S batoletem na dlouhý let letadlem - nebo ho radši nechat u babičky doma?

mysonka
28. čer 2009

Milé maminky, máme možnost letět na podzim na deset dní do Japonska. To bude našemu raráškovi dvacet měsíců. Let by trval 14 hodin. Máte některá s tak dlouhým letem zkušenosti? A s přelétáváním časových pásem? A užije si vůbec takový výlet, nebo je lepší nechat ho doma u babičky, kde se mu sice bude stáskat (a nám taky), ale nebude muset absolvovat let, změnu času atd. (změnu podnebí ne, je to zhruba ve stejné nadmořské výšce a zeměpisném pásu). ???? Poraďte, moc prosím. Nevím, jak se mám rozhodnout.. 😖

trixi
28. čer 2009

mysonka, tu je niekolko tem, kde je pisane aj o dlhych letoch s babatkami, urcite tam najdes rady, ja mam skusenosti s dlhymi cestami lietadlom a rovnako starym miminom.

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

mysonka
autor
28. čer 2009

Díky, koukala jsem na to, ale nikde jsem nenašla, jestli rok a tři čtvrtě staré dítě ustojí (usedí?) tak dlouhý let v letadle. Doma jsou dva názorové tábory - jeden, že je to mučení dítěte a spolucestujících, druhý, že když to zvládnou rodiče a když dítě zabaví, tak žádný problém a že si cestu může užít (když je to navíc chlapeček a baví ho autíčka, vláčky...). A na to stýskání jsou taky dva takhle vyhraněné názory - jeden, že sobecky necháme doma chudinku dítě, které se usouží, a druhý, že ohleduplně nevystavíme dítě dlouhému náročnému cestování, které by ho stejně nebavilo a ze kterého by možná i onemocnělo (angína a tak, třeba klimatizace, blinkání ze změny časových pásem....). No a já jsem z toho totálně zmatená a nevím, k čemu se přiklonit. A ta příležitost do Japonska se těžko bude opakovat, letěli bychom totiž ke kamarádce, která je tam s manželem a dětmi jen do listopadu (pracovně) a neplánují, že by tam pracovali zase.

jahodka11
28. čer 2009

mysonka, nemam cas sa rozpisovat, ale ja som za to, ze kam idu rodicia, ma ist aj dieta🙂 a v lietadle sa da aj chodit a tak..takze si myslim, ze to nebude az take hrozne...a mozno to nakoniec zvladne lepsie ako vy🙂
uzite si vyletik vsetci spolu! 🙂

maart
28. čer 2009

Mysonka a je maly na babicku zvykly? Ja si totiz myslim, ze si to v Japonsku uzijete lip bez nej....jestli je s babi v pohode a ona rada pohlida, tak bych ho k ni v klidu "soupla". Asi se vam styskat bude, ale zase budete tak zaneprazdneni, ze to rychle utece. Urcite by let zvladnul, ale pripada mi to naprosto zbytecny, aby se s vama takovou dalku trmacel. Tot muj nazor 😉 ...par dni u babicky, juj bude mu fajn 😵 .

trixi
28. čer 2009

mysonka, ja mam skusenosti. Ano, dieta to zvladne, je to vsak ovela namahavejsie pre rodicov. Ziadny oddych, ale stale v pohotovosti, aby dietatu nic nechybalo, aby bolo v pohode. V pohode bude, ked bude citit, ze aj vy ste v pohode, ze ste spolu a nic mu nehrozi. Ja som po takom lete vzdy vycucnuta, ale dieta v pohode. Neletela som sice do Japonska, ale do Canady na zapadne pobrezie. Takze odlet z Viedne-pre nas je to odchod z domu cca o 4 hod. skor ako je odlet lietadla, let do Frankfurtu alebo Londyna - t.j. podla mesta cca 2 az 3 hod., vo Frankfurte cca 3 hod. cas na odlet dalsieho lietadla, let do Vancouveru cca 10. hod. Nastastie tam to uz domov mame necelu pol hodinku. Ked si spocitas, kolko sme na ceste, tak je to skutocne vycerpavajuce. Ja uz vo veku 20 mesiacov by som kupovala letenku aj pre maleho, pretoze je uz velky na tu skladaciu postielku co je v lietadle a mat ho cely let na kolenach je skutocne vycerpavajuce. Nosime so sebou vzdy nejake nove hracky, knizku, tiez hracky ktore zboznuje a samozrejme DVD prehravac s jeho oblubenymi rozpravkami. Poznam maminy, ktore daju pred letom stvrtku kinedrylu a dieta cestu prespi, hoci ten kinedryl nie je vhodny pre tak male dieta. Ale to uz robi kazdy tak ako si mysli, ze je spravne. Co sa tyka ochorenia z lietadla, vzdy treba posilnit imunitu, ja davam zvysenu davku C-vitaminu tyzden pred odletom, homeopatika - oscilococcinum. Tazko takto povedat, ci dieta ochorie, moze a nemusi. Este je dolezite na ako dlho by ste leteli. Pri zmene casoveho pasma - moja skusenost - dieta potrebuje cca 3-4 dni na aklimatizaciu, takze urcite by som nesla na menej nez 3 tyzdne aby z toho dieta nieco malo. A nielen dieta, ale aj rodicia.To su moje skusenosti, mozno sa najdu maminy, ktore maju ine, pretoze kazde dieta je ine a kazde dieta moze cestovanie znasat inak. Este zalezi aj na tom, ci je dieta zvyknute na cestovanie. Nasho Mateja nosime vsade so sebou. Nebol s nami len raz, ked som isla na otocku na specialne vysetrenie do Prahy. A to som bola ako bez ruky.

