovská nevezmou (jako že určitě už ted nevzali 40 dětí)
tak budu muset na pracák jenže tam nedostanu ani korunu protože sem před tím rok nedělala a ke všemu sem slyšela že ten kdo jde se nahlásit na pracák tak si musí hledat práci a to s dítětem doma nejde
taky bych mohla brát na sociálce podporu než mi kluka vezmou do šklky ale je tu problém co jsem teda slyšela počíta se příjem rodiny
teda i partnera plat ten je ale kolem 23 000,-
a životní minimum 4 člené rodiny je prý kolem 10 000,- a to přítel na to má a tak nebudu mít nárok na nic
jenže nájem máme kolem 6500,-+ dost vysoké splátky na půjčky ale to myslím sociálku nezajímá prý i někomu řekli že to je jejich problém že mají hypotéku či půjčky

chci se zeptat máte také takové problémy?

debra
4. dub 2009

lubkaj z tyx 20 prihlasenyx sm zistila,ze je 13 predskolakov 😒 noo ja uz daaaavno pisem namiesto ch - x.Pisala a stále pisem to tak i v smskax... 😀 a skracujm casto slova,uz sm si na to zvykla,a veľa znamyx a kamaratov to uz odo mna odkukalo 😵

zonja
autor
4. dub 2009

ahoj krejci, tak to jsme na tom úplně stejně a to je teda naprostej průser.neb, co píšeš jsem vůbec netušila, jsem myslela, že můžu na ten pracák a že dostanu aspoň 6 tisíc, bez nich budeme v prdce, jak píšeš taky, my máme hypotéku a jak ji splatíme netuším, odkud jsi přesně? písni kdyžtak do ip 😉
ten stát mi fakt se.. hlavně že píšou, že lidi nechtěji makat, a ty kteří chtějí ani vlastně nemůžou, no. to je fakt na pytel 😖 😠

karotky
6. dub 2009

Ahojky!
Dnes jsme byli podat přihlášku,otevřela nám strašně milá p.ředitelka,která mi všechno do detailu vysvětlila(výhody/nevýhody) a za týden si mám přijít pro psaníčko s tím,že nás určo přijmou a 9.července bude oficiální přivítání pro děti. 😎
Udržovací poplatky se platí na všech školká,bohužel. ☹ Tady by to dělalo 210kč/měsíc a prý je škoda to platit a být s ním doma,takže od září se Adámek začne seznamovat s dětmi(rodičák mi krátit stát nebude,protože je to tak uzákoněné 🙂 ).Jelikož letos otevřeli třídu navíc,tak školkovné i s obědy dělá 350/měsíc. 😕 😵
Tak Vám děvčata držím palce,ať dopadnete při nejmenším podobně jako já. 😵
Mějte se

zonja
autor
6. dub 2009

karotky, tak to je úžasný, moc vám to přeju, aspoň někdo má štěstí a není to všude úplně ztracené 😉 😵 tak budeš mít aspoň chvilku oddech, 😀 nebo půjdeš hned do práce? 😖 😀

karotky
6. dub 2009

Zonja.....................Dej pokoj. 😀 Já si chci MD užít až do konce. 😅
Akorát nevím,jak ho tam začít dávat,aby z toho neměl trauma.Uvidíme,jak se mu tam bude líbit,až tam půjdeme na tu vítačku. 😅
Ale určitě to nebudu lámat přes koleno.Chctěla bych,aby si tam zvyknul postupně a nechodil tam s odporem.

kristi
6. dub 2009

karotky, tady se udrzovaci skolkovne neplati. U nas pry snad mi ji vezmou - teda ted mi prijde vyrozumneni, ze od zari ne, ale od brezna snad. Pry se od nas z Phy 2 hodne lidi stehuje ( drahy mestsky byty apod.) hodne cizincu, ktery maji decka v soukr. skolkach, takze myslim, ze to vyjde. navic my tu bydlime, muz tady ma praci a ja se taky budu snazit praci najit v miste....

jako nechapu, jakto ze v Picich mista jsou....

karotky
7. dub 2009

Kristi,...............no,neblbni.A já si myslela,že je v Praze největší tlačenka. 😅
Tady totiž(jakmile se zavedla 3.-4.letá MD)skoro polovinu školek zrušili a už tak 2 roky se tu rodí o 100 péro. 😅
Ředitelka mi včera říkala,že letošek bude v pohodě,ale příští rok to bude marast.Ptala jsem se jí totiž,jestli se to dá vyrušit,kdyžbych náhodou otěhotněla a ona mi na to řekla,že ano,ale Adama už tam tím pádem nepřijmou nikdy.Musela bych si pro něj hledat jinou školku a to se mi nrechce. 😖
Máme jí přes barák a už vidím mýho manžu,jak ráno s Adamem jezdí přes celé město do jiné školky. 😅
Bude rád,když ho vypraví sem. 😀