• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Domácí porod- pomoc s bakalářskou prací

(Zamčená)
22. ledna 2010 
Ahoj všem,
pracuji na bakalářské práci: Porod v podmínkách zdravotnické záchranné služby Praha, jejíž součástí je i výzkum. Jelikož nejezdíme jenom k porodům v různém stádiu- ( i "nestihnutým" :slight_smile: )ale i domácím porodům, zabývám se ve výzkumu právě plánovanými domácími porody.
Každému, kdo pomůže a dotazník vyplní velmi děkuji! (dotazník vyplňte buď zde, jako reakci, nebo interní poštou, případně na email: sternovam@seznam.cz )

Dotazník
Dobrý den, dostává se vám do rukou anonymní dotazník, mapující tématiku domácích porodů. Pakliže jste nerodila, vyplňte prosím podle vašeho názoru. Pro odpovědi použijte možnost ano, ne, nevím. V první otázce použijte číslici, v otázce druhé zkratku: ZŠ, SOU, SŠ, VOŠ, VŠ.
Za vyplnění děkuji!
Michaela Strnadová, DiS- studentka 3. ročníku bakalářského studia Urgentná zdravotná starostlivosť

1. Kolik vám je let?

2. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání je?

3. Vaše vzdělání je zdravotnického směru?

4. Zajímáte se o problematiku domácích porodů?

5. Již jste rodila?

6. Rodila jste, nebo máte v plánu rodit v porodnici?

7. Rodila jste, nebo máte v plánu rodit doma?

8. Vaše zkušenost s porodem v nemocnici je pozitivní?

9. Vadí vám medikamentózní vedení porodu?

10. Vadí vám provedení episiotomie (nástřihu hráze)?

11. Jsou adeptky pro porod doma vybírány pečlivě?

12. Je možné vybrat skutečně vhodnou rodičku pro porod doma?

13. Je porod doma rizikový sám o sobě?

14. Je možné, aby u porodu vedeného doma byla včas rozpoznána hrozící komplikace?

15. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany matky?

16. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany plodu?

17. Rodička je dostatečně informována o možných rizicích spojených s domácím porodem?

18. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc matce v případě komplikací při domácím porodu?

19. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc dítěti v případě komplikací při domácím porodu?

20. Je nutná i minimální asistence lékaře u porodu?

21. V případě výskytu komplikací u domácího porodu je dostupnost erudované pomoci v přijatelném časovém limitu?

22. U žen, které se rozhodnou rodit doma jsou očekávané zážitky spojené s domácím porodem převyšující nad „obavami“ z možných rizik?

23. Je lepší rodit doma?

24. Je lepší rodit v porodnici?

25. Je bezpečnější rodit doma?

26. Je bezpečnější rodit v porodnici?
29. říj 2009 ve 21:29  • Odpověz
ahojky, máš to tam :slight_smile:
29. říj 2009 ve 21:44  • Odpověz
ode mě též :wink:
29. říj 2009 ve 21:47  • Odpověz
Máš to vyplněné :wink:
30. říj 2009 v 07:48  • Odpověz
Čauky.....vyplněno a posláno :wink: :slight_smile:
30. říj 2009 v 07:59  • Odpověz
1. Kolik vám je let?
25

NE

ANO

5. Již jste rodila?
ANO 2x

V porodnici - oba

NE

U prvního ne, u druhého ano

Pokud je porod naprosto v pořádku, tak mi vadí - přijde mi zbytečné.

Opět - pokud porod postupuje jak má, tak proč nástřih dělat? Vadí mi, když se provádí za každou cenu i tam kde není nutný

Ne - nikdy nemůžou být vybrány pečlivě, protože se může stát cokoliv a dopadnout to špatně. Nikdo předem třeba nepozná, že má dítě omotanou šnůru kolem krku. A co když se takové dítě rodí doma? Tam mu snad provedou CTG, aby slyšeli záznam srdíčka? A pokud tohle nezjistí, tak se takové dítě udusí. kdežto v porodnici vám můžou toto zjistit a vezmou vás na sekci... řeknete si, vždyt jsem v porodnici za pár minut... jenže v tomto případě vadí každý pohyb rodičky... S každým pohybem si dítě může šnůru utáhnout pevněji a pevněji...
A to mluvím jen o tom co znám, to na to mám opravdu laický pohled,...

