• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Budou nam 2 roky aneb deticky z listopadu 08

(Zamčená)
6. března 2011 
koláč mi chladne ted ho zkusím nakrájet a okusit....snad nebude hnusný! :sweat_smile:
28. lis 2010 ve 13:07  • Odpověz
je moc sladký :( dala jsem tam moc té marmelády ajajaj...
28. lis 2010 ve 13:09  • Odpověz
autor
@meleri chybama se clovek uci... priste bude perfektni :wink:
28. lis 2010 ve 13:22  • Odpověz
jo to máš pravdu :( no nevím jestli do toho ještě půjdu...akorát příští týden musím upéct ty čerty, a tam se bohudíky marmeláda nedává jen se musí udělat takové válečky a z nich jakoby postavičky tak to snad půjde.....štve mě to že sem tam dala moc marmelády. :angry:
28. lis 2010 ve 13:26  • Odpověz
autor
@meleri jako pernicky?
28. lis 2010 ve 13:54  • Odpověz
@mamkamarketa nene z toho kynutého těsta jako je ten frgál, podobné, se dělají ti čerti. je to zvyk na Moravě teda, nevím jestli to máte taky.
28. lis 2010 v 19:00  • Odpověz
autor
@meleri prave jsem o tom nikdy neslysela :sweat_smile:
28. lis 2010 ve 20:03  • Odpověz
aha no u nás je to aspon v rodině taková tradice, pekla to pro nás babička, pak mamka, no a ted je řada na mě..:slight_smile:
28. lis 2010 ve 20:05  • Odpověz
@meleri - kynuté těsto nezamražuj, to se zničí, kvasnice pak nefungují jak je zamrazíš :frowning2: zkus si vypočítat poloviční dávku na příští pečení :wink: o pečených čertech jsem taky neslyšela, ale já nejsem z Moravy :slight_smile:

jinak stromeček se u nás zdobí na Štedrý den, dopoledne, je to tradičně práce tatínka, ale já mu do toho ráda kecám :sweat_smile: :dizzy_face:
28. lis 2010 ve 20:14  • Odpověz
@eyael aha tak to jo..poloviční dávka snad nebude problém anebo toho prostě bude víc :sweat_smile:

u nás taky zdobíme až na štědrý den a byla to moje a taťkova práce, ted asi s manželem sami a malý bude pomáhat...:slight_smile:

a děláte někdo ty lodičky jak to vlastně je? že se všechny dají do kádě se svíčkou a která se dotkne strany tak to něco znamená ale už nevím co?
28. lis 2010 ve 20:16  • Odpověz
na netu se dá najít opravdu všechno :grinning:
Mikulášské pečení
- na mikulášskou nadílku (v předvečer 6.12.) se připravovalo speciální pečivo
- jedná se o figurální pečivo určené především pro děti
- z kynutého těsta se pekl tzv. páni a bandury a ze speciálního preclíkového těsta matičky, čerti a mikuláši
- toto pečivo se nepřipravovalo jen u nás, ale i v okolních zemích (v Itálii pod názvem - Pupazzo, v Německu pod názvem Hefeteigmann nebo také Weckmann, ve Francii pod názvem bonhomme nebo manala či mannala, v Lucembursku nese toto pečivo název Boxemännchen ...)
- kynuté pečivo postupně ustoupilo tradičním perníkům a v dnešní době na něj téměř nenarazíme
http://domacipekarny.dama.cz/zajimavosti_historie_peceni.php?d=251
je tam i recept

28. lis 2010 ve 20:17  • Odpověz
@eyael jojojo to je ono babička vždycky říkala "bandura". a nebo pak pekla mikuláše, ale pro nás byla bandura ten čert, tak nevím co to znamená to slovo...tady se peče něco podobného ale z "pískového těsta" nevím jak se to česky řekne ale vypadá to dost podobně, tady tomu říkaji suisse.
28. lis 2010 ve 20:20  • Odpověz
to je ten odsud..
28. lis 2010 ve 20:23  • Odpověz
bandur je voják, pokud se nepletu :wink:
28. lis 2010 ve 20:29  • Odpověz
Je velmi důležité, aby si svou lodičku každý zhotovil sám. Při věštbě můžeme položit jakoukoliv otázku týkající se lásky, rodiny, práce, úspěchů, majetku atd...
Smí se položit jen jedna jasně formulovaná otázka a to v okamžiku, kdy budete v lodičce zapalovat svíčku a spouštět ji na vodu.