niki2
28. čer 2009

Dite to urcite zvladne, horsi to bude pro rodice, behem cesty ho zabavit. My jsme absolvovali dlouhou cestu, kdyz bylo malemu 10 mesicu. Spis bych si polozila otazku, zda to pro nej do Japonska ma vyznam? My jsme tenkrat cestovali na Floridu, takze byl u more, v bazenu, na prochazkach, v parku...
Nevsimla jsem si, na jak dlouho se chystate, docela bych uvazovala o tom, nechat ho doma.

mysonka
autor
28. čer 2009

Díky moc všem, co jste napsali. Ještě si to musím nechat všechno projít hlavou. Letěli bychom tak na 10 dní a jestli jsou potřeba 3 až 4 dny na aklimatizaci, tak to bude i tak trošku náročné. Díky Trixi moc za konkrétní tipy na let, to se hodí i na kratší trasy 🙂. Babičku má moc rád a babička má zahradu, takže zábavy je u ní spousta, ale ještě s ní nebyl sám přes noc (což vyzkoušíme teď v červenci). Jinak malého bereme všude s sebou, ale nejdále jsme byli loni (8 měsíců věk při cestování) autem v Chorvatsku = 15 hodin v autě, a zvládl to v pohodě, protože to z poloviny prospal a z poloviny jsme ho zabavili a dělali zastávky atd. Teď běhá, hraje si, zkoumá dveře/okna/kliky/čudlíky.....je prostě mobilnější a čilejší a vůbec. Jestli má pro něj Japonsko význam, to si taky kladu jako otázku. Napadá mě, že pro něj by to mohlo být zajímavé, že s námi bude vidět nové věci, krajinu, auta, moře...ale půl dne vždycky asi budeme na cestě (vlak, chůze = jízda v golfkách, ty naštěstí má moc rád), půl dne budeme někde koukat a prhlížet = možnost najít hřiště a pohrát si. Uf. Bojím se, aby se neotravoval celou cestu, nefňukal ve vlaku a nakonec nechytil chřipku z klimatizace (kámoška mi psala, že klimatizované je tam všechno).

jahodka11
28. čer 2009

baby, ale tak povedzme si otvorene....kedy si my odpocinieme? az ked deti vyrastu......tak ja by som ich urcite brala zo sebou.....ako pisala trixi, bude to namahave, ale da sa.... 😉
a co si mysli manzel? my maminy to asi moc riesime, nie? 😉

mysonka
autor
28. čer 2009

Manžel to nechává na mně. Asi si něco myslí, ale tají mi to. 😒 Jasně, že to řeším. Malý dokáže hrozně usedavě plakat a umí se strašně leknout.