Ne - viz 11

Každopádně - rizikový sám o sobě je každý porod, i ten v nemocnici, ale doma je to o stupen rizikovější

14. Je možné, aby u porodu vedeného doma byla včas rozpoznána hrozící komplikace?
Podle mě (laika) jak která. Ne každá.

15. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany matky?
Opět - jak které komplikace

16. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany plodu?
Opět - jak které komplikace

17. Rodička je dostatečně informována o možných rizicích spojených s domácím porodem?
Ne - to by musela odstudovat medicínu aby obsáhla všechna rizika.

18. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc matce v případě komplikací při domácím porodu?
Znovu se opakuji - jak s kterou komplikací. Císařský řez jí neprovede...

19. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc dítěti v případě komplikací při domácím porodu?
Jako v bodu 18

Pokud nejsou komplikace, tak ne (a to ani v porodnici), jen si myslím, že je rodit v porodnici lepší, protože kdyby něco tak tam ten doktor je. Neříkám, že musí být u porodu (jsem zastánce porodů v porodnici, ale bez dr. jen s PA, ovšem s Dr. v "doběhové" vzdálenosti)

21. V případě výskytu komplikací u domácího porodu je dostupnost erudované pomoci v přijatelném časovém limitu?
Ne a ani nemůže být... Občas jde o minuty.

22. U žen, které se rozhodnou rodit doma jsou očekávané zážitky spojené s domácím porodem převyšující nad „obavami“ z možných rizik?
určitě

23. Je lepší rodit doma?
NE, ale je to příjemnější

Ano, je to méně příjemné, ale bezpečnější

NE

ANO
30. říj 2009 v 10:18  • Odpověz
autor
Díky moc všem! Čím víc vás bude, tím líp :wink:
30. říj 2009 v 10:39  • Odpověz
Máš to v IP :wink:
30. říj 2009 v 10:51  • Odpověz
27, SŠ, ne, ne, ano, ano, ne, ano, ne, ne, nevím, ne, ano, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ano, ne, nevím, ne, ano, ne, ano
30. říj 2009 v 11:34  • Odpověz
1.29
2.Sš
3.ne
4.ano
5.ano
6.ano
7.ne
8.jednou ne,podruhé ano
9.ano
10.ano
11.snad ano
12.ne
13.ne
14.asi jak která,ale v nemocnoci to taky není stoprocentní
15.spíše ne
16.spíše asi ne
17.určitě:slight_smile:
18.nevím,měla by...
19.asi ne
20.ne,pokud nejsou žádné komplikace
21.jak u koho...záleží na tom,kde žijete,ale to je také jedno z hlavních kritérií pro možný domporod
22.ano,určitě
23.stoprocentně:slight_smile:
24.ne
25.ne
26.ano,to určitě
30. říj 2009 v 18:01  • Odpověz
1. Kolik vám je let? 25

2. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání je? VOŠ

3. Vaše vzdělání je zdravotnického směru? ANO

4. Zajímáte se o problematiku domácích porodů? ANO

5. Již jste rodila? ANO

6. Rodila jste, nebo máte v plánu rodit v porodnici? ANO

7. Rodila jste, nebo máte v plánu rodit doma? NE

8. Vaše zkušenost s porodem v nemocnici je pozitivní? ANO

9. Vadí vám medikamentózní vedení porodu? ZÁLEŽÍ NA SITUACI, SPÍŠ ANO

10. Vadí vám provedení episiotomie (nástřihu hráze)? NE

11. Jsou adeptky pro porod doma vybírány pečlivě? NE

12. Je možné vybrat skutečně vhodnou rodičku pro porod doma? NE

13. Je porod doma rizikový sám o sobě? ANO

14. Je možné, aby u porodu vedeného doma byla včas rozpoznána hrozící komplikace? NE

15. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany matky? NE

16. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany plodu? NE

17. Rodička je dostatečně informována o možných rizicích spojených s domácím porodem? ANO

18. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc matce v případě komplikací při domácím porodu? NE

19. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc dítěti v případě komplikací při domácím porodu? NE

20. Je nutná i minimální asistence lékaře u porodu? NE

21. V případě výskytu komplikací u domácího porodu je dostupnost erudované pomoci v přijatelném časovém limitu? V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE

22. U žen, které se rozhodnou rodit doma jsou očekávané zážitky spojené s domácím porodem převyšující nad „obavami“ z možných rizik? ANO