Co znamená konkrétní chování lodičky?
zůstala u břehu - v příštím roce žádné změny, vše zůstane při starém
se hned potopí - jakákoliv snaha zlepšit svou situaci bude marná
se při plavbě dotýká jiné lodičky - láska a přátelství
utvoří kruh s ostatními - bezproblémové soužití, vzájemná úcta, přátelství a tolerance
se ocitne uprostřed ostatních - majitel lodičky potřebuje ochranu a pomoc, je zranitelný a citlivý
se ocitne mimo kruh - majitel v nadcházejícím roce rodinu opustí
se točí v kruhu - nerozhodnost, nevíte co od života chcete
se zhasnutou svíčkou - neupřímnost, komplikovaný citový vztah
sama dopluje k druhému břehu - získáte, po čem toužíte
28. lis 2010 ve 20:31  • Odpověz
ale vypadá hezky, jen by pro mě bylo asi složité vytvarovat tu postavičku, na to bych si tedy netroufla!
28. lis 2010 ve 20:35  • Odpověz
jinak tedy taky vůbec nevim, co v příštím týdnu uvařit. Jen pondělní večeři mám jistou - udělali jsme si radost a koupili telecí, takže budou telecí plátky s parmskou šunkou a šalvějí a k tomu šťouchané brambory a rajčatový salát. Jenže ty ostatní dni teda netuším :frowning2:
28. lis 2010 ve 20:49  • Odpověz
autor
@eyael dekuji za info :wink:
teda vy si zijete. ty si povolanim kucharka nebo je to jen velky konicek?
28. lis 2010 ve 21:03  • Odpověz
@mamkamarketa - no jo, žijeme si nad poměry :grinning: když jsem manžovi sdělila, kolik ty tři plátky stály, šel do kolen :grinning: ale jednou za čas to snad rodinný rozpočet přežije, no ne? :wink: Mě vaření baví, naučila jsem se vařit asi proto, že mám mlsný jazýček :grinning:
hodně je to zásluha mojí mamky, ta nás k tomu od malička vedla, pomáhala jsem jí v kuchyni snad od narození :slight_smile:
28. lis 2010 ve 21:18  • Odpověz
autor
@eyael doufam,ze te to neurazilo. myslela jsem to tak, ze spis si zijete ve smyslu, ze takhle rozmazlujes rodince jazycky :slight_smile:

koukam,ze asi i @silerovav mela baby, nebo odesla do soukrome skupiny
28. lis 2010 ve 21:31  • Odpověz
@mamkamarketa - však ty taky vaříš ne? Přeci nejste o hladu, něco jíst musíte :wink:
28. lis 2010 ve 21:31  • Odpověz
autor
ja jsem se tak nechala unest vanocema,ze uz mame vyzdobu i stromecek :grinning: :sweat_smile:
moji rodice (specialne mama) postavila stromecek 23.12. ale protoze se ji kazdy rok "povedl" tak byla schopna na Velikonoce vymenit vanocni ozdoby za vajicka. Vazne, bezne sme ,meli stromek v breznu. do ted si pamatuju,ze jsem se desne stydela si domu prevest kamaradku. desne jsem se stydela :pensive: tak proto to chci jinak :grinning:

damy, ja se loucim udelala jsem si kakao a jdem s manzou zalehnout a koukat na nejaky vanocni filmik :grinning: :slight_smile:
dobrou
28. lis 2010 ve 21:36  • Odpověz
autor
@eyael varim,ale takhle pro gurmany rozhodne ne :grinning:
28. lis 2010 ve 21:37  • Odpověz
@mamkamarketa - ne vůbec ne, neurazila, přišlo mi to vtipný :sunglasses: je fakt, že tenhle recept na telecí plátky je od Zdenka Polreicha, dostala jsem od mužíčka k narozeninám jeden z kurzů v jeho kuchařské škole. Byl to úžasný zážitek, víc než 5hodin vaření a zajímavého povídání od předních kuchařů. Vařili jsme tři celé chody a taky jsme si za odměnu snědli ty naše výtvory. Kdo si to uvařil hnusný, tak si to taky hnusný snědl :grinning: ba ne, všichni to měli moc dobrý, povedlo se to výborně!
28. lis 2010 ve 21:43  • Odpověz
@mamkamarketa - velikonoční vajíčka jo? to muselo být zajímavé :grinning: přeji dobrou noc, já dneska taky zalehnu brzy...
28. lis 2010 ve 21:45  • Odpověz
Ahojík holky,můžu se k vám přidat? Asi už tu většina dětí oslavila druhé narozeniny,tak všem mooooc gratulujeme :dizzy_face: Můj syn Honzíček se narodil 30.11.2008,takže nás oslava teprve čeká :slight_smile:
29. lis 2010 v 00:05  • Odpověz
@eyael jeee, to je dobrej darek! Jaky to bylo? A myslis, ze je to opravdu uzitecny? Jasne, naucis se aspon ten dany recept nebo i nejake obecne dovednosti, napr.krajet cibuli? :wink: Jsem zvedava, ale Pohlreich je fajn, teda aspon v televizi :wink:
29. lis 2010 v 09:17  • Odpověz
autor
@andilek261 vitej
holky to jsem snad jedina netehotna?
29. lis 2010 v 10:14  • Odpověz
eyael,
děkuju za to k těm lodičkám, to je pěkné....tady ti čerti tady je nikdo nepeče to se tu prodává v pekárnách....jak tak zhodnotím ten můj včerejší koláč tak musím říct že je to teda fuška...uvažuju že koupím toho francouzského čerta a bude....místo toho upeču to linecké a budu mít klid...Sam to včera krásně jedl ten koláč a dneska už ho nechce.. :confounded: tak co s tím ted....já to nemůžu zas tak moc jíst pálí mě z toho žáha..tak snad manžel...

hele tak uvařte guláš nebo boloňské špagety! to je ňam a i dětem chutná.... :slight_smile: já musím počkat až budou prachy po výplatě a koupím nějaké lepší maso a udělám právě guláš ve čtvrtek a to zbyde na dva dny vždycky..a druhý den je nějak lepší..
29. lis 2010 v 11:00  • Odpověz
@andilek261 ahoj! to jste ten listopad stihli tak tak, co? Na zitra prejeme vse nej! a gratulujeme k mimi, trochu zavidim ten lidstejsi rozestup :wink:
29. lis 2010 v 11:07  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.