konja
28. čer 2009

mysonka: já sice s dětma takhle daleko neletěla, ale řeknu ti jak bych takovou situaci řešila já - nechala bych malého u babičky! Je ještě mrňousek, let je dlouhý, náročný, jak píšeš klimatizace je všude, potřeba na aklimatizaci 3-4 dny atd. ale co je hlavní - on bude mít z Japonska úplný prd. Je ještě malej aby měl pojem z toho, že je v Japonsku, až bude větší tak si z toho nebude nic pamatovat, ty s manžou budeš z letu určitě unavená, do toho péče o unavené děcko atd. Když ho necháš doma tak ani ty ani manžel a ani děco žalem za deset dní neumřete, malej bude mít prázdniny u babičky, spoustu zážitků, babička nadšená, že u ni vnouček prázdninuje a ty si s manžou uděláš prima dovolenou v Japonsku, užijete si to, budete se soustředit jen na sebe a domů se vrátite od dítěte odpočatí a hlavně na něj natěšení. Já bych to využila jako dovolenou jen vás dvou, určitě vám to prospěje a i malému. Bude mít nové zážitky s někým jiným než jsou rodiče, bude se na vás těšït atd. Já bych ho nechala doma, nevidím v tak daleké cestě smysl pro tak malé dítě 🙂 A píšeš, že malému se bude u babičky stáskat, to je možné, ale není to spíš tak, že stýskat se bude tobě?Takovej ten hlodavej červíček - zvládne se o něho postarat?Co když ho bude bolet bříško, co když se mu něco stane, co když onemocní a ja tam nebudu? Nezlob se, já to nechci zveličovat,ale jen jsem si vzpoměla na jeden případ od nás z rodiny, kdy mminka své pětileté dítě ještě ani jednou nenechala spát u babičky protože holka je ještě malá, plakala by, nenajedla by se,umřela by, protože všichni jsou úplně neschopní se o dítě postarat, zvládne to pouze ona atd. Stačí aby jela sama na nákup a zvládne desetkrát zavolat jestli je vše v pořádku, trpí chorobnou představou, že bez ní dítě umírá 😅Ale to je jen vsuvka pro pobavení 😉

jahodka11: ano, rodiče si úplně odpočinou až když jim děti vyrostou, ale i tak potřebuje rodič jednou za čas aspoň nějakou dobu na to být sám bez dětí. Stejně tak jako si někdy potřebuje odpočinou manželka od manžela (jede třeba na hubnoucí dovolenou s kámoškou), manžel od manželky (jede s kámošema na týden rybařit - to jsou jen příklady, které mě teď napadaj 😅 ), tak si potřebují rodiče i od děti na chvilku odfrknout a stejně tak děti od rodičů. Ty máš ještě mrňouska, ale až bude větší nebo budou dva, tak věř, že nastanou situace kdy by si se radši nechala vystřelit na měsíc 😀 Já mít možnost odjet sama na dovolenou tak jedu hned! A z dovči se budu vracet šťastná, spokojená, odpočatá a hlavně natěšená na moje dvě dětičky 🙂

labell
28. čer 2009

konja: výborně napsané!! 😉 😵

majenka
28. čer 2009

Já osobně bych takhle malé dítě 10 dní u babičky nenechala...ale ani bych ho nebrala na tak dlouhý let. Oželela bych raději dovolenou, byť v Japonsku (jela bych někam blíže). Chápu sice, že je to lákavá příležitost, ale já osobně bych si dovolenou bez dítěte neužila 😉 . Ale pokud bych si nutně musela vybrat z těch dvou možností, brala bych dítě s sebou...

jahodka11
29. čer 2009

konja-suhlasim, ale aj mysonka ma male dieta a to by som same tak dlho nenechala....ked tak manzelovi a isla by som sama...inak nie......neskor, ako pises, jasne, viem, ze sa budem tesit, ked pojdu moje deti k dedkovi...ale to mame este daleko 😉 takze oddych ma este len caka 🙂

jabber
29. čer 2009

Nechala bych prcka doma, vždyť už mu budou skoro dva roky, jestli je na babičku jen trochu zvyklý, tak po vás ani nevzdechne 😎 😉 A jestli není, tak to do podzimu ještě máte čas napravit 🙂 Prcek si takový výlet neužije vůbec, neocení ani v nejmenším, že je v Japonsku 😀 A ani vy byste z toho Japonska nic neměli, všechno byste museli podřídit malému 😅
Jako let by asi zvládl, když jsme letěli do Thajska, tak s námi bylo v letadle roční dítě, ale tahat ho tak daleko na pouhých 10 dní......a navíc, když chci něco vidět a poznat....
A Japonsko bych si ujít nenechala 😉

bihan
29. čer 2009

Mám skúsenosti s tak dlhým letom, takže dieťa to v pohode zvládne, aj 20 mesačné dieťa sa vyspí v tej "bedničke" a stále lepšie ako na sedadle, naposledy som Sáru dokonca musela budiť, lebo nám niesli raňajky 😅
Fakt je, že je to príšerne náročné pre rodiča - starať sa o krpca, batožinu, pitie, jedlo, hračky, knižky, oblečenie...