23. Je lepší rodit doma? NE

24. Je lepší rodit v porodnici? ANO

25. Je bezpečnější rodit doma? NE

26. Je bezpečnější rodit v porodnici? ANO

Snažila jsem se odpovídat stručně,ale některý otázky jsou rozhodně na delší vysvětlení než ANO/NE
30. říj 2009 v 18:21  • Odpověz
1. 29
2. Vš
3. ne
4. ano, trochu
5. ano
6. ano, rodila
7. ne
8. Jak v čem, ale celkově ano
9. pokud není třeba, tak ano... ale jsou situace, kdy je nezbytné.
10. Ano, v porodnici jsem ho odmítla
11. Myslím si že ne... respektive je to na rozhodnutí rodičky a ta ne vždy dá na doporučení zdravotníka, PA, duly...
12. Myslím že ne, případná rizika porodu se nedají vždy odhadnout
13. Mylím, že je u prododu vedeného doma, větší možnost rizik a komplikací
14. Myslím že ne vždy, v dobře vybyveném zdravotnickém zařízení se zkušeným personálem je možnost mnohonásobně vyšší
15. viz. 14.
16. viz. 14
17. Myslím že ano
18. Kvalifikovanou pomoc snad ano, ale chybí ji zařízení a přístroje, lékař, operatér, anesteziolog....
19. stejně jako 18.
20. Pokud je provlém neb komplikací, tak ne
21. Záleží na vzdálenosti bydliště a zdravotnického zařízení.... i když v případě komplikací není žádná pomoc dostatečně blízko a jde o vteřiny... takže za mě NE
22. Nemůžu posoudit, ale výčitky u případných nepodařených porodů, úmrtí.... mají určitě ženy po celý život... :frowning2:
23. Můj názor je, že ne
24. ano
25. ne
26. ne
30. říj 2009 v 18:25  •  1 dítě  • Odpověz
autor
Moc a moc děkuji všem za vyplnění. Ano je to tak, na některé otázky nejde ani mně jednoznačně odpovědět. Nicméně jsem ráda i za vaše připomky a postřehy!!! :grinning: Jen tak dál!!!! :wink:
30. říj 2009 v 19:18  • Odpověz
1. Kolik vám je let? 30

2. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání je? SŠ

3. Vaše vzdělání je zdravotnického směru? NE

4. Zajímáte se o problematiku domácích porodů? NE

5. Již jste rodila? ANO,dvakrát

6. Rodila jste, nebo máte v plánu rodit v porodnici? ANO

7. Rodila jste, nebo máte v plánu rodit doma? NE

8. Vaše zkušenost s porodem v nemocnici je pozitivní? ANO

9. Vadí vám medikamentózní vedení porodu? NE

10. Vadí vám provedení episiotomie (nástřihu hráze)? NE

11. Jsou adeptky pro porod doma vybírány pečlivě? NE

12. Je možné vybrat skutečně vhodnou rodičku pro porod doma? NE

13. Je porod doma rizikový sám o sobě? ANO

14. Je možné, aby u porodu vedeného doma byla včas rozpoznána hrozící komplikace? NE

15. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany matky? NE

16. Je možné u domácího porodu včasné řešení hrozící komplikace ze strany plodu? NE

17. Rodička je dostatečně informována o možných rizicích spojených s domácím porodem? ANO

18. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc matce v případě komplikací při domácím porodu? NE

19. Porodní asistentka je schopná poskytnout kvalifikovanou pomoc dítěti v případě komplikací při domácím porodu? NE

20. Je nutná i minimální asistence lékaře u porodu? NE,a to ani v porodnici

21. V případě výskytu komplikací u domácího porodu je dostupnost erudované pomoci v přijatelném časovém limitu? NE

22. U žen, které se rozhodnou rodit doma jsou očekávané zážitky spojené s domácím porodem převyšující nad „obavami“ z možných rizik? ANO

23. Je lepší rodit doma? ANO

24. Je lepší rodit v porodnici? NE

25. Je bezpečnější rodit doma? NE

26. Je bezpečnější rodit v porodnici? ANO

U většiny jsem napsala jednoznačně ne nebo ano podle převažujícího názoru,ale není to vždy 100% .Je to opravdu těžké a je to spíš k diskuzi než do dotazníku. :slight_smile:
31. říj 2009 v 09:18  • Odpověz
tak jsem taky přispěla.

hodíš sem pak výsledky, misaku?
moc mě zajímá, jak budeš některé odpovědi interpretovat :sweat_smile:

(např. slovo "zážitky" nemusí vždycky znamenat "pozitivní zážitky" :sweat_smile:)
31. říj 2009 ve 12:32  • Odpověz
misa, IP :slight_smile: ale teda byl to boj jestli napsat ano nebo ne, kdyz to bylo tak nejak mezi :grinning:
31. říj 2009 ve 13:12  • Odpověz
autor
Moc děkuji! Jak sem psala, měla bych také problém jednoznačně odpovědět, některé kombinace otázek daly zabrat nejen mně, ale i "chytrým" hlavám, které se podílejí na mé práci. S výsledky se rozhodně podělím. A sama jsem na ně zvědavá!
31. říj 2009 ve 13:56  • Odpověz
misak - IP
31. říj 2009 v 16:43  • Odpověz
misak - na ano, ne, nevim to opravdu neslo:slight_smile:
31. říj 2009 v 16:45  • Odpověz
autor
Jsem ráda, za všechny připomínky. Mimochodem, i někteří porodníci a PA píší, že je lepší rodit doma( ale také píší, že bezpečnější v nemocnici)
31. říj 2009 v 17:30  • Odpověz
já už po 2 dětech vím co chci a tak...takže vím,že porod doma by se mi líbil...z mnoha důvodů...a ze spousty jiných důvodů je podle mě bezpečnější rodit v nemocnici,i když i tam můžou doktoři lecos pokazit a nepoznat....ani tam není stoprocentní záruka,že to dobře dopadne...naopak moje zkušenost říká,že čím míň se do porodu zasahuje a pomáhá se mu...tím líp..je-li vše v pořádku,není žádné pomoci třeba-jsme stvořeny k tomu,rodit děti....
Ale jsme ráda,že máme i dobré lékaře,kteří,když selže příroda,jsou nablízku a snaží se ji nahradit a jen díky nim je dnes mnoho maminek i dětí naživu....
na výsledky jsme teda taky moc zvědavá...:slight_smile:
31. říj 2009 ve 20:11  • Odpověz
Mas to v IP
1. lis 2009 ve 22:07  •  1 dítě  • Odpověz
autor
Díky moc!
1. lis 2009 ve 22:32  • Odpověz
1. lis 2009 ve 23:43  • Odpověz
autor
Dnes jsem měla možnost vyplňovat dotazník se ženami, které rodily doma, protože jim to okolnosti nedovolily. Jedná se o dámy ve věku 65- 82let. Myslím si, že není nezajímavé, že všechny kdyby měly možnost volby, by rodily v nemocnici...
4. lis 2009 ve 21:20  • Odpověz
ahoj misak, mas v ip moje odpovede :slight_smile:
5. lis 2009 ve 20:01  • Odpověz
autor
Koukám, že sem napsala slušnou ptákovinu :confounded: . V první větě sem chtěla napsat, že okolnosti jim nedovolily rodit v porodnici..

Děkuji všem za vyplnění!
6. lis 2009 v 19:53  • Odpověz
autor
Poprosím- v případě, že budete dotazník posílat mailem, zasílejte jej na: domaciporody@seznam.cz
Děkuji!
13. lis 2009 v 17:38  • Odpověz
1. Kolik vám je let?
32

střední s maturitou

NE

ANO

5. Již jste rodila?
ANO

ANO

NE

S porodem ANO, na šestinedělí už to bylo horší (přístup některých sester a sanitářek)

ANO

NE

Nevím, řekla bych že ano

stejně jako u č. 11

ANO

NE

NE

NE

ANO

záleží o jaké komplikace jde. V něčem jistě ano, v něčem ne.

stejně jako u otázky 18

Pokud porod probíhá bez komplikací, tak podle mě stačí přítomnost PA

V některých případech ANO

ANO

23. Je lepší rodit doma?
Jak pro koho :slight_smile:
myslím, že když vše probíhá tak jak má, že to musí být krásný zážitek.

opět musím napsat, jak pro koho. Některé připomínky k porodnicím naprosto chápu.

NE

ANO
13. lis 2009 v 18:45  • Odpověz
1. Kolik vám je let?
33

střední s maturitou

ne

ano

5. Již jste rodila?
ano

ano

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ano

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ne

ano

23. Je lepší rodit doma?
ne

ano

ne

ano
13. lis 2009 ve 20:50  • Odpověz
misak - a ty starší ženy, které by bývaly chtěly rodit v porodce, kdyby to šlo, na základě čeho se rozhodovaly? co jim na tom přišlo atraktivní?
btw - existuje publikace - nevím už jméno, nicméně napsal to snad někdo z pražských gender studies, kde se píše, jak dřív - v západní evropě, jak u nás, to netuším - byly porodnice "pro chudý" - byl to špitál, kde se hodně umíralo, zatímco bohaté ženy rodily doma, se svou pa nebo doktorem. časem se špitály naučily zvládat infekce aj. takže se to celé jakoby "překlopilo" na druhou stranu - špitály a kliniky začaly být vnímány jako to "lepší" místo pro porod.
21. led 2010 v 17:37  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.