No na 10 dní by som so sebou dieťa na tak dlhú cestu určite neťahala práve kvôli tomu, čo spomínala trixi.. náročná cesta, čas na vyrovnanie sa s čas. posunom, zmena prostredia, nie ideálne podmienky na oddych.. jednoducho užite si to všetci a dieťa nechajte babičke 😉

binki
29. čer 2009

mysonka, taky bych nechala malého u babičky, když to jde...náš nejdelší let byl 7 hodin, s časem stráveným cestou na a z letiště to bylo půl dne...letěla jsem sama, bylo to náročné pro nás oba, zabavit ho, jak píše bihan, ten týden nestojí za to, alespoň já potřebuju 2 dny, abych se z takové cesty vzpamatovala a prcek taky

konja
29. čer 2009

dvacetiměsíční dítě je už dost vleké na to aby zvládlo být deset dní hlídané u babičky. Když byly malému dva roky, letěla jsem s manželem na 14 dní do Egypta. Malej prázdninoval u babičky a bylo to naprosto v pohodě. 😉

certica
29. čer 2009

ja osobne, keby som sa uz rozhodla ist, necham babo radsej v klude doma, nech si uzije babku a naopak. ono z toho vyletu v takom veku aj tak nic nema

janinah
29. čer 2009

hocičo sa môže stať,ja by som nikam nešla,Japonsko nejaponsko ,ak niekam ísť,tak podľa momentálnych okolností,čiže pre mňa to znamená celá rodina a blízko-krátka cesta

bihan
29. čer 2009

Janina, veď to.. najradšej ani nevystrčiť päty z domu a dúfať, že na teba nepadne skriňa 😉

jabber
29. čer 2009

bihan 😀 😀 😀 anebo lustr, ten už nám jednou spadl 🙄 😀

konja - tak to přesně máme letos my, v říjnu 14 dní Egypt 😵

llllucka
30. čer 2009

Taky bych dítě nechala doma.A pokud ho vzít sebou,tak program podřídit dítěti a ztn. vynechat to neustálé cestování po Japonsku.A nebo oželet dovolenou.To si už každý musí rozmyslet sám.

babatko88
1. črc 2009

ja by som teda malého doma nenechala, ked už ho mám, tak s ním zvládam aj dovču, nie? samy ste mali chodiť, keĎ ešte nebol na svete... treba mu len spraviť do lietadla nejaký program a je to, my sme leteli s 11mesačným synom cca 8h a v pohodke, trochu si pospal, popozeral a bolo dobre

tomasek06
3. črc 2009

Já bych jela sama s manželem. Oddych je třeba.

ronie
4. črc 2009

jéé to bych jela hned a rozhodně bez dětí 😀 😀 😀 kdyby to jen trochu šlo 😀 😀 jojo děti sme si udělali, milujeme je a věnujeme jim 100% času, lásky, sakra tak proč si kapánek neodpočinout a nezrelaxovat se pro další rozdávání se...Jediné co by u mě hrálo roli je vztah dítěte k babičce a ochota babičky, Oliver by to v pohodě zvládnul, měli bysme problém ho dostat domů 😀 Jenže my máme ještě Julču a to už bych mámě udělat nemohla, tak snad příští léto už pohlídá oba raubíře 😉

kristi
8. črc 2009

my jedeme pristi stredu sami dva az do soboty na Ibizu, Mia bude u babicky 🙂 ja bych 20m prcka rozhodne nechala doma

ivis
8. črc 2009

Určitě leťte, taková nabídka se nemusí opakovat, a malého nechte doma, bude mu tam lépe.
Myslím, že neznamená, když máte dítě, že s ním musíte být 24h denně, nejsme otroci, jsme přeci matky 😉

laculik
8. črc 2009

Ja by som nechala maleho doma u babicky. Nic nebude mat z Japonska, je ste malicky. A vy si to naplno s nim neuzijete. Keby ste mali ist apson na dva tyzdne k moru, klasicku rodinnu dovcu, tak je to ine. Ale budete tam vela spoznavat a aj cestovat. Aj ja mam skusenosti, ze pri dlhom lete dietatko nema problem, rodicia su na tom vzdy horsie 😝 . My si raz za rok doprajeme aspon tyzden dovolenky bez deti. Je to super, venovat sa konecne len jeden druhemu, a tesit sa po tyzdni na deti. Ja nezastavam "opiciu lasku", non stop byt s detmi, vsetkeho vela skodi. Moji rodicia chodievali na "svoju" dovcu tiez bez nas, ked sme boli malinki a starali sa o nas laskave babicky a vsetko bolo ok.

renca3
9. črc 2009

absolutne si neviem predstavit viac-menej poznavaciu dovolenku s dietatom. ked sa rozhodnete ist, tak bez maleho. u nas by nebol problem len let, ale cely pobyt a presuvanie sa po krajine by bol velmi vycerpavajuci.

my osobne nechodime na dovolenky bez det,. ale vyberame len pobyt pri mori. 😎
nasich synov by vlastne ani stari rodicia nezvladli. su to veeelmi zive deti. 😝

jabber
28. črc 2009

mysonka - tak jak ses rozhodla? 🙂